Nina Jelver är säkerhetschef på Svensk Handel.

Fler bedrägerier kräver ökad medvetenhet

Nyheter

Bedrägerier mot företag har ökat – och blivit allt mer komplexa. – De förändras utifrån hur tekniken utvecklas, säger Nina Jelver, säkerhetschef på Svensk Handel.

Att bedragarna är snabba att anpassa sig gör att man som företag måste ha ett annat säkerhetstänk idag än för bara några år sedan, till exempel när man tecknar avtal med nya leverantörer. 

– Det räcker inte med en enkel googling utan man måste titta på företaget i stort. Hur länge har styrelsen suttit, har företaget en adress eller är det skrivet på en postbox? Man bör också göra en kreditupplysning där man tittar några år tillbaka, säger Nina Jelver.

Hon tipsar om Svensk Handels varningslista. Där hamnar företag som uppfyller vissa kriterier som Svensk Handel satt upp, och man kan också själv anmäla företag. 

– Det ska förhoppningsvis ha en förebyggande effekt att listan kommer upp om man googlar företagsnamnet, och det kan också komma upp en flaggning när man ska betala in pengar till företaget, säger Nina.

Bluffakturor eller vilseledande avtal är fortfarande ett problem för många företag. 

– Förr var det vanligast med rena bluffutskick, men nu ser vi mycket avtalssigneringar. Då ringer bedragarna upp när någon sitter lite dåligt till och vill få dem att signera ett avtal via telefon. Det är ofta långa, dyra avtal eller mobilabonnemang där de säger sig företräda den befintliga operatören men sedan kan man ha tecknat avtal med ett helt annat företag. Det kan handla om hela företagets telefonabonnemang så det kan vara stora belopp, säger Nina.

Så kallade vd-bedrägerier blir också vanligare. Det går ut på att någon mejlar ekonomiavdelningen en faktura, ofta på flera hundra tusen.

– Många ifrågasätter ju en sådan faktura, men bedragaren skickar ut ett mejl ungefär samtidigt som ser ut att komma från företagets vd där det står att det kommer att komma en faktura som ska betalas skyndsamt, vilket gör att många tror att fakturan är riktig. När man sedan upptäcker att mejlet inte kom från vd:n är pengarna redan borta, säger Nina. 

Företag med webbhandel kan råka ut för att bedragare gör en dubblett av deras webb så att konsumenterna som klickar på en annons tror att de kommit in på rätt sida.

–­ När de sedan lägger beställningen får bedragarna både kundens pengar och kontouppgifter. Dessutom skadar det företagets varumärke, säger Nina.

Men det förekommer också fortfarande fysiska bedrägerier inom handeln. Det kan handla om att kunder byter streckkoder på en vara eller plockar på sig en vara i butiken som de sedan försöker göra en retur på utan kvitto. 

– Men bedrägerierna finansierar stora delar av den grova organiserade brottsligheten och de kriminella förstår att det är inom cyberkriminaliteten som mest pengar finns idag. Till exempel blir ransomware, där man krypterar hela eller delar av en verksamhets IT-system med skadlig kod och kräver en lösensumma, vanligare. Det är a och o att utbilda personalen regelbundet om hur man kan skydda sig, och även tänka på grundläggande saker som att ha bra lösenord och inte klicka på okända länkar, säger Nina.

 

 

Exempel på bedrägerier 

Fysiska i butik – byte av streckkod och retur av varor tagna direkt från butiken 

Faktura- och avtalsbedrägerier – telefonsignering av kostsamma avtal, bluffakturor och ”vd-bedrägerier” där ett mejl som ser ut att komma från företagets vd uppmanar en anställd att betala en faktura 

Cyberbedrägerier – ransomware där ett företags IT-system krypteras och en lösensumma begärs, nätfiske där bedragare vill komma åt dina uppgifter och kopior av webbshopar där kunderna luras på pengar och kontouppgifter 

 

 

Här hittar du Svensk Handels varningslista.

 

Texten är hämtad ur nummer 4 2024 av tidningen ByggMaterial.

Annons:

God jul – vi ses i januari!

Nyheter

20 december 2025

Ahlsell vinner Årets Hälsoinitiativ 2025

Nyheter

18 december 2025

Branschrekommendation ”Skydd mot vattenskador i kök” verifierad

Nyheter

18 december 2025

Magnus Hemmingberg tar över som kedjechef för färgfackhandeln – behåller sin roll som kedjechef Bolist

Nyheter

17 december 2025

Debatt: Sänkt reavinstbeskattning stimulerar ökad rörlighet på bostadsmarknaden

Nyheter

17 december 2025

Byggstarterna ökar enligt Prognoscentrets byggstartsindikator

Nyheter

17 december 2025

Ahlsell förvärvar Scandinox AB

Nyheter

17 december 2025

Alrik och Infobric Hyrma i partnerskap för effektivare bygglogistik

Nyheter

17 december 2025

Mestergruppen fördjupar samarbetet med Caparol

Nyheter

17 december 2025

Viss optimism i måleribranschen - men färre rot-jobb oroar

Nyheter

17 december 2025

Ahlsells logistikcenter vinner kommunens miljöpris

Nyheter

17 december 2025

Specialkemikalieföretaget Sika förvärvar Finja

Nyheter

15 december 2025

Årstakten för Byggkostnadsindex var 0,9 procent i november 2025

Nyheter

15 december 2025

Boverkets byggprognos: Bostadsbyggandet vänder uppåt

Nyheter

11 december 2025

Derome leverantör till Pågens nya bageri

Nyheter

11 december 2025

Nytt nummer av ByggMaterial!

Nyheter

11 december 2025

”Branschen kommer att gå från volym till värde”

Nyheter

10 december 2025

Årets mest lästa artiklar

Nyheter

10 december 2025

Flera från bygghandeln på listan över handelns mäktigaste

Nyheter

10 december 2025

Ny vd för Knauf Sverige GmbH

Nyheter

09 december 2025

XL-Bygg Jönköping växlar upp med kökssatsning

Nyheter

09 december 2025

Byggmaterialhandlarna kommenterar utredning om bristande pristransparens på marknaden för byggmaterial

Nyheter

08 december 2025

Beijers Branschrapport: Svensk byggsektor sticker ut med positiva signaler

Nyheter

05 december 2025

Han vinner Bolist Byggstart 2025

Nyheter

04 december 2025

Varannan svensk saknar koll på skyddsrum enligt Ahlsells nya rapport

Nyheter

03 december 2025

XL-Bygg Gråbo öppnar i ny regi – Axel Bergstrand ny ägare

Nyheter

02 december 2025

Bygghubben och K-Bygg i nytt samarbete kring återbrukat byggmaterial

Nyheter

02 december 2025

Bostadsministern diskuterade nya bygglovsreglerna på Beijer i Bromma

Nyheter

01 december 2025

Konkurrensverket: Retroaktiva rabatter bakom bristande pristransparens på marknaden för byggmaterial

Nyheter

01 december 2025

Nu gäller nytt regelverk för bygglov

Nyheter

01 december 2025

Derome och Återbruksbyrån ingår samarbetsavtal

Nyheter

01 december 2025

Skogskapellet vinner Träskyddspriset 2025

Nyheter

01 december 2025

Årets vinnare i Sweden Green Building Awards

Nyheter

28 november 2025

Positva tongångar på Bolists Framtidskonferens

Nyheter

28 november 2025

Bygginvesteringarna vänder uppåt men nivån fortsatt låg

Nyheter

27 november 2025

Bolist ingår partnerskap för digitala produkt- och säljutbildningar

Nyheter

27 november 2025

Byggkeramikrådet lanserar kunskapsplattform

Nyheter

26 november 2025

Samarbete med gymnasieskola – en win-win

Nyheter

26 november 2025

”Jag passar bättre in här än i en klädaffär”

Nyheter

26 november 2025

”En jämställd arbetsplats är bra för alla”

Nyheter

26 november 2025

Mestergruppens nya logistikcenter når högsta hållbarhetsklass

Nyheter

26 november 2025

Från lyx till låg drift – svenskarna ändrar bostadsfokus

Nyheter

26 november 2025

Mest läst på vår webb

Nyheter

26 november 2025

Branäs Syd blir verklighet - byggstart för Derome i Skogsliden

Nyheter

25 november 2025

Ny konjunkturprognos: Byggsektorn i Europa stabiliseras efter två år av nedgång

Nyheter

25 november 2025

Svensk ull tar revansch – i allt från nödbostäder till isolering

Nyheter

25 november 2025

Hon är ny regional kulörchef på Jotun

Nyheter

25 november 2025

Benders förvärvar Botnia Betong AB och breddar erbjudandet

Nyheter

25 november 2025

Sågverksprofil från Dalarna är årets Träriddare

Nyheter

24 november 2025

Optimera gör klimatdata tillgänglig online

Nyheter

21 november 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår