"Vi anser inte att våra kunders kunder, slutkonsumenter är idioter. Ingen annan heller för den delen. Tvärtom så har vi stor respekt för Sveriges alla hemmasnickare.", säger Beijers marknadschef Elisabet Heinrich.

”Vi tycker inte att kunder är idioter”

Branschnytt

Beijer Byggmaterials kampanj ”Bygga åt idioter” har väckt mycket uppmärksamhet och företaget tvingas nu göra ett förtydligande. — Vi har fått frekvent fått frågan om vi anser att våra kunder är idioter. Svaret för oss är enkelt, vi anser inte att våra kunders kunder, slutkonsumenter är idioter. Ingen annan heller för den delen, säger marknadschefen Elisabet Heinrich.

Kampanjen har fått glada tillrop men även genererat kritik. Beijer förtydligar nu sitt syfte med kampanjen och lanserar även en specialsajt med lösningar kring de olika kundtyperna i boken.

— I media hör vi ofta om fuskbyggare och svindlare i byggbranschen. Var och varannan person tycks ha en egen skräckhistoria om just sina hantverkare. Samtidigt berättar försvinnande få om de många fantastiska hantverkare som de haft erfarenhet av, säger Elisabet Heinrich, marknadschef på Beijer och fortsätter:
—  Det hör till sakens natur: sällan är en problemfri historia en underhållande historia. Men tyvärr har detta fått till följd att just hantverkare blivit en av de mest utskällda yrkesgrupperna i Sverige. Därför tog vi fram ”Bygga åt idioter” – för att belysa sidan som annars aldrig ges något utrymme. Nämligen hantverkarnas perspektiv.

Boken ”Bygga åt idioter” bygger på berättelser från över femtio hantverkare. Utifrån dessa tog Beijer fram 13 olika typer av kunder som alla har sina egenheter, och beskrev dem i boken. Boken innehåller också tips på hur man kan hantera situationerna som kan uppstå mellan hantverkare och kund.

— Dessa tips tar vi nu vidare och på beijerbygg.se finns en egen sida full med förlag på lösningar kopplat till Beijer Byggmaterials olika tjänster och den kunskap vi bidrar med för att stödja våra kunder, säger Elisabet Heinrich.

Elisabet Heinrich tror att bokens titel har varit en stor bidragande faktor till att många reagerat och uppmärksammat boken.
— Vi har fått frekvent fått frågan om vi anser att våra kunder är idioter. Svaret för oss är enkelt, vi anser inte att våra kunders kunder, slutkonsumenter är idioter. Ingen annan heller för den delen. Tvärtom så har vi stor respekt för Sveriges alla hemmasnickare.
— Titeln är snarare en lek med Thomas Erikssons bok ”Omgiven av idioter” som syftar på att vi alla är olika, snarare än faktiska idioter. Titeln är också ett sätt för oss att väcka nyfikenhet, vilket den verkligen lyckats med.
Den första upplagan av boken trycktes i 10 000 exemplar och är helt slut. En andra upplaga är på väg ut. Samtidigt är podden tvåa på poddtoppen och på Spotifys topplista med över 300 000 lyssningar.
— För första gången någonsin pågår en debatt, en dialog och en reflektion om vad det innebär att vara hantverkare. Därmed kan vi också säga att vi lyckats med vår ambition, nämligen att berätta en annan sida av historien och samtidigt skapa debatt om det gemensamma ansvaret för ett lyckat samarbete, säger Elisabet Heinrich.

Hon tycker att ”Bygga åt idioter” redan har uppnått mycket och nämner att den lett till väntade såväl som oväntade reaktioner.

— Det som värmt allra mest är att många hantverkare hört av sig till oss och beskrivit vår kampanj som en på pricken exakt berättelse om deras yrkesliv. Därtill har många privatpersoner berättat för oss om hur de rodnat när de läst om kundtyperna, och känt igen drag hos sig själva som de inte noterat innan. ”Bygga åt idioter” har på så vis skapat nya tankar hos många människor, och vi är glada över att ha bidragit med detta.  

Här är Beijers nya specialsajt kopplad till kampanjen.

Annons:

Branschgemensam standard för storlek på träpaket

Branschnytt

12 maj 2025

Nu öppnar nya K-Bygg i Järfälla och Halmstad

Branschnytt

09 maj 2025

AB Karl Hedin Emballage säljs till Dansk Træemballage A/S

Branschnytt

07 maj 2025

XL-Bygg och Bolist i kampanj för psykisk hälsa i samarbete med Mind

Branschnytt

05 maj 2025

XL-Bygg Vårgårda öppnar Colorama-butik

Branschnytt

30 april 2025

Ny rapport från Byggmaterialhandlarna: Rörlighet på bostadsmarknaden i Norden

Branschnytt

28 april 2025

Byggmaterialhandeln växer för första gången sedan 2021

Branschnytt

28 april 2025

Hon blir ny vd för Byggmaterialindustrierna

Branschnytt

24 april 2025

Undersökning från Beijer: ROT-avdraget avgörande – men utan unga hantverkare hotas tillväxten

Branschnytt

23 april 2025

Ahlsell förvärvar Rexel Finland

Branschnytt

22 april 2025

Ahlsell förvärvar svets- och verktygsgrossist

Branschnytt

14 april 2025

Colorama öppnar nytt i Västervik

Branschnytt

31 mars 2025

Invigning av XL-Bygg Ljungby

Branschnytt

31 mars 2025

Ahlsell förvärvar Skydda

Branschnytt

27 mars 2025

AB Karl Hedin Träteknik blir dotterbolag till bygghandeln

Branschnytt

27 mars 2025

Bygma satsar på modernisering i Spånga

Branschnytt

26 mars 2025

Setra varslar drygt 60 medarbetare i Långshyttan

Branschnytt

25 mars 2025

Bostadsministern besökte branschens ledare

Branschnytt

21 mars 2025

Han blir ny vd och landschef för Kesko Sverige

Branschnytt

13 mars 2025

Stora logistikcenter växande trend i branschen

Branschnytt

05 mars 2025

Byggmaterialhandlarna i gemensam struktur för digital informationsdelning

Branschnytt

04 mars 2025

Bygma expanderar – öppnar ny bygghandel i Slagsta 2026

Branschnytt

03 mars 2025

Beijers Branschrapport: Fortsatt positiv trend för byggmarknaden

Branschnytt

03 mars 2025

Derome öppnar byggoutlet i Varberg

Branschnytt

26 februari 2025

Filip Romild tillbaka i Mestergruppen

Branschnytt

21 februari 2025

Mestergruppen fortsätter växa inom färgfackhandeln

Branschnytt

12 februari 2025

Deromeprojekt i topp bland Sveriges nöjdaste bostadsköpare – Bra Hus vinner småhuskategorin

Branschnytt

06 februari 2025

Invigning av AB Karl Hedins bygghandel i Uddevalla

Branschnytt

06 februari 2025

XL-Bygg fortsätter växa mer än marknaden

Branschnytt

06 februari 2025

Derome gör nyförvärv inom emballage

Branschnytt

05 februari 2025

XL-Bygg Byggbiten Nossebro fortsätter satsa

Branschnytt

04 februari 2025

Keskos förvärv av dansk bygghandlare klart

Branschnytt

03 februari 2025

Byggmaterialhandeln 2024: Fortsatt nedgång men tecken på stabilisering

Branschnytt

30 januari 2025

Pooler poppis när Byggfakta Docu listar 2024 års ”hetaste” leverantörer och produkter

Branschnytt

29 januari 2025

De blev årets medlemmar inom Bolist

Branschnytt

28 januari 2025

Byggmaterialhandlarna uppmanar regeringen att införa ett grönt ROT-avdrag

Branschnytt

27 januari 2025

Leverantörer prisades på Mestergruppens första gemensamma leverantörsträff

Branschnytt

24 januari 2025

Ahlsell gör nyförvärv i Skaraborg

Branschnytt

22 januari 2025

Ahlsell inviger nybygge – och fortsätter storsatsa på sitt logistikcentrum

Branschnytt

21 januari 2025

Optimera Svenska AB tecknar nytt ramavtal med Circura AB

Branschnytt

15 januari 2025

Ny CFO sista pusselbiten i teambygget

Branschnytt

10 januari 2025

Vägledningar inför Boverkets nya byggregler

Branschnytt

07 januari 2025

Bloms Trä ny delägare i Sveriges Fria Bygghandlare

Branschnytt

19 december 2024

Derome startar nytt bolag

Branschnytt

18 december 2024

Årets mest lästa artiklar 2024

Branschnytt

18 december 2024

Colorama växer med nya butiker

Branschnytt

16 december 2024

Derome nysatsar med maskinuthyrning i Malmö

Branschnytt

16 december 2024

Benders satsar på säkra dörrar

Branschnytt

16 december 2024

Brukspecialisten satsar på lera och anställer utvecklingschef

Branschnytt

12 december 2024

Nytt nummer av ByggMaterial ute nu!

Branschnytt

12 december 2024

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår