”Vi brukar skoja om att våra DNA-strängar ser ut som Baseco-loggan”, skrattar bröderna Abrahamsson.

Baseco har bland annat levererat golv till Vasamuseet, Gustav Adolfs kyrka, Drottningholms slott och Polestars nya kontor i Göteborg.

Bröderna Abrahamsson levererar tidlös kvalitet från norr

Företagaren

Bröderna Marcus, Patrik och Daniel Abrahamsson driver familjeföretaget Baseco, som är en av Sveriges största leverantörer av massivt trägolv. Trots att både företaget och deras produkter genomsyras av ett norrländskt lugn håller bröderna ett högt tempo, med stora tillväxtplaner för framtiden och en otippad sidoverksamhet.

De tre bröderna från Sorsele i Västerbotten har alla vuxit upp på fabriksgolvet. Deras föräldrar drev Baseco tillsammans i många år och för bröderna blev anläggningen det givna sommar- och extrajobbet. Som vuxna flyttade de iväg och studerade på olika håll, men på 00-talet var alla hemflyttade igen. En efter en började de att arbeta i fabriken och 2008 blev de delägare och valde de att satsa stort. Sortimentet breddades och tillväxtplaner började att smidas. Idag är de halvvägs igenom bolagets största investering någonsin. 

– Baseco har haft växtvärk ett bra tag. Nu bäddar vi för framtiden med en investering på 30 miljoner, där vi moderniserar hyvlerilinan. Satsningen kommer inte bara att öka kapaciteten kraftigt, den kommer också att öka kvaliteten på slutprodukterna och förbättra arbetsmiljön för våra anställda, säger Marcus Abrahamsson, vd.

Samtliga produkter i sortimentet, det vill säga golv, paneler och stugor, består av lokalt odlad senvuxen fura. Sorseles långa och kalla vintrar gör att träden får täta årsringar, vilket gör virket extra hårt och slittåligt. Genom förädling i Basecos fabrik skapas golv som håller i generationer. 

– Det är få företag i Sverige som kan erbjuda produkter av samma slag och omfattning som vi. Det gör att vi ofta blir kontaktade vid större, mer exklusiva projekt, samt vid renovering av kulturmärkta byggnader av olika slag, säger Patrik Abrahamsson, marknadschef. 

Det projekt som har varit enskilt viktigast för bolaget historiskt sett är när de levererade golv till Vasamuseet i början av 90-talet.

– Där och då fick många arkitekter upp ögonen för oss. Några fler roliga projekt som vi har haft genom åren har varit Gustav Adolfs kyrka, Drottningholms slott och Polestars nya kontor i Göteborg, säger Patrik Abrahamsson. 

På tal om roliga projekt, ni bröder driver inte bara Baseco tillsammans. Hur kom det sig att ni började med er sidoverksamhet? 

– Det är ganska lustigt faktiskt. För dem som inte känner till det så driver vi sedan 2018 även Sorseles enda skidanläggning Nalovardo med tillhörande camping. Den var länge till salu och riskerade nedläggning. Vi ville inte att något så omtyckt här i bygden skulle gå förlorat och när vi tittade närmare på möjligheterna att ta över såg vi att stället var en oslipad diamant, med massor av potential. Sedan vi tog över har vi, trots pandemin, dubblat omsättningen på både liftkort, boende och restaurang. Med det har vi nu det sista året haft råd att anställa en driftansvarig som sköter det dagliga, säger Daniel Abrahamsson, inköpschef.  

Golvbranschen har haft det ganska tufft på sistone. Trägolv tappade stort 2023, med 42 procent nedgång. Hur har ni klarat er? 

– Liksom många andra hade vi väldigt goda år under pandemin och tuffare tider 2023. Det gick inte ner lika mycket som snittet, men från de strålande resultaten 2021-2022 dalade det med ungefär 20 procent. Vi står relativt stadigt under konjunktursvängningar eftersom vi jobbar med många kundgrupper, från ”gör-det-självare” till större projekt med arkitekter. Vi är starkare inom ROT-sektorn än nybyggnation och har totalt cirka 400 återförsäljare i Sverige. I år ser vi tendenser till vändning. Vi ligger i dagsläget lite högre än förra året i orderingång, säger Marcus Abrahamsson. 

 

Vad tror ni är en vinnande strategi för golvföretag framåt? 

– Kvalitet. Att ha en bra produkt som håller över tid är grundläggande. Vi använder modern teknik och har minst tio ögonpar som granskar varje planka för att se till att allt som lämnar fabriken motsvarar våra höga krav. Kompetensen genomsyrar både vårt kvalitets- och servicearbete. För att lyckas som träföretag vet vi att kunskapen och hantverket måste vara på topp, och med vår låga personalomsättning har vi lyckats bibehålla och utveckla en hög kompetens inom företaget, säger Patrik Abrahamsson. 

 

Vilken ser ni som golvbranschens största utmaning just nu?

– Precis som i alla branscher så tävlar leverantörer av liknande produkter om samma kunder. Något som utmanar oss som levererar just massiva trägolv är att många helt felaktigt tror att golvtypen är svår att lägga. Det är en av anledningarna till att vinyl, sten och laminat har större marknadsandelar. Den bilden vill vi och våra kollegor i träbranschen förändra, säger Patrik Abrahamsson.  

 

Vad har ni för framtidsplaner för Baseco? 

– Moderniseringen av hela hyvlerilinan är vår största investering någonsin och det projektet är klart i början av 2025. I och med att kapacitetstaket höjs kommer vi också att börja satsa mer på export. Vi ser stora möjligheter för högkvalitativa träprodukter från norra Sverige. Vi tittar också kontinuerligt på sätt att vidareutveckla våra produkter. Träet är vad det är, men vi testar löpande nya ytbehandlingar för att minimera behovet av underhåll och samtidigt göra produkten än mer miljövänlig, säger Marcus Abrahamsson och fortsätter:

– Miljö och hållbarhet är kärnvärden för oss på Baseco. Vi strävar ständigt efter att förbättra och utveckla våra metoder och främja en hållbar framtid. För oss känns det bra att vi arbetar med en redan hållbar produkt, förnybart trä. Några av de initiativ vi har genomfört på hållbarhetsområdet inkluderar energieffektivisering, produktion av pellets från spånet från hyvleriet (cirka 1 400 ton årligen), samt att bli självförsörjande på värme. Trots en betydligt högre omsättning idag jämfört med för fem-sex år sedan så förbrukar vi fortfarande samma mängd elektricitet, vilket känns jättebra. 

 

Om Baseco

Ägare: Marcus, Patrik och Daniel Abrahamsson

Grundat: 1983. Pappa Krister Abrahamsson var den tredje personen att anställas och han gick in som delägare 1987.

Tillhåll: Sorsele i Västerbotten

Antal anställda: 30 totalt, varav 20 är ute i produktionen

Omsättning: 127 miljoner under 2021-2022, drygt 100 miljoner 2023

Produktionskapacitet: Cirka 12 000 kubikmeter

Framgångsrecept: ”Vi producerar och levererar produkter av hög kvalitet, med bra service.” 

 

Texten är hämtad ur nummer 4 2024 av tidningen ByggMaterial.

Annons:

Bolist Jokkmokk var en av de första att ansluta till kedjan

Företagaren

29 april 2025

Bolist Byggstart söker nästa generations byggproffs

Företagaren

28 april 2025

Mikael Bjelkenfors blir ny vd för XL-Bygg Falkenberg

Företagaren

24 april 2025

Piloten som blev bygghandlare: ”Många blir förvånade”

Företagaren

15 april 2025

Bolist Kristdala inviger nyrenoverad butik

Företagaren

14 april 2025

Dags att nominera Årets byggmaterialhandlare 2025

Företagaren

02 april 2025

Branschen som alltid levererar

Företagaren

02 april 2025

Colorama öppnar nytt i Västervik

Företagaren

31 mars 2025

Invigning av XL-Bygg Ljungby

Företagaren

31 mars 2025

Bolist Vännäs – familjeföretag med historia

Företagaren

25 mars 2025

Bostadsministern besökte branschens ledare

Företagaren

21 mars 2025

”Kul att jobba i en föränderlig bransch”

Företagaren

19 mars 2025

Bolist Vilhelmina fortsätter utvecklas

Företagaren

13 mars 2025

Ahlsell har utsett Fristads till Årets Hållbara Leverantör 2024

Företagaren

13 mars 2025

Generationsskifte hos XL-Bygg Kungsbacka

Företagaren

11 mars 2025

Bygghandeln som verkar i den norrländska glesbygden: ”Ingen leverans är för lång eller svår”

Företagaren

05 mars 2025

Bolist fortsatte växa under 2024

Företagaren

03 mars 2025

Värö Trä går emot trenden

Företagaren

05 februari 2025

XL-Bygg Byggbiten Nossebro fortsätter satsa

Företagaren

04 februari 2025

De blev årets medlemmar inom Bolist

Företagaren

28 januari 2025

Leverantörer prisades på Mestergruppens första gemensamma leverantörsträff

Företagaren

24 januari 2025

Bygghandelskedja satsade på digitala hylletiketter: ”Många fördelar för personalen”

Företagaren

22 januari 2025

Prisvinnande kvinnligt nätverk: ”Om 20 år är det här en ickefråga”

Företagaren

08 januari 2025

Bloms Trä ny delägare i Sveriges Fria Bygghandlare

Företagaren

19 december 2024

Årets mest lästa artiklar 2024

Företagaren

18 december 2024

Colorama växer med nya butiker

Företagaren

16 december 2024

Optimeras nye vd David Palm: ”Häftigt att få vara med och bygga Sverige”

Företagaren

11 december 2024

Medlemmar hyllades under Bolist Framtidskonferens

Företagaren

29 november 2024

De prisades på fria bygghandlares Affärsforum

Företagaren

28 november 2024

Weydes Färghus AB blir en del av NA Svensson

Företagaren

28 november 2024

”Findus står för både kund- och personalvård”

Företagaren

26 november 2024

Bygmas vd Peter Lindström: ”Vi satsar på medarbetarna”

Företagaren

26 november 2024

Han vinner Bolist Byggstart 2024

Företagaren

26 november 2024

Positiv start för Bolist Ödeshög

Företagaren

20 november 2024

Feststämning när Stockholms Trävaruhandelsförening firade 125 år

Företagaren

19 november 2024

Nyöppnad bygghandel – Karl Hedin fortsätter växa

Företagaren

13 november 2024

Ambassadören Frida Allert: ”Väldigt roligt med nätverkande”

Företagaren

13 november 2024

Här är årets vinnare inom XL-Bygg

Företagaren

11 november 2024

Carl och hans handlare går emot strömmen

Företagaren

30 oktober 2024

Bygghandeln som aldrig sover – service dygnet runt

Företagaren

16 oktober 2024

XL-Bygg Herok levererar helhetslösning till jätteprojekt

Företagaren

10 oktober 2024

Bolist Krokom har dubblerat butiksytan

Företagaren

02 oktober 2024

Carlenskogs startade finsnickeri för att stötta byggarna

Företagaren

02 oktober 2024

Gröna företag samarbetar för klimatsmart innerväggssystem

Företagaren

02 oktober 2024

Bolist Lomma utvecklar anläggningen

Företagaren

19 september 2024

Johan Åström tillträder som ny vd för Elitfönster

Företagaren

19 september 2024

Bolist Idre om tiden efter storbranden - ny butik har öppnat

Företagaren

18 september 2024

XL-Bygg Ljusdal – lokal butik som testar nytt koncept

Företagaren

10 september 2024

Ekolution en av vinnarna i SEB Next Awards

Företagaren

09 september 2024

Ny storkundsansvarig på Mestergruppen

Företagaren

21 augusti 2024

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår