Jens Erneholt.
Ny rekrytering för Essve
Nyheter
10 september 2020
Text: Ebba Strömsten Foto: Essve
Essve rekryterar Jens Erneholt som främst kommer ägna sig åt produktutveckling.
Jens har tidigare haft roller inom Skanska, Wsp och Sizes. Utöver det är han även aktiv på sociala medier och driver gruppen ”Vi som älskar trä” på Facebook.
På Essve kommer Jens främst att arbeta med produktutveckling i nära samarbete med konstruktörer, arkitekter, massivträleverantörer, maskinleverantörer och entreprenörer inom massivt trä. Målet är att ha ett fullskaligt sortiment anpassat för den nordiska marknaden redo under 2021.
Byggande i massivt trä är en global trend driven av möjligheter att kunna bygga klimatsmart och effektivt. Till skillnad från betong så binder trä koldioxid medan betongtillverkning står för cirka åtta procent av de globala utsläppen.
– Marknaden för konstruktioner i massivt trä växer explosionsartat och många av dem som satsat på produktionskapacitet inom området har kontaktat Essve för att de vill ha en nordisk partner för infästning på denna resa. Jag är mycket glad över att vi kunnat knyta till oss Jens för att leda denna satsning., säger Morten Bredesen, Managing Director på Essve Construction.