Karin Krüger är ny på posten som Divisionschef Facility & Retail på Ahlsell.

”Branschen kommer att gå från volym till värde”

Nyheter

Som ett led i Ahlsells strategi mot 2030 har en ny organisationsstruktur etablerats. Karin Krüger är ny på posten som Divisionschef Facility & Retail, där bland annat byggsegmentet ingår. – Det handlar egentligen om att stärka ambitionen i vårt arbete för att bygga ett hållbart samhälle, och då behövde vi vässa organisationen för att möta framtiden, säger hon.

Efter många år på ett stort amerikanskt managementkonsultbolag fick Karin Krüger chansen att gå in i en ledande roll på elkomponentdistributören Elfa Distrelec – och kände direkt att hon hittat rätt.

– Jag har ofta tagit täten, både privat och i arbetslivet, och när jag fick prova på att vara ledare var det som att komma hem. Det var mitt i värsta stormen under en förändringsresa men jag älskade det. Det var häftigt och utvecklande, och jag blev kvar i sex år – de sista som Norden-vd. Sedan kände jag att jag gjort allt jag kunde där, och då knackade Ahlsell på dörren.

– Jag drivs av att få människor och organisationen att växa tillsammans med våra kunder. Det är där jag hittar mening, tillägger hon.

 

”Liknande kundbehov”

På Ahlsell var hon Divisionschef VS & Kyl under fyra år innan omorganisationen som ledde till den nya rollen. I Karins division Facility & Retail ingår förutom Ahlsells fastighetsaffär och byggdelen också retail – det Ahlsell säljer till bygghandeln via Skydda och Gelia – samt de kanaler som riktar sig direkt till konsument, som till exempel Proffsmagasinet.

– Vi har försökt samla kraft där det finns liknande kundbehov. Den första tiden har varit jättekul. Det är fascinerande när man för ihop människor som tidigare inte suttit vid samma bord och ser kraften i att det börjar hända saker. Man har anat att de här delarna hänger samman väl, men när man sätter alla tillsammans förstår man verkligen våra likheter. Syftet med den nya strukturen är att skapa synergier i hur vi utvecklar våra erbjudanden – samtidigt som vi kan differentiera oss beroende på hur kunden vill interagera med oss. Vår styrka som multi-specialist ligger i att kunna kombinera djup expertis med bredd och därmed möta kunderna utifrån deras unika behov, säger Karin.

Hon tror att en av faktorerna bakom att Ahlsell idag är en så stor aktör på marknaden är att man hållit fast vid sin kultur – där besluten fattas nära kunden och idéer snabbt kan omsättas i handling. 

– Det finns en entreprenörsanda och ett driv att hela tiden tänka nytt, vilket gör att vi behåller vår energi även i förändring. Ahlsell har funnits i snart 150 år och det har så klart gått upp och ner genom åren, men jag upplever att vi hållit fast vid ett kontinuerligt ledarskap och en stark förmåga och tro på organisationen.

 

Förändring inom bygghandeln

När det gäller byggmaterialhandeln menar Karin att en stor förändring redan är i full gång. Från en period präglad av hög bostadsproduktion till en mer balanserad fas där fokus flyttas till energieffektivisering, renovering och modernisering av befintligt bestånd.

– När bostadsbyggandet låg på toppen byggstartades cirka 65 000 nya bostäder per år. Nu är prognoserna betydligt lägre, vilket är en stor omställning för branschen. Jag tror vi kommer att gå från volym till värde. Tidigare har vi lagt mycket kraft på nybyggnation, och det kommer fortfarande behövas – till exempel boenden inom vård och omsorg och lokaler till försvaret – men framåt handlar det mycket om att rusta upp. Det kommer allt fler krav på att hushålla med resurserna – och också att stärka vår gemensamma beredskap. Det här är ett område där vi kan och ska göra verklig skillnad. Behovet av att rusta upp skyddsrum och samhällskritisk infrastruktur växer, och vi på Ahlsell har både kompetensen och viljan att bidra. Det handlar om att gå från kris till kraft – tillsammans.

 

Handlar om att bygga smartare

Karin menar att det inte längre bara handlar om att bygga nytt, utan om att bygga smartare, hållbarare och mer resurseffektivt.

– När byggbranschens kurvor historiskt sett gick rakt upp fanns mindre utrymme för att skapa effektivitet, men nu ser man det på ett helt annat sätt. Branschen är mitt i en stor förändring för att anpassa sig till den nya verkligheten.

Hon ser Ahlsell som en partner som hjälper kunderna i omställningen – från material till lösning, från projekt till livscykel.

– Vi har lärt oss mycket av de senaste årens prövningar – pandemin, leveransutmaningar och det geopolitiska läget. Jag tycker att branschen som helhet har mognat. Vi är mer samarbetsinriktade, mer lösningsorienterade och bättre rustade för att leda i förändring. Vi har byggt en helt annan robusthet. Som ledare i detta handlar det ännu mer om att vara grundad, stå stabilt och leda i en ständig förändring som inte kommer att gå långsammare framöver.

 

AI – ett skifte i ledarskapet

En av orsakerna till att förändringarna går snabbare än någonsin nu är AI.

– Vi använder redan AI för att driva affärsvärde, förbättra kvaliteten och effektivisera. Vi ser konkreta resultat inom områden som logistik, produktdata och intern support, där tekniken hjälper oss att höja både precision och tempo. Vi är mitt i ett stort skifte som förändrar hur vi arbetar, leder och skapar värde – och vi behöver vara väl rustade för det. Där tror jag också att ledaren måste vara väldigt tydlig i sin riktning och visa mod. Jag ser det som att jag går långsamt före alla som springer – det tror jag är ledarens uppgift i den här snabba världen.

 

Vilka frågor tycker du är viktigast framåt?

– Vi måste fortsätta driva innovation och utveckling och kombinera det med att skapa ett hållbart samhälle. Jag tror på en framtid där teknik, hållbarhet och mänskligt ledarskap möts. Det är där vår riktiga konkurrenskraft ligger.

– I det korta perspektivet pratas det mycket om positiva signaler, samtidigt som det finns en oro för vad som händer efter årsskiftet när rotavdraget sänks igen. Det kan bli en tillfällig dipp, men min kopp är alltid halvfull – jag ser en stark, lärande och hållbar bransch framåt.

 

Fakta Karin Krüger 

Bor: Bromma, Stockholm
Familj: Sambo och två barn
Det bästa med mitt jobb: Att få kombinera affärsutveckling med att se människor och verksamheter växa
På fritiden: Yoga, natur, familj och gärna ett bad året runt
Oanad talang: Kan leda både förändringsresor och dansgolv med samma energi 

 

 

Annons:

Årets mest lästa artiklar

Nyheter

10 december 2025

Flera från bygghandeln på listan över handelns mäktigaste

Nyheter

10 december 2025

Ny vd för Knauf Sverige GmbH

Nyheter

09 december 2025

XL-Bygg Jönköping växlar upp med kökssatsning

Nyheter

09 december 2025

Byggmaterialhandlarna kommenterar utredning om bristande pristransparens på marknaden för byggmaterial

Nyheter

08 december 2025

Beijers Branschrapport: Svensk byggsektor sticker ut med positiva signaler

Nyheter

05 december 2025

Han vinner Bolist Byggstart 2025

Nyheter

04 december 2025

Varannan svensk saknar koll på skyddsrum enligt Ahlsells nya rapport

Nyheter

03 december 2025

XL-Bygg Gråbo öppnar i ny regi – Axel Bergstrand ny ägare

Nyheter

02 december 2025

Bygghubben och K-Bygg i nytt samarbete kring återbrukat byggmaterial

Nyheter

02 december 2025

Bostadsministern diskuterade nya bygglovsreglerna på Beijer i Bromma

Nyheter

01 december 2025

Konkurrensverket: Retroaktiva rabatter bakom bristande pristransparens på marknaden för byggmaterial

Nyheter

01 december 2025

Nu gäller nytt regelverk för bygglov

Nyheter

01 december 2025

Derome och Återbruksbyrån ingår samarbetsavtal

Nyheter

01 december 2025

Skogskapellet vinner Träskyddspriset 2025

Nyheter

01 december 2025

Årets vinnare i Sweden Green Building Awards

Nyheter

28 november 2025

Positva tongångar på Bolists Framtidskonferens

Nyheter

28 november 2025

Bygginvesteringarna vänder uppåt men nivån fortsatt låg

Nyheter

27 november 2025

Bolist ingår partnerskap för digitala produkt- och säljutbildningar

Nyheter

27 november 2025

Byggkeramikrådet lanserar kunskapsplattform

Nyheter

26 november 2025

Samarbete med gymnasieskola – en win-win

Nyheter

26 november 2025

”Jag passar bättre in här än i en klädaffär”

Nyheter

26 november 2025

”En jämställd arbetsplats är bra för alla”

Nyheter

26 november 2025

Mestergruppens nya logistikcenter når högsta hållbarhetsklass

Nyheter

26 november 2025

Från lyx till låg drift – svenskarna ändrar bostadsfokus

Nyheter

26 november 2025

Mest läst på vår webb

Nyheter

26 november 2025

Branäs Syd blir verklighet - byggstart för Derome i Skogsliden

Nyheter

25 november 2025

Ny konjunkturprognos: Byggsektorn i Europa stabiliseras efter två år av nedgång

Nyheter

25 november 2025

Svensk ull tar revansch – i allt från nödbostäder till isolering

Nyheter

25 november 2025

Hon är ny regional kulörchef på Jotun

Nyheter

25 november 2025

Benders förvärvar Botnia Betong AB och breddar erbjudandet

Nyheter

25 november 2025

Sågverksprofil från Dalarna är årets Träriddare

Nyheter

24 november 2025

Optimera gör klimatdata tillgänglig online

Nyheter

21 november 2025

Mestergruppen stärker samarbetet med Jotun

Nyheter

20 november 2025

Träföreningen sponsrar projekt på temat Säkerhet

Nyheter

20 november 2025

Fortsatt ökning av byggstarterna i oktober

Nyheter

19 november 2025

Trä vs betong – ny studie utmanar bilden av vad som är mest hållbart

Nyheter

18 november 2025

Sveriges Fria Bygghandlare lanserar digital verktygslåda

Nyheter

18 november 2025

Årsutvecklingen för Byggkostnadsindex ökade till 0,5 procent i oktober 2025

Nyheter

17 november 2025

Svenskt Trä lanserar gratis projekteringsverktyg för byggbranschen

Nyheter

14 november 2025

Ahlsell gör danskt nyförvärv

Nyheter

13 november 2025

Derome tillverkar sin första trägrund

Nyheter

13 november 2025

Säker Vatten Barometern: Mer vind i seglen för auktoriserade VVS-företag

Nyheter

13 november 2025

CCS-satsningen vid cementfabriken i Slite pausas

Nyheter

13 november 2025

Storsatsning på medarbetarnas hälsa ger resultat

Nyheter

12 november 2025

”Det finns en stark kultur och vilja att utvecklas”

Nyheter

12 november 2025

Hockeylegendaren Jonas Bergqvist om mentala puckar som ger framgång

Nyheter

12 november 2025

XL-Bygg Skärhamn en långsiktig kraft på Tjörn och Orust

Nyheter

12 november 2025

Optimera lanserar ny offertfunktion för proffskunder

Nyheter

12 november 2025

Försvarssatsningar ljusglimt för byggandet

Nyheter

12 november 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår