Tegel är det byggmaterial som lämpar sig bäst för återbruk.

Förbrukat byggmaterial får nytt liv

Nyheter

I Danmark har rivningsobjekt blivit en affärsidé för arkitektfirman Lendager Group. Byggnadsmaterial som tegel, betong, trä och fönster får fortsatt liv i nya byggnadskonstruktioner. Kostnaderna blir ungefär desamma som att bygga med nytt material, men klimatavtrycket mer än halveras hävdar arkitektfirman.

I Ørestad, en stadsdel mellan Köpenhamn city och Köpenhamn flygplats, ligger en radhuslänga med 20 radhus som till övervägande del är byggt av återbrukat byggmaterial. 

Projektet kallas Upcycle Studios och har skapats av arkitektfirman Lendager Group, en byrå med stark profilering mot hållbart byggande. Återbruk av byggmaterial är något som poppar upp lite här och var i Danmark. Detta utan att det finns några statliga bidragsstimulanser som ger extra skjuts. Materialet Lendager Group återanvänder kommer främst från rivningar och industriavfall.

– Det är ganska lätt att få tag i återvunnet material om det handlar om mindre konstruktioner som en vanlig villa. I ett större projekt är det däremot en enorm utmaning, säger Esben Pedersen, kommunikationsansvarig på Lendager Group.

Återbrukad cement

I Ørestadsprojektet är betongelementen byggda med återbrukad cement från Köpenhamns tunnelbana. Gjutningen skedde på plats av ett företag som är specialiserade på den tekniken. Det har också använts mycket träavfall, bland annat till samtliga golv och en del innerväggar. Fönsterglasen är till 75 procent återvunna från gamla industri- och bostadsbyggnader och här används en speciell återvinningsteknik som skapats av Lendager Group.

– Fönstren är sammansatta två och två i fyra glasskikt. De är lika energieffektiva som ett modernt treglasfönster. Det blir 100 procent materialbesparing och 97 procent koldioxidbesparing på glaset, berättar Esben Pedersen. 

Återbruket synliggörs i husens karaktär eftersom betongen i många fall lämnats rå, det gäller såväl inomhus som utomhus. Det är ett estetiskt medvetet val, men också ett sätt att dra ned på materialanvändandet.

 Vad är skillnaden när ni skapar en byggnad med återbrukat material, jämfört med nytt byggmaterial?

 – Normalt skapar arkitekten en design och letar därefter upp materialen. Vår metod bygger på att vi identifierar vilka material som finns tillgängliga och därefter startar vi designprocessen. Men självklart är designen lika viktig som materialen. Om byggnadens funktion och utseende inte är estetiskt acceptabelt kommer den inte att stå kvar länge och då blir det i stället större miljöpåverkan.

Hur ser kostnadsbilden ut i ett projekt med återvunnet byggnadsmaterial?

– Kostnadsstrukturen är annorlunda. Materialet blir billigare, men själva återvinningsprocessen innebär mycket manuellt arbete. Vårt mål är att vara kostnadsneutrala. För att lyckas krävs en kund som är villig att ta på sig risken, entreprenörer som är villiga att implementera nya metoder samt en arkitekt som är villig i att engagera sig i material och processer.

Hur mycket koldioxid sparas genom återbruket?

– Vi har inga exakta uppgifterna än, men mer än 50 procent under byggnadens livstid kan vi lova.

Inte så långt från Upcycle Studios ligger Ressourcerækkerne (Resursraderna på svenska). Det är ett annat recycling-projekt som ritats av Lendager Group och består av 63 lägenheter och 29 radhus med allt från tvårummare till sexrummare för att få så blandad bebyggelse som möjligt. Det man slås av är fasaderna av återanvänt tegel som bland annat kommer från olika Carlsbergfabriker.

Skär ut tegelblock

Tegel är det byggmaterial som lämpar sig bäst för återbruk. Men att återvinna tegel är inte helt enkelt eftersom det murats med cementbruk sedan lång tid tillbaka. Det har därmed varit svårt att lossa tegelsten för tegelsten.  

Därför har Lendager Group utvecklat en egen teknik där man vid rivning av gamla tegelbyggnader skär ut block som är en kvadratmeter stora och förstärker dessa med cement på baksidan. Fasaden på husen i Ressourcerækkerne-projektet ser därmed ut som ett lapptäcke, vilket ytterligare förtydligar att det här är ett projekt byggt på återanvänt byggmaterial.

Huruvida det skulle kunna vara en affärsidé för byggmaterialhandeln att sälja material från rivningsobjekt är en fråga som Esben Pedersen inte kan svara på.

Annons:

Heidelberg Materials förvärvar NCC Industrys verksamhet inom ballast och asfalt

Nyheter

07 oktober 2026

BoByggarBarometern: Indexet når ny högstanivå bland bostadsbyggarna

Nyheter

06 oktober 2026

Från beslut till ny bygghandel på mindre än ett år

Nyheter

06 oktober 2026

Ureka har tecknat avtal med Saint Gobain i Ukraina

Nyheter

05 oktober 2026

Tegelföretag breddar satsningen i Sverige – tar nästa steg inom taktegel

Nyheter

05 oktober 2026

Nu öppnar Wijks Bygghandel i Eksjö

Nyheter

05 oktober 2026

Sifo: Tre av fyra vill renovera sina hem

Nyheter

02 oktober 2026

Beijer Eskilstuna är Årets Byggmaterialhandlare 2026

Nyheter

01 oktober 2026

Tecca och Väggmaterial blir ett bolag

Nyheter

01 oktober 2026

Hultafors öppnar ny fabrik för måttbandstillverkning

Nyheter

01 oktober 2026

GVK lanserar ny utbildning för snickare

Nyheter

01 oktober 2026

"Sponsring handlar om att ta ansvar"

Nyheter

30 september 2026

Hallå där Janne Andersson

Nyheter

30 september 2026

Ny husmodell möter efterfrågan på större hem på mindre tomter

Nyheter

30 september 2026

Nytt initiativ för att minska psykisk ohälsa och suicid i byggbranschen

Nyheter

30 september 2026

Lokalföreningen Brösarp gör nyförvärv i Åhus

Nyheter

30 september 2026

Prognoscentret: De har starkast varumärke bland Sveriges småhustillverkare

Nyheter

29 september 2026

Ny studie: Rätt klimatdata kan minska redovisat klimatavtryck med 73 procent

Nyheter

29 september 2026

Finnfoam bygger Skandinaviens första PIR-fabrik i Kristinehamn

Nyheter

29 september 2026

Optimera blir rosa – månadens vara blir en swish till Bröstcancerförbundet

Nyheter

24 september 2026

Dags att bygga mer i furu – nytt sortiment blandar gran och tall

Nyheter

22 september 2026

Robert Torstensson ny vd för Saint-Gobain Sweden AB

Nyheter

22 september 2026

Vartannat byggbolag beställer material via e-handel – fördubbling på fyra år

Nyheter

22 september 2026

Samarbete gör att tillverkare når fler byggprojekt

Nyheter

22 september 2026

Benders Sverige AB förvärvar Timrå Betong

Nyheter

18 september 2026

Byggmax öppnar ny butik i Tyresö

Nyheter

17 september 2026

Boverkets byggprognos: Stabila marknadsförutsättningar ger minskad risk för bakslag

Nyheter

16 september 2026

Student- och äldreboenden bidrar till ökade byggstarter i augusti

Nyheter

16 september 2026

Fem generationer av vilja och företagsamhet

Nyheter

16 september 2026

Kökstillverkare om nuet och framtiden

Nyheter

16 september 2026

Innovationsprojektet Pilen klart – klarar Boverkets kommande gränsvärden redan idag

Nyheter

16 september 2026

Bygmas gårdsfest fyller sex år

Nyheter

15 september 2026

Ökade kostnader för byggmaterial enligt Byggkostnadsindex

Nyheter

15 september 2026

XL-Bygg hyllar SHL:s materialare

Nyheter

14 september 2026

Nytt samarbete mellan Flexit och Bygghub

Nyheter

11 september 2026

Brukspecialisten beviljas stöd för projekt om alternativt bindemedel och ballast

Nyheter

09 september 2026

Beijers Branschrapport: Återhämtningen har tagit nästa steg

Nyheter

09 september 2026

Mångmiljoninvestering för Elitfönster

Nyheter

09 september 2026

IMAB Industrihandel etablerar sig i Växjö

Nyheter

09 september 2026

Den är Nordsjö Årets kulör 2027

Nyheter

09 september 2026

Snart dags för Byggmaterialdagen

Nyheter

08 september 2026

30-årigt tillstånd för kalkstensbrytning i Slite vinner laga kraft

Nyheter

07 september 2026

Investeringar i byggsektorn når 546 miljarder kronor i år

Nyheter

07 september 2026

Jotun hyllade årets starkaste återförsäljare

Nyheter

04 september 2026

Nya byggregler ökar ansvaret vid val av glas

Nyheter

04 september 2026

Rekorduppslutning när NP Nilsson arrangerade Tools of the trade

Nyheter

04 september 2026

Debatt från Byggmaterialhandlarna: Till nästa bostadsminister – gör bostadsmarknaden till en tillväxtmotor

Nyheter

02 september 2026

Derome BoPartner fortsätter Linköpingssatsning med 58 nya hyresrätter

Nyheter

02 september 2026

Svenska Fönster, Mockfjärds och Velfac i gemensamt bolag

Nyheter

02 september 2026

8 av 10 stör sig på sitt hem – slitage främsta orsaken

Nyheter

02 september 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår