Patrik Schön, byggchef på Sveafastigheter, och Astrid Berglund, som deltar i studien genom sin roll som hållbarhetsstrateg på mjukvarubolaget Plant, tror att studien kan bidra till framtidens hållbara byggande och kan komma att skapa nya standarder för hur vi bygger och bor.

Slaget om byggmaterialen: Trä vs betong

Nyheter

Sveafastigheter har inlett en omfattande studie där de tittar närmare på vilket material som är mest klimatsmart att bygga i ur ett helhetsperspektiv. Två nästintill identiska hus ska uppföras, ett med trästomme och ett med betongstomme, för att utföra en detaljerad jämförelse med fokus på tre huvudområden: livscykelanalys, arbetsplatsmiljö och hyresgästernas trivsel.

Sveafastigheters ambitiösa projekt är ett viktigt steg på vägen mot ökad kunskap om byggmaterial. Studien är redan i full gång. Byggstart är planerad till slutet av 2025.

– Tanken om att genomföra studien föddes för många år sedan. Idén var att göra en verklig jämförelse mellan trä och betong i skala 1:1 och att se hur materialvalen påverkar miljö och människor, berättar Patrik Schön, byggchef på Sveafastigheter.

Studien kommer att analysera materialens livscykel, från produktion och uppförande till användning. 

– Jag tror att vi i och med detta projekt är först ut på marknaden med att faktiskt kunna räkna på hur den biologiska mångfalden påverkas av materialen som används i byggnaderna, förklarar Astrid Berglund som deltar i studien genom sin roll som hållbarhetsstrateg på mjukvarubolaget Plant.

Livscykelanalysen görs enligt metoden ReCiPe, där man utgår från flera olika miljöpåverkanskategorier så som markanvändning, försurning, klimatpåverkan och vattenanvändning för att få en helhetsbild av hur tillverkningen av materialen påverkar biodiversiteten. 

– Miljöpåverkan handlar om mer än koldioxidutsläpp. Vår valda metod lyfter in fler faktorer. Några som har belyst behovet av att bredda miljödiskussionen är forskare på Stockholm Resilience Centre som har undersökt de nio planetära gränserna. De har identifierat mångfald/biodiversitet som en av miljöfaktorerna som behöver prioriteras högst, säger Astrid Berglund.

 

Hur tar ni hänsyn till att det kan skilja mycket konstruktionsmässigt när man bygger med trä- vs betongstomme? Är byggnaderna optimerade för det ena eller andra?

– Byggnaderna är inte optimerade för något av materialen. Vi har två identiska byggrätter och kommer att ta hjälp för att göra detaljplaner som tar hänsyn till materialens olika förutsättningar. Tanken är att lägenhetsfördelningen ska bli så lika som möjligt, men det kommer att bli vissa skillnader på grund av bland annat spännvidder och höjdskillnader i bjälklagen. Det här om materialens olika förutsättningar ur ett konstruktionsperspektiv är ännu en aspekt vi ser fram emot att kunna dra slutsatser av under studien. Sådana lärdomar kommer också att vara värdefulla för kommuner och politiker, säger Patrik Schön. 

De två byggnaderna kommer att uppföras i Vallentuna och ha 16 lägenheter per hus. Patrik Schön berättar att arbetsförhållandena vid byggarbetsplatserna kommer att undersökas, för att se om det finns några skillnader i säkerhet och effektivitet mellan byggandet av trä- och betonghus. 

– Målet är att säkerställa en säker och hälsosam arbetsmiljö, förklarar Patrik Schön och fortsätter:

– En annan viktig aspekt är hur hyresgästerna trivs. Vi följer upp hur hyresgästerna upplever boendekvaliteten och om det finns skillnader mellan husen. Det är intressant att så insikt i hur valet av byggmaterial påverkar vardagen.

Sveafastigheter hoppas att studiens resultat ska kunna appliceras på andra byggprojekt och bidra till en mer hållbar byggbransch. 

– Vi har en långsiktig ambition om att vara ett klimatneutralt företagoch valet av stommar framöver kommer att ske med hänsyn till detta mål. En blandning av material kan vara framtiden, säger Patrik Schön.

Genom noggranna analyser och hänsyn till både klimatpåverkan och biologisk mångfald syftar projektet till att bidra till att skapa en byggbransch som är redo att möta framtidens utmaningar. 

– Vi vill att resultaten från studien ska kunna appliceras på andra byggprojekt. Visionen är att biodiversitet ska räknas på varje gång man tar fram en livscykelanalys och att man tidigt i projekten ska ha det som en design- och tankespektrum, säger Astrid Berglund.

 

Texten är hämtad ur nummer 6 2024 av tidningen ByggMaterial.

Annons:

Marbodal presenterar kökstrender för 2026

Nyheter

16 september 2025

De blev vinnare på Deromes gala

Nyheter

16 september 2025

Högre byggmaterialkostnader enligt Byggkostnadsindex

Nyheter

16 september 2025

Beijers Branschrapport: Höjt rotavdrag och stabila räntor stärker byggbranschen

Nyheter

15 september 2025

Swerock flyttar betongfabrik

Nyheter

15 september 2025

XL-Bygg blir huvudpartner till SHL

Nyheter

12 september 2025

Beijer Hisings Backa – bygghandeln som aldrig stänger

Nyheter

12 september 2025

Utvalda investerare blir nya delägare i Ahlsell

Nyheter

11 september 2025

Derome byggstartar 500-miljonerssatsning på hyresrätter

Nyheter

11 september 2025

Tetra Pak och Recoma i samarbete kring transportlådor

Nyheter

11 september 2025

Årets kulör 2026 – tre nyanser av blått

Nyheter

10 september 2025

Ny distriktssäljare till Flexit Team Bygghandel

Nyheter

09 september 2025

K-Byggs Lena Carlberg nominerad till Sveriges Bästa Marknadschef 2025

Nyheter

09 september 2025

De är vinnarna av Guldburken 2025

Nyheter

08 september 2025

Ahlsell gör nyförvärv inom belysning

Nyheter

08 september 2025

Derome arrangerar ny gala för att hylla entreprenörer

Nyheter

04 september 2025

Setra varslar 50 medarbetare i Hasselfors

Nyheter

03 september 2025

”Bygghandeln fanns utan tvekan på min topp tre”

Nyheter

03 september 2025

Kakelexperten Michael Johansson: ”Ett material som har funnits i tusen år”

Nyheter

03 september 2025

21 företag testar cirkulära bygglösningar i sju nordiska städer

Nyheter

03 september 2025

Benders erbjuder de första produkterna med evoZero-cement

Nyheter

02 september 2025

XL-Bygg lanserar jämställdhetsstipendium

Nyheter

02 september 2025

Västerstrands AIK en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

01 september 2025

Fortsatt nedgång av konkurser inom bygg

Nyheter

01 september 2025

Ny studie: Trä bättre än betong för biologiska mångfalden

Nyheter

29 augusti 2025

Beijer lanserar webbinarier om hållbart byggande

Nyheter

29 augusti 2025

CCS-värdekedjan i drift i Norge – snart kan Sverige bygga med nettonoll-betong

Nyheter

28 augusti 2025

Läs nya ByggMaterial!

Nyheter

28 augusti 2025

Flooré AB blir LK Flooré AB

Nyheter

27 augusti 2025

K-Bygg ny huvudleverantör av byggmaterial till Byggnads AB Tornstaden

Nyheter

26 augusti 2025

Ökning av påbörjade lägenheter under första halvåret 2025

Nyheter

25 augusti 2025

Beijer Karriärföretag och topp 10 bland Sveriges mest attraktiva arbetsgivare 2025

Nyheter

25 augusti 2025

Examensarbete: Trätakstolar visar klart lägst klimatavtryck

Nyheter

25 augusti 2025

Debatt: Inför ett grönt rotavdrag

Nyheter

25 augusti 2025

Nytt omställningslabb ska öka återbruket i byggsektorn

Nyheter

22 augusti 2025

Åtta av tio inom byggbranschen erbjuds insatser som främjar hälsan

Nyheter

22 augusti 2025

Ahlsell fortsätter expansionen av sitt logistikcentrum i Hallsberg

Nyheter

22 augusti 2025

Han får ansvar för Ahlsellkoncernens inköp och supply chain

Nyheter

21 augusti 2025

Peter Sjödelius ny vd för Optimeras dotterbolag

Nyheter

21 augusti 2025

Byggmarknaden växer med 2,2 procent - svaga hushåll bromsar återhämtningen

Nyheter

21 augusti 2025

Södra miljardsatsar i Kinda

Nyheter

20 augusti 2025

Arkitekter tror på sämre byggnader med nya byggregler enligt undersökning

Nyheter

20 augusti 2025

”På något sätt har jag polisådran kvar i mig”

Nyheter

20 augusti 2025

Att vara hållbarhetsambassadör ger en trygghet i det dagliga arbetet

Nyheter

20 augusti 2025

Byggstartsindikatorn: Svag utveckling för byggstarter i juli

Nyheter

20 augusti 2025

Han blir ny vd för XL-Bygg vid Siljan AB

Nyheter

18 augusti 2025

Vd-byte på Mestergruppen Sverige

Nyheter

15 augusti 2025

I stort sett oförändrat Byggkostnadsindex i juli 2025

Nyheter

15 augusti 2025

Vd-byte hos skivleverantör

Nyheter

11 augusti 2025

Mestergruppen fortsätter att ta marknadsandelar

Nyheter

11 augusti 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår