Deromes logistikchef Tobias Espmark.

Derome kapar sin bränsleförbrukning genom eco-driving

Nyheter

På knappt ett år har Derome lyckats minska sin bränsleförbrukning med i snitt 6,9 procent. Detta genom att ge förarna utbildning inom eco-driving, möjlighet att följa sin förbrukning i realtid och en plattform där de kan tävla mot sig själva och varandra.

Att ha egna chaufförer och fordon är ovanligt inom byggmaterialhandeln, men enligt Derome är det en stor fördel. Företagets logistikchef Tobias Espmark menar att det ger stora möjligheter att arbeta med förbättringar internt, samtidigt som det stärker bolaget att ha egna anställda i alla led. 

– Deromeandan genomsyrar alla delar av vår verksamhet. Utan helhetstänket hade vi aldrig kunnat genomföra det eco-drivingprojekt vi nu är så stolta över. Förarna har gjort ett otroligt jobb och återigen bevisat att det går att göra skillnad bara man vill, säger han.  

Projektet initierades i april 2024. Det började med att Tobias ville ta fram en handlingsplan för hur företaget skulle minska sina utsläpp. 

– Vi har nästan 100 lastbilar i vår flotta. Varje år arbetar vi för att bli lite vassare. Att sätta mål om att minska bränsleförbrukningen är enkelt, att faktiskt lyckas är svårt. När planeringen inför 2024 satte igång ville jag ta fram en handlingsplan för hur vi skulle nå årets mål om att minska bränsleförbrukningen med 5 procent, säger Tobias.

Målmedveten hörde han av sig till leverantörerna av lastbilarna för att se om de hade någon kunskap att dela med sig av. 

– Både Scania och Volvo kom snabbt med idéer på hur vi skulle kunna arbeta. Vi kom överens om att testa att ge chaufförerna utbildning och redskap för att följa sin förbrukning. De skulle lära sig att köra så miljövänligt som möjligt genom att bland annat anpassa sig efter topografi och minimera tomgångskörning, säger Tobias.

Resultatet blev en imponerande minskning av bränsleförbrukningen med 6,9 procent utslaget över året. Räknat från projektstart i april till sista december hamnade snittet ännu högre, på 8,9 procent. Totalt sparade koncernen in 90 kubikmeter bränsle, vilket motsvarar cirka 25 000 körda mil.

Hur man kör har bevisligen stor inverkan på hur mycket bränsle som går åt, men att få människor att ändra sina vanor och beteenden är inte alltid lätt. Tobias Espmark tror att det finns flera anledningar till att eco-drivingupplägget de valde blev så lyckat. 

– Våra förare har gillat att tydligt kunna se att deras handlingar gör skillnad. Många har tyckt att det känns fint att vara med och bidra och upplevt en större stolthet över sitt yrke. Andra har motiverats av att tävla med varandra. 

Redan de första månaderna hade fler av chaufförerna gått från B- eller C-nivå till att bli toppchaufförer i Sverige. En av Deromes unga förare ligger numera i topp bland alla Scaniabilschaufförer i landet. 

– Det är underbart att se förarnas engagemang. Systemet genererar data på individnivå och det blir förstås också något de kan använda vid medarbetarsamtal. De som kör bra och effektivt ska uppmuntras, säger Tobias. 

 

Ni har också påbörjat ett tillsynsprogram, där era förare får vara med och kontrollera bilarna för att förhoppningsvis minska kostnaderna för reparationer och underhåll. Hur har det projektet gått?

– Det går bra. Vi drog igång det samtidigt som eco-drivingprojektet och har nu fått in en rutin där varje förare kontrollerar sitt fordon tillsammans med sin distributionschef en gång i månaden. Regelbundna kontroller är ett sätt att arbeta proaktivt och minska underhållskostnader. Vi har räknat med att lägga mer pengar på förebyggande arbete den närmsta tiden, för att förhoppningsvis kunna minska utgifterna över tid, säger Tobias. 

 

Gör ni något mer för att minska driftkostnaderna och miljöpåverkan från era fordon?

– Ja, vi jobbar på många fronter. En av dem är att vi planerar färdrutterna på centralt håll för att maximera fyllnadsgraden i bilarna och samköra så mycket det går. Vi är också stolta över att köra med HVO sedan flera år tillbaka. 

 

Vilka är dina bästa råd till andra som vill minska sin bränsleförbrukning?

– Våga kravställa era leverantörer, som vi gjorde när vi kontaktade tillverkarna av våra fordon. Fråga hur ni kan optimera användningen av de produkter och system ni har köpt från dem.  

 

Texten är hämtad ur nummer 1 2025 av tidningen ByggMaterial.

Annons:

Bildextra: Titta in i huset Arne ritade 1977 – nästan i originalskick

Nyheter

11 augusti 2026

Dags att nominera till Årets Fasad

Nyheter

11 augusti 2026

Byggmaterialindex: Positiva kliv under det andra kvartalet 2026

Nyheter

06 augusti 2026

Syskonduon brädar konkurrenter med en egen väg

Nyheter

05 augusti 2026

Kommunikation en nyckel till nöjda kunder

Nyheter

04 augusti 2026

Bidrag för energieffektivisering i småhus förlängs och breddas

Nyheter

04 augusti 2026

Tätning av fönster - nya beskrivningar för plastmatta

Nyheter

03 augusti 2026

Kärcher och Stihl lanserar batteriallians

Nyheter

03 augusti 2026

Nyförvärv för Assa Abloy

Nyheter

03 augusti 2026

Prognoscentret: 6 700 påbörjade bostäder under andra kvartalet

Nyheter

03 augusti 2026

Konkurserna ökar svagt i juli – första uppgången i år

Nyheter

03 augusti 2026

BoByggarBarometern: Högsta index bland bostadsbyggarna sedan 2023

Nyheter

03 augusti 2026

Benders förvärvar Z-Prefabs verksamhet i Vara

Nyheter

03 augusti 2026

Derome planerar för 33 nya bostadsrätter i Göinge By i Varberg

Nyheter

03 augusti 2026

Byggmaterialhandlarna på plats i Almedalen

Nyheter

03 augusti 2026

Ny byggbeskrivning gör det enklare att bygga eget växthus

Nyheter

30 juni 2026

Byggbranschen om företagsklimatet: Knappt godkänt

Nyheter

30 juni 2026

Jokkmokks Hockey är en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

30 juni 2026

Bygma kliver in som ny Huvudsponsor för Svenska Bordtennisförbundet

Nyheter

30 juni 2026

Ahlsell gör nyförvärv inom fjärrvärme och fjärrkyla

Nyheter

29 juni 2026

Optimera öppnar ny butik i Helsingborg

Nyheter

29 juni 2026

Konjunkturundersökning: Förbättrad målerimarknad under våren men osäkert framåt

Nyheter

29 juni 2026

Byggandet kan ta fart igen – men kompetensbrist hotar att stoppa upp

Nyheter

29 juni 2026

Debatt från Byggmaterialhandlarna: Så får vi ökad rörlighet på bostadsmarknaden

Nyheter

29 juni 2026

Benders bygger Europas modernaste takpannefabrik

Nyheter

24 juni 2026

Branschen om EU:s hållbarhetsförenklingar

Nyheter

24 juni 2026

Göteborgs nya landmärke med ambitiös återbruksagenda

Nyheter

23 juni 2026

Rapport: Tre av fyra lägenheter i miljonprogrammet i behov av renovering

Nyheter

22 juni 2026

Ny visuell identitet för Brukspecialisten

Nyheter

22 juni 2026

Hon blir ny generaldirektör för Boverket

Nyheter

22 juni 2026

Svagare utveckling av byggstarterna i maj

Nyheter

17 juni 2026

Fortsatt ljusning på byggarbetsmarknaden

Nyheter

17 juni 2026

Derome och Viktor Hanson i samarbete för att utveckla bostäder i Haninge

Nyheter

16 juni 2026

XL-Bygg vill sätta ny branschstandard för ökad jämställdhet

Nyheter

16 juni 2026

Kesko förvärvar Dahls verksamheter i Sverige, Norge och Danmark

Nyheter

16 juni 2026

Nästa generations byggare belönas: Här är årets Bygmastipendiater

Nyheter

12 juni 2026

Varbergs Trä har gått sin egen väg i 75 år

Nyheter

12 juni 2026

Två nya vinnare i årets XL-Hjälpen

Nyheter

12 juni 2026

Förslag om bredare bidrag för energieffektivisering i småhus

Nyheter

12 juni 2026

Flexit ansluter sig till Moblrn för digitala utbildningar

Nyheter

12 juni 2026

Nytt nummer av ByggMaterial!

Nyheter

11 juni 2026

Ramirentrapporten: Positiv syn på inkludering i byggbranschen

Nyheter

10 juni 2026

Stefan Hedqvist tar över rodret för Munktorps Träförädling

Nyheter

10 juni 2026

Boverkets byggprognos juni: Bostadsbyggandet tar inte fart

Nyheter

10 juni 2026

Byggmax öppnar åter i Stenungsund

Nyheter

10 juni 2026

”Branschen är redo för tuffare klimatkrav”

Nyheter

10 juni 2026

Nu byggstartar Derome Flaggskeppet i Borstahusen

Nyheter

09 juni 2026

Prognosen för Europas bygg- och anläggningsmarknader 2026–2028 revideras ned

Nyheter

09 juni 2026

Rösta på Årets Byggmaterialhandlare

Nyheter

09 juni 2026

Byggmaterialhandlarna och Basta lanserar strategiskt partnerskap

Nyheter

09 juni 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår