Rapport från Byggfakta: Stort intresse för återbruk - men också utmaningar

Nyheter

Byggbranschens aktörer är överens om att återbruk kommer att öka under 2024. Samtidigt uppger till exempel åtta av tio konsulter att det är svårt att hitta material och produkter som kan återbrukas. En majoritet av de svarande tror även att entreprenörerna, i tuffare tider, kommer att vara mer öppna för att byta ut det som är föreskrivet.

Det här är några av resultaten som presenteras i Byggfaktas rapport Indikationer & Insikter, som baseras på svar från 1472 personer inom samhällsbyggnadsbranschen, bland annat över 200 byggherrar, nästan 300 projektörer, över 300 entreprenörer, över 100 återförsäljare samt över 300 materialleverantörer med flera. Undersökningen genomfördes inför hösten 2023 med personer som fått svara på frågor om hur de nu, i tuffare tider, reflekterar kring utmaningar, hållbarhet, samverkan, transparens, sälj- och marknadsinsatser, värdet av att bli föreskriven med mera.

Att bygga hållbart är något som engagerar alla målgrupper. När till exempel konsulterna fritt i egna ord får lyfta fram vad de är extra intresserade av handlar det mest om ”miljö-, klimatvänliga, hållbara material och produkter samt cirkulära alternativ och återbruk”. Av de tillfrågade konsulterna svarar hela 67 procent att de tror att föreskrivandet av återbruk kommer att öka under 2024. Samtidigt svarar åtta av tio konsulter att det är svårt att hitta material och produkter som kan återbrukas, särskilt till nyproduktion.

En klar majoritet av alla aktörer (inklusive byggherrarna själva) pekar ut byggherrarna som den målgrupp som har störst inflytande över huruvida hållbara resultat faktiskt ska uppnås i ett projekt.

– Då blir en insikt att byggherrarnas transparens, vilja och förmåga att informera om sina projektplaner i så tidigt skede som möjligt kan vara avgörande för att de och branschen ska lyckas med sina hållbarhetsmål genom att byggherrarna kan få in fler och bättre hållbara och klimatsmarta lösningar och förslag från branschens konsulter, entreprenörer och leverantörer, säger rapportförfattaren Peter Åhs, marknads- och affärsutvecklare på Byggfakta, och fortsätter:

– Ju mer tid som ges i projektens tidiga skeden, planering och projektering, för att fånga upp såväl återbrukslösningar som nya mer hållbara och klimatsmarta lösningar samt expertis inom det området, desto bättre kan de långsiktiga resultaten uppnås. Det vill säga hållbara resultat utifrån faktisk klimat-/miljöpåverkan i färdiga projekt med tanke på byggnadernas och anläggningarnas livstid.

Ett annat resultat från undersökningen är att majoriteten av de svarande bedömer att entreprenörerna, i tuffare tider, kommer att vara mer öppna för att byta ut föreskrivet material. Svaren indikerar att det främst ser ut att handla om belysningsarmaturer och fönster, men även golv, keramik, dörrar, kök och inredning.

– Svaren från entreprenörerna indikerar att de kommer att vara mer öppna för att byta ut det som är föreskrivet. Jag måste också lyfta fram att det finns ett gap mellan hur stor andel leverantörerna av material, produkter och lösningar tror byts ut kontra den andel som föreskrivarna själva och inte minst entreprenörerna och underentreprenörerna säger att de byter ut. Det gapet indikerar att leverantörerna har underskattat värdet av att bli föreskriven – eftersom de byts ut i mindre utsträckning än de själva tror.

Många respondenter lyfter fram jakten på kunder, affärer, uppdrag och projekt som deras största utmaning nu.
– En majoritet av de svarande aktörerna uppger att de kommer att prioritera sälj- och marknadsinsatser för att få in nya kunder, uppdrag och projekt, säger Peter Åhs.

 

Ett smakprov av indikationerna och insikterna i rapporten:

  • De flesta målgrupperna verkar överens om att återbruk är något som kommer att öka i byggbranschen och mest optimistiska är konsulterna där 67 procent tror att återbruk kommer att öka under 2024.
  • Åtta av tio konsulter tycker dock att det är ganska eller mycket svårt att hitta återbrukade material och produkter till sina projektuppdrag.
  • Inte helt oväntat är målgrupperna överens om att det är byggherren/fastighetsägaren som anses ha störst inflytande över huruvida hållbara resultat uppnås i ett byggprojekt. (Konsulterna är den målgrupp som i andra hand pekas ut ha störst inflytande över huruvida hållbara resultat uppnås i ett byggprojekt.)
  • 70 procent av de offentliga byggherrarna uppger att de kommer att öka insatserna för energieffektivisering i sina byggnader och fastigheter under 2024.
  • En majoritet av de svarande målgrupperna tror att entreprenörerna kommer att vara mer öppna för att byta ut det som är föreskrivet nu i tuffare tider.
  • Leverantörerna ser ut att ha underskattat värdet av att bli föreskriven enligt ett identifierat "gap" mellan svaren från dem och svaren från såväl konsulterna som entreprenörerna.
  • Den roll som har störst planer på att bredda sin verksamhet geografiskt är uthyrare (64%). Näst mest angelägna att expandera inom nya geografiska områden är konsulterna.

 

 

Annons:

Peter Schulte ny divisionsdirektör för Ahlsell Sverige

Nyheter

08 oktober 2026

Heidelberg Materials förvärvar NCC Industrys verksamhet inom ballast och asfalt

Nyheter

07 oktober 2026

BoByggarBarometern: Indexet når ny högstanivå bland bostadsbyggarna

Nyheter

06 oktober 2026

Från beslut till ny bygghandel på mindre än ett år

Nyheter

06 oktober 2026

Ureka har tecknat avtal med Saint Gobain i Ukraina

Nyheter

05 oktober 2026

Tegelföretag breddar satsningen i Sverige – tar nästa steg inom taktegel

Nyheter

05 oktober 2026

Nu öppnar Wijks Bygghandel i Eksjö

Nyheter

05 oktober 2026

Sifo: Tre av fyra vill renovera sina hem

Nyheter

02 oktober 2026

Beijer Eskilstuna är Årets Byggmaterialhandlare 2026

Nyheter

01 oktober 2026

Tecca och Väggmaterial blir ett bolag

Nyheter

01 oktober 2026

Hultafors öppnar ny fabrik för måttbandstillverkning

Nyheter

01 oktober 2026

GVK lanserar ny utbildning för snickare

Nyheter

01 oktober 2026

"Sponsring handlar om att ta ansvar"

Nyheter

30 september 2026

Hallå där Janne Andersson

Nyheter

30 september 2026

Ny husmodell möter efterfrågan på större hem på mindre tomter

Nyheter

30 september 2026

Nytt initiativ för att minska psykisk ohälsa och suicid i byggbranschen

Nyheter

30 september 2026

Lokalföreningen Brösarp gör nyförvärv i Åhus

Nyheter

30 september 2026

Prognoscentret: De har starkast varumärke bland Sveriges småhustillverkare

Nyheter

29 september 2026

Ny studie: Rätt klimatdata kan minska redovisat klimatavtryck med 73 procent

Nyheter

29 september 2026

Finnfoam bygger Skandinaviens första PIR-fabrik i Kristinehamn

Nyheter

29 september 2026

Optimera blir rosa – månadens vara blir en swish till Bröstcancerförbundet

Nyheter

24 september 2026

Dags att bygga mer i furu – nytt sortiment blandar gran och tall

Nyheter

22 september 2026

Robert Torstensson ny vd för Saint-Gobain Sweden AB

Nyheter

22 september 2026

Vartannat byggbolag beställer material via e-handel – fördubbling på fyra år

Nyheter

22 september 2026

Samarbete gör att tillverkare når fler byggprojekt

Nyheter

22 september 2026

Benders Sverige AB förvärvar Timrå Betong

Nyheter

18 september 2026

Byggmax öppnar ny butik i Tyresö

Nyheter

17 september 2026

Boverkets byggprognos: Stabila marknadsförutsättningar ger minskad risk för bakslag

Nyheter

16 september 2026

Student- och äldreboenden bidrar till ökade byggstarter i augusti

Nyheter

16 september 2026

Fem generationer av vilja och företagsamhet

Nyheter

16 september 2026

Kökstillverkare om nuet och framtiden

Nyheter

16 september 2026

Innovationsprojektet Pilen klart – klarar Boverkets kommande gränsvärden redan idag

Nyheter

16 september 2026

Bygmas gårdsfest fyller sex år

Nyheter

15 september 2026

Ökade kostnader för byggmaterial enligt Byggkostnadsindex

Nyheter

15 september 2026

XL-Bygg hyllar SHL:s materialare

Nyheter

14 september 2026

Nytt samarbete mellan Flexit och Bygghub

Nyheter

11 september 2026

Brukspecialisten beviljas stöd för projekt om alternativt bindemedel och ballast

Nyheter

09 september 2026

Beijers Branschrapport: Återhämtningen har tagit nästa steg

Nyheter

09 september 2026

Mångmiljoninvestering för Elitfönster

Nyheter

09 september 2026

IMAB Industrihandel etablerar sig i Växjö

Nyheter

09 september 2026

Den är Nordsjö Årets kulör 2027

Nyheter

09 september 2026

Snart dags för Byggmaterialdagen

Nyheter

08 september 2026

30-årigt tillstånd för kalkstensbrytning i Slite vinner laga kraft

Nyheter

07 september 2026

Investeringar i byggsektorn når 546 miljarder kronor i år

Nyheter

07 september 2026

Jotun hyllade årets starkaste återförsäljare

Nyheter

04 september 2026

Nya byggregler ökar ansvaret vid val av glas

Nyheter

04 september 2026

Rekorduppslutning när NP Nilsson arrangerade Tools of the trade

Nyheter

04 september 2026

Debatt från Byggmaterialhandlarna: Till nästa bostadsminister – gör bostadsmarknaden till en tillväxtmotor

Nyheter

02 september 2026

Derome BoPartner fortsätter Linköpingssatsning med 58 nya hyresrätter

Nyheter

02 september 2026

Svenska Fönster, Mockfjärds och Velfac i gemensamt bolag

Nyheter

02 september 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår