Monica Björk, vd Byggmaterialhandlarna.

Stort intresse för förbundets förslag om reformer för svensk bostadspolitik

Nyheter

Bostadsfrågorna är något som berör de flesta. Men ändå har det varit ganska tyst om dem i årets valrörelse, där andra frågor tagit över utrymmet. Byggmaterialhandlarnas sju förslag på reformer har dock fått stor uppmärksamhet.

Debattartikeln nedan har publicerats i senaste numret av tidningen ByggMaterial, och också i Byggvärlden, Nya Wermlandstidningen och i Altinget.

– Det här är frågor som kommit i skuggan av andra frågor under valrörelsen, men som så många människor berörs av. Nu har regeringen till exempel gett i uppdrag till Finansinspektionen att se över bland annat bolånetaket i rekordfart, en fråga som inte alls varit på agendan tidigare. Vi skulle istället  vilja att politiken tog ett samlat grepp om bygg- och bostadsfrågorna, säger Monica Björk, vd för Byggmaterialhandlarna.

 

Debatt: Nödvändiga reformer för svensk bostadspolitik

Nu är valrörelsen i gång inför stundande val till Riksdag, regioner och kommuner. En fråga som borde stå högt upp på agendan är den svenska bostadsmarknaden. Det byggs alldeles för få bostäder, det befintliga beståndet används inte effektivt och vi behöver bygga och renovera mer hållbart. I årets Almedalstal saknades förslag på reformer från våra politiska partier. Byggmaterialhandlarna har studerat och inspirerats av våra grannländer och föreslår sju reformer som borde införas i Sverige under kommande mandatperiod.

 

Förslag för att uppmuntra till hållbar renovering och bättre nyttjande av befintligt bostadsbestånd.

1. Inför Grönt ROT-avdrag 
Vi föreslår att man utöver existerande ROT-avdrag får en skatterabatt på maximalt 50 procent av arbets- och materialkostnaden upp till 50 000 kronor i ett nytt grönt ROT-avdrag. Detta ska ta sikte på den gröna omställningen och uppmuntra till ökad cirkularitet, genom att stimulera ökad andel återbrukat byggmaterial, användande av hållbara produkter och energieffektivisering, genom åtgärder som minskar energiförbrukning i bostäder.

2. Ökad cirkularitet av byggmaterial i nyproduktion 

Genomför politiska reformer som ger incitament för byggherrar och beställare att öka andelen återbrukat byggmaterial i nyproduktion. Om man ställer krav på att minst 10 procent av byggmaterialet i nyproduktion skall vara återbrukat, så kommer det skapa incitament för en ny affärslogik kring återbruk och försäljning av byggmaterial. 

3.Återställ ROT-avdraget till 50 procent 
ROT-avdraget infördes i Sverige år 1993 som en åtgärd för att minska förekomsten av hushållens inköp av svart ar­betskraft inom byggsektorn. Med Skatteverket som garant har det under snart 30 år finslipats till ett tydligt, uppskattat och väl fungerande system. Idag använder över 1,2 miljoner svenskar ROT över hela Sverige till ett värde på 12,1 miljarder. Genom att återställa det till den gamla nivån på 50 procent så skapas fler arbetstillfällen inom byggsektorn och det befintliga beståndet underhålls bättre.

 

Förslag för att skapa bättre möjligheter för personer som står utanför bostadsmarknaden idag att komma in.

4. Inspireras av Tyskland. Inför ett oberoende bosparande i Sverige
I Tyskland så utgör ett så kallat Bauspar grunden för boendet. Och man börjar oftast spara i tidig ålder med ett perspektiv på minst 20 år. Bauspar skulle kunna vara en viktig komponent för att få svenskar att öka sitt sparande och långsiktigt planera för sitt boende. Du får låna samma belopp som du har sparat och används oftast som topplån tillsammans med ordinarie bolån. Fördelen med detta system är att du kan köpa valfri bostad som finns på marknaden och inte enbart i den kö som olika bostadsaktörer förmedlar.

5. Titta på Norge. Ett lånesystem för personer med låg inkomst
I Norge så har man en social bostadspolitik för personer som har svårt att finansiera köp av egen bostad. Där har statliga Husbanken ett uppdrag att erbjuda fördelaktig finansiering för de som inte kan lösa sin finansiering på annat sätt. I Sverige skulle man kunna titta på en liknande lösning genom att använda statliga SBAB på motsvarande sätt.

6. Lär av Finland. Förstagångsköpare får låna upp till 95 procent av bostadens köpeskilling
Det ger alla en möjlighet att få ett fotfäste på bostadsmarknaden och komma i gång med sin bostadskarriär. Idag så begränsas vi i Sverige med lånevillkor kopplade till fem gånger årsinkomsten, som gör att unga får svårt att låna till sin första bostad. Genom ett fokus på unga och möjligheten att låna högre andel vid köp av sin första bostad skulle det ge många en möjlighet att ta ett kliv in på bostadsmarknaden.

 

Förslag för att öka rörligheten på den befintliga bostadsmarknaden

7. Studera Danmark och Tyskland. Slopad reavinstskatt om du ägt din bostad en längre tid
Genom den höga reavinstskatten i Sverige uppstår en inlåsningseffekt om man har bott länge i sin bostad och värdet har ökat kraftigt. Det innebär att många bor kvar längre i sin bostad längre än vad man önskar, vilket leder till en minskad rörlighet och dåligt utnyttjande av befintligt bostadsbestånd. I Danmark behöver du inte betala reavinstskatt vid försäljning av bostaden om du har bott där minst tre år. I Finland är det två år som gäller. För svenska förhållanden skulle denna modell vara svår att införa i nuläget, då dessa länder har fastighetsskatt. I stället kan man differentiera reavinstskatten från dagens 22 procent, till att den reduceras till förslagsvis 10 procent om du har ägt bostaden i minst tre år. Det skulle öka rörligheten på bostadsmarknaden och minska inlåsningseffekten.

Byggbranschen står idag för 10 procent av Sveriges BNP och är den enskilt största sektorn och en viktig motor i svensk ekonomi. Genom att dessa reformer på bostadsmarknaden uppnår vi flera positiva effekter samtidigt: vi ställer om byggsektorn till grönt och hållbart byggande, minskar Sveriges energiförbrukning, skapar fler arbetstillfällen och framför allt, vi skapar fler bostäder i Sverige.

 

Monica Björk, vd Byggmaterialhandlarna

 

Läs vad C och MP tycker om förslaget om att införa bospar här.

Läs vad V och KD tycker om att införa ett lånesystem för de med låg inkomst här.

Läs vad S och SD tycker om att låta förstagångsköpare få låna upp till 95 procent av köpeskillingen här.

Läs vad L och M tycker om att slopa eller differentiera reavinstskatten för den som har ägt sin bostad en längre tid här.

Politikerna: Det är bästa sättet att öka rörligheten på bostadsmarknaden.

Annons:

ByggMaterial tar semester - vi ses i augusti

Nyheter

01 juli 2026

Ny byggbeskrivning gör det enklare att bygga eget växthus

Nyheter

30 juni 2026

Byggbranschen om företagsklimatet: Knappt godkänt

Nyheter

30 juni 2026

Jokkmokks Hockey är en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

30 juni 2026

Bygma kliver in som ny Huvudsponsor för Svenska Bordtennisförbundet

Nyheter

30 juni 2026

Ahlsell gör nyförvärv inom fjärrvärme och fjärrkyla

Nyheter

29 juni 2026

Optimera öppnar ny butik i Helsingborg

Nyheter

29 juni 2026

Konjunkturundersökning: Förbättrad målerimarknad under våren men osäkert framåt

Nyheter

29 juni 2026

Byggandet kan ta fart igen – men kompetensbrist hotar att stoppa upp

Nyheter

29 juni 2026

Debatt från Byggmaterialhandlarna: Så får vi ökad rörlighet på bostadsmarknaden

Nyheter

29 juni 2026

Benders bygger Europas modernaste takpannefabrik

Nyheter

24 juni 2026

Branschen om EU:s hållbarhetsförenklingar

Nyheter

24 juni 2026

Göteborgs nya landmärke med ambitiös återbruksagenda

Nyheter

23 juni 2026

Rapport: Tre av fyra lägenheter i miljonprogrammet i behov av renovering

Nyheter

22 juni 2026

Ny visuell identitet för Brukspecialisten

Nyheter

22 juni 2026

Hon blir ny generaldirektör för Boverket

Nyheter

22 juni 2026

Svagare utveckling av byggstarterna i maj

Nyheter

17 juni 2026

Fortsatt ljusning på byggarbetsmarknaden

Nyheter

17 juni 2026

Derome och Viktor Hanson i samarbete för att utveckla bostäder i Haninge

Nyheter

16 juni 2026

XL-Bygg vill sätta ny branschstandard för ökad jämställdhet

Nyheter

16 juni 2026

Kesko förvärvar Dahls verksamheter i Sverige, Norge och Danmark

Nyheter

16 juni 2026

Nästa generations byggare belönas: Här är årets Bygmastipendiater

Nyheter

12 juni 2026

Varbergs Trä har gått sin egen väg i 75 år

Nyheter

12 juni 2026

Två nya vinnare i årets XL-Hjälpen

Nyheter

12 juni 2026

Förslag om bredare bidrag för energieffektivisering i småhus

Nyheter

12 juni 2026

Flexit ansluter sig till Moblrn för digitala utbildningar

Nyheter

12 juni 2026

Nytt nummer av ByggMaterial!

Nyheter

11 juni 2026

Ramirentrapporten: Positiv syn på inkludering i byggbranschen

Nyheter

10 juni 2026

Stefan Hedqvist tar över rodret för Munktorps Träförädling

Nyheter

10 juni 2026

Boverkets byggprognos juni: Bostadsbyggandet tar inte fart

Nyheter

10 juni 2026

Byggmax öppnar åter i Stenungsund

Nyheter

10 juni 2026

”Branschen är redo för tuffare klimatkrav”

Nyheter

10 juni 2026

Nu byggstartar Derome Flaggskeppet i Borstahusen

Nyheter

09 juni 2026

Prognosen för Europas bygg- och anläggningsmarknader 2026–2028 revideras ned

Nyheter

09 juni 2026

Rösta på Årets Byggmaterialhandlare

Nyheter

09 juni 2026

Byggmaterialhandlarna och Basta lanserar strategiskt partnerskap

Nyheter

09 juni 2026

Ny distriktssäljare hos Flexit

Nyheter

08 juni 2026

Byggmaterialhandlarna till Almedalen

Nyheter

08 juni 2026

Benders inleder samarbete kring trafiksäkerhetsprodukter

Nyheter

05 juni 2026

K-Bygg inleder partnerskap med Moblrn

Nyheter

04 juni 2026

Optimera och REbygg i nytt återbrukssamarbete

Nyheter

04 juni 2026

Debatt: Testkrav skapar handelshinder och dyr administration

Nyheter

04 juni 2026

Beijers Branschrapport: Ökad tillväxt i bygghandeln, trots krig och global oro

Nyheter

04 juni 2026

Ny rapport från SGBC: Så kan Sverige klimatanpassa den byggda miljön

Nyheter

04 juni 2026

Ny undersökning: 3 av 4 har fortfarande inte använt de nya byggreglerna

Nyheter

03 juni 2026

Bolist Jonssons Trä firar 30 år – tre generationer av entreprenörskap

Nyheter

03 juni 2026

NP Nilsson etablerar nytt projektbaserat säljkontor i Malmö

Nyheter

03 juni 2026

”Bakat”, printat, klart – premiär för arkitektur av jäst

Nyheter

03 juni 2026

Rapport: Fördubblad renoveringstakt krävs för att klara klimatkraven

Nyheter

29 maj 2026

Bolist-handlare skapade byggfest över hela landet

Nyheter

28 maj 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår