”I Stugdrömmar fick jag nästan läskigt fria händer. Jag läste aldrig manus och tilläts göra nästan vad som helst. Det kändes bra att bli så litad på”, säger Gustav Ovland.

Den gamla fabriken har förvandlats från ruin till drömboende.

Gustavs skafferi som kan ses från köket genom ett fönster är som en vacker tavla som ändrar färg efter säsong, när sommarrabarber byts mot höstäpplen.

Den gamla stärkelsefabriken förändrade Gustavs liv

Nyheter

När krögaren Gustav Ovland hittade en förfallen gammal stärkelsefabrik till salu i Skåne föll han pladask. Idag har han lagt ned sin själ i att omvandla fabriken och inte bara skapat sig ett varmt hem, utan också hittat ett nytt kall i livet.

Där andra såg en fabriksruin såg Gustav Ovland sitt framtida hem. Året var 2019 när han plötsligt såg den udda annonsen bland villor och radhus, och han var inte sen med att slå till. 

– Det var kärlek vid första ögonkastet, säger han.

Sagt och gjort, fastigheten blev hans. Idéerna började snart att hagla och renoveringsplanerna avlöste varandra. 

– Folk trodde att jag hade blivit tokig som gav mig på ett sådant jätteprojekt nästan helt utan byggerfarenhet. Jag hade letat hus i drygt två år när stärkelsefabriken dök upp och för mig kändes det helt självklart att det var här jag skulle bo. Jag räds inte utmaningar. Vill jag något går jag alltid in i det till 110 procent, säger Gustav. 

Han berättar att den inställningen en gång gjorde att han blev spachef utan att någonsin ha satt sin fot på ett spa. Samma jäklar anamma gjorde att han började att tävla i hästhoppning knappt tre månader efter att han köpt häst, när han egentligen bara ville ha en avslappnande hobby. 

– Jag har alltid haft svårt för att sitta still. Mamma märkte av det redan i skolåldern. Inför gymnasiet sa hon ”vad ska det bli av dig, du får nog välja något praktiskt”. Så det blev 110 procent matlagning, vilket förklarar varför jag äger en restaurang och en nattklubb idag, skrattar Gustav. 

 

Husdrömmar knackar på

Kort efter att Gustav köpt stärkelsefabriken hörde SVT-programmet Husdrömmar av sig. Möjligheten att få arkitekthjälp från Gert Wingård fick honom att tacka ja. Inför programmets första besök började han att städa och sortera upp i den gamla fabriksruinen. Stora mängder tegel skrapades rent och rostiga verktyg samlades i prydliga rader. 

– Jag ville få koll på vad jag hade att utgå ifrån. Själva bevarandet är väldigt centralt för mig. Det är förutsättningarna vid varje bygge som är det roliga. Jag vill inte bli för inspirerad av vad som finns där ute. Risken om man bläddrar i en massa tidningar och böcker är att allt blir likadant till slut, säger Gustav.   

Efter att ha fått Gerts input satte bygget igång. Gustav sa upp sig för att kunna fokusera på snickrandet och efter ett år stod huset klart. 

– Jag är en slitvarg som gärna jobbar dygnet runt. Vintertid blev det många vändor till macken för att värma fingrarna. Våren vid husknuten gick desto lättare, säger han. 

 

Ett resultat värt extra slit

Idag är Gustavs hem en lugn plats med mycket trä och genomtänkta materialval, där mycket har återställts till originalet. Överallt finns det där lilla extra – lokalt sågade takbjälkar, ett betsat innertak av spontat virke med grovsidan nedåt, ett kök i rökt oljad massiv ek och ett betonggolv med spacklade slitningar som skapar en känsla av att gubbarna har gått runt i fabriken, trots att de aldrig har satt sin fot på golvet.  

– När jag flyttade hit gapade det öppet ner till källaren, men golvet som ligger nu känns autentiskt. Jag är inte helt lätt i mina beslut utan väljer gärna lite svårare saker byggnationsmässigt för att får det jag vill ha. Resultatet är det absolut viktigaste, även om vägen dit är dyrare och krångligare. Det lönar sig att vara petig. Arbetstimmarna glömmer man, säger Gustav. 

En vacker detalj i Gustavs hem är det stora fönstret i köket som gör att man ser rakt in i skafferiet, där grönsaker, vinflaskor och gamla burkar står uppradade. I övrigt är heminredningen avskalad på ett sätt som låter arkitekturen tala för sig själv. 

 

Blev huset som du hade föreställt dig? 

– Ja, det skulle jag säga, och att kunna se potentialen i något slitet och visualisera slutresultatet är nog min största styrka som husdesigner. När jag tänker tillbaka har jag nog alltid haft öga för det. Som elvaåring möblerade jag om i mitt och syrrans rum nästan varje vecka, med inspiration från Jönssonligan eller vad det kunde vara. Till slut var hon inbyggd i ett hörn. Då fick jag börja bygga på vinden istället, skrattar Gustav. 

 

Från Hus- till Stugdrömmar

Kanske var det Gustavs visionära sida eller hans sätt att ta sig an stora utmaningar som gjorde att Stugdrömmar på Kanal 5 hörde av sig knappt ett halvår efter att Husdrömmar-avsnittet hade sänts. De var på jakt efter en programledare och tyckte att Gustav var en intressant figur. 

– Min första reaktion var att tacka nej, men när de berättade att jag skulle få resa runt i Sverige och designa och renovera tolv stugor tillsammans med gänget från Sofias Änglar blev det en annan femma. Jag såg det som en möjlighet att få utveckla mitt visionära tänkande och samtidigt få upptäcka nya delar av Sverige, säger Gustav. 

Sofia Wistam, Johnnie Krigström och Mattias Särnholm välkomnade honom snabbt som en del i gänget. Med fria tyglar tilläts han planera varje bygge. Den största utmaningen var tidsramen på två och en halv dag, där torktider behövde tas i beräkning. 

– Att förhålla sig till TV-formatet var nytt för mig. Vi behövde hitta sätt att ge det där lilla extra utan att ha extra tid. Nyckeln blev att lista ut vad familjerna verkligen skulle uppskatta, säger Gustav. 

Liksom vid bygget av Gustavs eget hus blev bevarande ett ledord genom alla stugrenoveringar. De tog ofta vara på material som redan fanns på inspelningsplatserna, vilket sällan görs i TV.

– Återbruket skiljer Stugdrömmar från liknande program. Med relativt enkla medel byter vi canvas på rummen, för att få fram stugornas själar. Mattias var till en början ganska ovan vid att snickra med återbrukade saker, men efter bara någon inspelning började både han och de andra att komma till mig med saker de hittat för att se om vi kunde använda dem. Det är roligt, för återbruk handlar mycket om att få in just det tankesättet, säger Gustav. 

 

Vad har du för planer för framtiden?

– Jag har verkligen fastnat för det här med husdesign nu. Det är som en nytt kall i livet, så det är tur att jag har fantastisk personal som sköter om verksamheten på restaurangen och nattklubben. Jag kommer bara in då och då för att sätta nya menyer, säger Gustav och fortsätter:

– Framöver kommer jag att ägna mig åt fler projekt här hemma. Jag har en sjuårsplan med saker att göra som den som vill kommer att kunna följa på min Youtube-kanal. Nyligen köpte jag en lass tegel och sten från en gammal fabrik i närheten som skulle tömmas. Av det har jag tänkt att bygga ett tripptrapptrull-garage i kalkstenstegel som ska rymma mina två båtar och någon bil. Sedan har jag tänkt få till ett växthus, fortsätta på trädgården och lite så där. Jag har allt i huvudet så det ska bara till några bygglov. Det inte heller omöjligt att jag dyker upp i TV-rutan igen. 

 

Antingen eller:

Friluftsliv eller storstadspuls

Snickra eller måla

Laga mat eller rita hus

 

Om Gustav Ovland:

Ålder: 40

Bor: Härnestad

Familj: Hunden Boris

Gör: Programleder Stugdrömmar på Kanal 5, bygger vidare på sitt drömhus på Youtube, äger restaurang och nattklubb

Drömmer om: ”Jag är ingen stordrömmare, men gör alltid det jag vill till 110 procent.”

 

Texten är hämtad från nummer 2 2023 av tidningen ByggMaterial.

Annons:

Derome Träteknik breddar erbjudandet inom miljö- och kvalitetsdata

Nyheter

12 juni 2025

Nu öppnar nya K-Bygg i Uppsala

Nyheter

12 juni 2025

Startup lanserar beslag som ska förenkla köksmontering

Nyheter

12 juni 2025

Nytt nummer av ByggMaterial!

Nyheter

12 juni 2025

Träbranschen pressad från flera håll – men ljusglimtar finns

Nyheter

11 juni 2025

Kocken som bytte bana – blev byggsäljare: ”Har aldrig ångrat mig”

Nyheter

11 juni 2025

BIG-gruppen väljer ny leverantör för lim och fog

Nyheter

11 juni 2025

XL-Bygg lanserar XL-Mygg

Nyheter

11 juni 2025

Rösta på Årets Byggmaterialhandlare

Nyheter

10 juni 2025

Ljusning för Europas byggmarknad

Nyheter

10 juni 2025

Derome satsar digitalt för att stärka kompetensen

Nyheter

05 juni 2025

Beijer i Piteå blir CrossFit-arena för en helg

Nyheter

05 juni 2025

Vimmerbyortens Ryttarförening får hjälp att bygga påstigningsramp

Nyheter

03 juni 2025

Beijers Branschrapport: Byggmaterialmarknaden bryter negativ trend

Nyheter

03 juni 2025

Gamla byggmetoder nyckeln till cirkulärt byggande

Nyheter

03 juni 2025

K-Bygg inleder samarbete med DNA Mediabyrå

Nyheter

03 juni 2025

Nu säljs forskningshus – första steg mot klimatneutrala villor

Nyheter

03 juni 2025

IF UDD Karlshamn är en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

02 juni 2025

906 aktiebolag i konkurs under maj – men byggkonkurserna minskade

Nyheter

02 juni 2025

Undersökning från Svensk Byggtjänst: Låg beredskap för nya byggregler

Nyheter

27 maj 2025

Lilla Edets Ridklubb får hjälp att bygga tillgänglighetsanpassad läktare

Nyheter

27 maj 2025

Byggbranschen positiv till inkluderande arbetsplatser – men machokulturen är fortsatt stark

Nyheter

27 maj 2025

Boverket ska utreda ”Sverigehuset”

Nyheter

27 maj 2025

Från K-Rauta till K-Bygg i Eskilstuna: ”En väldigt spännande resa”

Nyheter

27 maj 2025

Årets kulörtrender för fasad: ”Varma och mjuka toner”

Nyheter

27 maj 2025

Dags igen för Bolist Byggfest

Nyheter

27 maj 2025

Alrik tar in ny finansiering på totalt 7 miljoner euro

Nyheter

27 maj 2025

Antalet byggstölder minskar – lägsta nivån på fem år

Nyheter

26 maj 2025

Derome totalentreprenör för ny förskola med återbruk i centrum

Nyheter

23 maj 2025

Gustavsberg och Holgers Stugmaterial i samarbete kring återbruk

Nyheter

23 maj 2025

Två nya K-Bygg slår upp portarna

Nyheter

23 maj 2025

Tvist mellan Sveff och SundaHus avgjord i domstol

Nyheter

22 maj 2025

Darko Pervan får Näringslivsmedaljen 2025 för golvuppfinning

Nyheter

22 maj 2025

Invigning av XL-Bygg Upplands Väsby

Nyheter

22 maj 2025

Fasadmaterial av 100 procent papper testas

Nyheter

22 maj 2025

Bygma storsatsar i Luleå med nytt byggvaruhus

Nyheter

22 maj 2025

Stiftelsen Barnens Ö får hjälp att bygga hinderbana av XL-Hjälpen

Nyheter

22 maj 2025

Ny rapport: Dramatisk minskning av farliga byggmaterial

Nyheter

22 maj 2025

Tappet i golvförsäljningen fortsatte 2024

Nyheter

22 maj 2025

Nu öppnar nya K-Bygg även i Marieberg, Örebro

Nyheter

22 maj 2025

Maria Andersson blir ny affärsområdeschef för Onninen Sverige

Nyheter

21 maj 2025

Tio träslöjdslärare finalister till Smörknivsstipendiet

Nyheter

21 maj 2025

Derome bygger trädgårdsstad i trä – så ska Göinge By se ut

Nyheter

21 maj 2025

Bostadsbyggandet ökade i april enligt Prognoscentrets Byggstartsindikator

Nyheter

21 maj 2025

XL-Bygg lanserar Trallens dag

Nyheter

20 maj 2025

Svag start för limträförsäljningen 2025 – bygghandeln kan bli ljusglimt

Nyheter

19 maj 2025

Ny arkitektundersökning: Naturlig färg, återbruk och integrerade solceller i topp

Nyheter

19 maj 2025

Hon blir Årets byggkvinna 2025

Nyheter

16 maj 2025

Ny kommunikationschef för Saint-Gobain Distribution Sweden

Nyheter

16 maj 2025

Byggvarslen sjönk under april

Nyheter

16 maj 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår