"Jag tror mycket på "laget framför jaget", säger Derome Bygg och Industris vd Johan Axelsson.

Johan Axelsson, ny vd på Derome Bygg och Industri: ”Man måste försöka se det som hälsosamt att det svänger”

Nyheter

Efter nästan 20 år i olika roller inom Derome har nu Johan Axelsson axlat en ny – som vd på Derome Bygg och Industri. Och han ser flera fördelar med att byta bolag inom samma organisation. – Vi kopplar ihop de interna nätverken, kortar vägarna mellan medarbetare och främjar hastigheten i utvecklingen utan att göra avkall på kultur och värderingar.

Att det blev just på Derome Johan Axelsson hamnade är, som så mycket i livet, en tillfällighet. Efter studier till byggingenjör i Borås började han på företaget Sundolitt i Vårgårda. En kollega tog klivet därifrån till Deromeägda A-Hus och tyckte att han skulle haka på, och på den vägen blev det. 

– Och jag har uppenbart inte ångrat mig, säger Johan.

Han gick från rollen som kalkylator av småhus till försäljningsinriktade uppdrag som säljledare, regionchef och försäljningschef. 2018 blev han vd för Derome Husproduktion och sedan årsskiftet är han vd för Derome Bygg & Industri, där bland annat bygghandeln ingår. 

 

Hur är det att vara ny på jobbet på sitt gamla företag? 

– Jag har blivit väldigt varmt välkomnad och är stolt över att möta Deromekulturen i en del av företaget som jag inte varit så insatt i tidigare. Sedan driver det ett väldigt engagemang och får fram en bra sida hos mig att lära känna nya medarbetare och få nya dagliga utmaningar och jag hoppas att mina kollegor också upplever det och blir entusiasmerade, säger Johan.

Oavsett var i koncernen Johan befunnit sig upplever han Derome som ett företag där man tar hand om varandra. 

– Vår ägarfamilj ser mycket långsiktigt på verksamheten med en hög grad av återinvesteringar och jag tycker att de är både människo- och utvecklingsorienterade. Det finns en naturlig drivkraft här som gör att vi testar nya saker och vågar fatta beslut. Ibland blir det inte helt rätt, och då får man prestigelöst göra om. Man kan säga att det som väver ihop hela Deromekulturen är att vi tror på handslaget, jag tycker det säger väldigt mycket. 

 

Vilka egenskaper tycker du är viktigast hos en ledare? 

– Det är otroligt viktigt att lyssna och sprida glädje och engagemang, men också kunna sätta ner foten när det behövs.

 

Hur är du själv som ledare? 

– Jag tror mycket på ”laget framför jaget”. Det är ju lite av en kliché, men jag är sprungen ur lagidrotten och har med mig mycket därifrån. Jag är i grunden säljorienterad, men mina år nära produktionen har gjort att jag förstått värdet av en grundstruktur som gör att man med smarta arbetssätt kan leverera mer med befintlig personal. 

Ledarskap i en lågkonjunktur ser annorlunda ut än det gör i goda tider med andra utmaningar – men också möjligheter. 

– Vi har haft en period där vi, liksom många andra, tvingats till personalneddragningar. Det är en baksida av både ledaryrket och den tid vi befinner oss i och det är väldigt tråkigt att se duktiga medarbetare försvinna. Men jag tror också att man måste försöka se det som hälsosamt att det svänger så att man tvingas se över sina arbetssätt. När det är en stark konjunktur under många år är det lätt att bli mindre effektiv som organisation, säger Johan. 

Även i dåliga tider finns det branscher som tuffar på och Derome har nyligen landat avtal med bland annat Kriminalvården. 

– Det är en ny marknad för oss där vi ser stora möjligheter. Men i övrigt handlar det mycket om att gräva där man står nu och bli ännu duktigare på det.

När Johan blickar framåt ser han digitalisering och hållbarhet som viktiga frågor för både Derome och branschen i stort, men också kundvärdet.

– Finns inte värdet för kunden i att ha med oss att göra tror jag det är svårt att bli bättre. Sedan är det helt uppenbart att digitalisering och hållbarhet blir en allt mer betydande del av vardagen, men det är viktigt att man inte arbetar med det bara för sakens skull, utan för kundens. 

 

 

Johan Axelsson

Bor: Sandared (utanför Borås)

Familj: Fru och två söner, samt en jakthund

På fritiden: Tränar, jagar och umgås med familj och vänner

Det roligaste med mitt jobb: Att tillsammans med kollegorna slå uppsatta mål

Oanad talang: Äter mycket…

 

 

Organisationsförändringen i Derome
Johan Axelsson är ny vd för Derome Bygg och Industri som består av fyra affärsområden: bygghandel, industrihandel, maskinuthyrning och bygglogistik. Förre vd:n Johan Winroth är ny vd för Derome Hus som samlar hela huserbjudandet: Derome Bostad, Varbergshus, Derome Plusshus Plan, Derome Plusshus Volym och A-hus. 

Derome är ett familjeföretag som startades för över 75 år sedan och i erbjudandet finns allt från trä-, bygg-, järn- och industrivaror till färdiga hus och bostadsområden. Derome har idag 2600 medarbetare och en omsättning på cirka 10 miljarder.

 

Texten är hämtad från nummer 2 2024 av tidningen ByggMaterial.

Annons:

Byggvarubedömningen rekryterar Hållbarhets- och utvecklingschef

Nyheter

08 maj 2026

Alrik växer inom XL-Bygg

Nyheter

07 maj 2026

Dejeträ öppnar nytt i Forshaga

Nyheter

07 maj 2026

Mestergruppens kedjor i samarbete med Mind

Nyheter

07 maj 2026

Swerock satsar på ny toppmodern betongfabrik i Sundsvall

Nyheter

05 maj 2026

AB Karl Hedin samlar all butikskommunikation

Nyheter

05 maj 2026

Dyrare resor kan lyfta hemmafixandet i sommar

Nyheter

04 maj 2026

”Jag tror jättemycket på lösningen med cykelbud”

Nyheter

29 april 2026

Snickaren som blev viral – Erik Öst bygger på sociala medier

Nyheter

29 april 2026

Optimera sponsrar byggbranschens yrkestävlingar under Yrkes-SM 2026

Nyheter

29 april 2026

Ny helårsrapport visar ROT-effekt för köks- och badrumsinredning

Nyheter

29 april 2026

Ny digital utbildning ska stärka byggsektorns beredskap

Nyheter

29 april 2026

Debatt av Larry Söder (KD): "Grönt ROT kan ge fler hushåll möjligheten att energieffektivisera"

Nyheter

29 april 2026

Branschstatistik: Så används teknik och AI i byggbranschen

Nyheter

28 april 2026

Ny informationsfolder om förenklade bygglovsregler

Nyheter

28 april 2026

Nya riktlinjer kan öka återvinningen av utrivna golv

Nyheter

28 april 2026

Beijer stärker sitt långsiktiga klimatarbete i bygg- och anläggningssektorn

Nyheter

28 april 2026

Nya infästningsavtal stärker affären för Sveriges Fria Bygghandlare

Nyheter

28 april 2026

Bildsvep från Nordbygg

Nyheter

27 april 2026

Prisregn på Nordbygg 2026: Här är alla vinnarna

Nyheter

27 april 2026

Dahl och Alterna donerar badrumsprodukter för återuppbyggnad i Ukraina

Nyheter

27 april 2026

Derome firar 80 år av trä, drivkraft och familjeföretagande

Nyheter

27 april 2026

De tog hem Nordbyggs Guldmedalj 2026

Nyheter

27 april 2026

Oro och sänkt ROT dämpar byggmaterialhandeln

Nyheter

24 april 2026

AB Karl Hedin Bygghandel inleder partnerskap med Ung Företagsamhet

Nyheter

24 april 2026

Hon är Årets byggkvinna 2026

Nyheter

24 april 2026

Byggmaterialhandlarna och Prodikt i samarbete för enklare delning av hållbarhetsdata till bygghandeln

Nyheter

22 april 2026

Halverat antal byggvarsel under första kvartalet

Nyheter

22 april 2026

Flera projekt visar på möjligheterna med återbruk

Nyheter

22 april 2026

Här finns det mesta – och lite till

Nyheter

21 april 2026

SSAB och Heidelberg Materials i nytt forskningsprojekt

Nyheter

21 april 2026

Tre av tio tänker renovera bostaden i sommar

Nyheter

17 april 2026

Optimera öppnar på ny adress i Svedala

Nyheter

16 april 2026

Läs nya ByggMaterial!

Nyheter

16 april 2026

Debatt av Alireza Akhondi (C): ”Samhällsbyggandet får inte avstanna”

Nyheter

15 april 2026

Byggkostnadsindex steg med 0,4 procent i mars

Nyheter

15 april 2026

Byggstarterna ökade under mars trots Irankriget, enligt Byggstartsindikatorn

Nyheter

15 april 2026

Över 50 år på samma jobb – Dennis trivs på bygghandeln i Ytterby

Nyheter

15 april 2026

Utställarna laddar inför Nordbygg 2026

Nyheter

15 april 2026

Dags att nominera Årets Byggmaterialhandlare 2026

Nyheter

14 april 2026

Tredje årskullen av framtidens ledare inom Bolist examinerad

Nyheter

14 april 2026

Beijers nya filial i Skövde har slagit upp portarna

Nyheter

14 april 2026

Byggmaterialhandlarna kommenterar regeringens vårbudget

Nyheter

13 april 2026

Dennis Helfridsson ny vd för Ahlsell Sverige

Nyheter

13 april 2026

Rapport: Så har säkerheten på byggarbetsplatserna förbättrats

Nyheter

13 april 2026

Hon blir Ahlsells nya People & Culture Director

Nyheter

13 april 2026

Derome investerar för ökad kapacitet i emballagetillverkningen

Nyheter

13 april 2026

Nu är NP Nilssons nya bygghandel i Kristianstad invigd

Nyheter

13 april 2026

Bolist inleder samarbete med Fotbollsmorgon

Nyheter

09 april 2026

Beijer breddar erbjudandet inom återbruk

Nyheter

09 april 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår