Att besöka loppisar är ett stort intresse hos Anders Lagerström och Simon Olsson. De renoverar och inreder allra helst med återbruk.

Köket inreddes bland annat med begagnade köksluckor som lackades om.

I tv-programmet Husdrömmar kunde tittarna följa Simon och Anders renoveringsresa.

Renoverar med återbruk: ”En sport att hitta guldkornen”

Nyheter

Anders och Simon föll pladask för den gamla lanthandeln utanför Falkenberg. När de fått nycklarna till huset satte de tänderna i sitt livs största renoveringsprojekt. Och inte nog med det – de lät SVT följa arbetet på nära håll i tv-programmet Husdrömmar.

För lite drygt ett år sedan köpte Anders Lagerström och Simon Olsson det gamla 1800-tals huset i byn Abild utanför Falkenberg. 

Fastigheten har varit en naturlig samlingsplats i byn under alla år. Först som byskola och senare som matbutik. Huset var ombyggt i flera omgångar under årens lopp och Anders och Simon kände att de ville få fram det gamla och genuina i byggnaden. 

Genom att öppna upp taken till nock och ta bort visa väggar skapade de en behaglig och inbjudande atmosfär i huset. I takt med att ytskikten revs bort kom mer och mer av husets ursprung fram i form av äkta trägolv, gamla reglar och bjälkar. 

– Vi känner mer att vi har återställt huset än att förändrat det, även om huset troligtvis aldrig har sett ut som det gör nu, framför allt så har det aldrig haft den här planlösningen innan, säger Anders.

Parets ambition var att renovera med så mycket återbruk som möjligt och med en så låg budget som möjligt. De köpte huset möblerat och genom att sälja av inventarier kunde de köpa nytt material och inredning att bygga med. Tack vare det är så gott som allt i huset är begagnat eller återvunnet.

– Vi sålde till exempel alla befintliga fönstren i huset till en person som skulle bygga ett växthus. Sedan kunde vi fynda 15 stora och fantastiskt vackra gamla fönster och två dörrar för 20 000 kronor! Det roliga med återbruk är att allt är möjligt, säger Simon.

Ett annat exempel på smart återbruk är köksinredningen. De köpte ett begagnad kök i hög kvalitet för en bråkdel av vad det skulle ha kostat nytt. Genom att lacka om luckorna och byta handtag fick de precis den köksmiljö som de önskade.

– Jag älskar bra kvalitet och tycker att ska man göra saker ordentligt. Då är det jäkligt roligt att hitta högkvalitativa produkter till bra pris, för oss blir det en sport att hitta guldkornen. Det tar mycket tid, men har man mycket tid så kan man verkligen hitta saker mycket billigare, säger Anders.

En lokal färghandlare hade överbliven färg i form av slattar och provburkar. Istället för att kassera färgen skänkte butiken bort alltihopa.

– Så jag var och lastade bilen full med färgburkar två gånger, och det är mängder av tusenlappar. Till exempel har vi förhoppningsvis falu rödfärg så det räcker till att måla om hela uthuset, säger Simon.

 Vilket material gillar ni mest att arbeta med?

– Trä känns ju som det enda rätta. Det är väldigt estetiskt som ytskikt, men man kan också bygga in det. Sedan tycker jag att kombinationen trä och sten är väldigt häftig och det är något vi kommer jobba med framöver då vi ska bygga en ny altan. Materialet från den gamla altanen kommer såklart att återanvändas så långt det är möjligt men jag är också sugen på att mura en stengrund, säger Anders.

– Jag älskar reglar! Man kan bygga väggar med dem liksom skåp och trappor. Den där jäkla träpinnen kan man göra så otroligt mycket med! Vi har väldigt mycket massivt trä i det här huset och det är vi väldigt glada för, säger Simon.

Vad går inte att återbruka? 

– Vissa byggmaterial som exempelvis reglar är lite svårt. Även om vi fick reglar över när vi rev så var de sällan i tillräckligt bra skick för att återanvända. Isolering är också lite knepigt, liksom skruv, spik, färg och tapeter. Men vi tänker att man får välja sina strider. Det är betydligt roligare att hitta en cool dörr än att fynda isolering, säger Simon.

Än är renoveringsresan långt ifrån slut, även om själva tv-avsnittet med Husdrömmar satte punkt för vissa projekt i huset.

Anders och Simon beskriver sin ansökan till Husdrömmar som en spontan och lite tokig idé som blev verklighet.

– Vi hade väl pratat om att vi skulle vara lite galna och skicka in en ansökan till husdrömmar. Jag satte mig och skrev ihop en ansökan en kväll.

 Bara några dagar efter att de fick nyckeln i handen kom tv-teamet med programledarna Anne Lundberg och Gert Wingårdh i spetsen.

 När Anders och Simon väl fick se slutresultatet av programmet tyckte det att produktionen hade skildrat dem och renoveringsresan på ett fint sätt. 

– Det blev en väldigt fin story av allt. Men min första reaktion var ”herregud vad material de har filmat som inte kom med”.  Som exempelvis när vi målade fasaden, lade tak och drog el, säger Anders.

 Anders och Simons bästa renoveringstips!

* Våga testa! Så länge det inte är el, VVS eller en bärande vägg kan man göra så mycket mer än man tror.  

* Sätt upp mål. För oss var vår medverkan i Husdrömmar ett tydligt mål för att bli klara med vissa saker, men det kan också vara så enkelt som att vilja bli klar med gästrummet tills gästerna kommer. 

* Gör en lista på saker du kan tänka dig att göra själv och en lista med det du inte kan göra själv. 

* Tänk till en extra gång innan du slänger. Bara för att något är gammalt, slitet och saknar färg, betyder det inte att man måste riva ut det. Försök att se bakom det slitna och kolla på kvaliteten i materialet du har framför dig. 

 

Artikeln är hämtad från nummer 3 2024 av tidningen ByggMaterial.

Annons:

Ramirentrapporten: Droger och missbruk på var fjärde byggarbetsplats

Nyheter

18 september 2025

Flera Bolist-handlare utsedda till Årets företagare

Nyheter

18 september 2025

Ny färgkarta från Lycke

Nyheter

17 september 2025

Fischer och Mestergruppen Sverige i rikstäckande avtal för infästning

Nyheter

17 september 2025

”På en liten ort behöver man alla kunder”

Nyheter

17 september 2025

”Välj en tapet som får det att plinga till i hjärtat”

Nyheter

17 september 2025

Prognoscentrets Byggstartsindikator har ökat cirka 20 procent på ett år

Nyheter

17 september 2025

Marbodal presenterar kökstrender för 2026

Nyheter

16 september 2025

De blev vinnare på Deromes gala

Nyheter

16 september 2025

Högre byggmaterialkostnader enligt Byggkostnadsindex

Nyheter

16 september 2025

Beijers Branschrapport: Höjt rotavdrag och stabila räntor stärker byggbranschen

Nyheter

15 september 2025

Swerock flyttar betongfabrik

Nyheter

15 september 2025

XL-Bygg blir huvudpartner till SHL

Nyheter

12 september 2025

Beijer Hisings Backa – bygghandeln som aldrig stänger

Nyheter

12 september 2025

Utvalda investerare blir nya delägare i Ahlsell

Nyheter

11 september 2025

Derome byggstartar 500-miljonerssatsning på hyresrätter

Nyheter

11 september 2025

Tetra Pak och Recoma i samarbete kring transportlådor

Nyheter

11 september 2025

Årets kulör 2026 – tre nyanser av blått

Nyheter

10 september 2025

Ny distriktssäljare till Flexit Team Bygghandel

Nyheter

09 september 2025

K-Byggs Lena Carlberg nominerad till Sveriges Bästa Marknadschef 2025

Nyheter

09 september 2025

De är vinnarna av Guldburken 2025

Nyheter

08 september 2025

Ahlsell gör nyförvärv inom belysning

Nyheter

08 september 2025

Derome arrangerar ny gala för att hylla entreprenörer

Nyheter

04 september 2025

Setra varslar 50 medarbetare i Hasselfors

Nyheter

03 september 2025

”Bygghandeln fanns utan tvekan på min topp tre”

Nyheter

03 september 2025

Kakelexperten Michael Johansson: ”Ett material som har funnits i tusen år”

Nyheter

03 september 2025

21 företag testar cirkulära bygglösningar i sju nordiska städer

Nyheter

03 september 2025

Benders erbjuder de första produkterna med evoZero-cement

Nyheter

02 september 2025

XL-Bygg lanserar jämställdhetsstipendium

Nyheter

02 september 2025

Västerstrands AIK en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

01 september 2025

Fortsatt nedgång av konkurser inom bygg

Nyheter

01 september 2025

Ny studie: Trä bättre än betong för biologiska mångfalden

Nyheter

29 augusti 2025

Beijer lanserar webbinarier om hållbart byggande

Nyheter

29 augusti 2025

CCS-värdekedjan i drift i Norge – snart kan Sverige bygga med nettonoll-betong

Nyheter

28 augusti 2025

Läs nya ByggMaterial!

Nyheter

28 augusti 2025

Flooré AB blir LK Flooré AB

Nyheter

27 augusti 2025

K-Bygg ny huvudleverantör av byggmaterial till Byggnads AB Tornstaden

Nyheter

26 augusti 2025

Ökning av påbörjade lägenheter under första halvåret 2025

Nyheter

25 augusti 2025

Beijer Karriärföretag och topp 10 bland Sveriges mest attraktiva arbetsgivare 2025

Nyheter

25 augusti 2025

Examensarbete: Trätakstolar visar klart lägst klimatavtryck

Nyheter

25 augusti 2025

Debatt: Inför ett grönt rotavdrag

Nyheter

25 augusti 2025

Nytt omställningslabb ska öka återbruket i byggsektorn

Nyheter

22 augusti 2025

Åtta av tio inom byggbranschen erbjuds insatser som främjar hälsan

Nyheter

22 augusti 2025

Ahlsell fortsätter expansionen av sitt logistikcentrum i Hallsberg

Nyheter

22 augusti 2025

Han får ansvar för Ahlsellkoncernens inköp och supply chain

Nyheter

21 augusti 2025

Peter Sjödelius ny vd för Optimeras dotterbolag

Nyheter

21 augusti 2025

Byggmarknaden växer med 2,2 procent - svaga hushåll bromsar återhämtningen

Nyheter

21 augusti 2025

Södra miljardsatsar i Kinda

Nyheter

20 augusti 2025

Arkitekter tror på sämre byggnader med nya byggregler enligt undersökning

Nyheter

20 augusti 2025

”På något sätt har jag polisådran kvar i mig”

Nyheter

20 augusti 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår