Carl Littlewood är Kedjechef på XL-Bygg.
Stark start av 2023 för XL-Bygg
Branschnytt
28 februari 2023
Text: Emma Sellbrink Foto: XL-Bygg
Siffror visar på att byggmaterialhandelns försäljning på jämförbara butiksenheter ökade med 3,2 procent i januari jämfört med samma månad 2022. XL-Bygg ökade med 13,6 procent mot marknaden under samma period.
XL-Bygg presterade även bättre än marknaden 2022, senast med 8 procent i december. En del av de framgångsrika resultaten ligger i att proffsförsäljningen hade en stark period och man såg en ökning på marknaden med 11,9 procent medan XL-Bygg hade en ökning med 23 procent mot föregående år på jämförbara enheter.
XL-Bygg välkomnar också nya medlemmar som bidrar med ny volym och med att stärka den geografiska täckningen.
– Vi har en tydlig plan på att fortsätta växa och välkomna nya medlemmar, och vårt mål är att nå en omsättning för XL-Bygg på 7 miljarder till utgången av 2023 och stärka vår position som marknadsledande. Vi arbetar hela tiden för att skapa bättre affärer för våra medlemmar och det innebär bland annat att kontinuerligt utveckla våra leverantörsavtal för att kunna erbjuda marknadens bästa villkor, säger Carl Littlewood, Kedjechef XL-Bygg.
Annons: