Försäljningsutveckling för Byggmaterialindex och träprodukter Q1 2021-Q2 2022. Avser jämförbara enheter, jämfört med samma kvartal föregående år.
– Försäljningsutvecklingen av träprodukter har varit mycket stark under de senaste två åren. Renoveringar och byggprojekt skapade efterfrågan under pandemin, samtidigt som det under 2021 rådde störningar i utbud och leveranser av produkterna, inte minst träprodukter. Under årets andra kvartal är det träprodukter kopplade till utomhusprojekt som backar mest, säger Monica Björk, vd för branschorganisationen Byggmaterialhandlarna.
– Prisutvecklingen indikerar tydligt att den prisjusterade försäljningsutvecklingen varit negativ under det senaste kvartalet, vilket betyder att försäljningsvolymen minskat. Det syns nu även tydligt inom proffssegmentet som växte med 17 procent under andra kvartalet mätt i löpande priser. Lägg därtill ett högre ränteläge som minskar investeringsviljan för både nya och planerade projekt under hösten, avslutar Monica Björk.
Prisuppgången på träprodukter har varit påtaglig under de senaste åren och under 2022 berör prisökningarna till stor del även andra produktgrupper. Totalt estimeras prisuppgången i Byggmaterialhandeln till 36 procent för det andra kvartalet, beräknat på uppgifter från SCB:s Byggkostnadsindex.
Framöver väntas konjunktursvängningen påverka efterfrågan på branschens produkter negativt. Bland större projekt riskerar ökade byggkostnader bli en anledning till att projekt inte genomförs som planerat. En nedgång på bostadsmarknaden minskar renoveringsbehovet vilket i sin tur också minskar efterfrågan på byggmaterial, även till mindre projekt.
Nyheter
08 maj 2026
07 maj 2026
05 maj 2026
04 maj 2026
29 april 2026
28 april 2026
27 april 2026
24 april 2026
22 april 2026
21 april 2026
17 april 2026
16 april 2026
15 april 2026
14 april 2026
13 april 2026
09 april 2026
Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.