Grundaren Håkan Osbeck.

Mycket på gång hos Årets medlem inom XL-Bygg

Företagaren

XL-Bygg Kungsbacka prisas som årets medlem 2022 inom XL-Bygg för deras framgångsrika entreprenörskap, hållbarhetstänk samt engagerande arbete inom kedjan.

1992 grundade Håkan Osbeck XL-Bygg Kungsbacka, en anläggning som vänder sig till både konsumenter och proffs.

– Det är en äldre anläggning med många byggnader som skapar en del utmaningar för både personal och kunder. Vår styrka ligger i vår erfarna och kompetenta personal tillsammans med vårt breda sortiment, stora utställningar av kök och möjligheten att hjälpa våra kunder att kapa och hyvla material. Planen framåt är att bygga en ny anläggning i Kungsbacka för att bättra kunna tillgodose våra och våra kunders behov, säger Håkan Osbeck. 

Förutom XL-Bygg i Kungsbacka äger och driver Håkan anläggningarna XL-Bygg Mölndal och XL-Bygg Fjärås. Det är ett familjeföretag där både döttrar, svärson och fru antingen har arbetat eller arbetar. 

– I butiken i Mölndal erbjuder vi en av marknadens bästa utbud av trä. Det är en modern anläggning som öppnades 2019 och där vi har möjlighet att hantera allting under tak vilket är otroligt positivt för både kunder och personal. I båda våra butiker har vi även ett stort fokus på sortering och återvinning där vi med våra bilar tar tillbaka allt avfall till vår anläggning i Fjärås för att sedan antingen användas, sorteras eller återbrukas, säger Håkan Osbeck.

Just anläggningen i Fjärås fungerar som en logistikhubb, för framför allt tungt byggmaterial, till båda butikerna men även till många andra kollegor inom kedjan.

– Vi växte väldigt mycket och upplevde det som svårt att hinna med att fylla på med varor och material och det saknades hela tiden plats, och det finns en begränsning i hur stor en bygghandel kan bli om man inte har tillräckligt med förvaring, säger Håkan Osbeck.

Anläggningen som öppnade 2009 är inte en butik som är öppen för kunder men kunderna kan komma, efter att de har fått ett sms om att ordern är redo, och hämta beställt material som då är packat och klart.

– Med hjälp av våra egna kranbilar kan vi även erbjuda leveranser ut till våra kunder. Vår största kranbil, som är utrustad med en jibb, har en lyftförmåga på 25 meter och 700 kilo vilket gör att vi kan leverera till de flesta. Hela vår flotta går dessutom på det förnybara bränslet HVO, säger Håkan Osbeck.

Just fokus på återvinning, hållbarhet och effektivitet är en stor del av Håkans filosofi och vision.

– I Fjärås har vi sedan ett par år tillbaka investerat i solceller. Vi producerar cirka 200 000 kilowattimmar per år och det motsvarar ungefär halva vår årsförbrukning. All värme till anläggningen består dessutom av 100 procent bioenergi som vi själva producerar genom allt träspill. Vi har även bytt ut alla våra armaturer och lysrör och kunde dra ner förbrukningen med cirka 20 procent. Sen har vi investerar i nya truckar så att alla går nu på el, säger Håkan Osbeck.

Förutom ett eget måleri har man på anläggningen i Fjärås även en produktion av takstolar, färdiga ytterväggar och stommar. På beställning gör man även grundmålade råspontsluckor.

– Fjärås skapar möjligheten för oss att vara störst och bäst på virke. Vårt mål är att kunna erbjuda marknadens bredaste sortiment. Vi har också möjlighet att leverera till många, allt från konsumenter till proffs och kollegor inom kedjan, men även till hustillverkare, säger Håkan Osbeck.

Man kan lugnt säga att det händer mycket i de tre anläggningarna och i slutet av 2022 fick Håkan Osbeck utmärkelsen Årets Medlem inom XL-Bygg för sitt entreprenörskap, hållbarhetstänk samt engagerande arbete inom kedjan.

– Jag blev otroligt glad och stolt över det priset. Men det är också bara möjligt tack vare alla kollegor, säger Håkan Osbeck.

 

Annons:

”Jag har kommit tillbaka till min hemmaplan”

Företagaren

18 mars 2026

XL-Bygg Varberg förvärvar XL-Bygg Skene

Företagaren

17 mars 2026

Ett skepp kommer lastat med byggvaror

Företagaren

10 mars 2026

Colorama och Bolist under samma tak i Älvsbyn

Företagaren

09 mars 2026

Colorama öppnar ny butik i Ängelholm

Företagaren

05 mars 2026

Syskonen startade första generationens bygghandel

Företagaren

19 februari 2026

Färgstark butik med 175-årig historia

Företagaren

18 februari 2026

Happy Homes öppnar ny butik i Vaxholm

Företagaren

17 februari 2026

Prisutdelning och framtidsfokus för färgfackhandeln inom Mestergruppen

Företagaren

05 februari 2026

Optimera förvärvar Allt i Bruk

Företagaren

21 januari 2026

”Viktigt att göra något bra tillsammans på orten”

Företagaren

07 januari 2026

Irländsk branschorganisation besökte bygghandlare i Sverige

Företagaren

07 januari 2026

XL-Bygg Jönköping växlar upp med kökssatsning

Företagaren

09 december 2025

Han vinner Bolist Byggstart 2025

Företagaren

04 december 2025

XL-Bygg Gråbo öppnar i ny regi – Axel Bergstrand ny ägare

Företagaren

02 december 2025

Positva tongångar på Bolists Framtidskonferens

Företagaren

28 november 2025

Samarbete med gymnasieskola – en win-win

Företagaren

26 november 2025

”En jämställd arbetsplats är bra för alla”

Företagaren

26 november 2025

”Det finns en stark kultur och vilja att utvecklas”

Företagaren

12 november 2025

XL-Bygg Skärhamn en långsiktig kraft på Tjörn och Orust

Företagaren

12 november 2025

Bolist etablerar ny bygghandel i Alfta

Företagaren

10 november 2025

NP Nilssons Peter Nidelius bland finalisterna i EY Entrepreneur Of The Year

Företagaren

03 november 2025

”Man är mer än bara en bygghandel”

Företagaren

29 oktober 2025

Colorama Linköping firar 175 år

Företagaren

29 oktober 2025

Optimera Malmö Trä har rest sig ur askan

Företagaren

29 oktober 2025

”Vi behöver det här rot-avdraget på 50 procent”

Företagaren

29 oktober 2025

NA Svensson Huddinge bygger för framtiden

Företagaren

28 oktober 2025

"Riktigt kul att få starta upp en så fin anläggning"

Företagaren

15 oktober 2025

De blev årets vinnare inom XL-Bygg

Företagaren

13 oktober 2025

Flera Bolist-handlare utsedda till Årets företagare

Företagaren

18 september 2025

”På en liten ort behöver man alla kunder”

Företagaren

17 september 2025

Han blir ny vd för XL-Bygg vid Siljan AB

Företagaren

18 augusti 2025

Ahlsell i Falun har Alltid Öppet: ”Många passar på att handla på väg till jobbet”

Företagaren

06 augusti 2025

Fellessons både lokal bygghandel och global träindustri

Företagaren

04 augusti 2025

Efter 80 år på samma plats – nu flyttar Bloms Trä

Företagaren

25 juni 2025

Snart öppnar NP Nilssons nya byggvaruhus i Osby

Företagaren

17 juni 2025

Rösta på Årets Byggmaterialhandlare

Företagaren

10 juni 2025

Gamla byggmetoder nyckeln till cirkulärt byggande

Företagaren

03 juni 2025

Årets kulörtrender för fasad: ”Varma och mjuka toner”

Företagaren

27 maj 2025

Bolist Fristad firade 30 år med invigning av nyuppbyggt hyvleri

Företagaren

06 maj 2025

XL-Bygg Vårgårda öppnar Colorama-butik

Företagaren

30 april 2025

Bolist Jokkmokk var en av de första att ansluta till kedjan

Företagaren

29 april 2025

Bolist Byggstart söker nästa generations byggproffs

Företagaren

28 april 2025

Mikael Bjelkenfors blir ny vd för XL-Bygg Falkenberg

Företagaren

24 april 2025

Piloten som blev bygghandlare: ”Många blir förvånade”

Företagaren

15 april 2025

Bolist Kristdala inviger nyrenoverad butik

Företagaren

14 april 2025

Dags att nominera Årets byggmaterialhandlare 2025

Företagaren

02 april 2025

Branschen som alltid levererar

Företagaren

02 april 2025

Colorama öppnar nytt i Västervik

Företagaren

31 mars 2025

Invigning av XL-Bygg Ljungby

Företagaren

31 mars 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår