Järnet ger fart i Hagforsbygden

Nyheter

Vi åkte långt in i de värmländska skogarna för att lära känna en bygghandlare med glesbygdsproblem. Och mötte en blomstrande verksamhet i en kommun med ont om bostäder och brist på arbetskraft. Det är det svenska stålet som håller hjulen igång i Hagfors. Uddeholms stålverk och Valmets valstillverkning ger skjuts också åt bygghandeln på orten.

I Hagfors-Ekshärad bor ungefär 12 000 personer. De skulle kunna vara några fler, men det är svårt att locka ungdomen kvar i skogsbygden. Arbetslösheten är låg i Hagfors kommun och det råder brist på bostäder. Det skulle behöva byggas en hel del, men byggföretagen satsar på projekt i andra delar av landet, där det går att ta bättre betalt för hus och lägenheter.

I området finns fyra bygghandlare. En av dem är Svanströms Bygg & Trävaror i Skålviken några kilometer nordväst om Hagfors Centrum. Här har familjen Svanström handlat med byggmaterial i drygt fyrtio år.

– Det var mina föräldrar Torbjörn och Lena som startade företaget 1978. Idag är det jag och mina syskon Jeanette och Mikael som driver verksamheten, men mor och far finns i bakgrunden och vi är alla fem i familjen delägare i företaget. Det berättar Tony Svanström, vd i företaget.

Att det finns tre bygghandlare till i närområdet tycker Tony är bra. Han gillar konkurrens.

– Den är alltid bra, för det är nyttigt att tvingas stå på tårna. Att hitta nya sätt att utveckla verksamheten på, framhåller Tony.

Allt under tak

För Svanströms Bygg & Trä har det här synsättet betytt en satsning på att skapa bästa möjliga förutsättningar att lagra och hantera handelsprodukterna på. Efter den senaste utbyggnaden förra året finns här mer än 5 000 kvm lageryta under tak. I den senaste tillbyggnaden, med rejält tilltagen takhöjd, finns också utrustning för att kapa och formatera virke och skivmaterial.

– Det blir allt vanligare att våra kunder vill ha hjälp att anpassa materielen till byggets förutsättningar så då gör vi det. Vi försöker ju alltid gå ett extra varv för att kunden ska känna sig tillfreds med oss, förklarar Tony Svanström.

Här läggs också mycken möda på att hålla det breda sortimentet uppdaterat. 

– Vi jobbar aktivt med handdatorer ute på lagret och tar datan till hjälp för att fylla på lagret utifrån de beställningspunkter vi lagt in. För oss som håller till lite vid sidan om allfarvägarna är det viktigt att det alltid finns varor hemma. Våra kunder ska inte behöva vänta i onödan på våra leveranser, menar Tony.

Leveranserna sker med tre egna lastbilar. De går dagligen på fasta turer i flera av kommunerna i västra Värmland men finns förstås också till hands för enskilda leveranser till kunderna.

Butik med mervärde

År 2000 stod företagets nuvarande butik klar. Den inrymmer en stor utställningshall på övervåningen, kontor och fikarum med mera. Byggnaden är väl värt ett besök också för den som inte kommer hit för att handla. Det är ett magnifikt timmerhus som Svanströms Bygg & Trä huserar i.

– Med en byggnadsyta på 500 kvadratmeter är det här förmodligen ett av de sista riktigt stora timmerhusen i landet. Idag tillåter ju inte byggstandarden längre att du bygger enbart i timmer, inte ens om stockarna som här är nästan tre decimeter tjocka. Tony Svanström är märkbart stolt när han visar runt i byggnaden. Överallt slås man av det utpräglat rustika, inte bara i själva byggnaden utan också i inredningsdetaljer. Tonys skrivbord, till exempel, har en massiv skiva som är nästan decimetern tjock…

Bygget tog ett rejält tag i företagets kassakista, men Tony tror att det var en god investering.

– Huset har blivit ett starkt varumärke för oss. Och, som sagt, det är många som blivit kunder här av ren nyfikenhet!

Stadig tillväxt

Idag har Svanström Bygg & Trä elva anställda. Verksamheten har utvecklats varje år sedan starten och affärerna har ökat stadigt sedan dess och omsättningen ligger kring 50 miljoner kronor om året.

– Vi har många långsiktiga kunder att falla tillbaka på. Med ett av Värmlands största byggmateriallager så är det många som uppskattar vår förmåga till snabba leveranser, försäkrar Tony Svanström.

Sedan tio år har företaget ingått i Woody-kedjan och drar på så vis nytta av kedjans näthandel för att göra beställningar enklare för kunderna. Det gäller ju främst proffskunderna, men de utgör ungefär 70 procent av företagets kundkrets.

Främmande språk

Svanström Bygg & Trä har inte bara ren byggmaterial att erbjuda. Ett litet verktygssortiment finns också i butiken.

– Det riktar sig främst till professionella byggare men det är förstås många privatpersoner som också hittar hit, säger Jeanette Svanström. Hon är ansvarig för butiken och den stora utställningslokal som finns en trappa upp. Där finns färdiga kök, fönster, dörrar och liknande att beskåda.

Om sommaren hörs en hel del norska och holländska i butiken. Det är när sommargästerna dykt upp. Att ha hus i Värmland är uppskattat av många från våra grannländer.

– Den säsongsvariation som det här i någon mån innebär är ganska välkommen för oss. För när sommargästerna handlar hos oss sammanfaller ju med att byggarna tar semester, konstaterar Tony Svanström. Allmänt sett har företaget en ganska jämn och god beläggning över hela året, tillägger han.

Stark familjekänsla

Alla de fem i familjen Svanström bor inom någon kilometer från företaget. Det märks tydligt att det är en stark familjekänsla som präglar den här verksamheten. Det upplever syskonen som ett riktigt starkt kort i kampen om kunderna. Personliga kontakter och relationer är ju alltjämt viktiga för många. Sedan gör sammanhållningen i familjen också verksamheten lättare att styra.

– Vi är ju alla delägare så det är viktigt att vi drar åt samma håll – och det gör vi verkligen, framhåller Jeanette Svanström. Det ger korta beslutsvägar och därmed förmågan att hela tiden anpassa sig till förutsättningarna i byggmaterialbranschen.

– Så här långt har vi aldrig haft slut på idéer om hur verksamheten kan utvecklas vidare. Tur är väl det, för den dag idéerna sinar är det nog slut med alltihop, tror Tony Svanström.

Fakta | Svanströms Byggmaterial AB

Grundat 1978 av Torbjörn och Lena Svanström 

Finns i Skålviken, fyra kilometer nordväst om Hagfors

Omsatte 56,5 mkr 2018, med 11 anställda samma år

Vinstmarginal 2,7 procent.

 

Annons:

Byggmaterialhandlarna och Prodikt i samarbete för enklare delning av hållbarhetsdata till bygghandeln

Nyheter

22 april 2026

Halverat antal byggvarsel under första kvartalet

Nyheter

22 april 2026

Flera projekt visar på möjligheterna med återbruk

Nyheter

22 april 2026

Här finns det mesta – och lite till

Nyheter

21 april 2026

SSAB och Heidelberg Materials i nytt forskningsprojekt

Nyheter

21 april 2026

Tre av tio tänker renovera bostaden i sommar

Nyheter

17 april 2026

Optimera öppnar på ny adress i Svedala

Nyheter

16 april 2026

Läs nya ByggMaterial!

Nyheter

16 april 2026

Debatt av Alireza Akhondi (C): ”Samhällsbyggandet får inte avstanna”

Nyheter

15 april 2026

Byggkostnadsindex steg med 0,4 procent i mars

Nyheter

15 april 2026

Byggstarterna ökade under mars trots Irankriget, enligt Byggstartsindikatorn

Nyheter

15 april 2026

Över 50 år på samma jobb – Dennis trivs på bygghandeln i Ytterby

Nyheter

15 april 2026

Utställarna laddar inför Nordbygg 2026

Nyheter

15 april 2026

Dags att nominera Årets Byggmaterialhandlare 2026

Nyheter

14 april 2026

Tredje årskullen av framtidens ledare inom Bolist examinerad

Nyheter

14 april 2026

Beijers nya filial i Skövde har slagit upp portarna

Nyheter

14 april 2026

Byggmaterialhandlarna kommenterar regeringens vårbudget

Nyheter

13 april 2026

Dennis Helfridsson ny vd för Ahlsell Sverige

Nyheter

13 april 2026

Rapport: Så har säkerheten på byggarbetsplatserna förbättrats

Nyheter

13 april 2026

Hon blir Ahlsells nya People & Culture Director

Nyheter

13 april 2026

Derome investerar för ökad kapacitet i emballagetillverkningen

Nyheter

13 april 2026

Nu är NP Nilssons nya bygghandel i Kristianstad invigd

Nyheter

13 april 2026

Bolist inleder samarbete med Fotbollsmorgon

Nyheter

09 april 2026

Beijer breddar erbjudandet inom återbruk

Nyheter

09 april 2026

Minskade klimatutsläpp i golvbranschen

Nyheter

08 april 2026

BoByggarBarometern: Dämpad optimism inför andra kvartalet

Nyheter

08 april 2026

Ny marknadsrapport: Allt viktigare att bygga i furu

Nyheter

08 april 2026

Webbutbildningar om nya byggregler

Nyheter

01 april 2026

Satsar på kundlogistiken – nytt center i Mölndal

Nyheter

01 april 2026

Friluftsbyn växer – med naturen som medspelare

Nyheter

01 april 2026

Internationellt pris för hälsingeföretaget G-Man Tools nya produkt

Nyheter

31 mars 2026

Nytt samarbete för cirkulär återvinning av fönsterglas

Nyheter

31 mars 2026

Ny säsong av Bolists byggprogram Bygglivet

Nyheter

31 mars 2026

Kapaciteten för återbruk av tegel fördubblas med ny anläggning

Nyheter

31 mars 2026

XL-Bygg Åkersberga vässar transporthanteringen med Alriks plattform

Nyheter

31 mars 2026

Byggföretagen: Byggindustrin växlar upp – närmare 10 000 nya jobb kommande år

Nyheter

31 mars 2026

Ahlsell förvärvar bolag inom fallskydd

Nyheter

30 mars 2026

Optimera och Chalmers förnyar stugsamarbete för välgörenhet

Nyheter

30 mars 2026

XL-Bygg i Herrljunga och Vårgårda växlar upp med ny generation och organisation

Nyheter

27 mars 2026

Global oro men framtidstro när branschens ledare samlades

Nyheter

27 mars 2026

Ahlsell utser ABB Electrification till Årets Hållbara Leverantör 2025

Nyheter

23 mars 2026

Heidelberg Materials överväger anpassning av cementproduktionen

Nyheter

23 mars 2026

Kvarteret Omställningen blev Årets Bygge 2026

Nyheter

20 mars 2026

Ny rapport: Var tredje byggföretag tror på fler byggstarter 2026

Nyheter

20 mars 2026

Ahlsell förvärvar Semcab

Nyheter

20 mars 2026

Debatt av Joakim Järrebring (S): ”När bostadsbyggandet stannar av stannar också Sveriges ekonomi”

Nyheter

18 mars 2026

Boverkets byggprognos: Bostadsbyggandet fortsätter uppåt, samtidigt tonar mörka moln upp sig

Nyheter

18 mars 2026

Fullt hus när Derome bjuder in till IGE-day i Värö husfabrik

Nyheter

18 mars 2026

”Jag har kommit tillbaka till min hemmaplan”

Nyheter

18 mars 2026

Nytt verktyg för smartare projektlogistik

Nyheter

18 mars 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår