De senaste vinnarna i XL-Hjälpen är Hågelby 4H-gård. Från vänster syns Viktor Bernsdorff Döhmers, vd XL-Bygg Lebe Byggvaror, Erika Markgren, Verksamhetsutvecklare Hågelby 4H-gård, Markus Forsberg och Matz Hjärne, Matz Hjärne Bygg & Snickeri AB och Hans Fahlén, Ambassadör XL-Hjälpen.

XL-Hjälpen vinner guld i internationell tävling

Branschnytt

Nyligen avgjordes den internationella tävlingen Native Advertising Awards under en stor gala i Köpenhamn. XL-Bygg, var tillsammans med sitt samarbete med Bonnier News, nominerad genom XL-Hjälpen i kategorin Best Native Advertising Strategy.

XL-Bygg genomförde XL-Hjälpen för första gången 2019 och intresset för initiativet har vuxit sig starkare för varje år. Genom kedjemedlemmarnas starka lokala närvaro är XL-Hjälpen ett engagerande sätt att ge tillbaka till lokalsamhället. 

– Vi har under många år jobbat med att fylla vårt varumärke med den identitet som avspeglar våra handlare. Nämligen hjärtat. Hjärtat som slår för det samhälle dem verkar och bor i. Så detta pris känns så fantastiskt roligt att kunna dela med alla inom XL-Bygg som är så engagerade. Historien om XL-Hjälpen har definitivt stärkt varumärket positivt i alla målgrupper, säger Mischa Moszkowicz, Marknadschef XL-Bygg.

Bakom produktionen av kampanjen står Bonnier News Brand Studio, som totalt belönades med fem medaljer i tävlingen, varav ett guld tillsammans med XL-Bygg. Målet med samarbetet har varit att fler ska kunna läsa och höra om de eldsjälar som finns runt om i Sverige. Historier och berättelser om det arbete dessa eldsjälar i Sveriges föreningar och organisationer lägger ner varje dag för att andra människor, stora som små ska inkluderas och kunna vara delaktiga.

Tävlingen, som också brukar kallas ”VM i Native” får in många bidrag från hela världen. 

 

4H-gård senaste vinnaren

Hågelby 4H-gård är en liten stadsnära bondgård dit många grupper från förskola, skola och särskola besöker. 4H-gården har nu blivit utvald av XL-Hjälpen att få sin byggdröm förverkligad – ett stort insektshotell till sin verksamhet med syftet att barn och ungdomar ska få möjligheten att få se nyttan av en ökad biologisk mångfald och hur det påverkar naturlivet och oss alla.

– Det här är fantastiskt. Det ger föreningen en möjlighet att få lära barn och ungdomar om insekternas betydelse för oss och för vår miljö, säger Erika Markgren, Verksamhetsutvecklare Hågelby 4H-gård.

XL-Bygg Lebe Byggvaror har fått i uppdrag att hjälpa till att förverkliga föreningens byggdröm. Byggprojektet kommer att genomföras tillsammans med det lokala byggföretaget Matz Hjärne Bygg & Snickeri AB.

– Hågelby 4H-gård är en fantastisk härlig plats att besöka. Jag fick en jättebra känsla när jag var där på besök, det var fridfullt och jag fick även minnen från när man själv var liten och fick möjligheten att besöka likvärdiga platser. Det känns därför riktigt bra att få vara med och stötta och bidra till föreningens fortsätta utveckling och framtid, säger Viktor Bernsdorff, ägare på XL-Bygg Lebe Byggvaror. 

Byggprojekten kommer att genomföras under sommaren av lokala XL-Bygg-handlare som samarbetar med lokala byggföretag och XL-Hjälpens partners; Essve, Lindab, Weber Saint Gobain, Areco profiles, Stenvalls, Elitfönster, Valbo Trä, Becker, Finja, Parador, Swedoor, Södra och Habo.

Juryns motivering:
Stadsbondgården Hågelby 4H-gård gör ett viktigt jobb för att barn och ungdomar ska få uppleva känslan av att samverka med djur och natur. Vi är mycket glada över att få möjligheten att förverkliga deras byggdröm om ett stort insektshotell som kan visa på nyttan av vad en ökad biologisk mångfald gör för oss alla och naturlivet.

 

Annons:

Matts Rylander ny vd för Mal Proff i Sverige

Branschnytt

30 maj 2023

Derome maskinuthyrning i nya lokaler

Branschnytt

26 maj 2023

Ahlsell gör norskt nyförvärv

Branschnytt

26 maj 2023

Byggmax Studio öppnar i Umeå 2024

Branschnytt

25 maj 2023

K-Rauta är årets e-handlare inom Renovering & Bygg

Branschnytt

15 maj 2023

XL-Bygg Byggcenter Varberg satsar på solceller och ny butik

Branschnytt

05 maj 2023

XL-Bygg fortsätter att växa starkare än marknaden

Branschnytt

03 maj 2023

Systemet ska förenkla vid försäljning av impregnerat virke

Branschnytt

03 maj 2023

Byggmax har öppnat nytt i Markaryd

Branschnytt

02 maj 2023

Minskad omsättning första kvartalet för BHG Group

Branschnytt

28 april 2023

Kraftig försäljningsminskning under första kvartalet 2023

Branschnytt

28 april 2023

Annica Hagen ny vd för SGDS Gruppen AB

Branschnytt

25 april 2023

Byggmax nettoomsättning minskade 25 procent

Branschnytt

25 april 2023

Föreningar och organisationer får sina byggdrömmar förverkligade i årets omgång av XL-Hjälpen

Branschnytt

25 april 2023

Optimera tar in Wood Tube pappregel

Branschnytt

25 april 2023

Mal Proff öppnar sin första proffsbutik i Sverige

Branschnytt

20 april 2023

XL-Bygg fortsätter växa i Småland

Branschnytt

19 april 2023

XL-Bygg lanserar XL-Akademin med fokus på kompetensutveckling

Branschnytt

18 april 2023

Byggmaterialhandlarna: Reformer på bostadsmarknaden lyser med sin frånvaro

Branschnytt

17 april 2023

Karl Sandlund utsedd till ny vd och koncernchef för Byggmax Group

Branschnytt

17 april 2023

Keskos förvärv av solcellsgrossist i hamn

Branschnytt

06 april 2023

”Vi bygger för framtiden”

Branschnytt

05 april 2023

Positiva tongångar på Mestergruppens årsstämma

Branschnytt

04 april 2023

Würth öppnar ny megastore

Branschnytt

30 mars 2023

C24 Bygg Kompaniet AB går in som delägare i XL-Bygg Ljusdal AB

Branschnytt

30 mars 2023

Ahlsell gör norskt nyförvärv

Branschnytt

29 mars 2023

Mestergruppen lanserar nytt koncept med lösvirkeshus

Branschnytt

28 mars 2023

Ny CFO för Ahlsellkoncernen

Branschnytt

28 mars 2023

Weber blev årets Finfo-leverantör

Branschnytt

27 mars 2023

Förväntad negativ justerad EBIT första kvartalet 2023 för BHG Group

Branschnytt

21 mars 2023

Enequi tecknar avtal med Ahlsell

Branschnytt

20 mars 2023

AB Karl Hedin Bygghandel säljer överskottsvaror hos Tørn

Branschnytt

17 mars 2023

Bolist Taberg plockar in nya ägare

Branschnytt

16 mars 2023

Kesko Sverige förvärvar solcellsgrossist

Branschnytt

14 mars 2023

Lagans Trävaror ansluter till XL-Bygg

Branschnytt

14 mars 2023

Mestergruppen tecknar samarbete med Diversity Charter Sweden

Branschnytt

10 mars 2023

Bygghandeln inom Derome ökar mer än genomsnittet

Branschnytt

09 mars 2023

Inte nattsvart i Beijer Byggmaterials nya Branschrapport

Branschnytt

01 mars 2023

Derome satsar vidare i Ystad

Branschnytt

28 februari 2023

Stark start av 2023 för XL-Bygg

Branschnytt

28 februari 2023

Claes Seldeby Årets Chef 2023

Branschnytt

28 februari 2023

Han är ny affärsområdeschef inom Deromes bygghandel

Branschnytt

27 februari 2023

XL-Bygg Gråbo lönsamma redan första året

Branschnytt

23 februari 2023

Rexel satsar på fysiska butiker

Branschnytt

23 februari 2023

Nytt nummer av ByggMaterial!

Branschnytt

23 februari 2023

Karl Hedin i samarbete med Setra

Branschnytt

21 februari 2023

XL-Bygg blir huvudleverantör till Tommy Byggare

Branschnytt

20 februari 2023

Ahlsell gör nyförvärv inom färg och tapet

Branschnytt

16 februari 2023

Starkt helårsresultat 2022 för Woody Bygghandel

Branschnytt

13 februari 2023

Byggcheferna: Machokulturen fortsätter dominera

Branschnytt

13 februari 2023

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår