Henrik Granath, divisionschef på Derome.

Deromes butik i Stenungsund fick hållas stängd i nästan två månader efter jordskredet i höstas.

Deromes butik ett stenkast från jordskredet

Nyheter

I turbulensen efter det stora jordskredet visade personalen på Derome i Stenungsund prov på handlingskraft och kämpaglöd. Första vardagen efter händelsen var leveranserna igång igen, trots att butiken var avspärrad.

Mitt i natten den 23 september förra året skedde ett omfattande jordskred på E6:an vid Stenungsund. Vägbanan slets itu på flera ställen och stora jordmassor förflyttade sig flera hundra meter. Lyckligtvis blev ingen människa allvarligt skadad men flera byggnader fick skador och ännu fler verksamheter i området påverkades. En av dem var Deromes bygghandelsbutik som ligger ett stenkast från rasområdet. Rent fysisk fick inte byggnaden några skador, men fastigheten ligger innanför det område som omfattades av avspärrningar under nästan två månader, då området inte fick beträdas över huvud taget.

– Från vår fastighet är det mellan 50 och 100 meter till själva raset och vi är precis kant i kant med avspärrningsområdet. En tid efter händelsen var det fortfarande osäkert om det skulle fortsätta rasa och om det fanns risk för att vår anläggning skulle påverkas, förklarar Henrik Granath, divisionschef på Derome.

När nyheten om jordskredet kablades ut i media på morgonen den 23 september aktiverade Derome omedelbart sin interna krishantering. Till att börja med handlade det om att ta reda på att alla i den egna personalen var oskadda. Samtidigt startade planeringen för hur man skulle kunna arbeta under tiden lokalen var avspärrad. 

­ – Frågan vi fick ställa oss var hur vi skulle kunna serva kunderna och vart personalen skulle åka. Vi visste ju inte hur länge det skulle vara avstängt och försökte därför hitta provisoriska lokaler. Vi fick då hjälp av en kund att öppna ett provisoriskt säljkontor. Leveranser däremot fick skötas från våra andra anläggningar.

En stor utmaning under den första tiden efter raset var att få fram information. Tillsammans med de andra aktörerna i området, som också befann sig inom den ”streckade linjen” hjälptes man åt med att försöka få reda på vad som hände. 

Initialt fanns också en oro för att raset skulle sprida sig. Så blev det lyckligtvis inte men det dröjde ändå sju veckor innan personalen kunde återvända till fastigheten. 

– Det finns beredskapsplaner för det mesta, men inte att butiken ska försvinna över en natt. En sådan händelse testar verkligen det lokala ledarskapet. Jag vill ge en jätteeloge till alla inblandade på Derome i Stenungsund, de gjorde ett superjobb verkligen, säger Henrik Granath.

 Henrik Granath förklarar att Derome Stenungsund hade fördel av att vara en del av ett större bolag med många anläggningar runt om i landet.

– Vi står ju inte och faller med en anläggning på det sättet. Våra filialer ligger också ganska tätt så det var ganska enkelt för oss att styra om leveranser från våra andra anläggningar, främst då Lilla Edet och Svanesund, som är de två som ligger närmast.

Efter att Deromes butik tagits i bruk igen dröjde det ett tag innan känslan av en vardag återfanns sig.

– Det klart att det var en rörig tid med många saker som behövde lösas och styras om. Nu är vi tillbaka lite mer i ett normalläge och även om allt är lite osäkert med vägen så planerar vi framåt. Exempelvis har vi anställt ett par nya säljare till Stenungsund.

 Vägnätet blev helt avklippt men det går att ta sig till anläggningen via småvägar. 

– Vissa kunder som bor ”fel” får ju en betydligt längre restid till oss, så självklart har vi tappat vissa kunder. Men vi har samtidigt känt ett stort stöd från kunderna och en enorm förståelse för vår situation. ordskredet och dess följder har påverkat Derome i Stenungsund rent ekonomiskt. Någon ersättning från försäkringsbolaget går inte att få eftersom orsaken till händelsen bedöms vara antingen en naturkatastrof eller ett brott. Utredningen kring händelsen pågår fortfarande och återuppbyggnaden av området bedöms ta tid. 

– Det innebär såklart stora förluster att inte ha en anläggning igång under flera veckor. Även om vi kunnat reparera en del genom att leverera från andra anläggningar, väger det inte upp för det vi har tappat.

Hur är stämningen i butiken nu?
– Den är såklart mycket bättre nu när vi får vara i butiken igen. Vi är ett härligt gäng som jobbar där. Vi måste såklart anpassa oss och tänka om vi vissa lägen men vi kör lokala event och ibland åker vi ut till kunderna. Vi försöker hålla en så normal vardag som möjligt och fortsätta att göra det vi är bra på. 

 

Fakta/Derome Stenungsund

 Derome har ett 50-tal bygghandelanläggningar i Sverige, den i Stenungsund sysselsätter 20 personer. 2023 omsatte verksamhetens alla grenar inom Derome Stenungssund cirka 200 miljoner kronor.

 

 

Artikeln är hämtad från nummer 3 2024 av tidningen ByggMaterial.

Annons:

De kan få Nordbyggs Guldmedalj

Nyheter

06 februari 2026

Mestergruppen och Moblrn utvidgar partnerskap

Nyheter

06 februari 2026

Prisutdelning och framtidsfokus för färgfackhandeln inom Mestergruppen

Nyheter

05 februari 2026

Vi lyfter debatten inför valet 2026 - David Josefsson (M) först ut

Nyheter

04 februari 2026

Bytte bana från livsmedel till byggmaterial: ”En spännande värld”

Nyheter

04 februari 2026

Nu gäller nytt regelverk för bygglov – de största förändringarna på 15 år

Nyheter

04 februari 2026

Copiax tillsätter ny Pricing Manager

Nyheter

04 februari 2026

Nu laddar branschen upp för Nordbyggmässan 2026

Nyheter

04 februari 2026

EcoRub i designsamarbete med arkitekt Thomas Sandell

Nyheter

04 februari 2026

XL-Bygg samlades för att bygga kedjan för framtiden

Nyheter

03 februari 2026

Hot couture – jacka gjord av stenull

Nyheter

03 februari 2026

Jordnära badrumstrender 2026

Nyheter

03 februari 2026

Sikas förvärv av Finja är nu slutfört

Nyheter

03 februari 2026

Bygma öppnar dörrarna till sin nya storsatsning i Luleå

Nyheter

03 februari 2026

Happy Homes på topp 10 för bästa kundbemötande i butik

Nyheter

02 februari 2026

Nytt Platinum-betyg för Ahlsell

Nyheter

02 februari 2026

Ahlsell öppnar dygnet-runt-butik i Stockholm City

Nyheter

29 januari 2026

Växer på en utmanande småhusmarknad

Nyheter

29 januari 2026

Golvåtervinningen nådde ny rekordnivå under 2025

Nyheter

29 januari 2026

Ny affärskoordinator på Sveriges Fria Bygghandlare

Nyheter

29 januari 2026

Färre varsel och fler nya jobb inom byggindustrin

Nyheter

29 januari 2026

Elitfönster växlar upp hållbarhetsarbetet med cirkulärt materialflöde

Nyheter

28 januari 2026

55-plussarna flyttar sällan – men dominerar nyproduktionen just nu

Nyheter

28 januari 2026

Byggmaterialhandeln bryter fyra års nedgång – volymerna ökar igen

Nyheter

26 januari 2026

Golvtrender 2026: Trä fortfarande hett

Nyheter

22 januari 2026

Byggmaterialhandeln går över till GS1-standard

Nyheter

21 januari 2026

Byggstarterna ökade gradvis under 2025, enligt Prognoscentrets Byggstartsindikator

Nyheter

21 januari 2026

Så använder branschen AI

Nyheter

21 januari 2026

Forskningslabb för framtidens hållbara boende

Nyheter

21 januari 2026

Krisberedskap inom byggbranschen: ”Vi måste börja prata med varandra”

Nyheter

21 januari 2026

Optimera förvärvar Allt i Bruk

Nyheter

21 januari 2026

Byggåterbruket i Umeå: ett år av cirkulär ekonomi i praktiken

Nyheter

20 januari 2026

Byggföretagen: Byggkonkurserna planar ut

Nyheter

19 januari 2026

Han är ny vd för IMAB Industrihandel

Nyheter

19 januari 2026

Byggkostnadsindex steg 1,3 procent jämfört med december 2024

Nyheter

15 januari 2026

Ny anläggning redo att fördubbla kapaciteten

Nyheter

13 januari 2026

Derome och Reliwe säljer 215 lägenheter till hyresfastighetsbolag

Nyheter

12 januari 2026

BoByggarBarometern: Bostadsbyggarna mer optimistiska inför första kvartalet

Nyheter

12 januari 2026

Kährs inleder partnerskap för att öka tillväxten i Kina

Nyheter

12 januari 2026

”Viktigt att göra något bra tillsammans på orten”

Nyheter

07 januari 2026

Irländsk branschorganisation besökte bygghandlare i Sverige

Nyheter

07 januari 2026

Bella visar sin vardag i bygghandeln

Nyheter

07 januari 2026

Mestergruppen summerar ett händelserikt år för färgfackhandeln

Nyheter

07 januari 2026

Ny podd för tegelälskare

Nyheter

07 januari 2026

Lindab Group avyttrar verksamheten i Rumänien

Nyheter

07 januari 2026

Ahlsell vinner Årets Hälsoinitiativ 2025

Nyheter

18 december 2025

Branschrekommendation ”Skydd mot vattenskador i kök” verifierad

Nyheter

18 december 2025

Magnus Hemmingberg tar över som kedjechef för färgfackhandeln – behåller sin roll som kedjechef Bolist

Nyheter

17 december 2025

Debatt: Sänkt reavinstbeskattning stimulerar ökad rörlighet på bostadsmarknaden

Nyheter

17 december 2025

Byggstarterna ökar enligt Prognoscentrets byggstartsindikator

Nyheter

17 december 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår