Lars Westling är divisionschef och Jimi Leo teknisk produktägare på A-hus.

Klivet redo för Sveriges villakvarter

Nyheter

Det började med att hustillverkaren A-hus ville kolla vilka förändringar som kunde göras för att få ner klimatavtrycket i ytterväggarna på ett standardhus – utan att öka totalkostnaden. Men när man ändå var igång såg man över fler materialval från grund till tak. Nu hoppas A-hus att deras projekt ska ta klivet ut i svenska villaområden.

Småhustillverkaren A-hus är en del av Deromekoncernen. Eftersom de tillverkar ytterväggarna till husen på plats i fabriken i Anneberg föddes tanken för några år sedan att använda fler biobaserade material i väggarna för att få ner klimatavtrycket. Projektet resulterade i Klivet, ett forskningshus i Fjärås, och nu vill A-hus bygga fler liknande hus i Sverige.

I projektet Klivet utgick man från en av de vanliga husmodellerna och såg över materialvalen som grund, innerväggar och tak. Man valde också att göra utseendet annorlunda genom mer synligt trä.

Grunden valde man att göra av massivträ istället för betong. 

– Att ha betongplatta på mark är en traditionell och trygg lösning, men betongen står idag för ungefär hälften av klimatavtrycket i ett standardhus. Branschen går mot att ha tunnare plattor i klimatreducerad betong men går man helt över till trä sparar man ännu mer koldioxid i dagsläget. Men vi utesluter inte att fortsätta använda betongplattor heller framöver, betongbranschen jobbar ju mycket med att få ner sitt klimatavtryck, säger Jimi Leo, teknisk produktägare på A-hus.

Trägrunden är prefabricerad med cellplast och radontätning under träplattan,

och på plattan läggs ett väderskydd som är tätt nedåt men som andas om fukt ändå skulle komma in. 

– När vi bytte betongplattan mot trä kunde vi snabba på byggprocessen betydligt. Det kan i princip komma en lastbil med den färdiga grundplattan på måndagen och på onsdagen kan man montera väggar och sedan är huset tätt. Med betong finns en torkningstid och under de kallare månaderna måste man också ofta köra på med fläktar som kan kosta en hel del i energi. En trägrund är dyrare, men de här sakerna gör att man får bort en del av mellanskillnaden, säger Jimi. 

Bland de andra nya materialvalen finns till exempel väggskivor av återvunna förpackningar och fibergips med återvunnen pappersmassa. Dessa gör att man slipper ha både träfiberskiva och vanligt gips. Andra nya material som finns i projektet Klivet är isolering av återvunnet tidningspapper. Yttertaket är av papp för att få ner betongmängden ytterligare.

Totalt reduceras husets klimatavtryck mer än man räknat med.

– Vi ville utmana oss själva och satte målet att minska med 30 procent i byggfasen, men det blev 39. Sedan får man ju även en så kallad kolsänka över tid när man bygger in trä i hus som inte är med i den beräkningen, säger Jimi. 

Målet att hålla priset nere har nåtts till viss del, bland annat genom tidsbesparing, men man hoppas också att priserna kan bli lägre i framtiden.

– Skivorna av återvunna förpackningar är till exempel dyrare än traditionella skivor men det finns andra mervärden som kan få ner totalkostnaden, som att de är skruvfasta till exempel så de går snabbare att montera. När det gäller isolering testar vi lite olika processer där målet är att en ökad effektivitet på sikt ska äta upp mellanskillnaden i pris. Vi hoppas också att priserna på materialen ska kunna sänkas i takt med att efterfrågan ökar.

Nu letar A-hus efter fem familjer som vill bygga egna hus baserade på de nya material och metoder som testats. Även om marknaden för nybyggda småhus svalnat väsentligt har A-hus redan fått anmälningar och sett att intresset från miljömedvetna husbyggare finns.

Forskningsinstitutet RISE har varit med i projektet, och de husspekulanter som köper ett Klivet-hus kommer att bli en del av deras fortsatta forskningsstudier. 

– Det kommer bland annat att monteras sensorer i grundplattorna för att mäta till exempel fukt på ett kontrollerat sätt över tid. 

A-hus arbetar också vidare med att integrera en del av lösningarna från Klivet i sin ordinarie husproduktion. Målet är helt klimatneutrala småhus till år 2030.

– Vissa bitar jobbar vi med att få in till alla våra kunder direkt medan vi fortsätter utvärdera andra delar, säger Jimi. 

 

Texten är hämtad från nummer 6 2023 av tidningen ByggMaterial.

Annons:

Deromes bygghandel är nu FSC®-certifierad

Nyheter

20 oktober 2025

Första koldioxidinfångade cementet levereras till kunder

Nyheter

20 oktober 2025

Färre byggkonkurser under tredje kvartalet

Nyheter

17 oktober 2025

De vinner stipendiet Språngbrädan

Nyheter

16 oktober 2025

Säljstart för Deromes 55+boende

Nyheter

16 oktober 2025

Fem trender som påverkar byggbranschen 2026

Nyheter

15 oktober 2025

"Riktigt kul att få starta upp en så fin anläggning"

Nyheter

15 oktober 2025

Byggde fritidshus i fjällmiljö: ”Det bästa med huset är utsikten”

Nyheter

15 oktober 2025

Tar ett nytt grepp om återvinning

Nyheter

15 oktober 2025

Svag nedgång i Byggkostnadsindex i september 2025

Nyheter

15 oktober 2025

XL-Bygg och Happy Homes finalister i Market Awards

Nyheter

15 oktober 2025

Byggstartsindikatorn: Bostadsbyggandet ökar igen

Nyheter

15 oktober 2025

Ny gemensam vägledning ska stoppa fusket i byggbranschen

Nyheter

14 oktober 2025

De blev årets vinnare inom XL-Bygg

Nyheter

13 oktober 2025

CCBuild har nu 200 partners

Nyheter

10 oktober 2025

Ahlsells logistikcentrum har certifierats enligt BREEAM Excellent

Nyheter

10 oktober 2025

Rapport från Skogsindustrierna: Byggkris och nya USA-tullar pressar trävarusektorn

Nyheter

09 oktober 2025

Optimera förlänger samarbetet med hampaisoleringstillverkaren Ekolution

Nyheter

09 oktober 2025

Forskning blir till verklighet i A-hus nya villa

Nyheter

08 oktober 2025

Ramirentrapporten: Var tredje byggarbetare känner sig stressad

Nyheter

07 oktober 2025

Ny försäljningsansvarig på Diplomat Dörrar

Nyheter

07 oktober 2025

Ny Head of Sales på Kiilto

Nyheter

07 oktober 2025

Ahlsell förvärvar norsk maskinleverantör

Nyheter

06 oktober 2025

Optimera lanserar ny app

Nyheter

06 oktober 2025

De blev Årets Byggmaterialhandlare 2025

Nyheter

03 oktober 2025

BoByggarBarometern: Försiktig optimism bland landets bostadsbyggare

Nyheter

02 oktober 2025

”Det behövs så mycket material”

Nyheter

01 oktober 2025

Ambassadören Oliver vill visa att byggbranschen är rolig

Nyheter

01 oktober 2025

Nya roller när Derome Bygg & Industri utvecklar organisationen

Nyheter

01 oktober 2025

Efter branden - nu återinvigs Optimera Malmö Trä

Nyheter

01 oktober 2025

Mal Proff öppnar ny butik i Upplands Väsby

Nyheter

30 september 2025

Undersökning: De har starkast varumärke bland Sveriges småhustillverkare

Nyheter

30 september 2025

Han blir ny inköpschef/vice vd på Benders Sverige AB

Nyheter

29 september 2025

Branschöverenskommelse för effektiv delning av data

Nyheter

29 september 2025

Hilti finalist i nationellt mångfaldspris

Nyheter

25 september 2025

Kommentar från Byggmaterialhandlarna angående sänkning av ROT-avdraget vid årsskiftet

Nyheter

25 september 2025

Säljstart för innovationskvarteret Pilen i Varberg

Nyheter

25 september 2025

Plastavfall kan bli framtidens köksinredning

Nyheter

25 september 2025

Från livsmedelsbranschen till Deromes bygghandel

Nyheter

25 september 2025

De är nominerade till Årets Fasad 2025

Nyheter

25 september 2025

Ahlsell har slutfört förvärvet av Rexel Finland Oy

Nyheter

25 september 2025

Trio siktar mot noll betongspill

Nyheter

25 september 2025

Ramirentrapporten: Droger och missbruk på var fjärde byggarbetsplats

Nyheter

18 september 2025

Flera Bolist-handlare utsedda till Årets företagare

Nyheter

18 september 2025

Ny färgkarta från Lycke

Nyheter

17 september 2025

Fischer och Mestergruppen Sverige i rikstäckande avtal för infästning

Nyheter

17 september 2025

”På en liten ort behöver man alla kunder”

Nyheter

17 september 2025

”Välj en tapet som får det att plinga till i hjärtat”

Nyheter

17 september 2025

Prognoscentrets Byggstartsindikator har ökat cirka 20 procent på ett år

Nyheter

17 september 2025

Marbodal presenterar kökstrender för 2026

Nyheter

16 september 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår