Värö Trä startades på 70-talet och har sedan dess hunnit drivas av tre generationer Larssons, det vill säga Stefan (till vänster), pappa Jan (till höger) och farfar Gösta. Jan finns fortfarande kvar som en av ägarna i företaget, medan Gösta lämnade under 00-talet.

Värö Trä går emot trenden

Nyheter

Att läsa nyheter om förvärv inom byggvaruhandeln har blivit vardagsmat de senaste åren, men det finns aktörer som väljer att inte haka på konsolideringstrenden. En av dem är Värö Trä i Halland. – Det är ganska självklart för oss att fortsätta att vara självbestämmande, berättar Stefan Larsson, delägare.

Det råder hög konkurrens inom byggmaterialbranschen. För att hålla jämna steg med konkurrenterna väljer många företag att ansluta sig till större kedjor. På Värö Trä har man gått en annan väg. 

– Vi har inga planer på att gå med i någon kedja. Visst finns det fördelar med konsolidering, men det är inget för oss. Vi väljer att behålla vårt DNA. Det gör det möjligt för oss att vara nära kunderna och ge snabb service med hög flexibilitet, säger Stefan. 

Företaget startades på 70-talet och har sedan dess hunnit drivas av tre generationer Larssons, det vill säga Stefan, pappa Jan och farfar Gösta. Jan finns fortfarande kvar som en av ägarna i företaget, medan Gösta lämnade under 00-talet. Målsättningen för företaget har hela tiden varit att erbjuda snabb och smidig service, samt varor med högkvalitet. 

Idag består Värö Trä av två anläggningar. Den primära ligger i Väröbacka utanför Varberg och är cirka tio gånger större än den mindre anläggningen, som ligger i Onsala fyra mil norrut. Kunderna utgörs både av privatpersoner och proffs. Främst är det mindre byggföretag med 1-10 anställda. 

– Proffskunderna berättar ofta för oss hur mycket de uppskattar vår enkelhet och flexibilitet. Vi har alltid tid för dem och hjälper dem hela vägen, med bland annat beräkningar av materialåtgång, förslag på alternativa lösningar och materialval. Eftersom vi har bra kontakt med alla leverantörer och inte är styrda av någon uppifrån går det smidigt att beställa hem precis det vi behöver också, berättar Stefan. 

 

Hur går det att hålla jämna steg med de större kedjorna?
– Bra, även om de har lite mer muskler och ett huvudkontor att få hjälp och stöd från. Företagsklimatet blir tuffare för varje år som går, men det finns stora fördelar med att vara fristående. Vi har trogna kunder, personlig service och kan konkurrera prismässigt eftersom vi inte har lika stora utgifter som byggvarukedjorna. 

 

Vad kan kunderna få hos er som de inte kan få hos någon annan?
– Direkt och personlig kontakt. De är alltid vår högsta prio. Oavsett om de kommer hit fysiskt eller ringer in så lägger vi allt annat åt sidan för att lyssna på dem. Jag satt precis i telefon med en kille som ville ha pris på ett garage. När vi la på hade han fått hjälp att mängda upp hur mycket material han behövde, vad det skulle gå på och lite allmänna tips om materialval och hur han kunde bygga. 

 

Hur arbetar ni med att utveckla verksamheten? 
– Vi försöker alltid att bli bättre. Just nu tittar vi framför allt på att skaffa ett nytt datasystem för att underlätta all hantering av ordrar, fakturor, leveranser, produktinformation med mera. Vi går också utbildningar hos våra leverantörer med jämna mellanrum. Tanken och förhoppningen är att vi ska växa och bli fler framöver. Förvärv är dock inte aktuellt. Vi kommer fortsätta att vara fristående och stanna kvar i samma lokaler. 

 

Vilka är de största utmaningarna för er just nu? 
– En utmaning för branschen är att hitta bra system för att samla och redovisa hållbarhetsinformation om produkterna. De som bygger behöver kunna räkna hem projekten innan de sätter igång och vi som byggvaruhandel kan vara med och göra aktiva val för att minska miljöpåverkan. 

– Det mest utmanande just nu är dock att det är dyrt att bygga idag. Våra kunder arbetar mycket med villabyggnationer och på den fronten händer det inte så mycket just nu. Folk har inte råd att bygga nytt med dagens ränteläge. Istället satsar de på mindre projekt, renoveringar och utbyggnationer. Byggtrenden skulle behöva vända och det finns lite vi som fristående handlare kan göra för att påverka det. Regeringen och Riksbanken behöver gå in och stimulera ekonomin ytterligare.

 

Om Värö Trä

Grundat: 1972

Grundare: Gösta Larsson

Ägare: Jan och Stefan Larsson

Omsättning: Drygt 30 miljoner

Antal anställda: 9

Antal anläggningar: 2

Storlek på anläggningarna: Cirka 8 000 kvadratmeter i Väröbacka och 800 kvadratmeter i Onsala

 

Texten är hämtad ur nummer 6 2024 av tidningen ByggMaterial.

Annons:

”Man är mer än bara en bygghandel”

Nyheter

29 oktober 2025

Ramirentrapporten: Behov av nya kompetenser i byggbranschen

Nyheter

29 oktober 2025

Colorama Linköping firar 175 år

Nyheter

29 oktober 2025

Byggmax tillbaka i Stenungsund 2026

Nyheter

29 oktober 2025

Cramo lanserar nytt affärsområde

Nyheter

29 oktober 2025

Optimera Malmö Trä har rest sig ur askan

Nyheter

29 oktober 2025

Bygma rekordsatsar – och siktar på att fortsätta växa

Nyheter

29 oktober 2025

”Vi behöver det här rot-avdraget på 50 procent”

Nyheter

29 oktober 2025

Polaria fortsätter växa i Sverige – inleder samarbete med K-Bygg

Nyheter

28 oktober 2025

NA Svensson Huddinge bygger för framtiden

Nyheter

28 oktober 2025

TMF i siffror: Tillfällig rot-höjning ser ut att ge kökseffekt

Nyheter

27 oktober 2025

B2B driver byggmaterialhandeln under tredje kvartalet

Nyheter

24 oktober 2025

Bygg­konjunkturen: Ryckig byggmarknad på väg uppåt

Nyheter

23 oktober 2025

Ahlsell lanserar rapporten Från kris till kraft

Nyheter

23 oktober 2025

K-Bygg stärker logistiken i västra Sverige

Nyheter

23 oktober 2025

Nytt nummer av ByggMaterial!

Nyheter

23 oktober 2025

Det händer på Byggmaterialdagen 2025

Nyheter

21 oktober 2025

A-hus toppar småhusbranschen i kundlojalitet

Nyheter

21 oktober 2025

Nu invigs Europas modernaste köksfabrik

Nyheter

21 oktober 2025

Bolist fortsätter satsningen på framtidens ledare

Nyheter

21 oktober 2025

Benders lanserar betongprodukter med nära-nollutsläpp av koldioxid

Nyheter

21 oktober 2025

Deromes bygghandel är nu FSC®-certifierad

Nyheter

20 oktober 2025

Första koldioxidinfångade cementet levereras till kunder

Nyheter

20 oktober 2025

Färre byggkonkurser under tredje kvartalet

Nyheter

17 oktober 2025

De vinner stipendiet Språngbrädan

Nyheter

16 oktober 2025

Säljstart för Deromes 55+boende

Nyheter

16 oktober 2025

Fem trender som påverkar byggbranschen 2026

Nyheter

15 oktober 2025

"Riktigt kul att få starta upp en så fin anläggning"

Nyheter

15 oktober 2025

Byggde fritidshus i fjällmiljö: ”Det bästa med huset är utsikten”

Nyheter

15 oktober 2025

Tar ett nytt grepp om återvinning

Nyheter

15 oktober 2025

Svag nedgång i Byggkostnadsindex i september 2025

Nyheter

15 oktober 2025

XL-Bygg och Happy Homes finalister i Market Awards

Nyheter

15 oktober 2025

Byggstartsindikatorn: Bostadsbyggandet ökar igen

Nyheter

15 oktober 2025

Ny gemensam vägledning ska stoppa fusket i byggbranschen

Nyheter

14 oktober 2025

De blev årets vinnare inom XL-Bygg

Nyheter

13 oktober 2025

CCBuild har nu 200 partners

Nyheter

10 oktober 2025

Ahlsells logistikcentrum har certifierats enligt BREEAM Excellent

Nyheter

10 oktober 2025

Rapport från Skogsindustrierna: Byggkris och nya USA-tullar pressar trävarusektorn

Nyheter

09 oktober 2025

Optimera förlänger samarbetet med hampaisoleringstillverkaren Ekolution

Nyheter

09 oktober 2025

Forskning blir till verklighet i A-hus nya villa

Nyheter

08 oktober 2025

Ramirentrapporten: Var tredje byggarbetare känner sig stressad

Nyheter

07 oktober 2025

Ny försäljningsansvarig på Diplomat Dörrar

Nyheter

07 oktober 2025

Ny Head of Sales på Kiilto

Nyheter

07 oktober 2025

Ahlsell förvärvar norsk maskinleverantör

Nyheter

06 oktober 2025

Optimera lanserar ny app

Nyheter

06 oktober 2025

De blev Årets Byggmaterialhandlare 2025

Nyheter

03 oktober 2025

BoByggarBarometern: Försiktig optimism bland landets bostadsbyggare

Nyheter

02 oktober 2025

”Det behövs så mycket material”

Nyheter

01 oktober 2025

Ambassadören Oliver vill visa att byggbranschen är rolig

Nyheter

01 oktober 2025

Nya roller när Derome Bygg & Industri utvecklar organisationen

Nyheter

01 oktober 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår