Carl Evedius är nytillträdd vd för Sveriges Fria Bygghandlare, som är Woody Bygghandel i nytt format.

Carl och hans handlare går emot strömmen

Nyheter

Carl Evedius har ägnat hela sitt yrkesliv åt familjeföretag inom bygghandeln. Som vd för nybildade Sveriges Fria Bygghandlare fortsätter han att arbeta med sin passion, och att gå emot strömmen i en bransch som blir alltmer kapitalägd.

Det är något särskilt med privatägda byggvaruhus. Det började Carl Evedius att ana redan 1991, när han fick jobb på sin lokala järnaffär. Det fanns ett engagemang och driv som han kom att beundra. Drygt 30 år senare har fascinationen för branschen bara vuxit.  

– Jag älskar det snabbfotade företagsklimatet inom byggmaterialhandeln, särskilt inom den fristående delen av branschen. I min nya yrkesroll kan jag vara med och värna om att den delen av branschen finns kvar, säger Carl. 

Den främsta uppgiften för Carl och hans team är att hjälpa delägarna i Sveriges Fria Bygghandlare samt deras leverantörer att öka sin lönsamhet. 

– Sveriges Fria Bygghandlare är en omformning av Woody Bygghandel. I det nya upplägget har vi valt att skala bort sådant som inte är värdeskapande och istället satsa på bygghandelns kärnverksamhet. Det innebär att vi återgår till att vara ett inköpsbolag, säger Carl. 

Sveriges Fria Bygghandlare erbjuder därmed branschens friaste upplägg. De fristående bygghandlare som väljer att bli delägare får själva styra över sitt namn och sin verksamhet. Det enda som inte styrs helt fritt är sortimentet. Där behöver de tillsammans med övriga delägare i inköpsbolaget komma överens för att kunna genomföra gemensamma upphandlingar. 

– Det skapar kraft och trovärdighet i upphandlingar gentemot leverantörer när vi alla drar åt samma håll, säger Carl och fortsätter:
– Vi är de enda i branschen som har valt att gå åt det här hållet. Trenden i övrigt går mer mot kapitalägda och utlandsägda bolag. Sådana upplägg kan ofta liknas vid all inclusive-bufféer, där de anslutna anläggningarna betalar för att ha tillgång till allt. Tanken hos oss är att delägarna istället får välja precis det de vill ha från en meny, så att de bara betalar för det de faktiskt behöver. Allt som har med produktgodkännanden, EU-regler, miljöcertifieringar och liknande sköter vi givetvis åt alla delägare. Vi jobbar åt dem, som deras servicekontor, förklarar Carl. 

 

Vilka styrkor skulle du säga att lokalt styrande medför? 

– Varje anläggning vet sin lokala marknad bäst. Det är en stor fördel att kunna fatta beslut utan att behöva stämma av med folk utanför anläggningen. Det gör verksamheten mer snabbfotad. Min erfarenhet är också att de förutsättningarna skapar mer driv bland medarbetarna. Allt behöver inte vara kvartalsstyrt utifrån börskurser. 

 

Hur skulle du beskriva din ledarstil?
– Jag har en stor tilltro till att folk kan och målar med stora penseldrag snarare än att detaljstyra. Sedan är jag nog ganska anpassningsbar också. Efter många år i branschen lär man sig att ställa om när det behövs.  

 

Finns det någon händelse som har betytt extra mycket för dig under dina år i branschen? 
– Jag kommer ofta tillbaka till en händelse som inträffade 1997. Järnhandeln jag arbetade på riskerade nedläggning, men så fick jag frågan om att ta över. Jag var bara 24 år och kände mig hedrad. Tyvärr gick det inte i lås på grund av villkor kring lokalen, men att jag som var nästan yngst av alla medarbetare fick frågan gav mig ett rejält självförtroende. Jag utbildade mig för att kunna fortsätta att bidra till byggmaterialhandeln och det spåret har jag hållit fast vid.  

 

Vad är det du gillar så mycket med byggmaterialbranschen?
– Det är en bransch i ständig rörelse där man får vara med och bidra till samhällsbyggande rent fysiskt och kan bidra till att det kommer in schysst material på marknaden. Byggbranschen har stor klimatpåverkan och det behövs driv och nytänkande för att vi ska kunna bli mer hållbara. Jag har en förkärlek för närhetsprincipen. Svenskt material är hållbart ur många aspekter.

 

Vilken ser du som den största utmaningen för dig och dina branschkollegor den närmsta tiden? 
– Mest utmanande är det att krisen inte är över. Det har varit några tuffa år och räntorna är fortfarande alldeles för höga. Regeringen och Riksbanken behöver ta till fler stimulansåtgärder för att byggandet ska kunna ta fart igen. Vi i branschen får kämpa på så länge och förbereda oss inför en förhoppningsvis snar vändning.  

 

Om Carl Evedius

Ålder: 51 år

Bor: Saltsjöbaden i Nacka utanför Stockholm

Familj: Sambo och fyra barn (två egna och två bonusbarn)

Intressen: Padel, vandring, kortspel, dricka bubbel, resa, vara i skärgården och umgås med vänner och familj

Om jag behövde byta bransch skulle jag välja: ”Något inom välgörenhet om jag hade de ekonomiska möjligheterna, annars friluftsliv.”

Visdomsord: ”Kom inte med problem, kom med lösningar”

 

Texten är hämtad ur nummer 5 2024 av tidningen ByggMaterial. 

Annons:

Ny försäljningsdirektör på Optimera

Nyheter

07 november 2025

De vinner Årets Fasad 2025

Nyheter

06 november 2025

Ny hållbarhetsguide för golvleverantörer

Nyheter

05 november 2025

Byggavfall blir affärsnytta i webbinarium om hållbarhet

Nyheter

05 november 2025

Renoveringsindex vänder och visar positiv trend för september

Nyheter

04 november 2025

Konkurserna ökade i oktober

Nyheter

03 november 2025

Ny marknadsdirektör på Optimera

Nyheter

03 november 2025

NP Nilssons Peter Nidelius bland finalisterna i EY Entrepreneur Of The Year

Nyheter

03 november 2025

Christoffer Dalmin blir ny divisionschef på A-hus

Nyheter

03 november 2025

Beijer huvudpartner till Mustaschkampen för nionde året i rad

Nyheter

03 november 2025

”Man är mer än bara en bygghandel”

Nyheter

29 oktober 2025

Ramirentrapporten: Behov av nya kompetenser i byggbranschen

Nyheter

29 oktober 2025

Colorama Linköping firar 175 år

Nyheter

29 oktober 2025

Byggmax tillbaka i Stenungsund 2026

Nyheter

29 oktober 2025

Cramo lanserar nytt affärsområde

Nyheter

29 oktober 2025

Optimera Malmö Trä har rest sig ur askan

Nyheter

29 oktober 2025

Bygma rekordsatsar – och siktar på att fortsätta växa

Nyheter

29 oktober 2025

”Vi behöver det här rot-avdraget på 50 procent”

Nyheter

29 oktober 2025

Polaria fortsätter växa i Sverige – inleder samarbete med K-Bygg

Nyheter

28 oktober 2025

NA Svensson Huddinge bygger för framtiden

Nyheter

28 oktober 2025

TMF i siffror: Tillfällig rot-höjning ser ut att ge kökseffekt

Nyheter

27 oktober 2025

B2B driver byggmaterialhandeln under tredje kvartalet

Nyheter

24 oktober 2025

Bygg­konjunkturen: Ryckig byggmarknad på väg uppåt

Nyheter

23 oktober 2025

Ahlsell lanserar rapporten Från kris till kraft

Nyheter

23 oktober 2025

K-Bygg stärker logistiken i västra Sverige

Nyheter

23 oktober 2025

Nytt nummer av ByggMaterial!

Nyheter

23 oktober 2025

Det händer på Byggmaterialdagen 2025

Nyheter

21 oktober 2025

A-hus toppar småhusbranschen i kundlojalitet

Nyheter

21 oktober 2025

Nu invigs Europas modernaste köksfabrik

Nyheter

21 oktober 2025

Bolist fortsätter satsningen på framtidens ledare

Nyheter

21 oktober 2025

Benders lanserar betongprodukter med nära-nollutsläpp av koldioxid

Nyheter

21 oktober 2025

Deromes bygghandel är nu FSC®-certifierad

Nyheter

20 oktober 2025

Första koldioxidinfångade cementet levereras till kunder

Nyheter

20 oktober 2025

Färre byggkonkurser under tredje kvartalet

Nyheter

17 oktober 2025

De vinner stipendiet Språngbrädan

Nyheter

16 oktober 2025

Säljstart för Deromes 55+boende

Nyheter

16 oktober 2025

Fem trender som påverkar byggbranschen 2026

Nyheter

15 oktober 2025

"Riktigt kul att få starta upp en så fin anläggning"

Nyheter

15 oktober 2025

Byggde fritidshus i fjällmiljö: ”Det bästa med huset är utsikten”

Nyheter

15 oktober 2025

Tar ett nytt grepp om återvinning

Nyheter

15 oktober 2025

Svag nedgång i Byggkostnadsindex i september 2025

Nyheter

15 oktober 2025

XL-Bygg och Happy Homes finalister i Market Awards

Nyheter

15 oktober 2025

Byggstartsindikatorn: Bostadsbyggandet ökar igen

Nyheter

15 oktober 2025

Ny gemensam vägledning ska stoppa fusket i byggbranschen

Nyheter

14 oktober 2025

De blev årets vinnare inom XL-Bygg

Nyheter

13 oktober 2025

CCBuild har nu 200 partners

Nyheter

10 oktober 2025

Ahlsells logistikcentrum har certifierats enligt BREEAM Excellent

Nyheter

10 oktober 2025

Rapport från Skogsindustrierna: Byggkris och nya USA-tullar pressar trävarusektorn

Nyheter

09 oktober 2025

Optimera förlänger samarbetet med hampaisoleringstillverkaren Ekolution

Nyheter

09 oktober 2025

Forskning blir till verklighet i A-hus nya villa

Nyheter

08 oktober 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår