Jimmy Söderström, Ida Söderström, Torbjörn Sundell och Inger Sundell.

Nordingrå Järn & Färg - fristående bygghandel mitt i hjärtat av Höga Kusten

Nyheter

Nordingrå Järn & Färg är en av landets krympande skara av fristående bygghandlare. Trots den lilla handlarens ofta högre inköpspriser går affärerna bra. Förra året ökade företagets omsättning med närmare 14 procent, till strax över nio miljoner.

– Vi ökade även marginalen, berättar Torbjörn Sundell, vd och medgrundare till familjeföretaget. Och hade vi kunnat köpa in mer tryckimpregnerat virke, så hade affärerna gått ännu bättre.

Torbjörn Sundell grundade Nordingrå Järn & Färg tillsammans med sin mors kusin Bernth Söderlund 1982. De köpte då bygghandelsdelen av den lokala diversehandlaren. Idag driver han företaget tillsammans med hustrun Inger Sundell, som sköter ekonomin, samt deras dotter Ida Söderström och hennes man Jimmy Söderström. Under sommarsäsongen tar man hjälp av två extraarbetande ungdomar, för sommar betyder högsäsong för den lokala byggmaterialhandlaren. Under perioden ökar Nordingrå sockens invånarantal från 1 400 till cirka 30 000, vilket betyder en stadig tillströmning av kunder som behöver köpa diverse material till sina sommarstugor. 

– Sommargästerna är vår största kundgrupp. Perioden maj till augusti står för mer än halva vår omsättning, berättar Torbjörn.

Turismen och sommarboende i Höga Kusten-området har ökat kraftigt under senare år. Det byggs fler och fler sommarstugor med året runt-standard. Samtidigt som stugorna med enklare standard antingen rivs för att ge plats för bättre hus eller renoveras. Pandemin har givit den utvecklingen en extra skjuts och medfört att sommargästerna inte bara blir fler utan också stannar längre, samt att turismföretagen bygger ut.

Under de 40 år som gått sedan starten har Nordingrå Järn & Färg vuxit ur flera lokaler. Våren 2021 flyttade företaget in i sin hittills största lokal, en nyrenoverad industrifastighet på 650 kvadratmeter, nästan tre gånger större än den förra.

– Nu kan vi exponera de flesta varor i butiken, istället för att hämta fram skrymmande produkter från lagret när kunderna frågar efter dem. Det gör att vi får mer tid för personlig service och rådgivning, samtidigt som de kunder som vet vad de vill ha kan ta varorna själva och betala i kassan. Vi har också märkt att det ökade antalet artiklar i butiken bidrar till att kunderna gör spontanköp, säger Torbjörn.

Färg, tillsammans med vvs-detaljer som kopplingar och rördelar, utgör närmare hälften av butikens årsomsättning. För tre år sedan utökades utbudet med tryckimpregnerat virke. Det visade sig vara en bra idé som sålt över förväntan (prisstegringarna och virkesbristen 2021 var förstås ett ovälkommet streck i räkningen) och har väckt tankar om att utöka sortiment till att omfatta hela virkessortimentet.

– Men då måste vi först bygga ut, så det beslutet ligger några år framåt i tiden, säger Torbjörn.

Som fristående handlare kan Nordingrå Järn & Färg inte dra nytta av de stora kedjornas oftast lägre inköpspriser, men Torbjörn Sundell menar att självständigheten ändå innebär vissa fördelar.

– Vi bestämmer själva vilka produkter vi köper in och från vilka. Vi kan snabbt anpassa vårt sortiment efter vad vi tror på, och kundernas önskemål.

Läget är en annan fördel. Nordingrå Järn & Färg är ensam byggmaterialhandlare på områdets tre halvöar. De stora kedjornas byggvaruhus i städerna, norr och söderut efter kusten, ligger många mil bort.

– Närheten till E4:an är ytterligare en fördel. Det gör att vi kan få dagliga leveranser. Så det vi inte har hemma får vi hem snabbt.

Torbjörn lyfter också fram en fördel som inte direkt har med butiken att göra, däremot med sommargästernas vilja och möjlighet att stanna längre i sina stugor, och även att kunna jobba från sitt fritidsboende.

– Vi har 100-procentig täckning av bredband via fiber i området, med triple-play till ett bra pris.

Sommarhalvårets hektiska tempo byts vintertid till ett betydligt lugnare tempo för personalen på Nordingrå Järn & Färg.

– Då fyller yrkeskunderna ut försäljningen till viss del. De köper byggskivor och mindre material som skruv och beslag till sina projekt. Tyvärr finns det begränsat med lokala hantverkare i närområdet, annars skulle det byggas och renoveras ännu mer.

Vad gäller framtiden för familjen Sundells byggmaterialhandel i Nordingrå så ser den ljus ut.

– Kundunderlaget ser bra ut och ökar tack vare att området får fler och fler sommarboende. De är dessutom inte lika priskänsliga som de fastboende. Och för egen del, efter 40 år i företaget, har jag börjat fundera på att trappa ner och genomföra ett generationsskifte. Vi får se, avslutar Torbjörn Sundell. 

Annons:

Nytt samarbete mellan Flexit och Bygghub

Nyheter

11 september 2026

Brukspecialisten beviljas stöd för projekt om alternativt bindemedel och ballast

Nyheter

09 september 2026

Beijers Branschrapport: Återhämtningen har tagit nästa steg

Nyheter

09 september 2026

Mångmiljoninvestering för Elitfönster

Nyheter

09 september 2026

IMAB Industrihandel etablerar sig i Växjö

Nyheter

09 september 2026

Den är Nordsjö Årets kulör 2027

Nyheter

09 september 2026

Snart dags för Byggmaterialdagen

Nyheter

08 september 2026

30-årigt tillstånd för kalkstensbrytning i Slite vinner laga kraft

Nyheter

07 september 2026

Investeringar i byggsektorn når 546 miljarder kronor i år

Nyheter

07 september 2026

Jotun hyllade årets starkaste återförsäljare

Nyheter

04 september 2026

Nya byggregler ökar ansvaret vid val av glas

Nyheter

04 september 2026

Rekorduppslutning när NP Nilsson arrangerade Tools of the trade

Nyheter

04 september 2026

Debatt från Byggmaterialhandlarna: Till nästa bostadsminister – gör bostadsmarknaden till en tillväxtmotor

Nyheter

02 september 2026

Derome BoPartner fortsätter Linköpingssatsning med 58 nya hyresrätter

Nyheter

02 september 2026

Svenska Fönster, Mockfjärds och Velfac i gemensamt bolag

Nyheter

02 september 2026

8 av 10 stör sig på sitt hem – slitage främsta orsaken

Nyheter

02 september 2026

Ny utställningslokal blev en fullträff

Nyheter

02 september 2026

Politikerna om ROT och rörlighet på bostadsmarknaden

Nyheter

01 september 2026

Ramirentrapporten: Återbruk ökar på svenska byggarbetsplatser

Nyheter

01 september 2026

Förändringar i Ahlsell Sveriges ledning

Nyheter

31 augusti 2026

Debatt av Patrik Karlson (L): Så bygger vi ett friare, grönare och starkare Sverige

Nyheter

31 augusti 2026

Nya krav på energihushållning och energideklarationer beslutade

Nyheter

28 augusti 2026

Betongproduktionen fortsätter öka visar Svensk Betongs Betongindikator

Nyheter

28 augusti 2026

Ny rapport: 7 av 10 fastighetschefer ser renoveringar som sin största utmaning

Nyheter

27 augusti 2026

Projekt undersöker hur cirkularitet kan inkluderas i byggnaders klimatberäkningar

Nyheter

27 augusti 2026

Läs nya ByggMaterial!

Nyheter

27 augusti 2026

Optimera väljer Alrik som transportteknikpartner

Nyheter

25 augusti 2026

Charlotte Ehrendahl ny regionchef för Bolist

Nyheter

25 augusti 2026

Ranking – tungviktarna med störst närvaro på byggprojektmarknaden

Nyheter

25 augusti 2026

Byggarbetsmarknaden ljusnar – men fortsatt tufft för många småföretag

Nyheter

25 augusti 2026

Miljöbyggnad blir MB – SGBC lanserar nytt namn och samlar sina certifieringssystem

Nyheter

25 augusti 2026

Nytt projekt ska kartlägga slängt byggmaterial

Nyheter

24 augusti 2026

Beijer stöttar Scouterna och vill inspirera framtidens hantverkare

Nyheter

24 augusti 2026

Bara tre av tio tror att närmiljön klarar värmeböljor

Nyheter

24 augusti 2026

Översyn av flyttskatterna vid bostadsbyte med målet att öka rörligheten på bostadsmarknaden

Nyheter

21 augusti 2026

De köpte huset som ingen ville ha – och förvandlade det med återbruk

Nyheter

19 augusti 2026

XL-Bygg vinner DN Reklamcupen 2026 tillsammans med Sweet

Nyheter

19 augusti 2026

Byggstartsindikatorn: Svagare utveckling av bostadsbyggandet i juli

Nyheter

19 augusti 2026

XL-Bygg fortsätter satsningen på jämställdhetsstipendiet Språngbrädan

Nyheter

19 augusti 2026

Kährs utser Ulrika Klinkert till ny Chief Marketing Officer

Nyheter

19 augusti 2026

Skärpta utbildningskrav kring asbest

Nyheter

19 augusti 2026

Byggkostnadsindex: Kostnaderna för byggmaterial steg i juli

Nyheter

19 augusti 2026

Nya siffror visar: Fyra av fem svenskar vill se återbrukat material i nya bostäder

Nyheter

17 augusti 2026

Debatt av Mikael Eskilandersson (SD): Byråkratin får inte stoppa svenskarnas boendedrömmar

Nyheter

14 augusti 2026

Nytt takpris till MHT Syd

Nyheter

12 augusti 2026

Bildextra: Titta in i huset Arne ritade 1977 – nästan i originalskick

Nyheter

11 augusti 2026

Dags att nominera till Årets Fasad

Nyheter

11 augusti 2026

Byggmaterialindex: Positiva kliv under det andra kvartalet 2026

Nyheter

06 augusti 2026

Syskonduon brädar konkurrenter med en egen väg

Nyheter

05 augusti 2026

Kommunikation en nyckel till nöjda kunder

Nyheter

04 augusti 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår