Rockwool och Optimera erbjuder återvinning av stenullsisolering

Nyheter

35 procent av allt avfall i Sverige kommer från byggbranschen. Det vill stenullstillverkaren Rockwool och byggvarukedjan Optimera ändra på. Nu samarbetar de båda företagen för att få fler byggare att återvinna stenullsisolering i stället för att skicka det på deponi.

Stenullstillverkaren Rockwool har erbjudit återvinning av sina produkter i Sverige i fem år. När byggbranschens krav på miljö och hållbarhet nu ökar stiger även intresset för återvinning.

– Vi ser att beställarna sätter helt andra krav på hur stor andel av avfallet som ska sorteras och gå till återvinning. Maxgränserna sänks hela tiden och som producenter måste vi stå redo att hjälpa entreprenörerna så att de kan möta den här positiva utvecklingen, säger Jonas Zacharoff, vd på Rockwool i Sverige. 

Återvinningsservicen, som kallas Rockcycle, innebär att spill från byggarbetsplatser samlas in och återvinns till nya stenullsprodukter. Det insamlade materialet går in i den vanliga produktionen igen där det smälts ner och kan bli till vilka nya produkter som helst. 

Hittills har främst större entreprenörer testat servicen, men nu vill Rockwool bredda erbjudandet för att få in material även från små och medelstora byggare via byggvaruhandlare. Optimera var tidigt intresserade av att samarbeta och tillsammans har de båda företagen jobbat fram en process ihop med återvinningsföretaget Carl F.
– Vi har som mål att så stor andel som möjligt av våra produkter ska vara cirkulära och ingå i en återvinningsprocess. Energiåtervinning är förvisso bättre än deponi, men vi vill uppnå helt cirkulära materialflöden där det är möjligt. Stenullsisolering har unika cirkulära egenskaper och det vill vi att våra kunder ska kunna dra nytta av i form av Rockcycle, kommenterar Henrik Björk, Hållbarhetsansvarig på Optimera.

Rent praktiskt är processen enkel. När en kund till Optimera vill använda sig av Rockcycle går de först igenom upplägget med byggsäljaren. Aktuellt återvinningsföretag, Carl F, ställer sedan ut en behållare, exempelvis en container eller byggsäckar. Spill från stenullsisoleringen samlas sedan in av byggföretaget. När projektet är klart hämtar återvinningsföretaget kärlet och väger, kontrollerar och transporterar materialet till deras återvinningsanläggning. Inga skillnader från vanliga rutiner med andra ord. Planen framöver är även att testa uppsamling av mindre mängder spill i mindre byggsäckar via entreprenörernas så kallade Byggservice.

Den aktör som använder Rockcycle erhåller ett certifikat som kan användas för Miljöbyggnad-, BREEAM- och LEED-certifiering av byggnader.
Nästa steg i samarbetet är att fånga upp byggare i region Skåne som vill vara med och testa Rockcycle via Optimera i Malmö och Carl F. Projekten kommer sedan att utvärderas för att säkerställa att processen upplevs effektiv för samtliga inblandade. Rockcycle kommer framöver även erbjudas hos andra enheter inom Optimera.

Rockcycle via byggvaruhandeln är ett testprojekt som drivs i syfte att minska avfallsmängderna inom byggbranschen och möta branschens nya krav. Henrik Björk menar att den här typen av nya initiativ är oerhört viktiga för att snabba på utvecklingen av en mer hållbar byggbransch. 

 

Annons:

Nästa generations byggare belönas: Här är årets Bygmastipendiater

Nyheter

12 juni 2026

Varbergs Trä har gått sin egen väg i 75 år

Nyheter

12 juni 2026

Två nya vinnare i årets XL-Hjälpen

Nyheter

12 juni 2026

Förslag om bredare bidrag för energieffektivisering i småhus

Nyheter

12 juni 2026

Flexit ansluter sig till Moblrn för digitala utbildningar

Nyheter

12 juni 2026

Nytt nummer av ByggMaterial!

Nyheter

11 juni 2026

Ramirentrapporten: Positiv syn på inkludering i byggbranschen

Nyheter

10 juni 2026

Stefan Hedqvist tar över rodret för Munktorps Träförädling

Nyheter

10 juni 2026

Boverkets byggprognos juni: Bostadsbyggandet tar inte fart

Nyheter

10 juni 2026

Byggmax öppnar åter i Stenungsund

Nyheter

10 juni 2026

”Branschen är redo för tuffare klimatkrav”

Nyheter

10 juni 2026

Nu byggstartar Derome Flaggskeppet i Borstahusen

Nyheter

09 juni 2026

Prognosen för Europas bygg- och anläggningsmarknader 2026–2028 revideras ned

Nyheter

09 juni 2026

Rösta på Årets Byggmaterialhandlare

Nyheter

09 juni 2026

Byggmaterialhandlarna och Basta lanserar strategiskt partnerskap

Nyheter

09 juni 2026

Ny distriktssäljare hos Flexit

Nyheter

08 juni 2026

Byggmaterialhandlarna till Almedalen

Nyheter

08 juni 2026

Benders inleder samarbete kring trafiksäkerhetsprodukter

Nyheter

05 juni 2026

K-Bygg inleder partnerskap med Moblrn

Nyheter

04 juni 2026

Optimera och REbygg i nytt återbrukssamarbete

Nyheter

04 juni 2026

Debatt: Testkrav skapar handelshinder och dyr administration

Nyheter

04 juni 2026

Beijers Branschrapport: Ökad tillväxt i bygghandeln, trots krig och global oro

Nyheter

04 juni 2026

Ny rapport från SGBC: Så kan Sverige klimatanpassa den byggda miljön

Nyheter

04 juni 2026

Ny undersökning: 3 av 4 har fortfarande inte använt de nya byggreglerna

Nyheter

03 juni 2026

Bolist Jonssons Trä firar 30 år – tre generationer av entreprenörskap

Nyheter

03 juni 2026

NP Nilsson etablerar nytt projektbaserat säljkontor i Malmö

Nyheter

03 juni 2026

”Bakat”, printat, klart – premiär för arkitektur av jäst

Nyheter

03 juni 2026

Rapport: Fördubblad renoveringstakt krävs för att klara klimatkraven

Nyheter

29 maj 2026

Bolist-handlare skapade byggfest över hela landet

Nyheter

28 maj 2026

Ramirentrapporten: Fyra av tio byggarbetsplatser drabbade av stöld

Nyheter

28 maj 2026

Ny anläggning för Landsbro och Designtak

Nyheter

28 maj 2026

Ljungby ridklubb är en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

28 maj 2026

Daniel Snöman blir vd för Ahlsell Norge

Nyheter

28 maj 2026

En egnahemsrörelse för 2020-talet

Nyheter

26 maj 2026

Derome öppnar maskinuthyrning i Stenungsund

Nyheter

26 maj 2026

Nytt verktyg jämför klimatpåverkan för stommar

Nyheter

26 maj 2026

138-årig järnhandel tar nästa steg – blir en del av BIG-Gruppen

Nyheter

26 maj 2026

Skogssviter på hög höjd – byggda av noga utvalda material

Nyheter

26 maj 2026

Prognos för byggmarknaden revideras ned till följd av Irankriget

Nyheter

25 maj 2026

Samverkansprojekt får företag att ändra arbetssätt för att minska klimatpåverkan

Nyheter

25 maj 2026

Antalet påbörjade nya bostadslägenheter ökade

Nyheter

25 maj 2026

Furu kan få större roll i framtidens byggande

Nyheter

22 maj 2026

Prognoscentret: Svagare utveckling av byggstarterna under april

Nyheter

20 maj 2026

Från spill till produkt - Lindab i nytt FoU-projekt med Ettelva

Nyheter

20 maj 2026

Happy Homes Malung firar 120 år av färg och entreprenörskap

Nyheter

20 maj 2026

Optimera avyttrar Munktorp Träförädling AB till Woodsafe Group

Nyheter

20 maj 2026

Produktionsvolymerna ökar för betongbranschen

Nyheter

20 maj 2026

Iskall överraskning från Beijer Frölunda

Nyheter

19 maj 2026

Återhämtning på golvmarknaden 2025

Nyheter

19 maj 2026

Översyn av kommunernas avgifter och taxor i plan- och byggprocessen

Nyheter

18 maj 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår