Rebecka Nilsson och Martin Knutsson påbörjade bygget av vanen i vintras. Idag är bygget klart och paret bor numera i skåpbilen.

När pandemin väl är över hoppas Rebecka och Martin på att kunna dricka morgonkaffet vid en sjö i Italien.

Det har tagit Rebecka och Martin cirka fem månader att få bygget klart.

Rebecka driver Youtubekanalen ”Ribecka” med en följarskara på närmare 160- 000 personer. Genom kanalen har tittarna kunnat följa bygget.

Rebecka och Martin har byggt ett hem på hjul

Nyheter

Rebecka Nilsson och Martin Knutsson har sagt upp sin lägenhet i Borås- för att flytta in i en skåpbil och leva ”vanlife”. Under 15 veckor har tittare kunnat följa paret på Youtube, när de tagit sig an utmaningen att bygga om den från början helt vanliga skåpbilen, till en komplett men liten lägenhet.

– Idén till bygget föddes egentligen ur Corona. Efter första vågen öppnades det upp för resor, men vi ville ändå resa med respekt för pandemin. Första tanken var att vi skulle hyra en husbil, men det var svårt att hitta. Vi var tvungna att vara över 27 år, och skulle varken få lämna Sverige eller ha husdjur. Sedan fanns det även en gräns för hur många mil man fick köra per vecka, berättar Rebecka Nilsson och fortsätter:  

  – Andra vågen kom och då hade vi tid för ett större projekt, eftersom vi egentligen hade planerat att resa. Efter lite research fastnade vi för vanlife.  

Rebecka driver Youtubekanalen ”Ribecka” med en följarskara på närmare 160- 000 personer. Genom kanalen har tittarna kunnat följa bygget.   

– Från början var vi oroliga att ingen skulle vilja följa vårt vanbygge, då det kändes som fel målgrupp för kanalen. Men vi bestämde oss för att filma det ändå och det har verkligen gett kanalen ett uppsving. Det är så många som har följt vår resa och den gemenskap vi fått från kanalen har varit så häftig. Människor har verkligen varit involverade i bygget. Det har blivit ett lätt sätt för oss att skapa kul content i dessa konstiga tider, säger Rebecka. 

Martin är snickare i grunden och trots att han har flera års erfarenhet innebar detta bygge ny mark för honom.  

– Det svåra har varit att det inte finns någon riktig plan att gå efter. Jag har fått hitta på mycket själv. Alla som bygger om en van har olika lösningar och man vet inte alltid om man själv har gjort den bästa. Men utöver det tycker jag att det har rullat på väldigt bra, säger han. 

– Vi har också fått tänka en hel del på vikten. Det har varit svårt att hitta material som ska hålla, men som inte väger för mycket. Och allt material måste vara böjbart eftersom allting är snett och rundat inuti vanen, tillägger Rebecka.  

Vanen är den största modellen som är laglig att köra med B-körkort och omkring åtta kvadratmeter stor. I den har Rebecka och Martin fått plats med bland annat ett kök, ett badrum, en dubbelsäng, massvis med förvaring samt ett kryp-in för hunden Puck.  

– Badrummet har nog varit den största utmaningen. Det har tagit tid att hitta material som inte väger speciellt mycket, men som ändå är fukttåliga. Det finns en hel del saker för camping, men vi ville att det skulle likna en lägenhet. Vi har helt klart fått vara innovativa, säger Martin och fortsätter: 

– Det roligaste har nog varit stommen, väggar och golv. De typiska snickargrejerna. Att isolera, dra el och sådana grejer är inte så jäkla kul, skrattar han. 

På vanens tak har Rebecka och Martin valt att installera solpaneler. 

–Vanen laddas via solpanelerna men också när vi kör, sedan går det även att koppla in el. Det kan komma att bli så att vi står på campingar någon dag i veckan för att fylla på med vatten och ladda upp alla batterier. Men annars är det skogar och vid sjöar som gäller.  

Det har tagit Rebecka och Martin cirka fem månader att få bygget klart. Då har de dock inte arbetat heltid med bygget. Två dagar i veckan har gått till att redigera Youtubevideos.  

– Det tar mycket längre tid när vi ska filma varje moment, jag skulle tippa på att bygget har tagit oss nästan dubbelt så lång tid. Men för oss har det inte gjort någonting, vi kan ändå inte ta oss någonstans nu på grund av pandemin och då har vi istället haft ett roligt projekt att pyssla med, säger Rebecka. 

När pandemin väl är över hoppas Rebecka och Martin på att kunna dricka morgonkaffet vid en sjö i Italien. Men till dess kommer vanen att rulla på Sveriges vägar.  

 – Jag har inte tvekat en sekund på detta beslut. Efter det här tråkiga och konstiga året är vi hungriga på äventyr, samtidigt som vi har hemmet och tryggheten med oss. Det känns jäkla häftigt, avslutar Rebecka.  


Rebeckas och Martins bästa tips för att bygga om en skåpbil: 

  • Köp en bra bil och var inte för ivrig, den är det viktigaste i hela bygget. Ta med någon som kan lite om bilar så att allt går rätt till.  

  • Bygg lätt redan från början, då det finns en totalvikt för vad bilen får väga. 

  • Kolla upp allt material. Skumisolering kan till exempel vara giftigt i ett litet utrymme. 

  • Gå med i Facebookgrupper, till exempel Vanlife Sverige, för att få tips, råd och insperation 

Annons:

Kesko inleder långsiktigt samarbete med Bris

Nyheter

12 februari 2026

SBAB: Konjunkturuppgång på gång – men tufft år för bostadsutvecklarna

Nyheter

12 februari 2026

Derome i topp inom kundnöjdhet

Nyheter

11 februari 2026

Byggmaterialbranschen framtidssäkrar sin produktinformation med GS1-standarder

Nyheter

11 februari 2026

Ny CEO för Caparol/Daw Nordic AB

Nyheter

09 februari 2026

De kan få Nordbyggs Guldmedalj

Nyheter

06 februari 2026

Mestergruppen och Moblrn utvidgar partnerskap

Nyheter

06 februari 2026

Prisutdelning och framtidsfokus för färgfackhandeln inom Mestergruppen

Nyheter

05 februari 2026

Vi lyfter debatten inför valet 2026 - David Josefsson (M) först ut

Nyheter

04 februari 2026

Bytte bana från livsmedel till byggmaterial: ”En spännande värld”

Nyheter

04 februari 2026

Nu gäller nytt regelverk för bygglov – de största förändringarna på 15 år

Nyheter

04 februari 2026

Copiax tillsätter ny Pricing Manager

Nyheter

04 februari 2026

Nu laddar branschen upp för Nordbyggmässan 2026

Nyheter

04 februari 2026

EcoRub i designsamarbete med arkitekt Thomas Sandell

Nyheter

04 februari 2026

XL-Bygg samlades för att bygga kedjan för framtiden

Nyheter

03 februari 2026

Hot couture – jacka gjord av stenull

Nyheter

03 februari 2026

Jordnära badrumstrender 2026

Nyheter

03 februari 2026

Sikas förvärv av Finja är nu slutfört

Nyheter

03 februari 2026

Bygma öppnar dörrarna till sin nya storsatsning i Luleå

Nyheter

03 februari 2026

Happy Homes på topp 10 för bästa kundbemötande i butik

Nyheter

02 februari 2026

Nytt Platinum-betyg för Ahlsell

Nyheter

02 februari 2026

Ahlsell öppnar dygnet-runt-butik i Stockholm City

Nyheter

29 januari 2026

Växer på en utmanande småhusmarknad

Nyheter

29 januari 2026

Golvåtervinningen nådde ny rekordnivå under 2025

Nyheter

29 januari 2026

Ny affärskoordinator på Sveriges Fria Bygghandlare

Nyheter

29 januari 2026

Färre varsel och fler nya jobb inom byggindustrin

Nyheter

29 januari 2026

Elitfönster växlar upp hållbarhetsarbetet med cirkulärt materialflöde

Nyheter

28 januari 2026

55-plussarna flyttar sällan – men dominerar nyproduktionen just nu

Nyheter

28 januari 2026

Byggmaterialhandeln bryter fyra års nedgång – volymerna ökar igen

Nyheter

26 januari 2026

Golvtrender 2026: Trä fortfarande hett

Nyheter

22 januari 2026

Byggmaterialhandeln går över till GS1-standard

Nyheter

21 januari 2026

Byggstarterna ökade gradvis under 2025, enligt Prognoscentrets Byggstartsindikator

Nyheter

21 januari 2026

Så använder branschen AI

Nyheter

21 januari 2026

Forskningslabb för framtidens hållbara boende

Nyheter

21 januari 2026

Krisberedskap inom byggbranschen: ”Vi måste börja prata med varandra”

Nyheter

21 januari 2026

Optimera förvärvar Allt i Bruk

Nyheter

21 januari 2026

Byggåterbruket i Umeå: ett år av cirkulär ekonomi i praktiken

Nyheter

20 januari 2026

Byggföretagen: Byggkonkurserna planar ut

Nyheter

19 januari 2026

Han är ny vd för IMAB Industrihandel

Nyheter

19 januari 2026

Byggkostnadsindex steg 1,3 procent jämfört med december 2024

Nyheter

15 januari 2026

Ny anläggning redo att fördubbla kapaciteten

Nyheter

13 januari 2026

Derome och Reliwe säljer 215 lägenheter till hyresfastighetsbolag

Nyheter

12 januari 2026

BoByggarBarometern: Bostadsbyggarna mer optimistiska inför första kvartalet

Nyheter

12 januari 2026

Kährs inleder partnerskap för att öka tillväxten i Kina

Nyheter

12 januari 2026

”Viktigt att göra något bra tillsammans på orten”

Nyheter

07 januari 2026

Irländsk branschorganisation besökte bygghandlare i Sverige

Nyheter

07 januari 2026

Bella visar sin vardag i bygghandeln

Nyheter

07 januari 2026

Mestergruppen summerar ett händelserikt år för färgfackhandeln

Nyheter

07 januari 2026

Ny podd för tegelälskare

Nyheter

07 januari 2026

Lindab Group avyttrar verksamheten i Rumänien

Nyheter

07 januari 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår