Byggstartsindikatorer, Totalt, bostäder och övrigt fastighetsbyggande (jan 2011=100). Källa: Byggfakta

Byggfakta: Fortsatt upp för byggstarterna under augusti

Nyheter

Byggstarterna av nyproduktionsprojekt ökade med 0,4 procent mellan juli och augusti enligt Byggfaktas Byggstartsindikator. Bostadsbyggandet ökade med 1,5 procent medan övrigt byggande sjönk 0,1 procent. De senaste tolv månaderna har Byggstartsindikatorn stigit med 11 procent. Bostadsindikatorn har stigit med 29 procent och Indikatorn för övrigt byggande med 4 procent.

Byggfaktas månatliga Byggstartsindikator visar hur nybyggnationen i bostadssektorn och övriga fastighetssektorer utvecklas. Indikatorn tas fram genom en bearbetning av uppgifter från Byggfaktas byggprojektdatabas och bygger på de byggstartade nybyggnationsprojektens uppskattade byggkostnader. Genom att indikatorerna tas fram och publiceras med kort tidseftersläpning så ger de en tidig bild av byggkonjunkturen som inte kan ses i offentliga data förrän flera månader senare.

Byggstartsindikatorn, som inkluderar byggstarter för samtliga nyproducerade byggnader exklusive anläggningar och infrastruktur, steg med 0,4 procent under augusti. Tidigare månadsutfall har reviderats ned en hel, framför allt byggandet utanför bostadssektorn, i ljuset av nya data. Jämfört med samma månad i fjol var årstakten 11,2 procent i augusti.

– Byggstartsindikatorn steg i augusti och visar på en tydligt uppåtgående trend hittills i år. Indikatorn har påverkats kraftigt av byggstarter för enstaka stora industriprojekt. Denna effekt börjar nu avta. En fortsatt återhämtning för bostadsbyggandet bidrar dock till uppgången. I det senaste utfallet har tidigare utfall för byggandet reviderats ned vilket medför att uppgången hittills i år ser något mindre dämpad ut än tidigare, säger Tor Borg, analyschef på Citymark Analys och Byggfakta.


Bostadsbyggstarterna har ökat tolv månader i rad
Byggstartsindikatorn för bostäder steg med 1,5 procent under augusti. Jämfört med samma månad i fjol var indikatorn 29,4 procent högre. Indikatorn har nu ökat tolv månader i rad, vilket befäster bilden av en pågående återhämtning. Tidigare månadsutfall har också reviderats upp något.
– Återhämtningen i bostadsbyggandet fortsätter. Även om den procentuella uppgången är stor så ska inte styrkan i uppgången överdrivas. Indikatorn ligger fortfarande på halva nivån av vad den låg på hösten 2021. Dessutom är indikatorn nominell, det vill säga den baseras på byggkostnaderna för byggstartade projekt, vilket innebär att det fysiska byggandet är ännu lägre, säger Tor Borg.

Byggstartsindikatorerna har en stark korrelation med den offentliga investerings- och byggstatistiken. De är dessutom ledande, det vill säga förändringar i indikatorerna tenderar att föregå förändringar i de offentliga siffrorna. Det innebär att de kan användas för kortsiktiga prognoser av byggutvecklingen. Om Byggstartsindikatorn för bostäder justeras för kostnadsutvecklingen med byggnadskostnadsindex för bostäder så fås en god prognosindikator för antalet byggstartade bostäder.
– Byggstartsindikatorn har under en längre period signalerat att byggandet är svagare än vad den officiella statistiken visar. I nuläget signalerar den att årstakten kommer att landa på drygt 26 000 byggstartade bostäder för 2024, säger Tor Borg.

Stora revideringar i byggandet utanför bostadssektorn

Byggstartsindikatorn för övrigt fastighetsbyggande minskade med 0,1 procent under augusti. Jämför med samma månad förra året var uppgången 3,9 procent. Timingen av byggstarter av större industriprojekt har medfört stora revideringar av tidigare utfall.
– Byggstartsindikatorn för övrigt byggande ligger på en hög nivå. Framför allt är det byggstarter av större industriprojekt som drivit upp byggtakten. Effekten av dessa stora byggstarter börjar dock avta nu. I det senaste utfallet har också vissa nedrevideringar medfört att den tidigare snabba uppgången nu ser mer dämpad ut, säger Tor Borg.

Nyproduktionsprojekt för knappt 130 miljarder 

Sammantaget uppgår den uppskattade byggkostnaden (exklusive markköp) för de nyproducerade bostäder, som ingår i Byggfaktas projektdatabas, som bedömts ha byggstartats de senaste tolv månaderna till 43,9 mdkr. Det är en nedgång med 7,9 mdkr sedan föregående tolvmånadersperiod. Motsvarande kostnad för övriga byggnader, som utgörs av, affärs- industri- och logistiklokaler, kontorsbyggnader, hotell och restaurant samt samhällsfastigheter, uppgår till 121,2 mdkr, en uppgång med 39,2 mdkr.

Revideringar sedan föregående månad

Byggstartsindikatorerna revideras bakåt i tiden varje månad då nya data kan ha tillkommit och gamla kan ha reviderats. Ny säsongsjustering och trendberäkning kan också påverka det historiska utfallet. I samband med denna månads beräkning har bostadsbyggandet reviderats ned med i genomsnitt 1 procent för 2023, med i genomsnitt 2 procent för jan-maj 2024 men uppreviderats med 1 procent för juni och 2 procent juli. För övrigt byggande är det en nedrevidering med i genomsnitt 1 procent för 2023, 4 procent för första kvartalet 2024, 7 procent för andra kvartalet 2024 och 10 procent för juli 2024. För det totala byggandet resulterar detta i en nedrevidering av utfallet för 2023 med 1 procent, för första kvartalet 2024 med 3 procent, för andra kvartalet 2024 med 5 procent och för juli med 6 procent. Revideringarna har resulterat i att utvecklingen för totalt byggande och övrigt byggande hittills under 2024 ser svagare ut än tidigare.

 

Annons:

Byggmaterialindex: Positiva kliv under det andra kvartalet 2026

Nyheter

06 augusti 2026

Syskonduon brädar konkurrenter med en egen väg

Nyheter

05 augusti 2026

Kommunikation en nyckel till nöjda kunder

Nyheter

04 augusti 2026

Bidrag för energieffektivisering i småhus förlängs och breddas

Nyheter

04 augusti 2026

Tätning av fönster - nya beskrivningar för plastmatta

Nyheter

03 augusti 2026

Kärcher och Stihl lanserar batteriallians

Nyheter

03 augusti 2026

Nyförvärv för Assa Abloy

Nyheter

03 augusti 2026

Prognoscentret: 6 700 påbörjade bostäder under andra kvartalet

Nyheter

03 augusti 2026

Konkurserna ökar svagt i juli – första uppgången i år

Nyheter

03 augusti 2026

BoByggarBarometern: Högsta index bland bostadsbyggarna sedan 2023

Nyheter

03 augusti 2026

Benders förvärvar Z-Prefabs verksamhet i Vara

Nyheter

03 augusti 2026

Derome planerar för 33 nya bostadsrätter i Göinge By i Varberg

Nyheter

03 augusti 2026

Byggmaterialhandlarna på plats i Almedalen

Nyheter

03 augusti 2026

Ny byggbeskrivning gör det enklare att bygga eget växthus

Nyheter

30 juni 2026

Byggbranschen om företagsklimatet: Knappt godkänt

Nyheter

30 juni 2026

Jokkmokks Hockey är en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

30 juni 2026

Bygma kliver in som ny Huvudsponsor för Svenska Bordtennisförbundet

Nyheter

30 juni 2026

Ahlsell gör nyförvärv inom fjärrvärme och fjärrkyla

Nyheter

29 juni 2026

Optimera öppnar ny butik i Helsingborg

Nyheter

29 juni 2026

Konjunkturundersökning: Förbättrad målerimarknad under våren men osäkert framåt

Nyheter

29 juni 2026

Byggandet kan ta fart igen – men kompetensbrist hotar att stoppa upp

Nyheter

29 juni 2026

Debatt från Byggmaterialhandlarna: Så får vi ökad rörlighet på bostadsmarknaden

Nyheter

29 juni 2026

Benders bygger Europas modernaste takpannefabrik

Nyheter

24 juni 2026

Branschen om EU:s hållbarhetsförenklingar

Nyheter

24 juni 2026

Göteborgs nya landmärke med ambitiös återbruksagenda

Nyheter

23 juni 2026

Rapport: Tre av fyra lägenheter i miljonprogrammet i behov av renovering

Nyheter

22 juni 2026

Ny visuell identitet för Brukspecialisten

Nyheter

22 juni 2026

Hon blir ny generaldirektör för Boverket

Nyheter

22 juni 2026

Svagare utveckling av byggstarterna i maj

Nyheter

17 juni 2026

Fortsatt ljusning på byggarbetsmarknaden

Nyheter

17 juni 2026

Derome och Viktor Hanson i samarbete för att utveckla bostäder i Haninge

Nyheter

16 juni 2026

XL-Bygg vill sätta ny branschstandard för ökad jämställdhet

Nyheter

16 juni 2026

Kesko förvärvar Dahls verksamheter i Sverige, Norge och Danmark

Nyheter

16 juni 2026

Nästa generations byggare belönas: Här är årets Bygmastipendiater

Nyheter

12 juni 2026

Varbergs Trä har gått sin egen väg i 75 år

Nyheter

12 juni 2026

Två nya vinnare i årets XL-Hjälpen

Nyheter

12 juni 2026

Förslag om bredare bidrag för energieffektivisering i småhus

Nyheter

12 juni 2026

Flexit ansluter sig till Moblrn för digitala utbildningar

Nyheter

12 juni 2026

Nytt nummer av ByggMaterial!

Nyheter

11 juni 2026

Ramirentrapporten: Positiv syn på inkludering i byggbranschen

Nyheter

10 juni 2026

Stefan Hedqvist tar över rodret för Munktorps Träförädling

Nyheter

10 juni 2026

Boverkets byggprognos juni: Bostadsbyggandet tar inte fart

Nyheter

10 juni 2026

Byggmax öppnar åter i Stenungsund

Nyheter

10 juni 2026

”Branschen är redo för tuffare klimatkrav”

Nyheter

10 juni 2026

Nu byggstartar Derome Flaggskeppet i Borstahusen

Nyheter

09 juni 2026

Prognosen för Europas bygg- och anläggningsmarknader 2026–2028 revideras ned

Nyheter

09 juni 2026

Rösta på Årets Byggmaterialhandlare

Nyheter

09 juni 2026

Byggmaterialhandlarna och Basta lanserar strategiskt partnerskap

Nyheter

09 juni 2026

Ny distriktssäljare hos Flexit

Nyheter

08 juni 2026

Byggmaterialhandlarna till Almedalen

Nyheter

08 juni 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår