Boverket: Bostadsbyggandet bromsar in

Nyheter

Stämningsläget i samhällsekonomin har skiftat på bara några månader. Hushållens köpkraft försvagas, boendekostnaderna förväntas öka med stigande räntor och ökade energipriser, samtidigt som byggkostnaderna har ökat kraftigt. Det leder till att bostadsbyggandet bromsar in. Det framgår av Boverkets nya byggprognos som samtidigt skriver upp behovet av nya bostäder.

Boverkets reviderade byggbehovsberäkning visar att det behöver tillkomma 63 400 bostäder per år under perioden 2022 – 2030. Förra året påbörjades cirka 71 500 bostäder vilket var en historiskt hög takt. I år räknar Boverket med att cirka 61 000 bostäder påbörjas, för att under 2023 falla till under 50 000 nya bostäder. 

– Vi skulle behöva hålla en fortsatt hög takt i bostadsproduktionen. Det finns tyvärr mycket som talar för att underskottet på bostäder kommer att bestå under lång tid. Vi står inför en utmaning om vi ska lyckas nå en bostadsmarknad i bättre balans, säger Anders Sjelvgren, generaldirektör vid Boverket.

Inbromsning för hyresrätter och bostadsrätter
År 2021 påbörjades cirka 34 000 nya hyresrätter och cirka 21 000 bostadsrätter i flerbostadshus. Antalet påbörjade hyresrätter och bostadsrätter minskar enligt Boverkets prognos med 40 respektive 35 procent från 2021 till 2023. Kraftigt stigande räntor och högre byggkostnader gör nyinvesteringar mindre attraktiva. Byggandet kan även påverkas av tillgången på vissa byggmaterial, där inte minst tillgången på cement utgör en osäkerhet nästa år.

- För hyresrätter finns även signaler om ökad mättnad, där den stora skillnaden i hyra mellan nyproduktion och bestånd utgör en risk, säger Hans-Åke Palmgren, analytiker på Boverket. 

Byggandet av flerbostadshus förväntas minska i år medan småhusbyggandet i stället når en topp. År 2023 minskar byggtakten både för småhus och för flerbostadshus. 

Prisfall förväntas efter en ökning på nära 40 procent
Bostadspriserna förväntas gå ner när boendekostnaderna stiger, men det är osäkert hur stor minskningen kan bli. Räntorna kan komma att fördubblas det närmaste året samtidigt som elpriserna har stigit kraftigt och sannolikt kan vara fortsatt höga eller öka. Höga elpriser påverkar i synnerhet eluppvärmda småhus i södra Sverige. Cirka 90 procent av lägenheterna i flerbostadshus och en del småhus har dock fjärrvärme, där energipriserna historiskt inte utvecklats i samma takt som elpriserna.  

Fallande bostadspriser i storstadsregionerna
Bostadspriserna minskade något i maj, mest i storstadsregionerna. I norra Sverige har bostadspriserna stigit kraftigt även i år, troligen påverkat av det starka näringslivet. Även om bostadspriserna i landet skulle gå ner betydligt så kommer de sannolikt att vara klart högre än för bara några år sedan. Från början av 2019 till mars 2022 steg småhuspriserna med nära 40 procent och lägenhetspriserna med nära 25 procent. Under samma tid steg byggkostnadsindex med cirka 15 procent. Det kan tyda på att det finns marginaler åtminstone för småhusbyggandet.

Byggbehovet skrivs upp
Boverket skriver nu upp sin bedömning av bostadsbehovet. Under 2021 färdigställdes cirka 53 000 bostäder, vilket var betydligt under det årliga behovet. Enligt den reviderade bedömningen behöver det tillkomma cirka 63 400 bostäder per år under perioden 2022 – 2030, totalt 571 000 bostäder. Behovet av bostäder ökar på grund av den beräknade befolkningstillväxten under perioden och för att bygga ifatt det underskott som finns sedan 2006.

– En förväntad nedgång i bostadsbyggandet framöver, samtidigt som det stora behovet av nya bostäder består, tyder på att de stora utmaningar bostadsmarknaden har stått inför under lång tid riskerar att bestå även under lång tid framöver, säger Bengt J Eriksson, bostadsmarknadsanalytiker på Boverket.

Annons:

Ny rapport: 7 av 10 fastighetschefer ser renoveringar som sin största utmaning

Nyheter

27 augusti 2026

Projekt undersöker hur cirkularitet kan inkluderas i byggnaders klimatberäkningar

Nyheter

27 augusti 2026

Läs nya ByggMaterial!

Nyheter

27 augusti 2026

Optimera väljer Alrik som transportteknikpartner

Nyheter

25 augusti 2026

Charlotte Ehrendahl ny regionchef för Bolist

Nyheter

25 augusti 2026

Ranking – tungviktarna med störst närvaro på byggprojektmarknaden

Nyheter

25 augusti 2026

Byggarbetsmarknaden ljusnar – men fortsatt tufft för många småföretag

Nyheter

25 augusti 2026

Miljöbyggnad blir MB – SGBC lanserar nytt namn och samlar sina certifieringssystem

Nyheter

25 augusti 2026

Nytt projekt ska kartlägga slängt byggmaterial

Nyheter

24 augusti 2026

Beijer stöttar Scouterna och vill inspirera framtidens hantverkare

Nyheter

24 augusti 2026

Bara tre av tio tror att närmiljön klarar värmeböljor

Nyheter

24 augusti 2026

Översyn av flyttskatterna vid bostadsbyte med målet att öka rörligheten på bostadsmarknaden

Nyheter

21 augusti 2026

De köpte huset som ingen ville ha – och förvandlade det med återbruk

Nyheter

19 augusti 2026

XL-Bygg vinner DN Reklamcupen 2026 tillsammans med Sweet

Nyheter

19 augusti 2026

Byggstartsindikatorn: Svagare utveckling av bostadsbyggandet i juli

Nyheter

19 augusti 2026

XL-Bygg fortsätter satsningen på jämställdhetsstipendiet Språngbrädan

Nyheter

19 augusti 2026

Kährs utser Ulrika Klinkert till ny Chief Marketing Officer

Nyheter

19 augusti 2026

Skärpta utbildningskrav kring asbest

Nyheter

19 augusti 2026

Byggkostnadsindex: Kostnaderna för byggmaterial steg i juli

Nyheter

19 augusti 2026

Nya siffror visar: Fyra av fem svenskar vill se återbrukat material i nya bostäder

Nyheter

17 augusti 2026

Debatt av Mikael Eskilandersson (SD): Byråkratin får inte stoppa svenskarnas boendedrömmar

Nyheter

14 augusti 2026

Nytt takpris till MHT Syd

Nyheter

12 augusti 2026

Bildextra: Titta in i huset Arne ritade 1977 – nästan i originalskick

Nyheter

11 augusti 2026

Dags att nominera till Årets Fasad

Nyheter

11 augusti 2026

Byggmaterialindex: Positiva kliv under det andra kvartalet 2026

Nyheter

06 augusti 2026

Syskonduon brädar konkurrenter med en egen väg

Nyheter

05 augusti 2026

Kommunikation en nyckel till nöjda kunder

Nyheter

04 augusti 2026

Bidrag för energieffektivisering i småhus förlängs och breddas

Nyheter

04 augusti 2026

Tätning av fönster - nya beskrivningar för plastmatta

Nyheter

03 augusti 2026

Kärcher och Stihl lanserar batteriallians

Nyheter

03 augusti 2026

Nyförvärv för Assa Abloy

Nyheter

03 augusti 2026

Prognoscentret: 6 700 påbörjade bostäder under andra kvartalet

Nyheter

03 augusti 2026

Konkurserna ökar svagt i juli – första uppgången i år

Nyheter

03 augusti 2026

BoByggarBarometern: Högsta index bland bostadsbyggarna sedan 2023

Nyheter

03 augusti 2026

Benders förvärvar Z-Prefabs verksamhet i Vara

Nyheter

03 augusti 2026

Derome planerar för 33 nya bostadsrätter i Göinge By i Varberg

Nyheter

03 augusti 2026

Byggmaterialhandlarna på plats i Almedalen

Nyheter

03 augusti 2026

Ny byggbeskrivning gör det enklare att bygga eget växthus

Nyheter

30 juni 2026

Byggbranschen om företagsklimatet: Knappt godkänt

Nyheter

30 juni 2026

Jokkmokks Hockey är en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

30 juni 2026

Bygma kliver in som ny Huvudsponsor för Svenska Bordtennisförbundet

Nyheter

30 juni 2026

Ahlsell gör nyförvärv inom fjärrvärme och fjärrkyla

Nyheter

29 juni 2026

Optimera öppnar ny butik i Helsingborg

Nyheter

29 juni 2026

Konjunkturundersökning: Förbättrad målerimarknad under våren men osäkert framåt

Nyheter

29 juni 2026

Byggandet kan ta fart igen – men kompetensbrist hotar att stoppa upp

Nyheter

29 juni 2026

Debatt från Byggmaterialhandlarna: Så får vi ökad rörlighet på bostadsmarknaden

Nyheter

29 juni 2026

Benders bygger Europas modernaste takpannefabrik

Nyheter

24 juni 2026

Branschen om EU:s hållbarhetsförenklingar

Nyheter

24 juni 2026

Göteborgs nya landmärke med ambitiös återbruksagenda

Nyheter

23 juni 2026

Rapport: Tre av fyra lägenheter i miljonprogrammet i behov av renovering

Nyheter

22 juni 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår