Ny anläggning redo att fördubbla kapaciteten
Nyheter
13 januari 2026
Text: Emma Sellbrink Foto: Perssons Träteknik
Perssons Trätekniks nya anläggning på Flygaren i Vårgårda har resulterat i en anläggning som nu står redo att fördubbla produktionskapaciteten av färdigkapade Perssons-stommar och takstolar – Perssons största utvecklingssatsning på 90 år.
Målsättningen är att förenkla för kunderna genom att erbjuda korta leveranstider till byggfackhandel och hustillverkare över hela Sverige.
En stor del av utvecklingen för de nya produktionslinjerna på Flygaren har handlat om hur flödet genom fabriken ska fungera – från konstruktion och produktion till färdiga produkter. Genom att digitalisera och automatisera manuell, tunga och repetitiva moment har Perssons lyckats effektivisera helheten samtidigt som de förbättrat arbetsmiljön. Till skillnad från tidigare så består arbetet vid sågarna nu till största delen av en kontrollfunktion för att säkerställa kvaliteten.
Varje produkt tillverkas, från start till slut, i en sammanhängande produktionslinje. Virket lastas in i ena änden av byggnaden där en plockrobot tar över hanteringen och kommer ut i andra änden som stommar och takstolar.
Trots att många moment nu är automatiserade betonar vd Mathias Persson vikten av den mänskliga närvaron i produktionen.
– Jag tror att kombinationen av teknik och människa är det vinnande konceptet. Det säkerställer kvaliteten i produkterna, något som vi värdesätter högt här på Perssons. Det känns enormt kul att vi idag står här med en färdig anläggning och att det blivit så här bra. Vi har storsatsat mitt i en lågkonjunktur vilket, med facit i hand, varit bra för oss. Genom att använda egen personal har bygget blivit kostnadseffektivt samtidigt som vi fått behålla våra medarbetare så att vi är redo när det vänder i branschen, säger han.
Annons: