Alexander Johansson och Hania Khanmohammad.

Unga i branschen: ”Vi är som en stor familj”

Nyheter

Byggmaterialhandeln är en bransch som uppmuntrar och uppmanar unga att ta sig ut i arbetslivet. ByggMaterial har pratat med Hania och Alexander om hur de kom in i branschen, hur de trivs och vilka möjligheter de upplever att det finns för yngre personer som är nyfikna på branschen.

Att Hania Khanmohammad hamnade inom byggmaterialhandeln var inget hon riktigt hade planerat. Nu har hon varit i branschen i tre år, och trivs bättre än hon hade föreställt sig. 

– Det är lite av en slump att jag hamnade här. Jag ville egentligen bara ha ett jobb efter studenten och det var flera av mina kompisar som jobbade här som uppmuntrade mig till att söka jobbet. Ärligt talat visste jag knappt var K-rauta var innan jag började här. När jag väl började blev jag väldigt positivt överraskad, jag trodde aldrig att jag skulle ha så här kul på jobbet som jag har, säger Hania. 

– Folk kan fråga mig varför jag fortfarande jobbar kvar här och det är för att jag tycker det är så himla roligt och jag trivs hur bra som helst, jag känner mig trygg och hemma, vi är som en stor familj. 

Hania har arbetat på K-rauta i Täby i tre år där hon främst jobbar i kassan och i kundtjänst. Hennes arbetsuppgifter är varierande där en dag kan innehålla allt från att stå i kassan där hon har hand om returer, reklamationer, bokar släp eller beställer varor, till att vara ute på golvet och blanda färg eller köra truck. Men det bästa med hennes jobb berättar hon är kunderna. 

– Vi har stamkunder som man har lärt känna och alla är så härliga och skojar med oss, det är kul att vi har så trevliga kunder. Sedan får man testa på nya saker hela tiden, vi har olika avdelningar så man får se och lära sig hur varje avdelning funkar. Jag har jobbat här i tre år och lär mig fortfarande nya saker varje dag. Jag tycker det är kul att man hela tiden utvecklas och lär sig nya saker.

Utvecklingsmöjligheterna som finns i branschen anser Hania är stora, och även om man inte har en målbild att ha en ansvarsposition finns det möjligheter att uppleva och utvecklas på andra sätt inom branschen. 

– Jag personligen är nöjd där jag är idag, men jag har kollegor som har jobbat sig upp till högre positioner och är chefer idag. Sedan finns det möjlighet att få göra andra saker. Jag är exempelvis en av ambassadörerna för byggmaterialhandlarna, jag har fått vara med på olika events, K-rauta var med på ett event RIX FM hade för någon vecka sedan där jag fick vara med och hjälpa till. Eller en sådan här grej, att få bli intervjuad. Det händer roliga saker utöver det som sker i den fysiska butiken där det finns möjlighet att vara med. 

Även hennes personliga utveckling berättar hon har vuxit och formats av byggmaterialhandeln.

– Jag är tacksam över att mitt första riktiga jobb är K-rauta. Det har format mig väldigt mycket som person. Jag har lärt mig mycket om service, hur man ska hantera vissa situationer och jag har även fått med mig kunskap som har varit nödvändig i privatlivet. Nu när jag flyttade hemifrån visste jag exempelvis hur jag skulle fixa hålet i väggen och vilket spackel jag skulle använda, haha. 

Alexander Johansson började arbeta i Ahlsells butik under lov och somrar när han gick på gymnasiet. Efter studenten studerade han nationalekonomi och jobbade i butiken parallellt med studierna. Sedan ett och ett halvt år tillbaka arbetar han heltid som innesäljare inom bygg på Ahlsell i Kungens Kurva. 

– Jag har alltid trivts otroligt bra på Ahlsell och när den här tjänsten dök upp tänkte jag att jag testar, och det ångrar jag inte en dag att jag gjorde. 

Hur en typisk arbetsdag ser ut är svårt att berätta eftersom den ena dagen inte är den andra lik. Men dagen börjar alltid med att han kollar mailen, ringer samtal och stämmer av med kunderna om det är något de saknar eller behöver. Därefter gör han offerter, registrerar ordrar och har kontakt med kunder.

– Vissa dagar kan det vara en kund som ringer och det är panik på ett bygge där någon leverans inte har kommit i tid, eller en kund som står och gjuter och inser att den behöver 40 säckar betong till. Medan man en annan dag sitter och räknar på en kalkyl till ett större projekt som ska dra igång. Det är ett väldigt varierande jobb där den ena dagen inte är den andra lik. 

Även Alexander beskriver jobbet som utvecklande och berättar att han personligen har vuxit mycket i rollen som innesäljare. 

– Jag som person har fått växa och ta väldigt mycket ansvar. Jag lär mig något nytt varje dag och det känns för mig väldigt givande. Min chef brukar säga ”vill man, så kan man” vilket det ligger väldigt mycket i. Vill jag lära mig så kommer jag även mig, och det finns så mycket att ta lärdom av i den här branschen.

När Alexander först började arbeta som innesäljare var han rädd att det skulle bli ensamt när han inte längre skulle ha den fysiska kundkontakten som han hade när han jobbade som butiksäljare, något han ganska snabbt insåg inte stämde. 

– Eftersom jag nästan dagligen pratar med våra kunder får jag ändå det sociala utbytet, även om jag inte lika ofta träffar dom fysiskt i butiken. Men det är ett väldigt socialt jobb ändå, vilket jag trivs med. Man skapar en relation till kunden och är med från start till mål och det är väldigt kul att se att ens arbete har betydelse. Sedan har jag otroligt härliga kollegor!

Både Hania och Alexander ser ljust på sin framtid inom byggmaterialhandeln och ingen av dem har några planer på att byta bransch. 

– Jag vill uppmuntra fler yngre att söka sig till branschen och inte vara rädd för att testa eller tänka att det vi gör är tråkigt eller svårt, det finns så mycket roliga saker att utforska i den här branschen, avslutar Hania. 

 

Namn: Hania Khanmohammad

Ålder: 22

Bor: Stockholm, Täby

Yrke: Säljare på K-rauta i Täby

Antal år i branschen: 3 år

Det bästa med branschen: ”Det är kollegorna, jag är mer på jobbet än hemma så vi är som en stor familj här”

Roligast med ditt jobb: Träffa människor

 

Namn: Alexander Johansson

Ålder: 24

Bor: Stockholm, Huddinge

Yrke: Innesäljare på Ahlsell i Kungens Kurva

Antal år i branschen: 1,5

Det bästa med branschen: Kunderna 

Roligast med ditt jobb: Kollegor och kunder 

 

Artikeln är hämtad ur ByggMaterial nummer 5 2022

Annons:

Webbutbildningar om nya byggregler

Nyheter

01 april 2026

Satsar på kundlogistiken – nytt center i Mölndal

Nyheter

01 april 2026

Friluftsbyn växer – med naturen som medspelare

Nyheter

01 april 2026

Internationellt pris för hälsingeföretaget G-Man Tools nya produkt

Nyheter

31 mars 2026

Nytt samarbete för cirkulär återvinning av fönsterglas

Nyheter

31 mars 2026

Ny säsong av Bolists byggprogram Bygglivet

Nyheter

31 mars 2026

Kapaciteten för återbruk av tegel fördubblas med ny anläggning

Nyheter

31 mars 2026

XL-Bygg Åkersberga vässar transporthanteringen med Alriks plattform

Nyheter

31 mars 2026

Byggföretagen: Byggindustrin växlar upp – närmare 10 000 nya jobb kommande år

Nyheter

31 mars 2026

Ahlsell förvärvar bolag inom fallskydd

Nyheter

30 mars 2026

Optimera och Chalmers förnyar stugsamarbete för välgörenhet

Nyheter

30 mars 2026

XL-Bygg i Herrljunga och Vårgårda växlar upp med ny generation och organisation

Nyheter

27 mars 2026

Global oro men framtidstro när branschens ledare samlades

Nyheter

27 mars 2026

Ahlsell utser ABB Electrification till Årets Hållbara Leverantör 2025

Nyheter

23 mars 2026

Heidelberg Materials överväger anpassning av cementproduktionen

Nyheter

23 mars 2026

Kvarteret Omställningen blev Årets Bygge 2026

Nyheter

20 mars 2026

Ny rapport: Var tredje byggföretag tror på fler byggstarter 2026

Nyheter

20 mars 2026

Ahlsell förvärvar Semcab

Nyheter

20 mars 2026

Debatt av Joakim Järrebring (S): ”När bostadsbyggandet stannar av stannar också Sveriges ekonomi”

Nyheter

18 mars 2026

Boverkets byggprognos: Bostadsbyggandet fortsätter uppåt, samtidigt tonar mörka moln upp sig

Nyheter

18 mars 2026

Fullt hus när Derome bjuder in till IGE-day i Värö husfabrik

Nyheter

18 mars 2026

”Jag har kommit tillbaka till min hemmaplan”

Nyheter

18 mars 2026

Nytt verktyg för smartare projektlogistik

Nyheter

18 mars 2026

XL-Bygg Varberg förvärvar XL-Bygg Skene

Nyheter

17 mars 2026

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven vid ändring av en byggnad

Nyheter

13 mars 2026

Försiktig återhämtning för byggmarknaden enligt ny prognos

Nyheter

12 mars 2026

Onninen och OKQ8 i nytt samarbete kring batterilagring

Nyheter

12 mars 2026

Ett skepp kommer lastat med byggvaror

Nyheter

10 mars 2026

Nya lagändringar ska ge fler möjlighet att äga sin bostad

Nyheter

10 mars 2026

Ahlsell förvärvar Rima

Nyheter

09 mars 2026

Optimera Hässleholm blir certifierad Makita Partner

Nyheter

09 mars 2026

Colorama och Bolist under samma tak i Älvsbyn

Nyheter

09 mars 2026

Derome och Ung Företagsamhet Halland instiftar jämställdhetspris för unga entreprenörer

Nyheter

09 mars 2026

Brant fall för rot-avdragen

Nyheter

06 mars 2026

Colorama öppnar ny butik i Ängelholm

Nyheter

05 mars 2026

30 år på en av Sveriges äldsta bygghandelsbutiker: ”Det bästa med jobbet är kundkontakten”

Nyheter

03 mars 2026

”Vi behöver hjälpas åt att sprida samverkanstänket”

Nyheter

03 mars 2026

Byggbranschen viktig vid kris eller krig

Nyheter

03 mars 2026

Beijers Branschrapport: Byggbranschen växlar upp efter kylig start på året

Nyheter

03 mars 2026

Brixly ansluter sig till Deromes och Återbruksbyråns satsning

Nyheter

03 mars 2026

Fler byggföretag vill anställa nya medarbetare

Nyheter

03 mars 2026

Debatt av Amanda Palmstierna (MP): Byggbranschen behöver bättre villkor för att bli cirkulär

Nyheter

03 mars 2026

Tydlig ROT-effekt för kök- och badrumsinredningar 2025

Nyheter

27 februari 2026

Varbergs stationshus vinner internationellt träpris

Nyheter

27 februari 2026

Optimera erbjuder lagstadgade tillpassningstester för andningsskydd

Nyheter

26 februari 2026

NP Nilsson öppnar butik med nytt koncept i Kristianstad

Nyheter

25 februari 2026

Stark Group och Beijer Byggmaterial får Platinum-betyg för femte året i rad

Nyheter

25 februari 2026

Bygma fortsätter satsningarna – bygger om i Örnsköldsvik

Nyheter

25 februari 2026

Nygammalt ansikte gör comeback hos Flügger

Nyheter

24 februari 2026

Bygma växlar upp i Norrbotten – premiär för ny storsatsning i Boden

Nyheter

23 februari 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår