Martin Pennerborn och Per Karlsson från XL-Bygg Herok.

XL-Bygg Herok levererar helhetslösning till jätteprojekt

Nyheter

XL-Bygg Herok levererar, via sin uthyrningsverksamhet, över 100 arbetsbodar tillsammans med infrastruktur till ett stort projekt i Eskilstuna.

– De 100 arbetsbodarna inrymmer allt från omklädningsrum och kontor till restaurang och matsal. Vi har även levererat ett stort isolerat tält som fungerar som en sista säkerhetssluss innan själva arbetsplatsen, säger Per Karlsson, delägare av XL-Bygg Herok.

Arbetsplatsen i Eskilstuna skiljer sig en del från de allra flesta byggplatser. Stora delar av arbetsplatsen är asfalterad och har dessutom ett uppritat vägnät med färgkoder för att guida både arbetare och besökare till rätt platser.

– Jag skulle vilja beskriva det som ett välfungerande mindre samhälle. Även säkerheten och arbetsmiljön är i framkant och det är många säkerhetskontroller och olika incheckningar som behövs innan man kommer in på själva byggarbetsplatsen, säger Martin Pennerborn, ansvarig projektledare XL-Bygg Herok.

Winthrop har totalentreprenaden och innan projektet drog igång ställde de ut frågan till XL-Bygg Herok om de kunde leverera en helhetslösning.

– Från att vi fick frågan till att arbetsbodarna var på plats var mindre än fem veckor. Vi har även en stor del uthyrning av maskiner, elverktyg, truckar och olika liftar. Vi har på kort tid lyckats bygga upp ett stort förtroende, säger Martin Pennerborn.

Att det blev just XL-Bygg Herok som levererar till projektet tillsammans med Perssons Hyrmaskiner var ingen slump enligt Winthrop.

– XL-Bygg Herok är väldigt lösningsorienterade och de har både kunskap och erfarenhet. De har också viljan i att investera och göra skillnad på riktigt. Vi har idag fått en helhetslösning som gör att vi kan fokusera på rätt saker och detta leder till att projektet ligger före i fas, säger Adam Lee, projektansvarig på Winthrop.

Kontraktet är tecknat på 18 månader men projektet i sin helhet förväntas pågå under sex år. På rullande tolv månader är uppdraget värt cirka 40 miljoner kronor men med potential för betydligt mer då affären är stor och omfattar mycket. 

– Uthyrning har gått ifrån att inte bara handla om att hyra ut maskiner utan det är, precis som inom många andra områden idag, viktigare att leverera helhetslösningar. Idag görs det större investeringar på arbetsplatserna som betalar tillbaka sig i en bättre arbetsmiljö och ett större säkerhetstänk där man minimerar antalet risker och misstag till noll. Det gör det hela mer långsiktigt och mer hållbart, säger Per Karlsson. 

I projektet har just helhetslösningar varit genomgående samtidigt som ett par unika lösningar har krävts.

– Vi har hjälpt till med att bland annat leverera strömförsörjning och idag finns Sveriges största elverk för lågström på plats. Portalen är dessutom beräknad med hjälp av konstruktörer för att klara alla förutsättningar. Tillsammans har vi lyckats med att skapa en unik arbetsplats utifrån en från början begränsad möjlighet, säger Martin Pennerborn. 

XL-Bygg Herok är en lokal aktör med butiker på sex olika orter. Tillsammans erbjuder man alltifrån hyrtjänster av olika typer av maskiner, fordon och tillbehör med förare till inköp av byggmaterial. 

– Fördelen med uthyrningen är att man kommer in tidigt i byggprocessen och får kontakt med alla inbladande parter i projektet. Vi lyckas också skapa många synergier för alla i projektet där vi får möjligheten till att bli en one-stop-shop. Det gör att vi kan hjälpa till med att hålla nere antalet leveranser vilket är bättre ur både ett kostnads- och miljöperspektiv, säger Per Karlsson.

 

 

 

Annons:

Undersökning från Svensk Byggtjänst: Låg beredskap för nya byggregler

Nyheter

27 maj 2025

Lilla Edets Ridklubb får hjälp att bygga tillgänglighetsanpassad läktare

Nyheter

27 maj 2025

Byggbranschen positiv till inkluderande arbetsplatser – men machokulturen är fortsatt stark

Nyheter

27 maj 2025

Boverket ska utreda ”Sverigehuset”

Nyheter

27 maj 2025

Från K-Rauta till K-Bygg i Eskilstuna: ”En väldigt spännande resa”

Nyheter

27 maj 2025

Årets kulörtrender för fasad: ”Varma och mjuka toner”

Nyheter

27 maj 2025

Dags igen för Bolist Byggfest

Nyheter

27 maj 2025

Alrik tar in ny finansiering på totalt 7 miljoner euro

Nyheter

27 maj 2025

Antalet byggstölder minskar – lägsta nivån på fem år

Nyheter

26 maj 2025

Derome totalentreprenör för ny förskola med återbruk i centrum

Nyheter

23 maj 2025

Gustavsberg och Holgers Stugmaterial i samarbete kring återbruk

Nyheter

23 maj 2025

Två nya K-Bygg slår upp portarna

Nyheter

23 maj 2025

Tvist mellan Sveff och SundaHus avgjord i domstol

Nyheter

22 maj 2025

Darko Pervan får Näringslivsmedaljen 2025 för golvuppfinning

Nyheter

22 maj 2025

Invigning av XL-Bygg Upplands Väsby

Nyheter

22 maj 2025

Fasadmaterial av 100 procent papper testas

Nyheter

22 maj 2025

Bygma storsatsar i Luleå med nytt byggvaruhus

Nyheter

22 maj 2025

Stiftelsen Barnens Ö får hjälp att bygga hinderbana av XL-Hjälpen

Nyheter

22 maj 2025

Ny rapport: Dramatisk minskning av farliga byggmaterial

Nyheter

22 maj 2025

Tappet i golvförsäljningen fortsatte 2024

Nyheter

22 maj 2025

Nu öppnar nya K-Bygg även i Marieberg, Örebro

Nyheter

22 maj 2025

Maria Andersson blir ny affärsområdeschef för Onninen Sverige

Nyheter

21 maj 2025

Tio träslöjdslärare finalister till Smörknivsstipendiet

Nyheter

21 maj 2025

Derome bygger trädgårdsstad i trä – så ska Göinge By se ut

Nyheter

21 maj 2025

Bostadsbyggandet ökade i april enligt Prognoscentrets Byggstartsindikator

Nyheter

21 maj 2025

XL-Bygg lanserar Trallens dag

Nyheter

20 maj 2025

Svag start för limträförsäljningen 2025 – bygghandeln kan bli ljusglimt

Nyheter

19 maj 2025

Ny arkitektundersökning: Naturlig färg, återbruk och integrerade solceller i topp

Nyheter

19 maj 2025

Hon blir Årets byggkvinna 2025

Nyheter

16 maj 2025

Ny kommunikationschef för Saint-Gobain Distribution Sweden

Nyheter

16 maj 2025

Byggvarslen sjönk under april

Nyheter

16 maj 2025

Nu öppnar nya K-Bygg i Södertälje och Täby

Nyheter

16 maj 2025

Tuffare krav på produkter i nya Branschregler Säker Vatteninstallation

Nyheter

15 maj 2025

I stort sett oförändrat Byggkostnadsindex i april

Nyheter

15 maj 2025

Flera hållbarhetsprojekt lyfts i Deromes års- och hållbarhetsredovisning

Nyheter

14 maj 2025

Företagare och kommun går samman i Byggåterbruket

Nyheter

14 maj 2025

Ambassadören Sanna Mjörnestrand: ”Byggbranschen är inte bara brädor”

Nyheter

14 maj 2025

Ahlsell blir huvudpartner till Svenska Bordtennisförbundet – lanserar rikstäckande turnering

Nyheter

13 maj 2025

Novus: Cirkularitet och återbruk viktigaste hållbarhetsområdet för svenskarna

Nyheter

13 maj 2025

Ny forskning: Solceller i fönster kan göra byggnader till kraftverk

Nyheter

13 maj 2025

XL-Bygg erbjuder digitala produktutbildningar till medarbetare

Nyheter

13 maj 2025

Årets Vattenskaderapport: Flest vattenskador sker i köket

Nyheter

12 maj 2025

Branschgemensam standard för storlek på träpaket

Nyheter

12 maj 2025

Nu öppnar nya K-Bygg i Järfälla och Halmstad

Nyheter

09 maj 2025

De kan bli Årets byggkvinna 2025

Nyheter

08 maj 2025

Domstolen ger Heidelberg Materials 30 års brytningstillstånd i Slite

Nyheter

07 maj 2025

AB Karl Hedin Emballage säljs till Dansk Træemballage A/S

Nyheter

07 maj 2025

Ahlsell gör nyförvärv inom data och tele

Nyheter

06 maj 2025

Forbo Flooring övergår till 100 procent fossilfria transporter i och till Sverige

Nyheter

06 maj 2025

Bolist Fristad firade 30 år med invigning av nyuppbyggt hyvleri

Nyheter

06 maj 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår