Gemensamt upprop för utökat ROT-avdrag

Nyheter

I en debattartikel skriver företrädare för Byggmaterialhandlarna, Byggföretagen, Beijer Byggmaterial och Villaägarnas riksförbund att ett utökat ROT-avdrag bland annat skulle säkra jobb i byggbranschen och bidra till att fler kunde göra renoveringar för att minska energiåtgången i sina villor.

Debatt: Utökat ROT-avdrag säkrar jobb i byggbranschen och stimulerar ekonomin

Regeringen står inför en mycket svår uppgift, att stimulera ekonomin utan att driva på inflationen. Men det finns åtgärder att vidta. Ett höjt ROT-avdrag skulle säkra jobb i byggbranschen och bidra till en ekonomisk tillväxt, utan att driva på inflationen nämnvärt. Samtidigt skulle det bidra till att fler hushåll får möjlighet att genomföra renoveringar för att minska energiåtgången i sina villor, något som är centralt för att Sverige ska nå sina klimat- och miljömål. Tyvärr valde regeringen att inte ta med detta i vårändringsbudgeten som presenterades 17 april och vi uppmanar nu regeringen att vidta åtgärder i höstbudgeten. Behovet kommer inte att minska. 

Andelen byggföretag som uppger att de planerar neddragningar det kommande halvåret är 34 procent enligt Svenskt Näringsliv. I Hantverkarbarometern, en undersökning av Beijer Bygghandel, uppger 46 procent av hantverkarna att orderingången för företaget är sämre än för ett år sedan. I samma undersökning uppger 92 procent att ROT-avdraget är av stor betydelse för hantverkarbranschen. 

En byggbransch som störtdyker drabbar inte bara byggbolagen och hantverkarna, utan hela samhället. Byggbranschen är en av Sveriges största sektorer och utgör 12 procent av Sveriges BNP. En hantverkare sysselsätter tre personer inom bland annat service och handel. Så detta är inte bara en fråga för byggbranschen, det handlar om hur väl Sverige ska klara sig igenom den stundande lågkonjunkturen. 

Under ett seminarium om ROT-avdraget i riksdagen den 7 mars uttryckte flera talare, bland annat före detta finansminister Anders Borg, att ett utökat ROT-avdrag vore en snabb och enkel lösning för att bidra till ökad sysselsättning i byggbranschen samtidigt som det skulle ha liten effekt på inflationen. 

En utredning från Handelns Utredningsinstitut, HUI, som Byggmaterialhandlarna beställt visar att ett återställt ROT-avdrag till 50 procent och höjt tak till 100 000 kr skulle kunna skapa 7 500 arbetstillfällen inom bygg- och installationssektorn. 

Ett ökat ROT-avdrag bidrar inte bara till att rädda jobben i byggbranschen, utan även till att fler får möjlighet att energirenovera sina hus. 60 procent av Sveriges småhus är äldre än 50 år, vilket innebär att det behövs omfattande energirenoveringar för att minska exempelvis uppvärmning och energiåtgång. För att ha råd med den investering som krävs är ROT-avdraget många gånger avgörande. 

Regeringen borde därför ta tillfället i akt att både återställa ROT-avdraget till 50 procent samt höja taket från nuvarande 50 000 kr till 100 000 kr. 


Ett ökat ROT-avdrag skulle bidra till att

  1. rädda jobb i byggbranschen
  2. stimulera ekonomin utan att driva på inflationen
  3. bidra till den viktiga energiomställningen

En fördel med att använda ROT-avdraget är att det är en befintlig reform som visat sig fungera mycket väl. Eventuellt nya förslag för att åstadkomma en förändring skulle ta lång tid att utreda och genomföra. När ROT-avdraget infördes var det för göra svarta jobb vita och för att stimulera konjunkturen. Dessa argument är giltiga fortfarande, men idag behöver vi också tänka på hur vi kan säkra arbetstillfällen i branschen.

Idag får den som äger småhus eller har en bostadsrätts-/ägarlägenhet och vill renovera en skatterabatt upp till 50 000 kr per person och år. Skatterabatten är 30 procent av arbetskostnaden inklusive moms. ROT-avdraget, som infördes 1993, har med åren finslipats till ett tydligt och väl fungerande system som i hög grad skapat arbetstillfällen och minskat svart arbetskraft inom bygg- och installationsbranschen. Inför 2016 sänktes avdraget från 50 procent till nuvarande nivå på 30 procent.

Under 2021 köpte hela 1,15 miljoner svenskar rottjänster för drygt tolv miljarder kronor. Tjänsterna utfördes av 61 800 byggföretag som genererade ett stort antal arbetstillfällen över hela landet. 

En ökning av ROT-avdraget kan hjälpa till att stimulera ekonomin, säkra tusentals jobb utan att nämnvärt öka inflationen samt skynda på den viktiga energiomställningen. Det är en vinst för företagen, för hushållen och för samhället i stort.


Samtliga debattörer
Catharina Elmsäter-Svärd, 
vd, Byggföretagen

Geir Thomas Fossum
vd, Beijer Byggmaterial

Håkan Larsson 
Samhällspolitisk chef, Villaägarnas Riksförbund

Monica Björk
vd, Byggmaterialhandlarna

 

 

Annons:

De kan bli Årets byggkvinna 2025

Nyheter

08 maj 2025

Domstolen ger Heidelberg Materials 30 års brytningstillstånd i Slite

Nyheter

07 maj 2025

AB Karl Hedin Emballage säljs till Dansk Træemballage A/S

Nyheter

07 maj 2025

Ahlsell gör nyförvärv inom data och tele

Nyheter

06 maj 2025

Forbo Flooring övergår till 100 procent fossilfria transporter i och till Sverige

Nyheter

06 maj 2025

Bolist Fristad firade 30 år med invigning av nyuppbyggt hyvleri

Nyheter

06 maj 2025

XL-Bygg och Bolist i kampanj för psykisk hälsa i samarbete med Mind

Nyheter

05 maj 2025

Konkurserna minskar med 1 procent

Nyheter

05 maj 2025

XL-Bygg Vårgårda öppnar Colorama-butik

Nyheter

30 april 2025

Nytt ansikte hos Sveriges Fria Bygghandlare

Nyheter

30 april 2025

Elitfönster implementerar BEAst Supply 4.0

Nyheter

30 april 2025

Prefabricerat golvbjälklag vinner Nordbyggs guldmedalj

Nyheter

29 april 2025

Urgammalt byggmaterial nyhet på butikshyllorna

Nyheter

29 april 2025

Tareq och Sofia bygger sitt drömhus i skärgården

Nyheter

29 april 2025

Bolist Jokkmokk var en av de första att ansluta till kedjan

Nyheter

29 april 2025

Ny rapport från Byggmaterialhandlarna: Rörlighet på bostadsmarknaden i Norden

Nyheter

28 april 2025

Digitala pass för byggprodukter ska förenkla informationsflödet

Nyheter

28 april 2025

Byggmaterialhandeln växer för första gången sedan 2021

Nyheter

28 april 2025

Bolist Byggstart söker nästa generations byggproffs

Nyheter

28 april 2025

Derome inviger en av världens modernaste såglinjer

Nyheter

28 april 2025

Arkitekttävlingen inför Nordbygg 2026 drar igång – glas och återbruk i fokus

Nyheter

28 april 2025

Hon blir ny vd för Byggmaterialindustrierna

Nyheter

24 april 2025

Mikael Bjelkenfors blir ny vd för XL-Bygg Falkenberg

Nyheter

24 april 2025

Derome bidrar till att halvera klimatpåverkan i Kvarteret Omställningen

Nyheter

24 april 2025

Byggkonkurserna sjönk under första kvartalet

Nyheter

24 april 2025

Starkt kvartal för värmepumpsförsäljningen

Nyheter

23 april 2025

Undersökning från Beijer: ROT-avdraget avgörande – men utan unga hantverkare hotas tillväxten

Nyheter

23 april 2025

Nytt nummer av ByggMaterial!

Nyheter

22 april 2025

Ahlsell förvärvar Rexel Finland

Nyheter

22 april 2025

Undersökning om hur redo sektorn är för nya byggregler

Nyheter

22 april 2025

Svenskt golvföretag utvalt att delta på ChangeNow i Paris

Nyheter

17 april 2025

Byggmax öppnar ny butik i Slagsta

Nyheter

17 april 2025

Ahlsell gör nyförvärv inom fordonsvård

Nyheter

16 april 2025

Branschreglerna Säkra Våtrum ska uppdateras

Nyheter

16 april 2025

Bostadsbyggandet ökade i mars enligt Prognoscentrets Byggstartsindikator

Nyheter

16 april 2025

Byggmaterialhandlarna om vårbudgeten: ”Höjt ROT behöver permanentas”

Nyheter

16 april 2025

Piloten som blev bygghandlare: ”Många blir förvånade”

Nyheter

15 april 2025

Debatt: Höjt ROT-avdrag räddar jobb och stärker ekonomin

Nyheter

15 april 2025

Negativ årstakt i Byggkostnadsindex även i mars

Nyheter

15 april 2025

Jula öppnar i Värnamo

Nyheter

14 april 2025

Ahlsell förvärvar svets- och verktygsgrossist

Nyheter

14 april 2025

Bolist Kristdala inviger nyrenoverad butik

Nyheter

14 april 2025

Deromeföretag tecknar logistikavtal med NCC

Nyheter

11 april 2025

Flexit förvärvar Kuben Ventilation

Nyheter

10 april 2025

Derome säljer hyresrätter och etablerar förskola i Vegeljung

Nyheter

10 april 2025

Byggomloppet – samverkan för hållbarhet

Nyheter

09 april 2025

Mur & Putsföretagen efterlyser bidrag till Årets Fasad 2025

Nyheter

09 april 2025

Fria handlare gick bättre än snittet

Nyheter

08 april 2025

XL-Bygg hyllar föreningslivet i ny reklamfilm

Nyheter

08 april 2025

Kunskapsbibliotek ska underlätta det cirkulära byggandet

Nyheter

03 april 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår