Peter Söderberg har jobbat många år som projektledare för Nordbygg, men nu tar Lina Hann över stafettpinnen.

Mycket expertkunskap under samma tak på Nordbygg

Nyheter

Efter att ha planerats om fyra gånger på grund av pandemin är det äntligen snart dags för Stockholmsmässan att fyllas av besökare och utställare inom bygg och fastighet igen på mässan Nordbygg. – Det vi är gladast över är att kunna bjuda på riktiga möten igen. Jag tror det finns ett uppdämt behov av att träffas och att det kommer att bli en riktigt glad stämning, säger projektledare Peter Söderberg.

Nordbygg är Nordens största mötesplats för bygg- och fastighetsbranschen och beräknas locka runt 48 000 besökare och cirka 930 utställare. 

– Vi har fått bredda gångarna för att göra extra plats, men det är ungefär lika många utställare som tidigare år och fullt i alla hallar. Extra spännande i år är att vi har många nya företag som bokat plats också, säger Peter Söderberg. 

Han har varit projektledare för åtta Nordbygg sedan 2004, men årets mässa blir hans sista innan pensionen. Ny projektledare är Lina Hann, som nu gör sin första Nordbyggmässa. 

– Det känns jättebra, det är ett så proffsigt gäng och fint varumärke att jobba med. Jag är riktigt laddad för att se allt i verkligheten utifrån alla skisser och planer, säger hon.

Mässan har funnits sedan tidigt 80-tal och täcker nu allt som behövs för att bygga, med undantag för elinstallationer. 

– Förutom de 48 000 besökarna är det ungefär 6000-7000 personer som kommer att jobba i montrarna under veckan. Man ska komma ihåg att de man möter i montrarna är produktspecialister allihop, så det finns otroligt mycket kunskap samlad, säger Peter Söderberg. 

Nytt för i år är bland annat att det kommer att hållas en nätverksträff för kvinnor i branschen. Man satsar också lite extra på nya eller kommande produkter, och kommer att ha ett innovationstorg för utvalda startup-företag.

Eftersom många av besökarna är småföretagare erbjuds möjlighet till rådgivning inom bland annat klimatdeklarationer och juridik. 

Tre scener bjuder totalt på cirka 250 programpunkter inom bland annat hållbarhet, innovation och inomhusmiljö. Ett antal priser kommer också att delas ut, bland annat Nordbyggs Guldmedalj till årets produktnyhet. Inför mässan besöker man också arkitektutbildningar och i samband med det får studenterna delta i en tävling där de ska rita ett kafé i ett visst byggmaterial. Det vinnande bidraget byggs sedan upp på mässan. 

– Nu håller vi på och bygger ett kakelkafé på 160 kvadrat, och studenterna med det vinnande bidraget får också ta emot ett pris, säger Peter Söderberg. 

– Det har kommit in väldigt innovativa bidrag, det är jättekul att se, säger Lina Hann.

Vad gör er mest stolta över Nordbygg? 

– Efter förra mässan 2018 fick vi rekordhöga betyg på helheten från både besökare och utställare. Det är väldigt roligt att den fortsatt känns angelägen och viktig efter så många år, samtidigt som det betyder att vi har mycket att leva upp till nu, säger Peter Söderberg. 

Hur känns det när mässhallarna börjar fyllas på inför mässan? 

– Det är jättekul att se när det börjar bli på riktigt, man har jobbat med detta i två år och på fyra dagar är det över. Det är tacksamt eftersom Nordbygg har en stark ställning och är omtyckt, men samtidigt finns ju då också stora förväntningar som ska uppfyllas och det är en stor apparat som drar igång. Jag har hållit på länge och är ganska luttrad, men jag brukar ändå vara rätt körd när veckan är över, säger Peter Söderberg. 

Hur känns det att göra din sista Nordbygg? Kommer du att besöka mässan även i framtiden?

– Det känns jättebra, jag har ställt in mig på det. Jag kommer säkert att springa här på Stockholmsmässan på antik- och båtmässor, men det är klart att jag kommer att ha svårt att låta bli att gå på Nordbygg också, säger Peter Söderberg. 

 

 

Fakta Nordbygg 

Pågår 26-29 april på Stockholmsmässan

Arrangeras vartannat år, men förra gången var 2018 på grund av pandemin

Under mässan kommer det att hållas cirka 250 programpunkter på tre scener

Utställarna är indelade i tre hallar utifrån huvudkategorierna installationsprodukter, byggprodukter och utrustning som till exempel maskiner och verktyg.

Annons:

Vi lyfter debatten inför valet 2026 - David Josefsson (M) först ut

Nyheter

04 februari 2026

Bytte bana från livsmedel till byggmaterial: ”En spännande värld”

Nyheter

04 februari 2026

Nu gäller nytt regelverk för bygglov – de största förändringarna på 15 år

Nyheter

04 februari 2026

Copiax tillsätter ny Pricing Manager

Nyheter

04 februari 2026

Nu laddar branschen upp för Nordbyggmässan 2026

Nyheter

04 februari 2026

EcoRub i designsamarbete med arkitekt Thomas Sandell

Nyheter

04 februari 2026

XL-Bygg samlades för att bygga kedjan för framtiden

Nyheter

03 februari 2026

Hot couture – jacka gjord av stenull

Nyheter

03 februari 2026

Jordnära badrumstrender 2026

Nyheter

03 februari 2026

Sikas förvärv av Finja är nu slutfört

Nyheter

03 februari 2026

Bygma öppnar dörrarna till sin nya storsatsning i Luleå

Nyheter

03 februari 2026

Happy Homes på topp 10 för bästa kundbemötande i butik

Nyheter

02 februari 2026

Nytt Platinum-betyg för Ahlsell

Nyheter

02 februari 2026

Ahlsell öppnar dygnet-runt-butik i Stockholm City

Nyheter

29 januari 2026

Växer på en utmanande småhusmarknad

Nyheter

29 januari 2026

Golvåtervinningen nådde ny rekordnivå under 2025

Nyheter

29 januari 2026

Ny affärskoordinator på Sveriges Fria Bygghandlare

Nyheter

29 januari 2026

Färre varsel och fler nya jobb inom byggindustrin

Nyheter

29 januari 2026

Elitfönster växlar upp hållbarhetsarbetet med cirkulärt materialflöde

Nyheter

28 januari 2026

55-plussarna flyttar sällan – men dominerar nyproduktionen just nu

Nyheter

28 januari 2026

Byggmaterialhandeln bryter fyra års nedgång – volymerna ökar igen

Nyheter

26 januari 2026

Golvtrender 2026: Trä fortfarande hett

Nyheter

22 januari 2026

Byggmaterialhandeln går över till GS1-standard

Nyheter

21 januari 2026

Byggstarterna ökade gradvis under 2025, enligt Prognoscentrets Byggstartsindikator

Nyheter

21 januari 2026

Så använder branschen AI

Nyheter

21 januari 2026

Forskningslabb för framtidens hållbara boende

Nyheter

21 januari 2026

Krisberedskap inom byggbranschen: ”Vi måste börja prata med varandra”

Nyheter

21 januari 2026

Optimera förvärvar Allt i Bruk

Nyheter

21 januari 2026

Byggåterbruket i Umeå: ett år av cirkulär ekonomi i praktiken

Nyheter

20 januari 2026

Byggföretagen: Byggkonkurserna planar ut

Nyheter

19 januari 2026

Han är ny vd för IMAB Industrihandel

Nyheter

19 januari 2026

Byggkostnadsindex steg 1,3 procent jämfört med december 2024

Nyheter

15 januari 2026

Ny anläggning redo att fördubbla kapaciteten

Nyheter

13 januari 2026

Derome och Reliwe säljer 215 lägenheter till hyresfastighetsbolag

Nyheter

12 januari 2026

BoByggarBarometern: Bostadsbyggarna mer optimistiska inför första kvartalet

Nyheter

12 januari 2026

Kährs inleder partnerskap för att öka tillväxten i Kina

Nyheter

12 januari 2026

”Viktigt att göra något bra tillsammans på orten”

Nyheter

07 januari 2026

Irländsk branschorganisation besökte bygghandlare i Sverige

Nyheter

07 januari 2026

Bella visar sin vardag i bygghandeln

Nyheter

07 januari 2026

Mestergruppen summerar ett händelserikt år för färgfackhandeln

Nyheter

07 januari 2026

Ny podd för tegelälskare

Nyheter

07 januari 2026

Lindab Group avyttrar verksamheten i Rumänien

Nyheter

07 januari 2026

Ahlsell vinner Årets Hälsoinitiativ 2025

Nyheter

18 december 2025

Branschrekommendation ”Skydd mot vattenskador i kök” verifierad

Nyheter

18 december 2025

Magnus Hemmingberg tar över som kedjechef för färgfackhandeln – behåller sin roll som kedjechef Bolist

Nyheter

17 december 2025

Debatt: Sänkt reavinstbeskattning stimulerar ökad rörlighet på bostadsmarknaden

Nyheter

17 december 2025

Byggstarterna ökar enligt Prognoscentrets byggstartsindikator

Nyheter

17 december 2025

Ahlsell förvärvar Scandinox AB

Nyheter

17 december 2025

Alrik och Infobric Hyrma i partnerskap för effektivare bygglogistik

Nyheter

17 december 2025

Mestergruppen fördjupar samarbetet med Caparol

Nyheter

17 december 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår