Daniel Bik ser fram emot att följa Optimeras tillväxtresa och att stärka verksamheten tillsammans med sina kollegor.

Möt Optimeras vd Daniel Bik

Nyheter

Den 1 september tillträdde Daniel Bik som ny vd för Optimera Svenska AB. Han har lång erfarenhet av sälj- och marknad och kommer närmast från tjänsten som divisionschef vs på Dahl. Nu ser han fram emot att följa Optimeras tillväxtresa och att stärka verksamheten tillsammans med sina kollegor.

– Jag är ödmjuk inför uppdraget att få leda Optimera i en expansiv fas och tacksam för förtroendet, likväl som jag är väldigt spänd på det. Byggbranschen är relativt ny för mig, men delar vissa utmaningar med installationsbranschen som jag har lång erfarenhet inom, säger Daniel Bik.

Optimera har en tydlig strategi för hur de ska växa de närmsta åren, med flera förvärv om året. Deras tidigare vd, Magnus Detterholm, klargjorde under en intervju med tidningen ByggMaterial tidigare i år att bolaget bör ses som en aktiv spelare i att konsolidera branschen. När Daniel Bik tar vid finns det således stora förväntningar på både honom och organisationen.

– Min ambition är naturligtvis att fortsätta den fina utvecklingsresa som Optimera har haft genom åren, dels genom att följa den förvärvsdrivna strategi som finns. Byggbranschen har en stark konsolideringstrend och takt och vi ska självklart vara en ledande aktör i detta, säger Daniel Bik.

Förra året stod byggsektorn som helhet för 11 procent av Sveriges BNP. Enligt Daniel Bik är det en av de saker som gör den nya rollen som vd för en av branschens stora aktörer spännande.

– Det är fascinerande att se hur många människor som är involverade där man själv inte har haft insikt tidigare. Byggbranschen är ett stort system och jag ser fram emot att verkligen få sätta mig in i en annan vital del av branschen, säger han.

Att arbeta inom sälj och marknad är något Daniel Bik trivs väldigt bra med. Han är ekonom i grunden och hamnade i grossistledet av en ren, men tursam, slump. Idag hade han inte bytt arbetsområdet mot något.

– Optimera fyller en viktig funktion och det är stimulerande att se resultat av det kundvärde vi är med och skapar. Som grossist behöver vi hela tiden utgå från kunden. Det ger en ärlig dynamik för att lösa utmaningar framåt, såväl som att fånga möjligheter här och nu. Branschen är dessutom väldigt snabbfotad eftersom kunderna har en väldigt kort planeringshorisont och det gör att vi hela tiden måste vara på tårna, vilket jag gillar, säger han.

På fritiden gäller det också för Daniel Bik att vara snabbfotad, bokstavligt talat. Han har två barn på tre och sex år och tillbringar det mesta av sin lediga tid med familjen.

– Under pandemin har jag tillbringat väldigt mycket tid i lekparker, skrattar han. Den största skillnaden med att vara småbarnsförälder innan och under pandemin har varit att vi nu har behövt vara ute och leka även när det regnar, eftersom det har funnits restriktioner kring alla allmänna inomhusytor som vi annars flyr till.

Vilka förändringar skulle du säga att vd-skiftet medför för Optimera som organisation?

– Den enda skillnad jag kan tänka mig är att jag kommer in med andra erfarenheter och ny energi, men jag kommer fortsätta att driva Optimera enligt de strategier som är satta. Mitt mål är att verksamheten ska fortsätta på samma fina sätt och att bolaget ska utvecklas i en bra takt. Det handlar om att stärka verksamheten tillsammans och att kontinuerligt ta nya kliv, likväl som att ha kul under tiden. En organisation går igenom olika faser och behöver alltid utveckla sig i takt med att samhället och omgivningen förändras. Att driva Optimera är inget enmansjobb, utan alla på Optimera gör det tillsammans. 

Vilka förväntningar finns på dig i din nya roll?

– Utöver att jag ska bidra till att Optimeras fina utvecklingsresa fortsätter så räknar ledningen med att jag ska utöka bolagets organiska tillväxt, genom att utveckla och stärka vårt kunderbjudande. Tillväxt handlar om just det och bolaget har en plan för hur det ska gå till. För min del handlar det om att mejsla ut hur vi hela tiden kan utvecklas. 

Vilka är branschens viktigaste frågor enligt dig?

– Jag har inte hunnit forma några hjärtefrågor ännu, men det finns många saker som alla företag behöver arbeta med. Däribland digitalisering och hållbarhet, vilket är två frågor som Optimera värderar högt.

– Byggbranschen och byggfackhandeln ligger ännu inte i fronten när det kommer till digitala lösningar, men som stor aktör arbetar vi med kunder i olika mognadsfaser och då gäller det att kunna möta alla kunder på det sätt som passar dem. Därför är digitalisering en viktig branschfråga. Varför vi ska arbeta med hållbarhet tror jag att alla redan har koll på. Det är viktigt för den planet vi bor på och blir en allt viktigare fråga för både beställare och kunder. Alla måste dra sitt strå till stacken, mer än vi redan gör. Så även vi.

Hur arbetar Optimera för att locka fler kvinnor till branschen?

– Diversifiering är en fråga som vi har arbetat med länge, och också en fråga som jag vet att förbundet driver. Jag tror att branschen kan göra mycket tillsammans för att höja intresset, men det är en utmaning såväl i byggfackhandeln som i många andra branscher.

Fakta

Ålder: 40 år

Bor: Stockholm

Familj: Sambo och två barn på tre och sex år.

Favoritverktyg: PowerPoint, men byggrelaterat får jag svara sticksåg.

Favoritbyggmaterial: Kakel, jag älskar helkaklade ytor.

Mitt bästa hemmabygge: En helkaklad köksö. Det kan låta märkligt, men den blev riktigt snygg.

Mitt bästa byggtips: Välj kompetenta samarbetspartners och planera väl. Sök råd och tips från specialister.

Annons:

Swerock satsar på ny toppmodern betongfabrik i Sundsvall

Nyheter

05 maj 2026

AB Karl Hedin samlar all butikskommunikation

Nyheter

05 maj 2026

Dyrare resor kan lyfta hemmafixandet i sommar

Nyheter

04 maj 2026

”Jag tror jättemycket på lösningen med cykelbud”

Nyheter

29 april 2026

Snickaren som blev viral – Erik Öst bygger på sociala medier

Nyheter

29 april 2026

Optimera sponsrar byggbranschens yrkestävlingar under Yrkes-SM 2026

Nyheter

29 april 2026

Ny helårsrapport visar ROT-effekt för köks- och badrumsinredning

Nyheter

29 april 2026

Ny digital utbildning ska stärka byggsektorns beredskap

Nyheter

29 april 2026

Debatt av Larry Söder (KD): "Grönt ROT kan ge fler hushåll möjligheten att energieffektivisera"

Nyheter

29 april 2026

Branschstatistik: Så används teknik och AI i byggbranschen

Nyheter

28 april 2026

Ny informationsfolder om förenklade bygglovsregler

Nyheter

28 april 2026

Nya riktlinjer kan öka återvinningen av utrivna golv

Nyheter

28 april 2026

Beijer stärker sitt långsiktiga klimatarbete i bygg- och anläggningssektorn

Nyheter

28 april 2026

Nya infästningsavtal stärker affären för Sveriges Fria Bygghandlare

Nyheter

28 april 2026

Bildsvep från Nordbygg

Nyheter

27 april 2026

Prisregn på Nordbygg 2026: Här är alla vinnarna

Nyheter

27 april 2026

Dahl och Alterna donerar badrumsprodukter för återuppbyggnad i Ukraina

Nyheter

27 april 2026

Derome firar 80 år av trä, drivkraft och familjeföretagande

Nyheter

27 april 2026

De tog hem Nordbyggs Guldmedalj 2026

Nyheter

27 april 2026

Oro och sänkt ROT dämpar byggmaterialhandeln

Nyheter

24 april 2026

AB Karl Hedin Bygghandel inleder partnerskap med Ung Företagsamhet

Nyheter

24 april 2026

Hon är Årets byggkvinna 2026

Nyheter

24 april 2026

Byggmaterialhandlarna och Prodikt i samarbete för enklare delning av hållbarhetsdata till bygghandeln

Nyheter

22 april 2026

Halverat antal byggvarsel under första kvartalet

Nyheter

22 april 2026

Flera projekt visar på möjligheterna med återbruk

Nyheter

22 april 2026

Här finns det mesta – och lite till

Nyheter

21 april 2026

SSAB och Heidelberg Materials i nytt forskningsprojekt

Nyheter

21 april 2026

Tre av tio tänker renovera bostaden i sommar

Nyheter

17 april 2026

Optimera öppnar på ny adress i Svedala

Nyheter

16 april 2026

Läs nya ByggMaterial!

Nyheter

16 april 2026

Debatt av Alireza Akhondi (C): ”Samhällsbyggandet får inte avstanna”

Nyheter

15 april 2026

Byggkostnadsindex steg med 0,4 procent i mars

Nyheter

15 april 2026

Byggstarterna ökade under mars trots Irankriget, enligt Byggstartsindikatorn

Nyheter

15 april 2026

Över 50 år på samma jobb – Dennis trivs på bygghandeln i Ytterby

Nyheter

15 april 2026

Utställarna laddar inför Nordbygg 2026

Nyheter

15 april 2026

Dags att nominera Årets Byggmaterialhandlare 2026

Nyheter

14 april 2026

Tredje årskullen av framtidens ledare inom Bolist examinerad

Nyheter

14 april 2026

Beijers nya filial i Skövde har slagit upp portarna

Nyheter

14 april 2026

Byggmaterialhandlarna kommenterar regeringens vårbudget

Nyheter

13 april 2026

Dennis Helfridsson ny vd för Ahlsell Sverige

Nyheter

13 april 2026

Rapport: Så har säkerheten på byggarbetsplatserna förbättrats

Nyheter

13 april 2026

Hon blir Ahlsells nya People & Culture Director

Nyheter

13 april 2026

Derome investerar för ökad kapacitet i emballagetillverkningen

Nyheter

13 april 2026

Nu är NP Nilssons nya bygghandel i Kristianstad invigd

Nyheter

13 april 2026

Bolist inleder samarbete med Fotbollsmorgon

Nyheter

09 april 2026

Beijer breddar erbjudandet inom återbruk

Nyheter

09 april 2026

Minskade klimatutsläpp i golvbranschen

Nyheter

08 april 2026

BoByggarBarometern: Dämpad optimism inför andra kvartalet

Nyheter

08 april 2026

Ny marknadsrapport: Allt viktigare att bygga i furu

Nyheter

08 april 2026

Webbutbildningar om nya byggregler

Nyheter

01 april 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår