Rockwool och Optimera erbjuder återvinning av stenullsisolering

Nyheter

35 procent av allt avfall i Sverige kommer från byggbranschen. Det vill stenullstillverkaren Rockwool och byggvarukedjan Optimera ändra på. Nu samarbetar de båda företagen för att få fler byggare att återvinna stenullsisolering i stället för att skicka det på deponi.

Stenullstillverkaren Rockwool har erbjudit återvinning av sina produkter i Sverige i fem år. När byggbranschens krav på miljö och hållbarhet nu ökar stiger även intresset för återvinning.

– Vi ser att beställarna sätter helt andra krav på hur stor andel av avfallet som ska sorteras och gå till återvinning. Maxgränserna sänks hela tiden och som producenter måste vi stå redo att hjälpa entreprenörerna så att de kan möta den här positiva utvecklingen, säger Jonas Zacharoff, vd på Rockwool i Sverige. 

Återvinningsservicen, som kallas Rockcycle, innebär att spill från byggarbetsplatser samlas in och återvinns till nya stenullsprodukter. Det insamlade materialet går in i den vanliga produktionen igen där det smälts ner och kan bli till vilka nya produkter som helst. 

Hittills har främst större entreprenörer testat servicen, men nu vill Rockwool bredda erbjudandet för att få in material även från små och medelstora byggare via byggvaruhandlare. Optimera var tidigt intresserade av att samarbeta och tillsammans har de båda företagen jobbat fram en process ihop med återvinningsföretaget Carl F.
– Vi har som mål att så stor andel som möjligt av våra produkter ska vara cirkulära och ingå i en återvinningsprocess. Energiåtervinning är förvisso bättre än deponi, men vi vill uppnå helt cirkulära materialflöden där det är möjligt. Stenullsisolering har unika cirkulära egenskaper och det vill vi att våra kunder ska kunna dra nytta av i form av Rockcycle, kommenterar Henrik Björk, Hållbarhetsansvarig på Optimera.

Rent praktiskt är processen enkel. När en kund till Optimera vill använda sig av Rockcycle går de först igenom upplägget med byggsäljaren. Aktuellt återvinningsföretag, Carl F, ställer sedan ut en behållare, exempelvis en container eller byggsäckar. Spill från stenullsisoleringen samlas sedan in av byggföretaget. När projektet är klart hämtar återvinningsföretaget kärlet och väger, kontrollerar och transporterar materialet till deras återvinningsanläggning. Inga skillnader från vanliga rutiner med andra ord. Planen framöver är även att testa uppsamling av mindre mängder spill i mindre byggsäckar via entreprenörernas så kallade Byggservice.

Den aktör som använder Rockcycle erhåller ett certifikat som kan användas för Miljöbyggnad-, BREEAM- och LEED-certifiering av byggnader.
Nästa steg i samarbetet är att fånga upp byggare i region Skåne som vill vara med och testa Rockcycle via Optimera i Malmö och Carl F. Projekten kommer sedan att utvärderas för att säkerställa att processen upplevs effektiv för samtliga inblandade. Rockcycle kommer framöver även erbjudas hos andra enheter inom Optimera.

Rockcycle via byggvaruhandeln är ett testprojekt som drivs i syfte att minska avfallsmängderna inom byggbranschen och möta branschens nya krav. Henrik Björk menar att den här typen av nya initiativ är oerhört viktiga för att snabba på utvecklingen av en mer hållbar byggbransch. 

 

Annons:

Byggmaterialindex: Positiva kliv under det andra kvartalet 2026

Nyheter

06 augusti 2026

Syskonduon brädar konkurrenter med en egen väg

Nyheter

05 augusti 2026

Kommunikation en nyckel till nöjda kunder

Nyheter

04 augusti 2026

Bidrag för energieffektivisering i småhus förlängs och breddas

Nyheter

04 augusti 2026

Tätning av fönster - nya beskrivningar för plastmatta

Nyheter

03 augusti 2026

Kärcher och Stihl lanserar batteriallians

Nyheter

03 augusti 2026

Nyförvärv för Assa Abloy

Nyheter

03 augusti 2026

Prognoscentret: 6 700 påbörjade bostäder under andra kvartalet

Nyheter

03 augusti 2026

Konkurserna ökar svagt i juli – första uppgången i år

Nyheter

03 augusti 2026

BoByggarBarometern: Högsta index bland bostadsbyggarna sedan 2023

Nyheter

03 augusti 2026

Benders förvärvar Z-Prefabs verksamhet i Vara

Nyheter

03 augusti 2026

Derome planerar för 33 nya bostadsrätter i Göinge By i Varberg

Nyheter

03 augusti 2026

Byggmaterialhandlarna på plats i Almedalen

Nyheter

03 augusti 2026

Ny byggbeskrivning gör det enklare att bygga eget växthus

Nyheter

30 juni 2026

Byggbranschen om företagsklimatet: Knappt godkänt

Nyheter

30 juni 2026

Jokkmokks Hockey är en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

30 juni 2026

Bygma kliver in som ny Huvudsponsor för Svenska Bordtennisförbundet

Nyheter

30 juni 2026

Ahlsell gör nyförvärv inom fjärrvärme och fjärrkyla

Nyheter

29 juni 2026

Optimera öppnar ny butik i Helsingborg

Nyheter

29 juni 2026

Konjunkturundersökning: Förbättrad målerimarknad under våren men osäkert framåt

Nyheter

29 juni 2026

Byggandet kan ta fart igen – men kompetensbrist hotar att stoppa upp

Nyheter

29 juni 2026

Debatt från Byggmaterialhandlarna: Så får vi ökad rörlighet på bostadsmarknaden

Nyheter

29 juni 2026

Benders bygger Europas modernaste takpannefabrik

Nyheter

24 juni 2026

Branschen om EU:s hållbarhetsförenklingar

Nyheter

24 juni 2026

Göteborgs nya landmärke med ambitiös återbruksagenda

Nyheter

23 juni 2026

Rapport: Tre av fyra lägenheter i miljonprogrammet i behov av renovering

Nyheter

22 juni 2026

Ny visuell identitet för Brukspecialisten

Nyheter

22 juni 2026

Hon blir ny generaldirektör för Boverket

Nyheter

22 juni 2026

Svagare utveckling av byggstarterna i maj

Nyheter

17 juni 2026

Fortsatt ljusning på byggarbetsmarknaden

Nyheter

17 juni 2026

Derome och Viktor Hanson i samarbete för att utveckla bostäder i Haninge

Nyheter

16 juni 2026

XL-Bygg vill sätta ny branschstandard för ökad jämställdhet

Nyheter

16 juni 2026

Kesko förvärvar Dahls verksamheter i Sverige, Norge och Danmark

Nyheter

16 juni 2026

Nästa generations byggare belönas: Här är årets Bygmastipendiater

Nyheter

12 juni 2026

Varbergs Trä har gått sin egen väg i 75 år

Nyheter

12 juni 2026

Två nya vinnare i årets XL-Hjälpen

Nyheter

12 juni 2026

Förslag om bredare bidrag för energieffektivisering i småhus

Nyheter

12 juni 2026

Flexit ansluter sig till Moblrn för digitala utbildningar

Nyheter

12 juni 2026

Nytt nummer av ByggMaterial!

Nyheter

11 juni 2026

Ramirentrapporten: Positiv syn på inkludering i byggbranschen

Nyheter

10 juni 2026

Stefan Hedqvist tar över rodret för Munktorps Träförädling

Nyheter

10 juni 2026

Boverkets byggprognos juni: Bostadsbyggandet tar inte fart

Nyheter

10 juni 2026

Byggmax öppnar åter i Stenungsund

Nyheter

10 juni 2026

”Branschen är redo för tuffare klimatkrav”

Nyheter

10 juni 2026

Nu byggstartar Derome Flaggskeppet i Borstahusen

Nyheter

09 juni 2026

Prognosen för Europas bygg- och anläggningsmarknader 2026–2028 revideras ned

Nyheter

09 juni 2026

Rösta på Årets Byggmaterialhandlare

Nyheter

09 juni 2026

Byggmaterialhandlarna och Basta lanserar strategiskt partnerskap

Nyheter

09 juni 2026

Ny distriktssäljare hos Flexit

Nyheter

08 juni 2026

Byggmaterialhandlarna till Almedalen

Nyheter

08 juni 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår