Antalet färdigställda bostäder i Europa bottnar år 2025

Nyheter

Enligt Euroconstructs nya prognoser för de europeiska bygg- och anläggningsmarknaderna krymper aktiviteten i en majoritet av de 19 Euroconstruct-länderna 2023 och 2024. Den kraftiga avmattningen för nybyggnationen och renoveringsaktiviteten i bostadssegmentet totalt sett bedöms bli mest framträdande i Sverige.

I samband med analysnätverket Euroconstructs konferens i Dublin, Irland, den 1 december presenterades nya prognoser för de nitton europeiska bygg- och anläggningsmarknader som bevakas av nätverket. Prognoserna visar på betydande nedgångar 2023-2024, enligt ett pressmeddelande från Prognoscentret.

I majoriteten av de nitton Euroconstruct-länderna sker nedgångar, även om omfattningen varierar till följd av de olika marknadsförutsättningarna. Samtliga länder påverkas dock negativt av kraftiga ränteökningar, stigande byggkostnader och den ihållande höga inflationen vilket försvagar hushållens köpkraft och den allmänna konjunkturen. Därtill kan läggas stramare offentliga budgetar och fallande fastighetspriser.  

• Avmattningen i den europeiska bygg- och anläggningsmarknaden drivs primärt av nedgången i bostadsbyggandet. Euroconstruct bedömer att det totala antalet färdigställda bostäder kommer att ligga på 2016 års nivå under 2025. 
• Anläggningsmarknaden bedöms vara mer motståndskraftig då den understödjs av offentliga investeringar i kritisk infrastruktur såsom transport och energi. Investeringarna inom anläggning fortsätter att växa med en förväntad årlig tillväxt på 2,8 procent under 2023 till 2026, medan byggsektorn krymper med i genomsnitt 1 procent per år. 
• Först 2025 och 2026 väntas åter positiv tillväxt i Euroconstruct-området, men då på låga nivåer.

För ett år sedan prognostiserade Euroconstruct-nätverket en avmattning i byggaktiviteten under 2023 och 2024, men sedan i somras har förväntningarna skiftat till tydligt negativa. I de nya bedömningarna förutspås en nedgång på 1,7 procent för 2023, och ytterligare en försvagning under 2024. Tillväxten under 2025 och 2026 väntas ligga på cirka 1,5 procent per år. 

Inflationen väntas ligga över det historiska genomsnittet i många länder under nästa år. Endast en liten minoritet av Euroconstructs medlemmar förväntar sig att inflationen sjunker under 2,5 procent under 2024. Dessutom väntas en ”andra våg” av negativa inflationseffekter inträffa på kort sikt till följd av pågående löneförhandlingar. 

 

Bostäder
Bostadsbyggandet faller med 10 procent under 2023-2024 innan tillväxten åter tar fart, men då med blygsamma tillväxttal. Fram till 2025 förväntas antalet färdigställda bostäder sjunka till 1,51 miljoner, eller 3,1 färdigställda per 1 000 invånare, vilket är den lägsta nivån sedan 2016 (1,48 miljoner).

Den kraftiga avmattningen för nybyggnationen och renoveringsaktiviteten i bostadssegmentet totalt sett bedöms bli mest framträdande i Sverige (-37 procent), Italien (-25 procent), Finland (-24 procent) och Ungern (-20 procent). Men även i de större europeiska marknaderna väntas betydande nedgångar; Storbritannien (-11 procent), Tyskland (-7 procent) och Frankrike (-5 procent).

I september rapporterade Europeiska centralbanken en genomsnittlig räntesats på strax under 3,6 procent för bolån med en bindningstid på 10 år till privathushåll i Euroområdet, jämfört med strax under 1,4 procent i början av 2022.

 

Lokaler
Jämfört med den senaste prognosen som publicerades i somras, så har prognosen justerats ned för lokalbyggandet i år och 2024. Under resterande prognosperiod väntas en positiv tillväxt, med totalt 3,1 procent.

För fastighetssektorn innebär dagens räntor avsevärt försämrade avkastningsnivåer. Därtill skapar de nya normerna kring hybridarbete en osäkerhet för kontorsmarknaden.  

 

Renoveringar
Renoveringssektorn som växte kraftigt under 2022 förväntas nu krympa, vilket tillskrivs nedgången i bostadssektorn. Överlag förväntas renoveringar i det befintliga byggnadsbeståndet inom Euroconstruct-området minska med 1,3 procent under 2023 och 2,3 procent under 2024.

Renoveringsaktiviteten i lokalsegmentet växer med 1,2 procent per år 2023 och 2024. De sammanlagda investeringarna i renoveringssektorn överstiger investeringarna i nybyggnation under hela prognosperioden. 2024 väntas andelen för nybyggnation utgöra 47 procent av de totala europeiska bygginvesteringarna, jämfört med 53 procent för renoveringar.

 

Anläggningsmarknaden
Inom anläggningsmarknaden, som är betydligt mer motståndskraftig jämfört med den övriga byggmarknaden, väntas en avmattning först 2025. Prognosen för 2023 justeras dessutom upp jämfört med sommarens prognos. De större uppjusteringarna sker i energisektorn men även inom väginvesteringar. Tillväxten inom anläggningssegmentet drivs av det akuta behovet av åtgärder inom transportsektorn samt inom energiproduktion och distribution. Även på längre sikt ser utsikterna för anläggningsmarknaden gynnsamma ut då många projekt löper över flera år. Under 2023-2024 väntas anläggningssektorn växa totalt med 6,4 procent.

 

 

Annons:

XL-Bygg blir huvudpartner till SHL

Nyheter

12 september 2025

Beijer Hisings Backa – bygghandeln som aldrig stänger

Nyheter

12 september 2025

Utvalda investerare blir nya delägare i Ahlsell

Nyheter

11 september 2025

Derome byggstartar 500-miljonerssatsning på hyresrätter

Nyheter

11 september 2025

Tetra Pak och Recoma i samarbete kring transportlådor

Nyheter

11 september 2025

Årets kulör 2026 – tre nyanser av blått

Nyheter

10 september 2025

Ny distriktssäljare till Flexit Team Bygghandel

Nyheter

09 september 2025

K-Byggs Lena Carlberg nominerad till Sveriges Bästa Marknadschef 2025

Nyheter

09 september 2025

De är vinnarna av Guldburken 2025

Nyheter

08 september 2025

Ahlsell gör nyförvärv inom belysning

Nyheter

08 september 2025

Derome arrangerar ny gala för att hylla entreprenörer

Nyheter

04 september 2025

Setra varslar 50 medarbetare i Hasselfors

Nyheter

03 september 2025

”Bygghandeln fanns utan tvekan på min topp tre”

Nyheter

03 september 2025

Kakelexperten Michael Johansson: ”Ett material som har funnits i tusen år”

Nyheter

03 september 2025

21 företag testar cirkulära bygglösningar i sju nordiska städer

Nyheter

03 september 2025

Benders erbjuder de första produkterna med evoZero-cement

Nyheter

02 september 2025

XL-Bygg lanserar jämställdhetsstipendium

Nyheter

02 september 2025

Västerstrands AIK en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

01 september 2025

Fortsatt nedgång av konkurser inom bygg

Nyheter

01 september 2025

Ny studie: Trä bättre än betong för biologiska mångfalden

Nyheter

29 augusti 2025

Beijer lanserar webbinarier om hållbart byggande

Nyheter

29 augusti 2025

CCS-värdekedjan i drift i Norge – snart kan Sverige bygga med nettonoll-betong

Nyheter

28 augusti 2025

Läs nya ByggMaterial!

Nyheter

28 augusti 2025

Flooré AB blir LK Flooré AB

Nyheter

27 augusti 2025

K-Bygg ny huvudleverantör av byggmaterial till Byggnads AB Tornstaden

Nyheter

26 augusti 2025

Ökning av påbörjade lägenheter under första halvåret 2025

Nyheter

25 augusti 2025

Beijer Karriärföretag och topp 10 bland Sveriges mest attraktiva arbetsgivare 2025

Nyheter

25 augusti 2025

Examensarbete: Trätakstolar visar klart lägst klimatavtryck

Nyheter

25 augusti 2025

Debatt: Inför ett grönt rotavdrag

Nyheter

25 augusti 2025

Nytt omställningslabb ska öka återbruket i byggsektorn

Nyheter

22 augusti 2025

Åtta av tio inom byggbranschen erbjuds insatser som främjar hälsan

Nyheter

22 augusti 2025

Ahlsell fortsätter expansionen av sitt logistikcentrum i Hallsberg

Nyheter

22 augusti 2025

Han får ansvar för Ahlsellkoncernens inköp och supply chain

Nyheter

21 augusti 2025

Peter Sjödelius ny vd för Optimeras dotterbolag

Nyheter

21 augusti 2025

Byggmarknaden växer med 2,2 procent - svaga hushåll bromsar återhämtningen

Nyheter

21 augusti 2025

Södra miljardsatsar i Kinda

Nyheter

20 augusti 2025

Arkitekter tror på sämre byggnader med nya byggregler enligt undersökning

Nyheter

20 augusti 2025

”På något sätt har jag polisådran kvar i mig”

Nyheter

20 augusti 2025

Att vara hållbarhetsambassadör ger en trygghet i det dagliga arbetet

Nyheter

20 augusti 2025

Byggstartsindikatorn: Svag utveckling för byggstarter i juli

Nyheter

20 augusti 2025

Han blir ny vd för XL-Bygg vid Siljan AB

Nyheter

18 augusti 2025

Vd-byte på Mestergruppen Sverige

Nyheter

15 augusti 2025

I stort sett oförändrat Byggkostnadsindex i juli 2025

Nyheter

15 augusti 2025

Vd-byte hos skivleverantör

Nyheter

11 augusti 2025

Mestergruppen fortsätter att ta marknadsandelar

Nyheter

11 augusti 2025

Han blir ny inköpschef på Assemblin El

Nyheter

11 augusti 2025

Ahlsell i Falun har Alltid Öppet: ”Många passar på att handla på väg till jobbet”

Nyheter

06 augusti 2025

Fortsatt svag volymökning i byggmaterialhandeln under andra kvartalet

Nyheter

06 augusti 2025

Bra start för byggoutlet – utökar med webbshop

Nyheter

05 augusti 2025

”Man ska inte behöva leva krångligt för att man vill bo i ett gammalt hus”

Nyheter

05 augusti 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår