Resultatet på frågan "Hur stor betydelse tycker du att ROT-avdraget har för din bransch?".

Beijer lanserar branschundersökning för hantverkare

Nyheter

Nu presenterar Beijer Bygg Sveriges första Hantverkarbarometer. Resultaten visar bland annat att hantverkare är fortsatt beroende av ROT-avdraget, där tre fjärdedelar anser att ROT-avdraget har stor eller mycket stor betydelse för branschen.

Hantverkarbarometern är en undersökning som ska ta tempen på vad hantverkare tycker och tänker kring branschen i olika frågor. Enkäten samlar in svar från hantverkare runt om i Sverige där de ger sin syn på konjunkturen, ROT-frågan, orderingång, pandemins effekter och kunders preferenser gällande miljövänliga material och hållbarhet.

Geir Thomas Fossum, vd på Beijer Byggmaterial, hoppas och tror att barometern på sikt kan hjälpa till att lyfta de frågor som hantverkarna i Sverige tycker är av vikt samtidigt som han välkomnar de insiktsfulla resultaten:

– Hantverkarbarometern är en unik undersökning som skapats för att ge Sveriges tusentals hantverkare en samlad röst. De får nu chansen att återkommande göra sin röst hörd inom en rad olika frågor som rör deras verksamhet och deras kunders preferenser. Resultaten från barometern blir inte bara ett kvitto på vad hantverkare tycker i olika frågor, utan ligger också till grund för diskussioner och sedermera förändring i branschen, säger Geir Thomas Fossum.

Resultaten från Hantverkarbarometern visar att ROT-avdraget fortfarande gör stor skillnad för hantverkare runt om i landet. Cirka tre fjärdedelar av alla respondenter tycker att ROT har en betydande roll i deras bransch. Samtidigt gör ROT-avdraget mest skillnad för mindre hantverkarfirmor än vad det gör för de med större personalstyrka. Bland de med 1 till 10 anställda svarade cirka 75 procent att ROT-avdraget var av stor betydelse, medan motsvarande andel bland de med 10 till 100 var 65 procent.

Undersökningen visar också att hantverkarnas orderingångar inte påverkats nämnvärt av coronapandemin, endast cirka 8 procent av de tillfrågade upplever att de fått svårare att hitta uppdrag: samtidigt som en tredjedel upplevde att det varit lättare att få uppdrag under pandemin.

– Barometerns resultat visar att hantverkarna i Sverige haft ett starkt år trots en pandemi som drabbat många delar av samhället negativt. Hantverkarbarometern tyder på en optimistisk bransch och att orderingångarna pekar uppåt. Däremot är ROT-avdraget fortsatt bärande för många verksamheter, framför allt de med mindre firmor. Därför är det av vikt att ROT-avdraget ligger kvar på samma nivåer som det gör idag, men vi vill också se att ROT-avdraget utvecklas övertid för att till exempel främja användandet av hållbarare material på byggen för att få in ett större miljöperspektiv i ROT-frågan, säger Geir Thomas Fossum.

Även miljömedvetenheten bland kunder har enligt barometerns resultat ökat under det senaste året. Av de tillfrågade hantverkarna ansåg cirka 36 procent att miljömedvetenheten hos kunder ökat under det senaste året och 59 procent tyckte att kundernas miljömedvetenhet var oförändrad.

 

Om Hantverkarbarometern
Hantverkarbarometern är ett initiativ från Beijer Byggmaterial och utgörs av en enkät som alla hantverkare i Sverige, oavsett inriktning, ges möjlighet att svara på. Det övergripande syftet är att få ett kvitto på vad alla tusentals hantverkare runt om i Sverige tycker och tänker om sin bransch. Visionen med barometern är att hantverkare återkommande får möjligheten att svara på frågor som rör bland annat konjunkturen, upplevd orderingång, ROT-frågor och arbetsmiljö. Det finala målet är att resultaten kan generera diskussioner såväl som förändring inom branschen.

Annons:

Bolist inleder samarbete med Fotbollsmorgon

Nyheter

09 april 2026

Beijer breddar erbjudandet inom återbruk

Nyheter

09 april 2026

Minskade klimatutsläpp i golvbranschen

Nyheter

08 april 2026

BoByggarBarometern: Dämpad optimism inför andra kvartalet

Nyheter

08 april 2026

Ny marknadsrapport: Allt viktigare att bygga i furu

Nyheter

08 april 2026

Webbutbildningar om nya byggregler

Nyheter

01 april 2026

Satsar på kundlogistiken – nytt center i Mölndal

Nyheter

01 april 2026

Friluftsbyn växer – med naturen som medspelare

Nyheter

01 april 2026

Internationellt pris för hälsingeföretaget G-Man Tools nya produkt

Nyheter

31 mars 2026

Nytt samarbete för cirkulär återvinning av fönsterglas

Nyheter

31 mars 2026

Ny säsong av Bolists byggprogram Bygglivet

Nyheter

31 mars 2026

Kapaciteten för återbruk av tegel fördubblas med ny anläggning

Nyheter

31 mars 2026

XL-Bygg Åkersberga vässar transporthanteringen med Alriks plattform

Nyheter

31 mars 2026

Byggföretagen: Byggindustrin växlar upp – närmare 10 000 nya jobb kommande år

Nyheter

31 mars 2026

Ahlsell förvärvar bolag inom fallskydd

Nyheter

30 mars 2026

Optimera och Chalmers förnyar stugsamarbete för välgörenhet

Nyheter

30 mars 2026

XL-Bygg i Herrljunga och Vårgårda växlar upp med ny generation och organisation

Nyheter

27 mars 2026

Global oro men framtidstro när branschens ledare samlades

Nyheter

27 mars 2026

Ahlsell utser ABB Electrification till Årets Hållbara Leverantör 2025

Nyheter

23 mars 2026

Heidelberg Materials överväger anpassning av cementproduktionen

Nyheter

23 mars 2026

Kvarteret Omställningen blev Årets Bygge 2026

Nyheter

20 mars 2026

Ny rapport: Var tredje byggföretag tror på fler byggstarter 2026

Nyheter

20 mars 2026

Ahlsell förvärvar Semcab

Nyheter

20 mars 2026

Debatt av Joakim Järrebring (S): ”När bostadsbyggandet stannar av stannar också Sveriges ekonomi”

Nyheter

18 mars 2026

Boverkets byggprognos: Bostadsbyggandet fortsätter uppåt, samtidigt tonar mörka moln upp sig

Nyheter

18 mars 2026

Fullt hus när Derome bjuder in till IGE-day i Värö husfabrik

Nyheter

18 mars 2026

”Jag har kommit tillbaka till min hemmaplan”

Nyheter

18 mars 2026

Nytt verktyg för smartare projektlogistik

Nyheter

18 mars 2026

XL-Bygg Varberg förvärvar XL-Bygg Skene

Nyheter

17 mars 2026

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven vid ändring av en byggnad

Nyheter

13 mars 2026

Försiktig återhämtning för byggmarknaden enligt ny prognos

Nyheter

12 mars 2026

Onninen och OKQ8 i nytt samarbete kring batterilagring

Nyheter

12 mars 2026

Ett skepp kommer lastat med byggvaror

Nyheter

10 mars 2026

Nya lagändringar ska ge fler möjlighet att äga sin bostad

Nyheter

10 mars 2026

Ahlsell förvärvar Rima

Nyheter

09 mars 2026

Optimera Hässleholm blir certifierad Makita Partner

Nyheter

09 mars 2026

Colorama och Bolist under samma tak i Älvsbyn

Nyheter

09 mars 2026

Derome och Ung Företagsamhet Halland instiftar jämställdhetspris för unga entreprenörer

Nyheter

09 mars 2026

Brant fall för rot-avdragen

Nyheter

06 mars 2026

Colorama öppnar ny butik i Ängelholm

Nyheter

05 mars 2026

30 år på en av Sveriges äldsta bygghandelsbutiker: ”Det bästa med jobbet är kundkontakten”

Nyheter

03 mars 2026

”Vi behöver hjälpas åt att sprida samverkanstänket”

Nyheter

03 mars 2026

Byggbranschen viktig vid kris eller krig

Nyheter

03 mars 2026

Beijers Branschrapport: Byggbranschen växlar upp efter kylig start på året

Nyheter

03 mars 2026

Brixly ansluter sig till Deromes och Återbruksbyråns satsning

Nyheter

03 mars 2026

Fler byggföretag vill anställa nya medarbetare

Nyheter

03 mars 2026

Debatt av Amanda Palmstierna (MP): Byggbranschen behöver bättre villkor för att bli cirkulär

Nyheter

03 mars 2026

Tydlig ROT-effekt för kök- och badrumsinredningar 2025

Nyheter

27 februari 2026

Varbergs stationshus vinner internationellt träpris

Nyheter

27 februari 2026

Optimera erbjuder lagstadgade tillpassningstester för andningsskydd

Nyheter

26 februari 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår