Även om det såg illa ut pekar mycket på att lågkonjunkturen inte blir så djup som befarat, menar Alexandra Stråberg. Samma dag som branschledardagen kom det till exempel nya siffror som visade att inflationen sjunkit.

Jenny Bergendorff på Skanska efterlyser samarbeten för att inte omställningsarbetet ska tappa fart.

Fredrik Bergström med sin favoritgraf, som visar konjunkturen sedan 1800-talet och att det gått upp mer än ned genom åren.

Ett 30-tal personer från byggmaterialhandeln samlades under branschledardagen.

”När vänder det?” temat på branschledardag

Nyheter

Trots det något bistra ämnet lågkonjunkturen landade Byggmaterialhandlarnas årliga branschledardag i en positiv känsla. Det som såg ut att bli ett bråddjup kan förhoppningsvis, om inte allt för mycket oväntat sker, bli mer av ett hack i kurvan.

Det var tredje gången som Byggmaterialhandlarna anordnade branschledardagen, där ledare från branschen träffas, utbyter erfarenheter och diskuterar aktuella ämnen. Årets tema var ”När vänder det?”. 

– Branschledardagen är en av de viktigaste dagarna på hela året för förbundet. De som styr byggmaterialhandeln har både kraften och möjligheterna att påverka hur vi som bransch ska agera gemensamt i olika frågor. Det kan handla om frågor som är viktiga att driva mot politiken, till exempel att vi behöver långsiktiga spelregler, eller att agera samlat i frågor mot övriga delar av byggsektorn, säger Byggmaterialhandlarnas vd Monica Björk.

 

”Det kunde varit mycket värre”

Alexandra Stråberg är chefsekonom på Länsförsäkringar. Även om byggbranschen är hårt drabbad menar hon att dippen, om man ser till samhället i stort, troligen inte kommer att bli så djup som befarat. 

– I höstas förutsåg vi regn, storm och oväder, men nu är det mer av en molnig himmel. Vi har en lägre ekonomisk aktivitet, men det kunde varit mycket värre, säger hon. 

Men varför blir det då förhoppningsvis inte så illa som man trott? 

– Vi har haft en stark arbetsmarknad fram till i höstas, även om just byggsektorn haft det tufft. Hushållen har haft en ganska god ekonomi och världsekonomin är svagare, men inte katastrofalt svag. Sverige som land är också extremt stabilt och har bra finanser, vilket ger möjligheter att hantera svallvågor eller kriser, säger Alexandra. 

Eftersom arbetslösheten ofta har en eftersläpning kan den dock komma att öka. En annan faktor som inte kan bortses är att oförutsedda händelser sker.

– Det kommer alltid att finnas osäkerhetsfaktorer, det var nog till exempel inte många som hade räknat med att det skulle komma en pandemi, säger Alexandra. 

Och att vi kommer att komma tillbaka till exakt där vi var tidigare är mindre troligt. En gissning är att räntan kommer att stabiliseras på 2-3 procent.

– Man måste ha i åtanke att vi kommer från en period där det onormala, med minusräntor och nollinflation, var det normala.

 

Efterfrågan på bostäder finns

Jenny Bergendorff är chef för Skanskas bostadsutveckling i Stockholm – i en bransch som befinner sig mitt i stormen. Men även hon börjar se en ljusning.

– Det finns en efterfrågan på bostäder och det ser bättre ut än förra året. Höga byggkostnader är vår största utmaning och under 2024 kommer utmaningen bli att bli att få ihop projekt, både att starta nya och genomföra de vi påbörjat. 

En av de saker som riskerar att hamna i skymundan under sämre tider är hållbarhetsfrågorna.

– Det är extremt viktigt att det ekonomiska läget inte gör att vi tappar fart i omställningen, säger Jenny, som bland annat efterlyser partnerskap med byggmaterialhandeln kring återbruk av byggmaterial. På önskelistan finns också politiska åtgärder för att stimulera hållbarhetsomställningen.

 

Comebacken ofta starkare än nedgången

Ekonomie doktor Fredrik Bergström höll i en workshop med lågkonjunkturspaningar. En av diskussionsuppgifterna var att se möjligheterna i en lågkonjunktur.

– Kriser kommer och går, och comebacken är i nästan alla fall starkare än nedgången. Och tittar man på de senaste kriserna med handlarglasögon har de varit väldigt transformativa. 90-talet kris gjorde att småhandlare slogs ut och de stora kedjorna kom, och efter finanskrisen hade hela e-handelskonceptet satt sig. Det är oklart än vad den här krisen kommer att leda till för nytt, men saker kan bli strukturellt annorlunda, säger han. 

Texten är hämtad från nummer 2 2024 av tidningen ByggMaterial.

Annons:

Ny försäljningsdirektör på Optimera

Nyheter

07 november 2025

De vinner Årets Fasad 2025

Nyheter

06 november 2025

Ny hållbarhetsguide för golvleverantörer

Nyheter

05 november 2025

Byggavfall blir affärsnytta i webbinarium om hållbarhet

Nyheter

05 november 2025

Renoveringsindex vänder och visar positiv trend för september

Nyheter

04 november 2025

Konkurserna ökade i oktober

Nyheter

03 november 2025

Ny marknadsdirektör på Optimera

Nyheter

03 november 2025

NP Nilssons Peter Nidelius bland finalisterna i EY Entrepreneur Of The Year

Nyheter

03 november 2025

Christoffer Dalmin blir ny divisionschef på A-hus

Nyheter

03 november 2025

Beijer huvudpartner till Mustaschkampen för nionde året i rad

Nyheter

03 november 2025

”Man är mer än bara en bygghandel”

Nyheter

29 oktober 2025

Ramirentrapporten: Behov av nya kompetenser i byggbranschen

Nyheter

29 oktober 2025

Colorama Linköping firar 175 år

Nyheter

29 oktober 2025

Byggmax tillbaka i Stenungsund 2026

Nyheter

29 oktober 2025

Cramo lanserar nytt affärsområde

Nyheter

29 oktober 2025

Optimera Malmö Trä har rest sig ur askan

Nyheter

29 oktober 2025

Bygma rekordsatsar – och siktar på att fortsätta växa

Nyheter

29 oktober 2025

”Vi behöver det här rot-avdraget på 50 procent”

Nyheter

29 oktober 2025

Polaria fortsätter växa i Sverige – inleder samarbete med K-Bygg

Nyheter

28 oktober 2025

NA Svensson Huddinge bygger för framtiden

Nyheter

28 oktober 2025

TMF i siffror: Tillfällig rot-höjning ser ut att ge kökseffekt

Nyheter

27 oktober 2025

B2B driver byggmaterialhandeln under tredje kvartalet

Nyheter

24 oktober 2025

Bygg­konjunkturen: Ryckig byggmarknad på väg uppåt

Nyheter

23 oktober 2025

Ahlsell lanserar rapporten Från kris till kraft

Nyheter

23 oktober 2025

K-Bygg stärker logistiken i västra Sverige

Nyheter

23 oktober 2025

Nytt nummer av ByggMaterial!

Nyheter

23 oktober 2025

Det händer på Byggmaterialdagen 2025

Nyheter

21 oktober 2025

A-hus toppar småhusbranschen i kundlojalitet

Nyheter

21 oktober 2025

Nu invigs Europas modernaste köksfabrik

Nyheter

21 oktober 2025

Bolist fortsätter satsningen på framtidens ledare

Nyheter

21 oktober 2025

Benders lanserar betongprodukter med nära-nollutsläpp av koldioxid

Nyheter

21 oktober 2025

Deromes bygghandel är nu FSC®-certifierad

Nyheter

20 oktober 2025

Första koldioxidinfångade cementet levereras till kunder

Nyheter

20 oktober 2025

Färre byggkonkurser under tredje kvartalet

Nyheter

17 oktober 2025

De vinner stipendiet Språngbrädan

Nyheter

16 oktober 2025

Säljstart för Deromes 55+boende

Nyheter

16 oktober 2025

Fem trender som påverkar byggbranschen 2026

Nyheter

15 oktober 2025

"Riktigt kul att få starta upp en så fin anläggning"

Nyheter

15 oktober 2025

Byggde fritidshus i fjällmiljö: ”Det bästa med huset är utsikten”

Nyheter

15 oktober 2025

Tar ett nytt grepp om återvinning

Nyheter

15 oktober 2025

Svag nedgång i Byggkostnadsindex i september 2025

Nyheter

15 oktober 2025

XL-Bygg och Happy Homes finalister i Market Awards

Nyheter

15 oktober 2025

Byggstartsindikatorn: Bostadsbyggandet ökar igen

Nyheter

15 oktober 2025

Ny gemensam vägledning ska stoppa fusket i byggbranschen

Nyheter

14 oktober 2025

De blev årets vinnare inom XL-Bygg

Nyheter

13 oktober 2025

CCBuild har nu 200 partners

Nyheter

10 oktober 2025

Ahlsells logistikcentrum har certifierats enligt BREEAM Excellent

Nyheter

10 oktober 2025

Rapport från Skogsindustrierna: Byggkris och nya USA-tullar pressar trävarusektorn

Nyheter

09 oktober 2025

Optimera förlänger samarbetet med hampaisoleringstillverkaren Ekolution

Nyheter

09 oktober 2025

Forskning blir till verklighet i A-hus nya villa

Nyheter

08 oktober 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår