Alexander Johansson och Hania Khanmohammad.

Unga i branschen: ”Vi är som en stor familj”

Nyheter

Byggmaterialhandeln är en bransch som uppmuntrar och uppmanar unga att ta sig ut i arbetslivet. ByggMaterial har pratat med Hania och Alexander om hur de kom in i branschen, hur de trivs och vilka möjligheter de upplever att det finns för yngre personer som är nyfikna på branschen.

Att Hania Khanmohammad hamnade inom byggmaterialhandeln var inget hon riktigt hade planerat. Nu har hon varit i branschen i tre år, och trivs bättre än hon hade föreställt sig. 

– Det är lite av en slump att jag hamnade här. Jag ville egentligen bara ha ett jobb efter studenten och det var flera av mina kompisar som jobbade här som uppmuntrade mig till att söka jobbet. Ärligt talat visste jag knappt var K-rauta var innan jag började här. När jag väl började blev jag väldigt positivt överraskad, jag trodde aldrig att jag skulle ha så här kul på jobbet som jag har, säger Hania. 

– Folk kan fråga mig varför jag fortfarande jobbar kvar här och det är för att jag tycker det är så himla roligt och jag trivs hur bra som helst, jag känner mig trygg och hemma, vi är som en stor familj. 

Hania har arbetat på K-rauta i Täby i tre år där hon främst jobbar i kassan och i kundtjänst. Hennes arbetsuppgifter är varierande där en dag kan innehålla allt från att stå i kassan där hon har hand om returer, reklamationer, bokar släp eller beställer varor, till att vara ute på golvet och blanda färg eller köra truck. Men det bästa med hennes jobb berättar hon är kunderna. 

– Vi har stamkunder som man har lärt känna och alla är så härliga och skojar med oss, det är kul att vi har så trevliga kunder. Sedan får man testa på nya saker hela tiden, vi har olika avdelningar så man får se och lära sig hur varje avdelning funkar. Jag har jobbat här i tre år och lär mig fortfarande nya saker varje dag. Jag tycker det är kul att man hela tiden utvecklas och lär sig nya saker.

Utvecklingsmöjligheterna som finns i branschen anser Hania är stora, och även om man inte har en målbild att ha en ansvarsposition finns det möjligheter att uppleva och utvecklas på andra sätt inom branschen. 

– Jag personligen är nöjd där jag är idag, men jag har kollegor som har jobbat sig upp till högre positioner och är chefer idag. Sedan finns det möjlighet att få göra andra saker. Jag är exempelvis en av ambassadörerna för byggmaterialhandlarna, jag har fått vara med på olika events, K-rauta var med på ett event RIX FM hade för någon vecka sedan där jag fick vara med och hjälpa till. Eller en sådan här grej, att få bli intervjuad. Det händer roliga saker utöver det som sker i den fysiska butiken där det finns möjlighet att vara med. 

Även hennes personliga utveckling berättar hon har vuxit och formats av byggmaterialhandeln.

– Jag är tacksam över att mitt första riktiga jobb är K-rauta. Det har format mig väldigt mycket som person. Jag har lärt mig mycket om service, hur man ska hantera vissa situationer och jag har även fått med mig kunskap som har varit nödvändig i privatlivet. Nu när jag flyttade hemifrån visste jag exempelvis hur jag skulle fixa hålet i väggen och vilket spackel jag skulle använda, haha. 

Alexander Johansson började arbeta i Ahlsells butik under lov och somrar när han gick på gymnasiet. Efter studenten studerade han nationalekonomi och jobbade i butiken parallellt med studierna. Sedan ett och ett halvt år tillbaka arbetar han heltid som innesäljare inom bygg på Ahlsell i Kungens Kurva. 

– Jag har alltid trivts otroligt bra på Ahlsell och när den här tjänsten dök upp tänkte jag att jag testar, och det ångrar jag inte en dag att jag gjorde. 

Hur en typisk arbetsdag ser ut är svårt att berätta eftersom den ena dagen inte är den andra lik. Men dagen börjar alltid med att han kollar mailen, ringer samtal och stämmer av med kunderna om det är något de saknar eller behöver. Därefter gör han offerter, registrerar ordrar och har kontakt med kunder.

– Vissa dagar kan det vara en kund som ringer och det är panik på ett bygge där någon leverans inte har kommit i tid, eller en kund som står och gjuter och inser att den behöver 40 säckar betong till. Medan man en annan dag sitter och räknar på en kalkyl till ett större projekt som ska dra igång. Det är ett väldigt varierande jobb där den ena dagen inte är den andra lik. 

Även Alexander beskriver jobbet som utvecklande och berättar att han personligen har vuxit mycket i rollen som innesäljare. 

– Jag som person har fått växa och ta väldigt mycket ansvar. Jag lär mig något nytt varje dag och det känns för mig väldigt givande. Min chef brukar säga ”vill man, så kan man” vilket det ligger väldigt mycket i. Vill jag lära mig så kommer jag även mig, och det finns så mycket att ta lärdom av i den här branschen.

När Alexander först började arbeta som innesäljare var han rädd att det skulle bli ensamt när han inte längre skulle ha den fysiska kundkontakten som han hade när han jobbade som butiksäljare, något han ganska snabbt insåg inte stämde. 

– Eftersom jag nästan dagligen pratar med våra kunder får jag ändå det sociala utbytet, även om jag inte lika ofta träffar dom fysiskt i butiken. Men det är ett väldigt socialt jobb ändå, vilket jag trivs med. Man skapar en relation till kunden och är med från start till mål och det är väldigt kul att se att ens arbete har betydelse. Sedan har jag otroligt härliga kollegor!

Både Hania och Alexander ser ljust på sin framtid inom byggmaterialhandeln och ingen av dem har några planer på att byta bransch. 

– Jag vill uppmuntra fler yngre att söka sig till branschen och inte vara rädd för att testa eller tänka att det vi gör är tråkigt eller svårt, det finns så mycket roliga saker att utforska i den här branschen, avslutar Hania. 

 

Namn: Hania Khanmohammad

Ålder: 22

Bor: Stockholm, Täby

Yrke: Säljare på K-rauta i Täby

Antal år i branschen: 3 år

Det bästa med branschen: ”Det är kollegorna, jag är mer på jobbet än hemma så vi är som en stor familj här”

Roligast med ditt jobb: Träffa människor

 

Namn: Alexander Johansson

Ålder: 24

Bor: Stockholm, Huddinge

Yrke: Innesäljare på Ahlsell i Kungens Kurva

Antal år i branschen: 1,5

Det bästa med branschen: Kunderna 

Roligast med ditt jobb: Kollegor och kunder 

 

Artikeln är hämtad ur ByggMaterial nummer 5 2022

Annons:

Keskos förvärv av Dahl i Sverige och Brødrene Dahl-bolagen klart

Nyheter

02 november 2026

UC: Konkurserna inom bygg minskade 18 procent i oktober

Nyheter

02 november 2026

Remissvar om förslag till typgodkännande av småhus

Nyheter

30 oktober 2026

Så säkras framtidens kompetens i Edsbyn

Nyheter

29 oktober 2026

Derome Takstolsteknikk firar tio år i Norge med stärkt position

Nyheter

29 oktober 2026

Setra inleder rekrytering av ny vd

Nyheter

29 oktober 2026

Charlie Klang vill få fler att sila snacket

Nyheter

29 oktober 2026

Branschen ser ljusning – men bostäderna dröjer

Nyheter

29 oktober 2026

Byggmaterialmarknaden växer vidare – men i lugnare takt

Nyheter

29 oktober 2026

NP Nilsson krokar arm med MVB i bygget av nya Jägersro

Nyheter

29 oktober 2026

Lycke lanserar färgkartan Hemlängtan tillsammans med Elin Skoglund

Nyheter

29 oktober 2026

Byggmax växer i Västerås – öppnar sin andra butik i Stenby

Nyheter

29 oktober 2026

Dahl stärker sitt logistiknätverk genom ny etablering i Enköping

Nyheter

29 oktober 2026

Lindbäcks lanserar tv-serie

Nyheter

29 oktober 2026

Stort intresse för Deromes nya radhus i Kållered – samtliga sålda direkt

Nyheter

29 oktober 2026

Colorama Vällingby tar nästa steg – öppnar ny butik

Nyheter

29 oktober 2026

Fler ungdomar söker byggprogrammet – ökar för andra året i rad

Nyheter

29 oktober 2026

NP Teknikcenter levererar till 29 hus i Skanskas bostadsprojekt i Borstahusen

Nyheter

29 oktober 2026

9 000 påbörjade bostäder under tredje kvartalet, enligt Prognoscentrets Byggstartsindikator

Nyheter

29 oktober 2026

Läs nya ByggMaterial!

Nyheter

22 oktober 2026

Stärker kvalitets- och eftermarknadsarbetet för byggmaterialhandeln

Nyheter

21 oktober 2026

Alcro utmanar det stockholmsvita – låter invånarna färgsätta staden

Nyheter

20 oktober 2026

Byggföretagen: Bräcklig återhämtning i byggindustrin

Nyheter

20 oktober 2026

Brukspecialisten och TGL Bricks inleder samarbete

Nyheter

20 oktober 2026

K-Bygg utökar samarbetet med Blinto – gör det enklare för kunder att bidra till cirkulära materialflöden

Nyheter

19 oktober 2026

Färre byggvarsel under tredje kvartalet – men konkurserna ökar

Nyheter

16 oktober 2026

I stort sett oförändrat Byggkostnadsindex i september 2026

Nyheter

15 oktober 2026

Woodsafe bildar Woodsafe Group

Nyheter

15 oktober 2026

Examenspris till stark träbalk som blandar gran och björk

Nyheter

15 oktober 2026

Modigt och lekfullt – mer färg och mer personlighet

Nyheter

14 oktober 2026

”Det finns massor av hus som väntar på att bli räddade”

Nyheter

14 oktober 2026

Årets finalister i Sweden Green Building Awards

Nyheter

13 oktober 2026

Byggkeramikrådet lanserar ny hållbarhetsmärkning

Nyheter

13 oktober 2026

Nytt verktyg ska göra återbruk enklare och mer förutsägbart

Nyheter

12 oktober 2026

Varbergshus prisas i Årets Nollfelsaktör 2026

Nyheter

12 oktober 2026

IMAB stärker närvaron i Blekinge

Nyheter

09 oktober 2026

Swerocks nya betongfabrik i drift

Nyheter

09 oktober 2026

Peter Schulte ny divisionsdirektör för Ahlsell Sverige

Nyheter

08 oktober 2026

Heidelberg Materials förvärvar NCC Industrys verksamhet inom ballast och asfalt

Nyheter

07 oktober 2026

BoByggarBarometern: Indexet når ny högstanivå bland bostadsbyggarna

Nyheter

06 oktober 2026

Från beslut till ny bygghandel på mindre än ett år

Nyheter

06 oktober 2026

Ureka har tecknat avtal med Saint Gobain i Ukraina

Nyheter

05 oktober 2026

Tegelföretag breddar satsningen i Sverige – tar nästa steg inom taktegel

Nyheter

05 oktober 2026

Nu öppnar Wijks Bygghandel i Eksjö

Nyheter

05 oktober 2026

Sifo: Tre av fyra vill renovera sina hem

Nyheter

02 oktober 2026

Beijer Eskilstuna är Årets Byggmaterialhandlare 2026

Nyheter

01 oktober 2026

Tecca och Väggmaterial blir ett bolag

Nyheter

01 oktober 2026

Hultafors öppnar ny fabrik för måttbandstillverkning

Nyheter

01 oktober 2026

GVK lanserar ny utbildning för snickare

Nyheter

01 oktober 2026

"Sponsring handlar om att ta ansvar"

Nyheter

30 september 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår