Alexander Johansson och Hania Khanmohammad.

Unga i branschen: ”Vi är som en stor familj”

Nyheter

Byggmaterialhandeln är en bransch som uppmuntrar och uppmanar unga att ta sig ut i arbetslivet. ByggMaterial har pratat med Hania och Alexander om hur de kom in i branschen, hur de trivs och vilka möjligheter de upplever att det finns för yngre personer som är nyfikna på branschen.

Att Hania Khanmohammad hamnade inom byggmaterialhandeln var inget hon riktigt hade planerat. Nu har hon varit i branschen i tre år, och trivs bättre än hon hade föreställt sig. 

– Det är lite av en slump att jag hamnade här. Jag ville egentligen bara ha ett jobb efter studenten och det var flera av mina kompisar som jobbade här som uppmuntrade mig till att söka jobbet. Ärligt talat visste jag knappt var K-rauta var innan jag började här. När jag väl började blev jag väldigt positivt överraskad, jag trodde aldrig att jag skulle ha så här kul på jobbet som jag har, säger Hania. 

– Folk kan fråga mig varför jag fortfarande jobbar kvar här och det är för att jag tycker det är så himla roligt och jag trivs hur bra som helst, jag känner mig trygg och hemma, vi är som en stor familj. 

Hania har arbetat på K-rauta i Täby i tre år där hon främst jobbar i kassan och i kundtjänst. Hennes arbetsuppgifter är varierande där en dag kan innehålla allt från att stå i kassan där hon har hand om returer, reklamationer, bokar släp eller beställer varor, till att vara ute på golvet och blanda färg eller köra truck. Men det bästa med hennes jobb berättar hon är kunderna. 

– Vi har stamkunder som man har lärt känna och alla är så härliga och skojar med oss, det är kul att vi har så trevliga kunder. Sedan får man testa på nya saker hela tiden, vi har olika avdelningar så man får se och lära sig hur varje avdelning funkar. Jag har jobbat här i tre år och lär mig fortfarande nya saker varje dag. Jag tycker det är kul att man hela tiden utvecklas och lär sig nya saker.

Utvecklingsmöjligheterna som finns i branschen anser Hania är stora, och även om man inte har en målbild att ha en ansvarsposition finns det möjligheter att uppleva och utvecklas på andra sätt inom branschen. 

– Jag personligen är nöjd där jag är idag, men jag har kollegor som har jobbat sig upp till högre positioner och är chefer idag. Sedan finns det möjlighet att få göra andra saker. Jag är exempelvis en av ambassadörerna för byggmaterialhandlarna, jag har fått vara med på olika events, K-rauta var med på ett event RIX FM hade för någon vecka sedan där jag fick vara med och hjälpa till. Eller en sådan här grej, att få bli intervjuad. Det händer roliga saker utöver det som sker i den fysiska butiken där det finns möjlighet att vara med. 

Även hennes personliga utveckling berättar hon har vuxit och formats av byggmaterialhandeln.

– Jag är tacksam över att mitt första riktiga jobb är K-rauta. Det har format mig väldigt mycket som person. Jag har lärt mig mycket om service, hur man ska hantera vissa situationer och jag har även fått med mig kunskap som har varit nödvändig i privatlivet. Nu när jag flyttade hemifrån visste jag exempelvis hur jag skulle fixa hålet i väggen och vilket spackel jag skulle använda, haha. 

Alexander Johansson började arbeta i Ahlsells butik under lov och somrar när han gick på gymnasiet. Efter studenten studerade han nationalekonomi och jobbade i butiken parallellt med studierna. Sedan ett och ett halvt år tillbaka arbetar han heltid som innesäljare inom bygg på Ahlsell i Kungens Kurva. 

– Jag har alltid trivts otroligt bra på Ahlsell och när den här tjänsten dök upp tänkte jag att jag testar, och det ångrar jag inte en dag att jag gjorde. 

Hur en typisk arbetsdag ser ut är svårt att berätta eftersom den ena dagen inte är den andra lik. Men dagen börjar alltid med att han kollar mailen, ringer samtal och stämmer av med kunderna om det är något de saknar eller behöver. Därefter gör han offerter, registrerar ordrar och har kontakt med kunder.

– Vissa dagar kan det vara en kund som ringer och det är panik på ett bygge där någon leverans inte har kommit i tid, eller en kund som står och gjuter och inser att den behöver 40 säckar betong till. Medan man en annan dag sitter och räknar på en kalkyl till ett större projekt som ska dra igång. Det är ett väldigt varierande jobb där den ena dagen inte är den andra lik. 

Även Alexander beskriver jobbet som utvecklande och berättar att han personligen har vuxit mycket i rollen som innesäljare. 

– Jag som person har fått växa och ta väldigt mycket ansvar. Jag lär mig något nytt varje dag och det känns för mig väldigt givande. Min chef brukar säga ”vill man, så kan man” vilket det ligger väldigt mycket i. Vill jag lära mig så kommer jag även mig, och det finns så mycket att ta lärdom av i den här branschen.

När Alexander först började arbeta som innesäljare var han rädd att det skulle bli ensamt när han inte längre skulle ha den fysiska kundkontakten som han hade när han jobbade som butiksäljare, något han ganska snabbt insåg inte stämde. 

– Eftersom jag nästan dagligen pratar med våra kunder får jag ändå det sociala utbytet, även om jag inte lika ofta träffar dom fysiskt i butiken. Men det är ett väldigt socialt jobb ändå, vilket jag trivs med. Man skapar en relation till kunden och är med från start till mål och det är väldigt kul att se att ens arbete har betydelse. Sedan har jag otroligt härliga kollegor!

Både Hania och Alexander ser ljust på sin framtid inom byggmaterialhandeln och ingen av dem har några planer på att byta bransch. 

– Jag vill uppmuntra fler yngre att söka sig till branschen och inte vara rädd för att testa eller tänka att det vi gör är tråkigt eller svårt, det finns så mycket roliga saker att utforska i den här branschen, avslutar Hania. 

 

Namn: Hania Khanmohammad

Ålder: 22

Bor: Stockholm, Täby

Yrke: Säljare på K-rauta i Täby

Antal år i branschen: 3 år

Det bästa med branschen: ”Det är kollegorna, jag är mer på jobbet än hemma så vi är som en stor familj här”

Roligast med ditt jobb: Träffa människor

 

Namn: Alexander Johansson

Ålder: 24

Bor: Stockholm, Huddinge

Yrke: Innesäljare på Ahlsell i Kungens Kurva

Antal år i branschen: 1,5

Det bästa med branschen: Kunderna 

Roligast med ditt jobb: Kollegor och kunder 

 

Artikeln är hämtad ur ByggMaterial nummer 5 2022

Annons:

Benders inleder samarbete kring trafiksäkerhetsprodukter

Nyheter

05 juni 2026

K-Bygg inleder partnerskap med Moblrn

Nyheter

04 juni 2026

Optimera och REbygg i nytt återbrukssamarbete

Nyheter

04 juni 2026

Debatt: Testkrav skapar handelshinder och dyr administration

Nyheter

04 juni 2026

Beijers Branschrapport: Ökad tillväxt i bygghandeln, trots krig och global oro

Nyheter

04 juni 2026

Ny rapport från SGBC: Så kan Sverige klimatanpassa den byggda miljön

Nyheter

04 juni 2026

Ny undersökning: 3 av 4 har fortfarande inte använt de nya byggreglerna

Nyheter

03 juni 2026

Bolist Jonssons Trä firar 30 år – tre generationer av entreprenörskap

Nyheter

03 juni 2026

NP Nilsson etablerar nytt projektbaserat säljkontor i Malmö

Nyheter

03 juni 2026

”Bakat”, printat, klart – premiär för arkitektur av jäst

Nyheter

03 juni 2026

Rapport: Fördubblad renoveringstakt krävs för att klara klimatkraven

Nyheter

29 maj 2026

Bolist-handlare skapade byggfest över hela landet

Nyheter

28 maj 2026

Ramirentrapporten: Fyra av tio byggarbetsplatser drabbade av stöld

Nyheter

28 maj 2026

Ny anläggning för Landsbro och Designtak

Nyheter

28 maj 2026

Ljungby ridklubb är en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

28 maj 2026

Daniel Snöman blir vd för Ahlsell Norge

Nyheter

28 maj 2026

En egnahemsrörelse för 2020-talet

Nyheter

26 maj 2026

Derome öppnar maskinuthyrning i Stenungsund

Nyheter

26 maj 2026

Nytt verktyg jämför klimatpåverkan för stommar

Nyheter

26 maj 2026

138-årig järnhandel tar nästa steg – blir en del av BIG-Gruppen

Nyheter

26 maj 2026

Skogssviter på hög höjd – byggda av noga utvalda material

Nyheter

26 maj 2026

Prognos för byggmarknaden revideras ned till följd av Irankriget

Nyheter

25 maj 2026

Samverkansprojekt får företag att ändra arbetssätt för att minska klimatpåverkan

Nyheter

25 maj 2026

Antalet påbörjade nya bostadslägenheter ökade

Nyheter

25 maj 2026

Furu kan få större roll i framtidens byggande

Nyheter

22 maj 2026

Prognoscentret: Svagare utveckling av byggstarterna under april

Nyheter

20 maj 2026

Från spill till produkt - Lindab i nytt FoU-projekt med Ettelva

Nyheter

20 maj 2026

Happy Homes Malung firar 120 år av färg och entreprenörskap

Nyheter

20 maj 2026

Optimera avyttrar Munktorp Träförädling AB till Woodsafe Group

Nyheter

20 maj 2026

Produktionsvolymerna ökar för betongbranschen

Nyheter

20 maj 2026

Iskall överraskning från Beijer Frölunda

Nyheter

19 maj 2026

Återhämtning på golvmarknaden 2025

Nyheter

19 maj 2026

Översyn av kommunernas avgifter och taxor i plan- och byggprocessen

Nyheter

18 maj 2026

Boverkets bostadsmarknadsenkät visar: Mer balans men fortsatt bostadsbrist

Nyheter

18 maj 2026

Bygma Spånga möter högsäsongen med ny butik och ökad kapacitet

Nyheter

18 maj 2026

Båstads GIF konstgräsplan blir NP Arena

Nyheter

18 maj 2026

Positivt resultat i Deromes års- och hållbarhetsredovisning för 2025

Nyheter

13 maj 2026

Ahlsell gör nyförvärv inom flödesteknik

Nyheter

12 maj 2026

Startup utvecklar designade väggbeklädnader i trä

Nyheter

12 maj 2026

Högsäsong för trall – och extra mycket furu att bygga med i vår

Nyheter

12 maj 2026

Mileway tecknar hyresavtal med Ahlsell i Malmö – nytt regionalt huvudkontor etableras

Nyheter

12 maj 2026

En ny värld av tegel öppnar i Malmö

Nyheter

12 maj 2026

Nygårds dammar i Svedala får fler enplanshus efter ökad efterfrågan

Nyheter

12 maj 2026

Tobias Espmark om att leda i en ny bransch: ”Går inte att göra en copy-paste”

Nyheter

12 maj 2026

Byggföretag välkomnar förändringar i bygglovsregler – men efterlyser tydlighet

Nyheter

12 maj 2026

3 frågor om de nya bygglovsreglerna till bostadsminister Andreas Carlson

Nyheter

12 maj 2026

Bostik stärker sin nordiska organisation med ny vd

Nyheter

12 maj 2026

White Arkitekter har tecknat samarbetsavtal för pilotprojekt i trä i Ukraina

Nyheter

12 maj 2026

Byggvarubedömningen rekryterar Hållbarhets- och utvecklingschef

Nyheter

08 maj 2026

Alrik växer inom XL-Bygg

Nyheter

07 maj 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår