SBAB: Ny befolkningsprognos omkullkastar tidigare bedömningar av bostadsbehovet

Nyheter

SCB:s nya befolkningsframskrivning ger helt ändrade förutsättningar för behovet av nya bostäder fram till 2030. Boverkets gamla prognos var 67 000 bostäder per år. Ett byggande runt 30 000 bostäder förefaller vara mer ändamålsenligt – detta bedömt även utifrån behovet av att bygga bort den befintliga bostadsbristen. Det skriver SBAB i ett pressmeddelande.

Bostadsbyggandet kan, mot denna bakgrund, inte på samma sätt som de senaste åren, väntas bidra till en hög BNP-tillväxt de kommande åren. Efterfrågan på nya bostäder uppskattad utifrån hushållens faktiska köpkraft – som skiljer sig från behovet – visar att det i genomsnitt är i stort sett balans mellan efterfrågan och utbudet av nya bostäder för samtliga boendeformer i Sverige som helhet. Det gäller även i Sveriges tre storstadsområden. Däremot finns obalanser i flera kommuner och regionstäder.

SBAB har bedömt behovet av och efterfrågan på nya bostäder fram till 2030 utifrån SCB:s nya befolkningsframskrivning. SBAB har också sammanställt det aktuella försäljningsläget för nya bostäder samt ställt efterfrågan på nya bostäder mot utbudet beräknat med SBAB Booli Housing Market Index (HMI) för kvartal ett i år. Den beräknade efterfrågan utgår i huvudsak från bostadsköparnas betalningsförmåga ställd i relation till bostadskostnaderna för olika boendeformer. Efterfrågan bedömd utifrån betalningsförmågan kan skilja sig från behovet av nya bostäder sett till bland annat befolkningsökningen och att alla ska kunna garanteras ett bra boende oavsett betalningsförmåga.

Boverket har tidigare bedömt behovet av nya bostäder till 67 000 bostäder per år fram till 2030. Den bedömningen gjordes bland annat utifrån SCB:s gamla befolknings-framskrivning/”prognos”. Lägre födslotal och antaganden om en betydligt lägre invandring till Sverige har föranlett SCB att revidera ner befolkningsframskrivningen kraftigt för kommande år. Om den ”prognosen” slår in ändrar det helt förutsättningarna för behovet av nya bostäder framöver.

– Vi – och mig veterligen de flesta andra prognosmakare – gör inga egna befolkningsframskrivningar och utgår därför från SCB:s bedömningar. Dessa är förstås osäkra. Bedömt utifrån SCB:s nya befolkningsframskrivning, inklusive förändringar i ålderssammansättningen, och storleken på olika hushåll, uppskattar SBAB behovet av nya bostäder till runt 30 000 per år fram till 2030. Även om alla bostadsutvecklare inte har utgått från just Boverkets prognos över behovet, så ger en siffra på 30 000 bostäder per år rimligen helt ändrade förutsättningar för bostadsbyggandet de kommande åren. En positiv slutsats i sammanhanget är att den bedömda bostadsbristen framöver minskar, säger Robert Boije.

Antalet sålda nya bostäder har sedan årsskiftet i genomsnitt legat något över nivåerna under samma period förra året, men någon tydlig ljusning syns ännu inte. De nya bostäder som ändå har sålts har i genomsnitt legat ute till försäljning i runt ett år innan de såldes och här syns heller ingen tydlig förbättring. Andelen prissänkta nya bostäder (enbart bedömt utifrån listpriser) ligger kvar runt 9–10 procent.

– Förväntningar om fler räntesänkningar från Riksbanken i all ära, men än syns ingen tydlig effekt av detta i försäljningen av nya bostäder. Antalet sålda och bokade nya bostäder har gått upp marginellt under våren jämfört med samma period förra året, säger Robert Boije.

Pandemin och Ukrainakriget bidrog till att byggkostnaderna ökade med omkring 30 procent under en tvåårsperiod. Tillsammans med fallande priser på andrahandsmarknaden bidrog detta till att efterfrågan på nya bostäder i det närmaste tvärdog. Byggkostnadsinflationen är nu nere på normala nivåer. Det är ett första viktigt steg för en vändning i bostadsbyggandet men räcker inte på långa vägar för att få i gång byggandet på allvar.

– Hushållens köpkraft har urholkats kraftigt av den allmänna inflationen och priserna på andrahandsmarknaden har fallit markant relativt byggkostnaderna. Vi kanske inte får sju svåra år i bostadsbyggandet men någon snabb uppgång blir det knappast tal om – och i synnerhet inte om man tror på SCB:s nya befolkningsframskrivning, säger Robert Boije.

Efterfrågan på nya bostäder uppskattad utifrån hushållens faktiska köpkraft – som skiljer sig från behovet – visar att det i genomsnitt är i stort sett balans mellan efterfrågan och utbudet av nya bostäder för samtliga boendeformer i Sverige som helhet och även i samtliga tre storstadsområden. 

– Bedömt utifrån SCB:s nya bedömning av befolkningstillväxten bör debatten nu flyttas från den om generell bostadsbrist till var det verkligen behöver byggas nya bostäder. Fokus måste nu ligga på att bygga nya bostäder i de mest expansiva områdena där det från början är stor bostadsbrist eller där det framöver behövs många nya bostäder för att kunna härbärgera den kompetens som behövs för inte minst den gröna omställningen. Det senare gäller bland annat delar av norra Sverige, säger Robert Boije.

– Samtidigt som det uppenbart av kompetensförsörjningsskäl behövs fler nya bostäder i kommuner som Skellefteå, visar våra beräkningar att utbudet av de nya bostäder som finns där och i flera andra områden är dyra sett till hushållens betalningsförmåga. Det är en inte en helt enkel nöt att knäcka, säger Robert Boije.

 

 

Annons:

Bygginvesteringarna vänder uppåt men nivån fortsatt låg

Nyheter

27 november 2025

Bolist ingår partnerskap för digitala produkt- och säljutbildningar

Nyheter

27 november 2025

Byggkeramikrådet lanserar kunskapsplattform

Nyheter

26 november 2025

Samarbete med gymnasieskola – en win-win

Nyheter

26 november 2025

”Jag passar bättre in här än i en klädaffär”

Nyheter

26 november 2025

”En jämställd arbetsplats är bra för alla”

Nyheter

26 november 2025

Mestergruppens nya logistikcenter når högsta hållbarhetsklass

Nyheter

26 november 2025

Från lyx till låg drift – svenskarna ändrar bostadsfokus

Nyheter

26 november 2025

Mest läst på vår webb

Nyheter

26 november 2025

Branäs Syd blir verklighet - byggstart för Derome i Skogsliden

Nyheter

25 november 2025

Ny konjunkturprognos: Byggsektorn i Europa stabiliseras efter två år av nedgång

Nyheter

25 november 2025

Svensk ull tar revansch – i allt från nödbostäder till isolering

Nyheter

25 november 2025

Hon är ny regional kulörchef på Jotun

Nyheter

25 november 2025

Benders förvärvar Botnia Betong AB och breddar erbjudandet

Nyheter

25 november 2025

Sågverksprofil från Dalarna är årets Träriddare

Nyheter

24 november 2025

Optimera gör klimatdata tillgänglig online

Nyheter

21 november 2025

Mestergruppen stärker samarbetet med Jotun

Nyheter

20 november 2025

Träföreningen sponsrar projekt på temat Säkerhet

Nyheter

20 november 2025

Fortsatt ökning av byggstarterna i oktober

Nyheter

19 november 2025

Trä vs betong – ny studie utmanar bilden av vad som är mest hållbart

Nyheter

18 november 2025

Sveriges Fria Bygghandlare lanserar digital verktygslåda

Nyheter

18 november 2025

Årsutvecklingen för Byggkostnadsindex ökade till 0,5 procent i oktober 2025

Nyheter

17 november 2025

Svenskt Trä lanserar gratis projekteringsverktyg för byggbranschen

Nyheter

14 november 2025

Ahlsell gör danskt nyförvärv

Nyheter

13 november 2025

Derome tillverkar sin första trägrund

Nyheter

13 november 2025

Säker Vatten Barometern: Mer vind i seglen för auktoriserade VVS-företag

Nyheter

13 november 2025

CCS-satsningen vid cementfabriken i Slite pausas

Nyheter

13 november 2025

Storsatsning på medarbetarnas hälsa ger resultat

Nyheter

12 november 2025

”Det finns en stark kultur och vilja att utvecklas”

Nyheter

12 november 2025

Hockeylegendaren Jonas Bergqvist om mentala puckar som ger framgång

Nyheter

12 november 2025

XL-Bygg Skärhamn en långsiktig kraft på Tjörn och Orust

Nyheter

12 november 2025

Optimera lanserar ny offertfunktion för proffskunder

Nyheter

12 november 2025

Försvarssatsningar ljusglimt för byggandet

Nyheter

12 november 2025

Bolist etablerar ny bygghandel i Alfta

Nyheter

10 november 2025

Ny försäljningsdirektör på Optimera

Nyheter

07 november 2025

De vinner Årets Fasad 2025

Nyheter

06 november 2025

Ny hållbarhetsguide för golvleverantörer

Nyheter

05 november 2025

Byggavfall blir affärsnytta i webbinarium om hållbarhet

Nyheter

05 november 2025

Renoveringsindex vänder och visar positiv trend för september

Nyheter

04 november 2025

Konkurserna ökade i oktober

Nyheter

03 november 2025

Ny marknadsdirektör på Optimera

Nyheter

03 november 2025

NP Nilssons Peter Nidelius bland finalisterna i EY Entrepreneur Of The Year

Nyheter

03 november 2025

Christoffer Dalmin blir ny divisionschef på A-hus

Nyheter

03 november 2025

Beijer huvudpartner till Mustaschkampen för nionde året i rad

Nyheter

03 november 2025

”Man är mer än bara en bygghandel”

Nyheter

29 oktober 2025

Ramirentrapporten: Behov av nya kompetenser i byggbranschen

Nyheter

29 oktober 2025

Colorama Linköping firar 175 år

Nyheter

29 oktober 2025

Byggmax tillbaka i Stenungsund 2026

Nyheter

29 oktober 2025

Cramo lanserar nytt affärsområde

Nyheter

29 oktober 2025

Optimera Malmö Trä har rest sig ur askan

Nyheter

29 oktober 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår