Byggvaruhandeln är en av de branscher som beskrivs i boken och det visar sig tydligt hur tjänstefiering är en viktig trend för att behålla konkurrenskraft och nå hållbar tillväxt.

Han har skrivit framgångsreceptet för en lyckad kedja

Nyheter

Peder Söderlind har skrivit boken ”Stabil och Agil kedja”. En bok om hur kedjor ska lyckas i en snabbföränderlig och svårbedömd värld, där nyfikenhet har visat sig vara ett framgångsrecept. Karin Eriksson, vd för Mestergruppen, är en av de intervjuade.

Peder Söderlind är inte bara författare, utan även researcher och tjänstedesigner. Sedan tio år tillbaka driver han företaget Glykol som hjälper kedjor att effektivisera riskbedömning, internkontroll och merförsäljning. Nu har han även lanserat en bok i samma genre.

Peder Söderlind har intervjuat drygt trettio vd:ar från några av Sveriges största handelskedjor och tjänsteföretag. Genom dessa intervjuer har han kartlagt vilka möjligheter men också vilka utmaningar som kedjorna står inför.

– Många upplever att världen förändras snabbt och att den blir allt mer svår att bedöma. Traditionellt sätt tas beslut utifrån erfarenhet, hur det såg ut för ett år eller en vecka sedan. Erfarenhet bygger på idén om att tid har ett värde. Men som en vd uttrycker sig, det händer mer på tio månader idag än vad det förr gjorde på tio år. En annan vd säger ”du kan titta på förra veckans försäljningssiffror, men de har ingen betydelse”. När vi inte längre kan luta oss mot erfarenhet när vi fattar beslut finns det bara ett svar kvar, att vara extremt nyfiken och att hela tiden ha råd att testa någonting nytt, säger Peder Söderlind.

Byggvaruhandeln är en av de branscher som beskrivs i boken och det visar sig tydligt hur tjänstefiering är en viktig trend för att behålla konkurrenskraft och nå hållbar tillväxt. 

– Processen går från att sälja brädor till att istället sälja en färdig veranda. Från en tidigare varulogik till en tjänstelogik. Det är först när verandan är klar som kunden upplever ett värde. När man reflekterar över detta får man ett kundsynsätt, kunden i fråga kanske inte bryr sig speciellt mycket om hur länge brädorna har legat och torkat.

En av de som intervjuats i boken är Karin Eriksson som vid tiden var vd för XL-Bygg. I dagsläget axlar hon rollen som vd för Mestergruppen, där kedjorna XL-Bygg, Bolist och Järnia ingår.

– Vi behöver förhålla oss till alla de megatrender som Peder beskriver i boken för att lyckas. Det handlar till exempel om en allt mer digitaliserad värld som ställer krav på att finnas där kunden befinner sig vad gäller kommunikation och försäljning och att vi möter de krav på hållbarhet som kunderna allt mer ställer, säger hon.

Och som Peder Söderlind tidigare nämnde ser även Karin Eriksson styrkan i att förmedla tjänster och inte bara varor.

– Vi ser en tydlig trend att tjänster blir allt viktigare för både konsumenter och proffs. Även våra framtidspaningar indikerar att detta kommer att öka ytterligare. För konsumenterna handlar det exempelvis om att kunna köpa produkter inklusive montering till ett fast pris. För proffsen handlar det bland annat om att få specialanpassade lösningar för att spara tid på arbetsplatserna. Men det handlar också om andra typer av tjänster, tillexempel digitala lösningar för byggaren eller finansiella tjänster.

Peder Söderlind menar också att känslan av att finna sitt jobb betydelsefullt är en viktig faktor och att alla medarbetare måste känna att de har något att bidra med, till, från och under arbetstid. 

– Det finns några punkter som blir till nyckelfrågor för alla kedjor, en är balansen mellan styrning och frihet. Men är det någonting jag lärt mig medan jag skrivit denna bok så är det att för att en kedja ska lyckas i framtiden, krävs en extrem nyfikenhet och att ha råd att prova, avslutar Peder Söderlind.

Annons:

”Jag tror jättemycket på lösningen med cykelbud”

Nyheter

29 april 2026

Snickaren som blev viral – Erik Öst bygger på sociala medier

Nyheter

29 april 2026

Optimera sponsrar byggbranschens yrkestävlingar under Yrkes-SM 2026

Nyheter

29 april 2026

Ny helårsrapport visar ROT-effekt för köks- och badrumsinredning

Nyheter

29 april 2026

Ny digital utbildning ska stärka byggsektorns beredskap

Nyheter

29 april 2026

Debatt av Larry Söder (KD): "Grönt ROT kan ge fler hushåll möjligheten att energieffektivisera"

Nyheter

29 april 2026

Branschstatistik: Så används teknik och AI i byggbranschen

Nyheter

28 april 2026

Ny informationsfolder om förenklade bygglovsregler

Nyheter

28 april 2026

Nya riktlinjer kan öka återvinningen av utrivna golv

Nyheter

28 april 2026

Beijer stärker sitt långsiktiga klimatarbete i bygg- och anläggningssektorn

Nyheter

28 april 2026

Nya infästningsavtal stärker affären för Sveriges Fria Bygghandlare

Nyheter

28 april 2026

Bildsvep från Nordbygg

Nyheter

27 april 2026

Prisregn på Nordbygg 2026: Här är alla vinnarna

Nyheter

27 april 2026

Dahl och Alterna donerar badrumsprodukter för återuppbyggnad i Ukraina

Nyheter

27 april 2026

Derome firar 80 år av trä, drivkraft och familjeföretagande

Nyheter

27 april 2026

De tog hem Nordbyggs Guldmedalj 2026

Nyheter

27 april 2026

Oro och sänkt ROT dämpar byggmaterialhandeln

Nyheter

24 april 2026

AB Karl Hedin Bygghandel inleder partnerskap med Ung Företagsamhet

Nyheter

24 april 2026

Hon är Årets byggkvinna 2026

Nyheter

24 april 2026

Byggmaterialhandlarna och Prodikt i samarbete för enklare delning av hållbarhetsdata till bygghandeln

Nyheter

22 april 2026

Halverat antal byggvarsel under första kvartalet

Nyheter

22 april 2026

Flera projekt visar på möjligheterna med återbruk

Nyheter

22 april 2026

Här finns det mesta – och lite till

Nyheter

21 april 2026

SSAB och Heidelberg Materials i nytt forskningsprojekt

Nyheter

21 april 2026

Tre av tio tänker renovera bostaden i sommar

Nyheter

17 april 2026

Optimera öppnar på ny adress i Svedala

Nyheter

16 april 2026

Läs nya ByggMaterial!

Nyheter

16 april 2026

Debatt av Alireza Akhondi (C): ”Samhällsbyggandet får inte avstanna”

Nyheter

15 april 2026

Byggkostnadsindex steg med 0,4 procent i mars

Nyheter

15 april 2026

Byggstarterna ökade under mars trots Irankriget, enligt Byggstartsindikatorn

Nyheter

15 april 2026

Över 50 år på samma jobb – Dennis trivs på bygghandeln i Ytterby

Nyheter

15 april 2026

Utställarna laddar inför Nordbygg 2026

Nyheter

15 april 2026

Dags att nominera Årets Byggmaterialhandlare 2026

Nyheter

14 april 2026

Tredje årskullen av framtidens ledare inom Bolist examinerad

Nyheter

14 april 2026

Beijers nya filial i Skövde har slagit upp portarna

Nyheter

14 april 2026

Byggmaterialhandlarna kommenterar regeringens vårbudget

Nyheter

13 april 2026

Dennis Helfridsson ny vd för Ahlsell Sverige

Nyheter

13 april 2026

Rapport: Så har säkerheten på byggarbetsplatserna förbättrats

Nyheter

13 april 2026

Hon blir Ahlsells nya People & Culture Director

Nyheter

13 april 2026

Derome investerar för ökad kapacitet i emballagetillverkningen

Nyheter

13 april 2026

Nu är NP Nilssons nya bygghandel i Kristianstad invigd

Nyheter

13 april 2026

Bolist inleder samarbete med Fotbollsmorgon

Nyheter

09 april 2026

Beijer breddar erbjudandet inom återbruk

Nyheter

09 april 2026

Minskade klimatutsläpp i golvbranschen

Nyheter

08 april 2026

BoByggarBarometern: Dämpad optimism inför andra kvartalet

Nyheter

08 april 2026

Ny marknadsrapport: Allt viktigare att bygga i furu

Nyheter

08 april 2026

Webbutbildningar om nya byggregler

Nyheter

01 april 2026

Satsar på kundlogistiken – nytt center i Mölndal

Nyheter

01 april 2026

Friluftsbyn växer – med naturen som medspelare

Nyheter

01 april 2026

Internationellt pris för hälsingeföretaget G-Man Tools nya produkt

Nyheter

31 mars 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår