Rapport från Byggfakta: Stort intresse för återbruk - men också utmaningar

Nyheter

Byggbranschens aktörer är överens om att återbruk kommer att öka under 2024. Samtidigt uppger till exempel åtta av tio konsulter att det är svårt att hitta material och produkter som kan återbrukas. En majoritet av de svarande tror även att entreprenörerna, i tuffare tider, kommer att vara mer öppna för att byta ut det som är föreskrivet.

Det här är några av resultaten som presenteras i Byggfaktas rapport Indikationer & Insikter, som baseras på svar från 1472 personer inom samhällsbyggnadsbranschen, bland annat över 200 byggherrar, nästan 300 projektörer, över 300 entreprenörer, över 100 återförsäljare samt över 300 materialleverantörer med flera. Undersökningen genomfördes inför hösten 2023 med personer som fått svara på frågor om hur de nu, i tuffare tider, reflekterar kring utmaningar, hållbarhet, samverkan, transparens, sälj- och marknadsinsatser, värdet av att bli föreskriven med mera.

Att bygga hållbart är något som engagerar alla målgrupper. När till exempel konsulterna fritt i egna ord får lyfta fram vad de är extra intresserade av handlar det mest om ”miljö-, klimatvänliga, hållbara material och produkter samt cirkulära alternativ och återbruk”. Av de tillfrågade konsulterna svarar hela 67 procent att de tror att föreskrivandet av återbruk kommer att öka under 2024. Samtidigt svarar åtta av tio konsulter att det är svårt att hitta material och produkter som kan återbrukas, särskilt till nyproduktion.

En klar majoritet av alla aktörer (inklusive byggherrarna själva) pekar ut byggherrarna som den målgrupp som har störst inflytande över huruvida hållbara resultat faktiskt ska uppnås i ett projekt.

– Då blir en insikt att byggherrarnas transparens, vilja och förmåga att informera om sina projektplaner i så tidigt skede som möjligt kan vara avgörande för att de och branschen ska lyckas med sina hållbarhetsmål genom att byggherrarna kan få in fler och bättre hållbara och klimatsmarta lösningar och förslag från branschens konsulter, entreprenörer och leverantörer, säger rapportförfattaren Peter Åhs, marknads- och affärsutvecklare på Byggfakta, och fortsätter:

– Ju mer tid som ges i projektens tidiga skeden, planering och projektering, för att fånga upp såväl återbrukslösningar som nya mer hållbara och klimatsmarta lösningar samt expertis inom det området, desto bättre kan de långsiktiga resultaten uppnås. Det vill säga hållbara resultat utifrån faktisk klimat-/miljöpåverkan i färdiga projekt med tanke på byggnadernas och anläggningarnas livstid.

Ett annat resultat från undersökningen är att majoriteten av de svarande bedömer att entreprenörerna, i tuffare tider, kommer att vara mer öppna för att byta ut föreskrivet material. Svaren indikerar att det främst ser ut att handla om belysningsarmaturer och fönster, men även golv, keramik, dörrar, kök och inredning.

– Svaren från entreprenörerna indikerar att de kommer att vara mer öppna för att byta ut det som är föreskrivet. Jag måste också lyfta fram att det finns ett gap mellan hur stor andel leverantörerna av material, produkter och lösningar tror byts ut kontra den andel som föreskrivarna själva och inte minst entreprenörerna och underentreprenörerna säger att de byter ut. Det gapet indikerar att leverantörerna har underskattat värdet av att bli föreskriven – eftersom de byts ut i mindre utsträckning än de själva tror.

Många respondenter lyfter fram jakten på kunder, affärer, uppdrag och projekt som deras största utmaning nu.
– En majoritet av de svarande aktörerna uppger att de kommer att prioritera sälj- och marknadsinsatser för att få in nya kunder, uppdrag och projekt, säger Peter Åhs.

 

Ett smakprov av indikationerna och insikterna i rapporten:

  • De flesta målgrupperna verkar överens om att återbruk är något som kommer att öka i byggbranschen och mest optimistiska är konsulterna där 67 procent tror att återbruk kommer att öka under 2024.
  • Åtta av tio konsulter tycker dock att det är ganska eller mycket svårt att hitta återbrukade material och produkter till sina projektuppdrag.
  • Inte helt oväntat är målgrupperna överens om att det är byggherren/fastighetsägaren som anses ha störst inflytande över huruvida hållbara resultat uppnås i ett byggprojekt. (Konsulterna är den målgrupp som i andra hand pekas ut ha störst inflytande över huruvida hållbara resultat uppnås i ett byggprojekt.)
  • 70 procent av de offentliga byggherrarna uppger att de kommer att öka insatserna för energieffektivisering i sina byggnader och fastigheter under 2024.
  • En majoritet av de svarande målgrupperna tror att entreprenörerna kommer att vara mer öppna för att byta ut det som är föreskrivet nu i tuffare tider.
  • Leverantörerna ser ut att ha underskattat värdet av att bli föreskriven enligt ett identifierat "gap" mellan svaren från dem och svaren från såväl konsulterna som entreprenörerna.
  • Den roll som har störst planer på att bredda sin verksamhet geografiskt är uthyrare (64%). Näst mest angelägna att expandera inom nya geografiska områden är konsulterna.

 

 

Annons:

Byggmaterialhandlarna och Prodikt i samarbete för enklare delning av hållbarhetsdata till bygghandeln

Nyheter

22 april 2026

Halverat antal byggvarsel under första kvartalet

Nyheter

22 april 2026

Flera projekt visar på möjligheterna med återbruk

Nyheter

22 april 2026

Här finns det mesta – och lite till

Nyheter

21 april 2026

SSAB och Heidelberg Materials i nytt forskningsprojekt

Nyheter

21 april 2026

Tre av tio tänker renovera bostaden i sommar

Nyheter

17 april 2026

Optimera öppnar på ny adress i Svedala

Nyheter

16 april 2026

Läs nya ByggMaterial!

Nyheter

16 april 2026

Debatt av Alireza Akhondi (C): ”Samhällsbyggandet får inte avstanna”

Nyheter

15 april 2026

Byggkostnadsindex steg med 0,4 procent i mars

Nyheter

15 april 2026

Byggstarterna ökade under mars trots Irankriget, enligt Byggstartsindikatorn

Nyheter

15 april 2026

Över 50 år på samma jobb – Dennis trivs på bygghandeln i Ytterby

Nyheter

15 april 2026

Utställarna laddar inför Nordbygg 2026

Nyheter

15 april 2026

Dags att nominera Årets Byggmaterialhandlare 2026

Nyheter

14 april 2026

Tredje årskullen av framtidens ledare inom Bolist examinerad

Nyheter

14 april 2026

Beijers nya filial i Skövde har slagit upp portarna

Nyheter

14 april 2026

Byggmaterialhandlarna kommenterar regeringens vårbudget

Nyheter

13 april 2026

Dennis Helfridsson ny vd för Ahlsell Sverige

Nyheter

13 april 2026

Rapport: Så har säkerheten på byggarbetsplatserna förbättrats

Nyheter

13 april 2026

Hon blir Ahlsells nya People & Culture Director

Nyheter

13 april 2026

Derome investerar för ökad kapacitet i emballagetillverkningen

Nyheter

13 april 2026

Nu är NP Nilssons nya bygghandel i Kristianstad invigd

Nyheter

13 april 2026

Bolist inleder samarbete med Fotbollsmorgon

Nyheter

09 april 2026

Beijer breddar erbjudandet inom återbruk

Nyheter

09 april 2026

Minskade klimatutsläpp i golvbranschen

Nyheter

08 april 2026

BoByggarBarometern: Dämpad optimism inför andra kvartalet

Nyheter

08 april 2026

Ny marknadsrapport: Allt viktigare att bygga i furu

Nyheter

08 april 2026

Webbutbildningar om nya byggregler

Nyheter

01 april 2026

Satsar på kundlogistiken – nytt center i Mölndal

Nyheter

01 april 2026

Friluftsbyn växer – med naturen som medspelare

Nyheter

01 april 2026

Internationellt pris för hälsingeföretaget G-Man Tools nya produkt

Nyheter

31 mars 2026

Nytt samarbete för cirkulär återvinning av fönsterglas

Nyheter

31 mars 2026

Ny säsong av Bolists byggprogram Bygglivet

Nyheter

31 mars 2026

Kapaciteten för återbruk av tegel fördubblas med ny anläggning

Nyheter

31 mars 2026

XL-Bygg Åkersberga vässar transporthanteringen med Alriks plattform

Nyheter

31 mars 2026

Byggföretagen: Byggindustrin växlar upp – närmare 10 000 nya jobb kommande år

Nyheter

31 mars 2026

Ahlsell förvärvar bolag inom fallskydd

Nyheter

30 mars 2026

Optimera och Chalmers förnyar stugsamarbete för välgörenhet

Nyheter

30 mars 2026

XL-Bygg i Herrljunga och Vårgårda växlar upp med ny generation och organisation

Nyheter

27 mars 2026

Global oro men framtidstro när branschens ledare samlades

Nyheter

27 mars 2026

Ahlsell utser ABB Electrification till Årets Hållbara Leverantör 2025

Nyheter

23 mars 2026

Heidelberg Materials överväger anpassning av cementproduktionen

Nyheter

23 mars 2026

Kvarteret Omställningen blev Årets Bygge 2026

Nyheter

20 mars 2026

Ny rapport: Var tredje byggföretag tror på fler byggstarter 2026

Nyheter

20 mars 2026

Ahlsell förvärvar Semcab

Nyheter

20 mars 2026

Debatt av Joakim Järrebring (S): ”När bostadsbyggandet stannar av stannar också Sveriges ekonomi”

Nyheter

18 mars 2026

Boverkets byggprognos: Bostadsbyggandet fortsätter uppåt, samtidigt tonar mörka moln upp sig

Nyheter

18 mars 2026

Fullt hus när Derome bjuder in till IGE-day i Värö husfabrik

Nyheter

18 mars 2026

”Jag har kommit tillbaka till min hemmaplan”

Nyheter

18 mars 2026

Nytt verktyg för smartare projektlogistik

Nyheter

18 mars 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår