Koncernen har i Sverige 1 400 anställda och omsätter ca 5 miljarder kr.

Endre Espeseth är ansvarig för Kesko i Sverige och Polen.

Kesko’s VD: ”Vi ska fortsätta växa och bli nummer ett”

Nyheter

I en snabb process har de 34 Fresks-anläggningar som Kesko köpte av XL-Bygg för drygt ett år sedan införlivats i koncernen och döpts om till K-Bygg. Nu är Kesko hungriga på fler affärer: – Vi ska bli nummer ett inom proffsbygg och vi kommer helt klart göra fler förvärv. Vi är inte mätta, säger koncernchefen Endre Espeseth.

Endre Espeseth tror att konsolideringen i byggmaterialhandeln kommer att fortsätta och han jämför där med grossistbranschen, som kommit längre i detta avseende.

 – Jag tror på samma utveckling för byggmaterialhandeln. Det finns så tydliga skalfördelar med att vara stor när det gäller saker som logistik, lager, personal, it, leverantörer och overhead-kostnader. 

När Endre Espeseth tillträdde för drygt två år sedan var hans främsta uppdrag att skapa en god lönsamhet för koncernen i Sverige och vända röda siffror till svarta.

– Det är ju ingen hemlighet att K-Rauta dittills inte hade varit en succéhistoria. De fick slita hårt men hade ändå ganska dålig lönsamhet ända från starten. Detsamma gällde Onninen.

– Det har varit en otrolig resa sedan dess och det har gått fantastiskt bra. Nu är vi lönsamma. Men det är viktigt att vi också är ett hållbart lönsamt bolag. Vi ska tjäna pengar på varje krona men resultatet ska vara hållbart över tid.

För att bli starkare på proffsmarknaden köptes Fresks. Endre Espeseth säger att integrationen av dessa anläggningar har gått väldig smidigt, även om utmaningarna varit stora. Under våren färdigställdes varumärkesbytet rent visuellt på alla 34 K-Bygg-anläggningar, tidigare Fresks, runt om i landet.

– I grunden är förstås K-Rauta med sin konsumentinriktning, entreprenörsdrivna K-Bygg och tekniska Onninen väldigt olika som företag. Men just denna mångfald har vi märkt attraherar och det blir lättare och lättare för oss att rekrytera. Vi har uppenbarligen blivit en mer attraktiv arbetsgivare.

Byggmaterialhandeln i Sverige har hittills under Corona-pandemin ökat försäljningen och Kesko är inget undantag.

– Nummer ett för oss när pandemin bröt ut var att säkerställa säkerheten för anställda och kunder. Därefter var det full gas som gällde och arbete med att snabbt få in produkter. Vi märkte snart att försäljningen ökade och att e-handeln i det närmaste exploderade. Det handlar om en ökningmed 30-40 procent jämfört med förra året.

Försäljningen på K-Rauta och K-Bygg i stort har också ökat jämfört med förra året.

– Corona -effekten på försäljningen såg vi redan i mars med ett mycket bra första kvartal. Sedan dess har det bara accelererat. Kvartal två kommer bli bättre försäljningsmässigt än kvartal ett. Framför allt är det försäljningen till konsument som drar.

Endre Espeseth beskriver det som att branschen har dopats hittills under Corona-pandemin men att det därmed också finns en risk att försäljningen mattas av under hösten.

– Försäljningen lär inte ligga på dagens nivåer. Husägare bygger ju i allmänhet bara en altan och målar bara huset en gång samma år. Därför är det viktigt att regeringen stärker Rot-avdraget och att renoveringar i byggbeståndet stimuleras och fortsätter.

– De senaste månaderna visar att vi inom Kesko har en organisation som klarar stark medvind. Nu måste vi också rusta oss för sidvind eller till och med motvind. 

Fakta Kesko
Består av de tre varumärken K-Rauta, K-Bygg, Onninen. Det finns i nuläget 17 K-Rauta-anläggningar och 34 K-Bygg-anläggningar. K-Rauta ligger huvudsakligen i de större städerna medan K-Bygg är etablerat på mellanstora och mindre orter.
Onninen är en teknisk grossist som har ett stort distributionscenter i Örebro, som också servar K-Rauta och K-Bygg. 
Koncernen har i Sverige 1 400 anställda och omsätter ca 5 miljarder kr.
Kesko är börsnoterat i Finland, omsätter som helhet 10,7 miljarder Euro och har verksamhet i åtta länder. 

Fakta Endre Espeseth
Roll: Ansvarig för Kesko i Sverige och Polen. 
Ålder: 60 år.
Bor: Kommer från Ålesund på norska västkusten. Är nu bosatt på Lidingö men har stuga i norska Valdres, mellan Oslo och Bergen.
Familj: Har en väldigt trevlig fru som jobbar som sjuksköterska på en vårdcentral i Danderyd.
Fritiden: Går på tur ”Jag är ju norrman!”. Gillar också fotboll och håller på Liverpool FC.
Karriär: Har jobbat i leverantörsledet i 20 år inom framför allt olja och gas. Tidigare arbetsgivare är bland andra ABB, Draka och Onninen.
Därför trivs jag på jobbet: Har alltid gillat utmaningar och det har jag verkligen fått här.
Gör om fem år: Jag har den filosofin att det ägnar jag inte så många tankar på. För första gången i mitt liv har jag inte satt upp några tydliga tre- eller femårsmål. Jag jobbar så länge det är kul.  

Annons:

Swerock satsar på ny toppmodern betongfabrik i Sundsvall

Nyheter

05 maj 2026

AB Karl Hedin samlar all butikskommunikation

Nyheter

05 maj 2026

Dyrare resor kan lyfta hemmafixandet i sommar

Nyheter

04 maj 2026

”Jag tror jättemycket på lösningen med cykelbud”

Nyheter

29 april 2026

Snickaren som blev viral – Erik Öst bygger på sociala medier

Nyheter

29 april 2026

Optimera sponsrar byggbranschens yrkestävlingar under Yrkes-SM 2026

Nyheter

29 april 2026

Ny helårsrapport visar ROT-effekt för köks- och badrumsinredning

Nyheter

29 april 2026

Ny digital utbildning ska stärka byggsektorns beredskap

Nyheter

29 april 2026

Debatt av Larry Söder (KD): "Grönt ROT kan ge fler hushåll möjligheten att energieffektivisera"

Nyheter

29 april 2026

Branschstatistik: Så används teknik och AI i byggbranschen

Nyheter

28 april 2026

Ny informationsfolder om förenklade bygglovsregler

Nyheter

28 april 2026

Nya riktlinjer kan öka återvinningen av utrivna golv

Nyheter

28 april 2026

Beijer stärker sitt långsiktiga klimatarbete i bygg- och anläggningssektorn

Nyheter

28 april 2026

Nya infästningsavtal stärker affären för Sveriges Fria Bygghandlare

Nyheter

28 april 2026

Bildsvep från Nordbygg

Nyheter

27 april 2026

Prisregn på Nordbygg 2026: Här är alla vinnarna

Nyheter

27 april 2026

Dahl och Alterna donerar badrumsprodukter för återuppbyggnad i Ukraina

Nyheter

27 april 2026

Derome firar 80 år av trä, drivkraft och familjeföretagande

Nyheter

27 april 2026

De tog hem Nordbyggs Guldmedalj 2026

Nyheter

27 april 2026

Oro och sänkt ROT dämpar byggmaterialhandeln

Nyheter

24 april 2026

AB Karl Hedin Bygghandel inleder partnerskap med Ung Företagsamhet

Nyheter

24 april 2026

Hon är Årets byggkvinna 2026

Nyheter

24 april 2026

Byggmaterialhandlarna och Prodikt i samarbete för enklare delning av hållbarhetsdata till bygghandeln

Nyheter

22 april 2026

Halverat antal byggvarsel under första kvartalet

Nyheter

22 april 2026

Flera projekt visar på möjligheterna med återbruk

Nyheter

22 april 2026

Här finns det mesta – och lite till

Nyheter

21 april 2026

SSAB och Heidelberg Materials i nytt forskningsprojekt

Nyheter

21 april 2026

Tre av tio tänker renovera bostaden i sommar

Nyheter

17 april 2026

Optimera öppnar på ny adress i Svedala

Nyheter

16 april 2026

Läs nya ByggMaterial!

Nyheter

16 april 2026

Debatt av Alireza Akhondi (C): ”Samhällsbyggandet får inte avstanna”

Nyheter

15 april 2026

Byggkostnadsindex steg med 0,4 procent i mars

Nyheter

15 april 2026

Byggstarterna ökade under mars trots Irankriget, enligt Byggstartsindikatorn

Nyheter

15 april 2026

Över 50 år på samma jobb – Dennis trivs på bygghandeln i Ytterby

Nyheter

15 april 2026

Utställarna laddar inför Nordbygg 2026

Nyheter

15 april 2026

Dags att nominera Årets Byggmaterialhandlare 2026

Nyheter

14 april 2026

Tredje årskullen av framtidens ledare inom Bolist examinerad

Nyheter

14 april 2026

Beijers nya filial i Skövde har slagit upp portarna

Nyheter

14 april 2026

Byggmaterialhandlarna kommenterar regeringens vårbudget

Nyheter

13 april 2026

Dennis Helfridsson ny vd för Ahlsell Sverige

Nyheter

13 april 2026

Rapport: Så har säkerheten på byggarbetsplatserna förbättrats

Nyheter

13 april 2026

Hon blir Ahlsells nya People & Culture Director

Nyheter

13 april 2026

Derome investerar för ökad kapacitet i emballagetillverkningen

Nyheter

13 april 2026

Nu är NP Nilssons nya bygghandel i Kristianstad invigd

Nyheter

13 april 2026

Bolist inleder samarbete med Fotbollsmorgon

Nyheter

09 april 2026

Beijer breddar erbjudandet inom återbruk

Nyheter

09 april 2026

Minskade klimatutsläpp i golvbranschen

Nyheter

08 april 2026

BoByggarBarometern: Dämpad optimism inför andra kvartalet

Nyheter

08 april 2026

Ny marknadsrapport: Allt viktigare att bygga i furu

Nyheter

08 april 2026

Webbutbildningar om nya byggregler

Nyheter

01 april 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår