Även om det såg illa ut pekar mycket på att lågkonjunkturen inte blir så djup som befarat, menar Alexandra Stråberg. Samma dag som branschledardagen kom det till exempel nya siffror som visade att inflationen sjunkit.

Jenny Bergendorff på Skanska efterlyser samarbeten för att inte omställningsarbetet ska tappa fart.

Fredrik Bergström med sin favoritgraf, som visar konjunkturen sedan 1800-talet och att det gått upp mer än ned genom åren.

Ett 30-tal personer från byggmaterialhandeln samlades under branschledardagen.

”När vänder det?” temat på branschledardag

Nyheter

Trots det något bistra ämnet lågkonjunkturen landade Byggmaterialhandlarnas årliga branschledardag i en positiv känsla. Det som såg ut att bli ett bråddjup kan förhoppningsvis, om inte allt för mycket oväntat sker, bli mer av ett hack i kurvan.

Det var tredje gången som Byggmaterialhandlarna anordnade branschledardagen, där ledare från branschen träffas, utbyter erfarenheter och diskuterar aktuella ämnen. Årets tema var ”När vänder det?”. 

– Branschledardagen är en av de viktigaste dagarna på hela året för förbundet. De som styr byggmaterialhandeln har både kraften och möjligheterna att påverka hur vi som bransch ska agera gemensamt i olika frågor. Det kan handla om frågor som är viktiga att driva mot politiken, till exempel att vi behöver långsiktiga spelregler, eller att agera samlat i frågor mot övriga delar av byggsektorn, säger Byggmaterialhandlarnas vd Monica Björk.

 

”Det kunde varit mycket värre”

Alexandra Stråberg är chefsekonom på Länsförsäkringar. Även om byggbranschen är hårt drabbad menar hon att dippen, om man ser till samhället i stort, troligen inte kommer att bli så djup som befarat. 

– I höstas förutsåg vi regn, storm och oväder, men nu är det mer av en molnig himmel. Vi har en lägre ekonomisk aktivitet, men det kunde varit mycket värre, säger hon. 

Men varför blir det då förhoppningsvis inte så illa som man trott? 

– Vi har haft en stark arbetsmarknad fram till i höstas, även om just byggsektorn haft det tufft. Hushållen har haft en ganska god ekonomi och världsekonomin är svagare, men inte katastrofalt svag. Sverige som land är också extremt stabilt och har bra finanser, vilket ger möjligheter att hantera svallvågor eller kriser, säger Alexandra. 

Eftersom arbetslösheten ofta har en eftersläpning kan den dock komma att öka. En annan faktor som inte kan bortses är att oförutsedda händelser sker.

– Det kommer alltid att finnas osäkerhetsfaktorer, det var nog till exempel inte många som hade räknat med att det skulle komma en pandemi, säger Alexandra. 

Och att vi kommer att komma tillbaka till exakt där vi var tidigare är mindre troligt. En gissning är att räntan kommer att stabiliseras på 2-3 procent.

– Man måste ha i åtanke att vi kommer från en period där det onormala, med minusräntor och nollinflation, var det normala.

 

Efterfrågan på bostäder finns

Jenny Bergendorff är chef för Skanskas bostadsutveckling i Stockholm – i en bransch som befinner sig mitt i stormen. Men även hon börjar se en ljusning.

– Det finns en efterfrågan på bostäder och det ser bättre ut än förra året. Höga byggkostnader är vår största utmaning och under 2024 kommer utmaningen bli att bli att få ihop projekt, både att starta nya och genomföra de vi påbörjat. 

En av de saker som riskerar att hamna i skymundan under sämre tider är hållbarhetsfrågorna.

– Det är extremt viktigt att det ekonomiska läget inte gör att vi tappar fart i omställningen, säger Jenny, som bland annat efterlyser partnerskap med byggmaterialhandeln kring återbruk av byggmaterial. På önskelistan finns också politiska åtgärder för att stimulera hållbarhetsomställningen.

 

Comebacken ofta starkare än nedgången

Ekonomie doktor Fredrik Bergström höll i en workshop med lågkonjunkturspaningar. En av diskussionsuppgifterna var att se möjligheterna i en lågkonjunktur.

– Kriser kommer och går, och comebacken är i nästan alla fall starkare än nedgången. Och tittar man på de senaste kriserna med handlarglasögon har de varit väldigt transformativa. 90-talet kris gjorde att småhandlare slogs ut och de stora kedjorna kom, och efter finanskrisen hade hela e-handelskonceptet satt sig. Det är oklart än vad den här krisen kommer att leda till för nytt, men saker kan bli strukturellt annorlunda, säger han. 

Texten är hämtad från nummer 2 2024 av tidningen ByggMaterial.

Annons:

Student- och äldreboenden bidrar till ökade byggstarter i augusti

Nyheter

16 september 2026

Fem generationer av vilja och företagsamhet

Nyheter

16 september 2026

Kökstillverkare om nuet och framtiden

Nyheter

16 september 2026

Innovationsprojektet Pilen klart – klarar Boverkets kommande gränsvärden redan idag

Nyheter

16 september 2026

Bygmas gårdsfest fyller sex år

Nyheter

15 september 2026

Ökade kostnader för byggmaterial enligt Byggkostnadsindex

Nyheter

15 september 2026

XL-Bygg hyllar SHL:s materialare

Nyheter

14 september 2026

Nytt samarbete mellan Flexit och Bygghub

Nyheter

11 september 2026

Brukspecialisten beviljas stöd för projekt om alternativt bindemedel och ballast

Nyheter

09 september 2026

Beijers Branschrapport: Återhämtningen har tagit nästa steg

Nyheter

09 september 2026

Mångmiljoninvestering för Elitfönster

Nyheter

09 september 2026

IMAB Industrihandel etablerar sig i Växjö

Nyheter

09 september 2026

Den är Nordsjö Årets kulör 2027

Nyheter

09 september 2026

Snart dags för Byggmaterialdagen

Nyheter

08 september 2026

30-årigt tillstånd för kalkstensbrytning i Slite vinner laga kraft

Nyheter

07 september 2026

Investeringar i byggsektorn når 546 miljarder kronor i år

Nyheter

07 september 2026

Jotun hyllade årets starkaste återförsäljare

Nyheter

04 september 2026

Nya byggregler ökar ansvaret vid val av glas

Nyheter

04 september 2026

Rekorduppslutning när NP Nilsson arrangerade Tools of the trade

Nyheter

04 september 2026

Debatt från Byggmaterialhandlarna: Till nästa bostadsminister – gör bostadsmarknaden till en tillväxtmotor

Nyheter

02 september 2026

Derome BoPartner fortsätter Linköpingssatsning med 58 nya hyresrätter

Nyheter

02 september 2026

Svenska Fönster, Mockfjärds och Velfac i gemensamt bolag

Nyheter

02 september 2026

8 av 10 stör sig på sitt hem – slitage främsta orsaken

Nyheter

02 september 2026

Ny utställningslokal blev en fullträff

Nyheter

02 september 2026

Politikerna om ROT och rörlighet på bostadsmarknaden

Nyheter

01 september 2026

Ramirentrapporten: Återbruk ökar på svenska byggarbetsplatser

Nyheter

01 september 2026

Förändringar i Ahlsell Sveriges ledning

Nyheter

31 augusti 2026

Debatt av Patrik Karlson (L): Så bygger vi ett friare, grönare och starkare Sverige

Nyheter

31 augusti 2026

Nya krav på energihushållning och energideklarationer beslutade

Nyheter

28 augusti 2026

Betongproduktionen fortsätter öka visar Svensk Betongs Betongindikator

Nyheter

28 augusti 2026

Ny rapport: 7 av 10 fastighetschefer ser renoveringar som sin största utmaning

Nyheter

27 augusti 2026

Projekt undersöker hur cirkularitet kan inkluderas i byggnaders klimatberäkningar

Nyheter

27 augusti 2026

Läs nya ByggMaterial!

Nyheter

27 augusti 2026

Optimera väljer Alrik som transportteknikpartner

Nyheter

25 augusti 2026

Charlotte Ehrendahl ny regionchef för Bolist

Nyheter

25 augusti 2026

Ranking – tungviktarna med störst närvaro på byggprojektmarknaden

Nyheter

25 augusti 2026

Byggarbetsmarknaden ljusnar – men fortsatt tufft för många småföretag

Nyheter

25 augusti 2026

Miljöbyggnad blir MB – SGBC lanserar nytt namn och samlar sina certifieringssystem

Nyheter

25 augusti 2026

Nytt projekt ska kartlägga slängt byggmaterial

Nyheter

24 augusti 2026

Beijer stöttar Scouterna och vill inspirera framtidens hantverkare

Nyheter

24 augusti 2026

Bara tre av tio tror att närmiljön klarar värmeböljor

Nyheter

24 augusti 2026

Översyn av flyttskatterna vid bostadsbyte med målet att öka rörligheten på bostadsmarknaden

Nyheter

21 augusti 2026

De köpte huset som ingen ville ha – och förvandlade det med återbruk

Nyheter

19 augusti 2026

XL-Bygg vinner DN Reklamcupen 2026 tillsammans med Sweet

Nyheter

19 augusti 2026

Byggstartsindikatorn: Svagare utveckling av bostadsbyggandet i juli

Nyheter

19 augusti 2026

XL-Bygg fortsätter satsningen på jämställdhetsstipendiet Språngbrädan

Nyheter

19 augusti 2026

Kährs utser Ulrika Klinkert till ny Chief Marketing Officer

Nyheter

19 augusti 2026

Skärpta utbildningskrav kring asbest

Nyheter

19 augusti 2026

Byggkostnadsindex: Kostnaderna för byggmaterial steg i juli

Nyheter

19 augusti 2026

Nya siffror visar: Fyra av fem svenskar vill se återbrukat material i nya bostäder

Nyheter

17 augusti 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår