Tillsammans har blivit ett ledord för hela det här projektet, konstaterar Mats Sjödin som är platschef för NP Nilsson i Osby.
– Efter branden löste vi ett nytt kassasystem på två dagar i en tillfällig butik tillsammans med NP Nilssons huvudkontor. Vi har kommit dit vi står idag tillsammans med både personalen och de lokala byggfirmorna, och när vi nu drar igång verksamheten i vårt nya byggvaruhus vill vi göra det tillsammans med både proffsbyggare och privatpersoner i Osby, som ofta är våra slutkunder.
Det är fullt liv i det nya byggvaruhuset, som vid vårt besök myllrar av leverantörer som håller på att fylla upp hyllor och utrymmen med sina produkter. På plats är även Marina Nilsson, butiksansvarig på NP Nilsson i Halmstad, för att hjälpa till med etableringen.
– Det är ett stort jobb, och kul att få vara med att bygga upp en ny butik. Lite avundsjuk blir jag ju för jag vet att det kommer bli så jäkla bra, skrattar hon.
– Även om utsidan på varuhusen går i samma stil så är de ganska olika på insidan. Vi har två våningar i Halmstad, men Osby kommer att få en butiksyta som är betydligt större, säger hon. Butik med visningsytor blir 800 kvadratmeter - därtill kommer nya personal- och konferensutrymmen.
– De lokala byggfirmorna är oerhört viktiga för oss, och vi har skapat utrymmen för både möten och utbildningar, där man ska kunna hålla allt från planeringsmöten till säkerhetsutbildningar, säger Mats Sjödin.
Sabina Johnsson är nyanställd sedan sex veckor, och håller på att bli varm i kläderna i rollen som butiksansvarig. Sabina, som tidigare har jobbat på Colorama i Osby och senast kommer från en anställning från Derome i Hässleholm ser fram emot nya utmaningar.
– Jag trivdes väldigt bra på mitt tidigare jobb, men när Mats hörde av sig och erbjöd mig tjänsten kunde jag inte låta bli att tacka ja. Att bli butiksansvarig är en gammal dröm, och det känns riktigt kul att få vara med och planera helheten i ett helt nytt varuhus. Ofta är det karlarna som åker till bygghandeln medan resten av familjen stannar hemma. Vi vill skapa en butik dit alla i familjen kan komma för att inspireras, med ett sortiment som sträcker sig från trädgård till byggmaterial, via färg, golv, grillar och kaminer, säger hon.
– Kunskap och service är våra främsta ledord. Ett stort sortiment med hög kvalitet i kombination med ett väl fungerande byggvaruhus som är ett bollplank i små och stora projekt, är något som värderas högt av våra kunder, säger Mats.
Efter midsommar ska allt vara på plats, och innan allmänheten välkomnas till stor invigning kommer de lokala byggfirmorna att bjudas in.
– Även på utsidan kommer vi att göra stora förändringar. NP Nilssons modell bygger på tätt samarbete med vårt logistikcenter i Förslöv. Vi kommer att separera all tung trafik från besöksytorna för att skapa en säker miljö, och en hel hall har vikts till förbeställda varor för att vi ska kunna hålla kundytorna rena och snygga. Vi har även investerat i en ny, större varubil med släp för att kunna underlätta så att allt flyter på i de byggen som vi levererar till, säger Mats Sjödin.
– Än är det många tomma hyllor, men det ska verkligen bli spännande att se butiken växa fram. Jag ser verkligen fram emot att få börja jobba i Osby igen, säger Sabina.
– Och jag är väldigt glad för möjligheten att ha Sabina som butiksansvarig. Hon tillför en kompetens inom färg som vi behövde för att stärka upp vårt duktiga team, och är redan ett känt ansikte bland många av våra kunder - både byggare och privatpersoner, säger Mats.