Nätverket har tagits emot väldigt positivt av kvinnor inom XL-Bygg.

Personerna bakom nätverket, Helene Ebelvod (XL-Bygg JBM), Annelie Ingemarsson (regionchef Mestergruppen), Linda Carlsson (XL-Bygg Materialmännen), Ulrika Veid (XL-Bygg Åkersberga) och Linda Nyberg (XL-Bygg Nybergs Ed), sitter alla på ledande positioner.

Prisvinnande kvinnligt nätverk: ”Om 20 år är det här en ickefråga”

Nyheter

På ett år har medlemsinitiativet ”Ett riktigt nätverk” kommit att hyllas mångfaldigt inom byggmaterialhandeln. Nätverket är ett forum för samtal och erfarenhetsutbyte där kvinnor peppas till att ta plats. Grundarna är glada att jämställdhetsfrågan har fått uppmärksamhet, samtidigt som de ser något melankoliskt i den väldiga responsen. – Vårt mål med nätverket är att det inte ska behöva finnas, säger Linda Carlsson, ordförande för nätverket och vd på XL-Bygg Materialmännen.

Nätverket "Ett riktigt nätverk", grundat av fem kvinnor från olika delar av XL-Bygg, har tagit branschen med storm och skapat en rörelse som både inspirerar och förändrar. Under hösten fick de ta emot utmärkelsen Årets Byggmaterialhandlare 2024 och priset Guldtrucken för sin plattform för kvinnor i ledande position.  

Personerna bakom nätverket, Linda Carlsson (XL-Bygg Materialmännen), Helene Ebelvod (XL-Bygg JBM), Linda Nyberg (XL-Bygg Nybergs Ed), Ulrika Veid (XL-Bygg Åkersberga) och Annelie Ingemarsson (regionchef Mestergruppen) sitter alla på ledande positioner. Med sitt forum för kvinnor vill de bidra till att stötta, stärka och förändra branschen, samt motivera fler kvinnor till att ta ledarroller. 

– Vi har alla känt att ett sådant här nätverk har behövts. Det finns strukturer och inlärda beteenden som gör att kvinnor inom bygghandeln inte söker sig till ledande positioner i samma utsträckning som män idag. Man blir satt lite extra under lupp och måste ständigt bevisa att man kan. Det vill vi att det ska bli ändring på, säger Linda Nyberg.

I dagsläget består nätverket av drygt 40 kvinnor i ledande position på XL-Bygg. Träffarna är till för att utbyta erfarenheter, diskutera utmaningar och stötta varandra genom mentorskap och kompetensutveckling. 

– Inom nätverket använder vi också extern hjälp med jämställdhetsfrågor. En av organisationerna som har varit involverade hittills är Allbright, vars vice vd har föreläst om hur man bemöter härskartekniker med motstrategier, säger Ulrika Veid.

 

Hur har nätverket tagits emot av kvinnorna inom XL-Bygg?

– Väldigt positivt. Det märks att det har funnits ett behov av att samlas och prata om jämställdhetsfrågor. Några av kvinnorna arbetar på anläggningar med nästan bara män och i de fallen finns det ofta ett extra stort behov av att prata med andra kvinnor i branschen. Det kan ibland kännas ensamt att inte ha någon med liknande erfarenheter att bolla saker med, säger Annelie Ingemarsson. 

 

Hur är det att vara kvinna i byggmaterialbranschen idag?

– I mångt och mycket är det bra. Vi uppmuntras att ta för oss och det finns stora möjligheter att utvecklas om man vill göra det. Det finns också stora möjligheter att vara med att påverka och många yrkeskategorier att arbeta inom, vilket vi hoppas ska locka ännu fler kvinnor till branschen. Det lite mer negativa med att vara kvinna i branschen är att vi ibland behöver bevisa lite extra att vi kan. Det händer att kvinnor i branschen ifrågasätts av kunder som tycker att våra ord och vår kunskap inte väger lika tungt som våra manliga kollegors, säger Annelie. 

 

Vidare berättar hon att manliga branschkollegor nu har börjat att visa större förståelse för att det finns strukturer i branschen som behöver ändras. 

– Nätverket påminner om att det finns ett behov av att arbeta med jämställdhetsfrågor, bland annat för att tillföra kompetens till branschen. Många vill att det ska bli bättre, vilket framgår inte minst av att en stor andel av de som röstade fram oss som Årets Byggmaterialhandlare 2024 var män, säger Annelie.

I sin strävan efter jämställdhet siktar "Ett riktigt nätverk" högt, med tydliga mål om vad de ska uppnå inom 5, 10, 15 och 20 år. 

– Kvinnor ser ofta mjuka värden och har ett driv att få sina medarbetare att vilja växa. Det återspeglas inte minst i att kvinnor är överrepresenterade inom HR. Vår förhoppning är att fler ska vilja och våga ta ledande positioner även inom andra områden. Och det utan att behöva bevisa extra mycket att de förtjänar de positionerna, säger Helene Ebelvod. 

Nätverket arbetar mot en framtid där kvinnors plats i byggmaterialbranschen är självklar och jämställdhet genomsyrar alla nivåer. Genom att skapa en plattform för stöd och utveckling banar de vägen för en ny generation kvinnor som kommer att forma och leda branschen.

– Vi gör den här satsningen för XL-Bygg men också för att inspirera resten av branschen. Om 20 år är det här en ickefråga, avslutar Linda Carlsson. 

 

Texten är hämtad ur nummer 6 2024 av tidningen ByggMaterial.

 

 

Annons:

Färre byggkonkurser under tredje kvartalet

Nyheter

17 oktober 2025

De vinner stipendiet Språngbrädan

Nyheter

16 oktober 2025

Säljstart för Deromes 55+boende

Nyheter

16 oktober 2025

Fem trender som påverkar byggbranschen 2026

Nyheter

15 oktober 2025

"Riktigt kul att få starta upp en så fin anläggning"

Nyheter

15 oktober 2025

Byggde fritidshus i fjällmiljö: ”Det bästa med huset är utsikten”

Nyheter

15 oktober 2025

Tar ett nytt grepp om återvinning

Nyheter

15 oktober 2025

Svag nedgång i Byggkostnadsindex i september 2025

Nyheter

15 oktober 2025

XL-Bygg och Happy Homes finalister i Market Awards

Nyheter

15 oktober 2025

Byggstartsindikatorn: Bostadsbyggandet ökar igen

Nyheter

15 oktober 2025

Ny gemensam vägledning ska stoppa fusket i byggbranschen

Nyheter

14 oktober 2025

De blev årets vinnare inom XL-Bygg

Nyheter

13 oktober 2025

CCBuild har nu 200 partners

Nyheter

10 oktober 2025

Ahlsells logistikcentrum har certifierats enligt BREEAM Excellent

Nyheter

10 oktober 2025

Rapport från Skogsindustrierna: Byggkris och nya USA-tullar pressar trävarusektorn

Nyheter

09 oktober 2025

Optimera förlänger samarbetet med hampaisoleringstillverkaren Ekolution

Nyheter

09 oktober 2025

Forskning blir till verklighet i A-hus nya villa

Nyheter

08 oktober 2025

Ramirentrapporten: Var tredje byggarbetare känner sig stressad

Nyheter

07 oktober 2025

Ny försäljningsansvarig på Diplomat Dörrar

Nyheter

07 oktober 2025

Ny Head of Sales på Kiilto

Nyheter

07 oktober 2025

Ahlsell förvärvar norsk maskinleverantör

Nyheter

06 oktober 2025

Optimera lanserar ny app

Nyheter

06 oktober 2025

De blev Årets Byggmaterialhandlare 2025

Nyheter

03 oktober 2025

BoByggarBarometern: Försiktig optimism bland landets bostadsbyggare

Nyheter

02 oktober 2025

”Det behövs så mycket material”

Nyheter

01 oktober 2025

Ambassadören Oliver vill visa att byggbranschen är rolig

Nyheter

01 oktober 2025

Nya roller när Derome Bygg & Industri utvecklar organisationen

Nyheter

01 oktober 2025

Efter branden - nu återinvigs Optimera Malmö Trä

Nyheter

01 oktober 2025

Mal Proff öppnar ny butik i Upplands Väsby

Nyheter

30 september 2025

Undersökning: De har starkast varumärke bland Sveriges småhustillverkare

Nyheter

30 september 2025

Han blir ny inköpschef/vice vd på Benders Sverige AB

Nyheter

29 september 2025

Branschöverenskommelse för effektiv delning av data

Nyheter

29 september 2025

Hilti finalist i nationellt mångfaldspris

Nyheter

25 september 2025

Kommentar från Byggmaterialhandlarna angående sänkning av ROT-avdraget vid årsskiftet

Nyheter

25 september 2025

Säljstart för innovationskvarteret Pilen i Varberg

Nyheter

25 september 2025

Plastavfall kan bli framtidens köksinredning

Nyheter

25 september 2025

Från livsmedelsbranschen till Deromes bygghandel

Nyheter

25 september 2025

De är nominerade till Årets Fasad 2025

Nyheter

25 september 2025

Ahlsell har slutfört förvärvet av Rexel Finland Oy

Nyheter

25 september 2025

Trio siktar mot noll betongspill

Nyheter

25 september 2025

Ramirentrapporten: Droger och missbruk på var fjärde byggarbetsplats

Nyheter

18 september 2025

Flera Bolist-handlare utsedda till Årets företagare

Nyheter

18 september 2025

Ny färgkarta från Lycke

Nyheter

17 september 2025

Fischer och Mestergruppen Sverige i rikstäckande avtal för infästning

Nyheter

17 september 2025

”På en liten ort behöver man alla kunder”

Nyheter

17 september 2025

”Välj en tapet som får det att plinga till i hjärtat”

Nyheter

17 september 2025

Prognoscentrets Byggstartsindikator har ökat cirka 20 procent på ett år

Nyheter

17 september 2025

Marbodal presenterar kökstrender för 2026

Nyheter

16 september 2025

De blev vinnare på Deromes gala

Nyheter

16 september 2025

Högre byggmaterialkostnader enligt Byggkostnadsindex

Nyheter

16 september 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår