Byggstartsindikatorer, Totalt, bostäder och övrigt fastighetsbyggande (jan 2011=100)

Byggstarterna ökade i februari

Nyheter

Byggstarterna av nyproduktionsprojekt fortsätter öka enligt Byggfaktas Byggstartsindikator. Mellan februari 2021 och februari 2022, har Byggstartsindikatorn ökat med 12 procent. Den årliga ökningstakten är fortfarande högre för bostäder än för övriga byggnader. Däremot ökar nu byggandet i övriga sektorer snabbare än i bostadssektorn på månadsbasis.

Byggstartsindikatorn, som inkluderar byggstarter för samtliga nyproducerade byggnader exklusive anläggningar och infrastruktur, steg under februari med 1,5 procent, marginellt högre än förra månadens uppreviderade 1,4 procent. Jämfört med samma månad i fjol var årstakten 11,8 procent, också det marginellt högre än förra månaden.

– Byggstarterna ökade under februari, enligt Byggstartsindikatorn. Det verkar vara ett skifte på gång där byggandet utanför bostadssektorn är på väg att bli mer drivande. Pågående projekteringar tyder på att byggandet kommer att fortsätta öka i snabb takt. Ovissheten kring effekter av Ukraina-kriget, den stigande inflationen, ränteläget och finansieringsmöjligheter gör dock att det är långt från självklart att alla projekt fullföljs, säger Tor Borg, analyschef på Citymark analys och Byggfakta.

Ökningstakten avtar i bostadsbyggandet

 Utfallet för Byggstartsindikatorn för bostäder indikerar att bostadsbyggandet ökar, men i avtagande takt. I februari steg bostadsindikatorn med 1,3 procent jämfört med uppreviderade 0,7 procent månaden innan. Jämfört med samma månad i fjol var uppgången 19,0 procent att jämföra med det reviderade utfallet på 22,7 procent för december.

– Takten i bostadsbyggandet är historiskt hög och listan på kommande projekt är lång. Den avtagande befolkningstillväxten, avvecklingen av investeringsstödet och osäkerhet kring konjunktur och ränteläge reser dock frågetecken kring om takten är hållbar, säger Tor Borg.

Byggstartsindikatorerna har en stark korrelation med den offentliga investerings- och byggstatistiken. De är dessutom ledande, dvs förändringar i indikatorerna tenderar att föregå förändringar i de offentliga siffrorna. Det innebär att de kan användas för kortsiktiga prognoser av byggutvecklingen. Om byggstartsindikatorn för bostäder justeras för kostnadsutvecklingen med faktorprisindex för bostadsbyggande så fås en god prognosindikator för antalet byggstartade bostäder.

– Den senaste Byggstartsindikatorn signalerar att årstakten för antalet byggstartade bostäder kommer att plana ut strax under 65 000 bostäder under 2022, säger Tor Borg.

Byggandet inom industrisektorn växer kraftigt

Byggstartsindikatorn för övrigt fastighetsbyggande steg under februari med 1,7 procent, den sjätte månaden i rad då indikatorn stigit. Jämfört med samma månad i fjol var indikatorn 1,8 procent högre, en tydlig uppgång sedan föregående månader.

–     Byggandet utanför bostadssektorn har vänt uppåt det senaste halvåret. Framför allt är det byggandet inom industrisektorn som lyft. De senaste tolv månaderna har nybyggnationsprojekt till ett värde av drygt 22 miljarder byggstartats inom industri och lager. Det är drygt 40 procent över tidigare toppnivåer. Och det finns många stora projekt på gång som inte byggstartats än, säger Tor Borg.

Om Byggstartsindikatorn

Byggfaktas månatliga Byggstartsindikator visar hur nybyggnationen i bostadssektorn och övriga fastighetssektorer utvecklas. Indikatorn tas fram genom en bearbetning av uppgifter från Byggfaktas byggprojektdatabas och bygger på de byggstartade nybyggnationsprojektens uppskattade byggkostnader. Genom att indikatorerna tas fram och publiceras med kort tidseftersläpning så ger de en tidig bild av byggkonjunkturen som inte kan ses i offentliga data förrän flera månader senare.

 

 

Annons:

Ureka har tecknat avtal med Saint Gobain i Ukraina

Nyheter

05 oktober 2026

Tegelföretag breddar satsningen i Sverige – tar nästa steg inom taktegel

Nyheter

05 oktober 2026

Nu öppnar Wijks Bygghandel i Eksjö

Nyheter

05 oktober 2026

Sifo: Tre av fyra vill renovera sina hem

Nyheter

02 oktober 2026

Beijer Eskilstuna är Årets Byggmaterialhandlare 2026

Nyheter

01 oktober 2026

Tecca och Väggmaterial blir ett bolag

Nyheter

01 oktober 2026

Hultafors öppnar ny fabrik för måttbandstillverkning

Nyheter

01 oktober 2026

GVK lanserar ny utbildning för snickare

Nyheter

01 oktober 2026

"Sponsring handlar om att ta ansvar"

Nyheter

30 september 2026

Hallå där Janne Andersson

Nyheter

30 september 2026

Ny husmodell möter efterfrågan på större hem på mindre tomter

Nyheter

30 september 2026

Nytt initiativ för att minska psykisk ohälsa och suicid i byggbranschen

Nyheter

30 september 2026

Lokalföreningen Brösarp gör nyförvärv i Åhus

Nyheter

30 september 2026

Prognoscentret: De har starkast varumärke bland Sveriges småhustillverkare

Nyheter

29 september 2026

Ny studie: Rätt klimatdata kan minska redovisat klimatavtryck med 73 procent

Nyheter

29 september 2026

Finnfoam bygger Skandinaviens första PIR-fabrik i Kristinehamn

Nyheter

29 september 2026

Optimera blir rosa – månadens vara blir en swish till Bröstcancerförbundet

Nyheter

24 september 2026

Dags att bygga mer i furu – nytt sortiment blandar gran och tall

Nyheter

22 september 2026

Robert Torstensson ny vd för Saint-Gobain Sweden AB

Nyheter

22 september 2026

Vartannat byggbolag beställer material via e-handel – fördubbling på fyra år

Nyheter

22 september 2026

Samarbete gör att tillverkare når fler byggprojekt

Nyheter

22 september 2026

Benders Sverige AB förvärvar Timrå Betong

Nyheter

18 september 2026

Byggmax öppnar ny butik i Tyresö

Nyheter

17 september 2026

Boverkets byggprognos: Stabila marknadsförutsättningar ger minskad risk för bakslag

Nyheter

16 september 2026

Student- och äldreboenden bidrar till ökade byggstarter i augusti

Nyheter

16 september 2026

Fem generationer av vilja och företagsamhet

Nyheter

16 september 2026

Kökstillverkare om nuet och framtiden

Nyheter

16 september 2026

Innovationsprojektet Pilen klart – klarar Boverkets kommande gränsvärden redan idag

Nyheter

16 september 2026

Bygmas gårdsfest fyller sex år

Nyheter

15 september 2026

Ökade kostnader för byggmaterial enligt Byggkostnadsindex

Nyheter

15 september 2026

XL-Bygg hyllar SHL:s materialare

Nyheter

14 september 2026

Nytt samarbete mellan Flexit och Bygghub

Nyheter

11 september 2026

Brukspecialisten beviljas stöd för projekt om alternativt bindemedel och ballast

Nyheter

09 september 2026

Beijers Branschrapport: Återhämtningen har tagit nästa steg

Nyheter

09 september 2026

Mångmiljoninvestering för Elitfönster

Nyheter

09 september 2026

IMAB Industrihandel etablerar sig i Växjö

Nyheter

09 september 2026

Den är Nordsjö Årets kulör 2027

Nyheter

09 september 2026

Snart dags för Byggmaterialdagen

Nyheter

08 september 2026

30-årigt tillstånd för kalkstensbrytning i Slite vinner laga kraft

Nyheter

07 september 2026

Investeringar i byggsektorn når 546 miljarder kronor i år

Nyheter

07 september 2026

Jotun hyllade årets starkaste återförsäljare

Nyheter

04 september 2026

Nya byggregler ökar ansvaret vid val av glas

Nyheter

04 september 2026

Rekorduppslutning när NP Nilsson arrangerade Tools of the trade

Nyheter

04 september 2026

Debatt från Byggmaterialhandlarna: Till nästa bostadsminister – gör bostadsmarknaden till en tillväxtmotor

Nyheter

02 september 2026

Derome BoPartner fortsätter Linköpingssatsning med 58 nya hyresrätter

Nyheter

02 september 2026

Svenska Fönster, Mockfjärds och Velfac i gemensamt bolag

Nyheter

02 september 2026

8 av 10 stör sig på sitt hem – slitage främsta orsaken

Nyheter

02 september 2026

Ny utställningslokal blev en fullträff

Nyheter

02 september 2026

Politikerna om ROT och rörlighet på bostadsmarknaden

Nyheter

01 september 2026

Ramirentrapporten: Återbruk ökar på svenska byggarbetsplatser

Nyheter

01 september 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår