Hantverkarduon Johnnie Krigström och Mattias Särnholm har fått se mycket av Sverige under inspelningen av Stugdrömmar.

Johnnie Krigström och Mattias Särnholm uppfyllde stugdrömmar tillsammans med Frida Wanselius och Gustav Ovland.

Johnnie och Mattias: ”Har fått uppleva många fantastiska platser”

Nyheter

I sommar har hantverkarduon Johnnie Krigström och Mattias Särnholm rest runt i vårt avlånga land och renoverat sommarstugor. Resultatet av deras ihärdiga arbete visas nu upp i tv-programmet Stugdrömmar.

Tv-programmet Stugdrömmar hade premiär 2022 och nu visas den andra säsongen av Kanal 5 och Max. 

Tidningen Byggmaterial fick en pratstund med målaren Johnnie Krigström och snickaren Mattias Särnholm, som är programledare och ansvariga för hela produktionen, för att höra hur de har upplevt inspelningen av säsong två av Stugdrömmar och vilka byggmaterial som har varit hetast i sommar.

De beskriver en intensiv men väldigt rolig inspelningsperiod där de fått uppleva Sverige på ett nytt sätt. Tillsammans med Roomservice-profilen Frida Wanselius och inredningsexperten Gustav Ovland har Johnnie och Mattias hjälpt sommarstugeägare att förverkliga sina renoveringsdrömmar. 

– Vi har droppat ner på alla möjliga ställen och sett väldigt många olika platser och miljöer. Det är också det som är vårt mål, att det ska vara en skön mix mellan det som är drömmigt och nästan ouppnåeligt och det som är mer folkligt och lättillgängligt. Vi får en chans låna en plats och uppleva den, det är väldigt härligt och en av de roligaste sakerna med inspelningen, säger Mattias.

– Känslan efter sommaren är jättebra, det har varit en fantastiskt säsong. Vi började spela in i april, och blev färdiga i september. Sverige har verkligen bjudit upp till dans, säger Johnnie.

Från en gammal fyr vid Vänern till en cirkusvagn på Österlen och vidare till ett torp i Kungsör. Tv-teamet har fått uppleva många spännande och vackra platser längs resan. 

– Eftersom vi har hunnit uppleva så otroligt många ställen i Sverige redan, inte minst tack vare Sofias Änglar, blir man sällan överraskad över platser man kommer till. Men fyren vid Vänern var något alldeles extra. Det kändes som att vara på Fårö eller Långe Jan, på en udde vid ett hav, det var otroligt häftigt, säger Johnnie.

Johnnie och Mattias har lång erfarenhet från att renovera bostäder i bland annat tv-programmen Roomservice och Sofias Änglar. Att rusta upp sommarstugor skiljer sig dock lite från vanlig renovering. 

– Ja, det blir lite mer inslag av återbruk och tankar om vad man vill bevara inför framtiden. Det blir en större varsamhet kring de val man gör, säger Mattias.

Även för Johnnie, som målar och tapetserar, blir jobbet lite annorlunda i en stuga.

– Man behöver man ofta förbereda och undertvätta på ett mer utförligt sätt för att färgen ska fästa. Gamla ställen, där man inte bor permanent, står ofta tomma på vintern. Då blir de utkylda och kanske lite mer smutsiga. 

En annan sak som är annorlunda när man renoverar sommarhus är själva tänket kring valet av material och inredning. 

– Funktionen är kanske inte lika viktig i en sommarstuga, man värderar oftast andra saker, som att det ska vara som på farfars tid, man är nog mer benägen att vilja behålla saker som de alltid har varit.

Trä är det klart vanligaste materialet i gamla torp och stugor. Det har också präglat renoveringsbyggandet.

– Man kan säga att MDF-skivan har lyst med sin frånvaro under inspelningarna, det har varit väldigt mycket trä, paneler och gedigna material. Det blir också mer fokus på återbruk, att vårda och restaurera. Ett mer långsiktigt tänk om materialen helt enkelt och att försöka få ihop det gamla och det nya på ett fint sätt, säger Mattias. 

En av platserna som Stugdrömmar besökte var Käringön utanför Orust där de renoverade en gammal fiskebod från 1800-talet. 

– Där inne fanns det gamla åror, bojpinnar och en gammal snickarbänk som vi byggde en bar av med lite rivbrädor. Det är så kul när man får ihop det med gammalt virke rakt igenom, mitt favoritmaterial att bygga med är nog gammalt material för tillfället, säger Mattias. 

 

Vad har varit roligast och vad har varit mest utmanande under den här säsongen?

– Roligast är att få hänga med teamet. Utmaningen är som alltid att lösa gåtan med hur man hinna med det vi har planerat. Det är väldigt mycket jobb på några få dagar, säger Mattias. 

– Det är också väldigt roligt att få träffa så ofantligt många engagerade stugägare! Man märker av människors kärlek till sina stugor. Det ligger ett slags drömskt skimmer över det. Många har haft stugorna i flera generationer, det finns massor av minnen och historier som man faller tillbaka på och det är häftigt, säger Johnnie.

 

Stugdrömmar streamas på Max och sänds på Kanal 5.

 

Texten är hämtad ur nummer 5 2024 av tidningen ByggMaterial. 

Annons:

Keskos förvärv av Dahl i Sverige och Brødrene Dahl-bolagen klart

Nyheter

02 november 2026

UC: Konkurserna inom bygg minskade 18 procent i oktober

Nyheter

02 november 2026

Remissvar om förslag till typgodkännande av småhus

Nyheter

30 oktober 2026

Så säkras framtidens kompetens i Edsbyn

Nyheter

29 oktober 2026

Derome Takstolsteknikk firar tio år i Norge med stärkt position

Nyheter

29 oktober 2026

Setra inleder rekrytering av ny vd

Nyheter

29 oktober 2026

Charlie Klang vill få fler att sila snacket

Nyheter

29 oktober 2026

Branschen ser ljusning – men bostäderna dröjer

Nyheter

29 oktober 2026

Byggmaterialmarknaden växer vidare – men i lugnare takt

Nyheter

29 oktober 2026

NP Nilsson krokar arm med MVB i bygget av nya Jägersro

Nyheter

29 oktober 2026

Lycke lanserar färgkartan Hemlängtan tillsammans med Elin Skoglund

Nyheter

29 oktober 2026

Byggmax växer i Västerås – öppnar sin andra butik i Stenby

Nyheter

29 oktober 2026

Dahl stärker sitt logistiknätverk genom ny etablering i Enköping

Nyheter

29 oktober 2026

Lindbäcks lanserar tv-serie

Nyheter

29 oktober 2026

Stort intresse för Deromes nya radhus i Kållered – samtliga sålda direkt

Nyheter

29 oktober 2026

Colorama Vällingby tar nästa steg – öppnar ny butik

Nyheter

29 oktober 2026

Fler ungdomar söker byggprogrammet – ökar för andra året i rad

Nyheter

29 oktober 2026

NP Teknikcenter levererar till 29 hus i Skanskas bostadsprojekt i Borstahusen

Nyheter

29 oktober 2026

9 000 påbörjade bostäder under tredje kvartalet, enligt Prognoscentrets Byggstartsindikator

Nyheter

29 oktober 2026

Läs nya ByggMaterial!

Nyheter

22 oktober 2026

Stärker kvalitets- och eftermarknadsarbetet för byggmaterialhandeln

Nyheter

21 oktober 2026

Alcro utmanar det stockholmsvita – låter invånarna färgsätta staden

Nyheter

20 oktober 2026

Byggföretagen: Bräcklig återhämtning i byggindustrin

Nyheter

20 oktober 2026

Brukspecialisten och TGL Bricks inleder samarbete

Nyheter

20 oktober 2026

K-Bygg utökar samarbetet med Blinto – gör det enklare för kunder att bidra till cirkulära materialflöden

Nyheter

19 oktober 2026

Färre byggvarsel under tredje kvartalet – men konkurserna ökar

Nyheter

16 oktober 2026

I stort sett oförändrat Byggkostnadsindex i september 2026

Nyheter

15 oktober 2026

Woodsafe bildar Woodsafe Group

Nyheter

15 oktober 2026

Examenspris till stark träbalk som blandar gran och björk

Nyheter

15 oktober 2026

Modigt och lekfullt – mer färg och mer personlighet

Nyheter

14 oktober 2026

”Det finns massor av hus som väntar på att bli räddade”

Nyheter

14 oktober 2026

Årets finalister i Sweden Green Building Awards

Nyheter

13 oktober 2026

Byggkeramikrådet lanserar ny hållbarhetsmärkning

Nyheter

13 oktober 2026

Nytt verktyg ska göra återbruk enklare och mer förutsägbart

Nyheter

12 oktober 2026

Varbergshus prisas i Årets Nollfelsaktör 2026

Nyheter

12 oktober 2026

IMAB stärker närvaron i Blekinge

Nyheter

09 oktober 2026

Swerocks nya betongfabrik i drift

Nyheter

09 oktober 2026

Peter Schulte ny divisionsdirektör för Ahlsell Sverige

Nyheter

08 oktober 2026

Heidelberg Materials förvärvar NCC Industrys verksamhet inom ballast och asfalt

Nyheter

07 oktober 2026

BoByggarBarometern: Indexet når ny högstanivå bland bostadsbyggarna

Nyheter

06 oktober 2026

Från beslut till ny bygghandel på mindre än ett år

Nyheter

06 oktober 2026

Ureka har tecknat avtal med Saint Gobain i Ukraina

Nyheter

05 oktober 2026

Tegelföretag breddar satsningen i Sverige – tar nästa steg inom taktegel

Nyheter

05 oktober 2026

Nu öppnar Wijks Bygghandel i Eksjö

Nyheter

05 oktober 2026

Sifo: Tre av fyra vill renovera sina hem

Nyheter

02 oktober 2026

Beijer Eskilstuna är Årets Byggmaterialhandlare 2026

Nyheter

01 oktober 2026

Tecca och Väggmaterial blir ett bolag

Nyheter

01 oktober 2026

Hultafors öppnar ny fabrik för måttbandstillverkning

Nyheter

01 oktober 2026

GVK lanserar ny utbildning för snickare

Nyheter

01 oktober 2026

"Sponsring handlar om att ta ansvar"

Nyheter

30 september 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår