Rundvandring med Norges kronprins Haakon.
Nu invigs världens första anläggning för koldioxidinfångning i industriell skala
Nyheter
18 juni 2025
Text: Emma Sellbrink Foto: Heidelberg Materials
Idag invigs Brevik CCS i Norge – världens första storskaliga anläggning för koldioxidavskiljning och lagring (CCS) inom den globala cementindustrin.
Under en ceremoni vid cementfabriken i Brevik avtäckte Norges kronprins Haakon en betongplakett som symbol för denna tekniska och klimatmässiga landvinning.
Brevik CCS är en central del i Longship – Norges nationella satsning på att etablera en komplett värdekedja för koldioxidavskiljning, transport och lagring från industrier med höga och svåråtkomliga utsläpp. Anläggningen i Brevik kommer att fånga in cirka 400 000 ton koldioxid årligen.
Den infångade koldioxiden omvandlas till vätskeform, transporteras till en terminal på västkusten och leds därefter via en rörledning till permanent geologisk lagring under Nordsjön. Northern Lights ansvarar för transport och lagring.
De första volymerna koldioxid har redan fångats in och lagrats temporärt. I juni inledde Northern Lights de första transporterna av koldioxid till sitt mellanlager i Øygarden. Under de närmaste månaderna planeras den första koldioxiden att börja lagras geologiskt under havsbotten i Nordsjön. Heidelberg Materials kommer därefter att börja leverera evoZero, världens första CCS-baserade cement för betong utan klimatavtryck, till kunder i Europa.
– Brevik CCS är ett verkligt banbrytande projekt. Tusentals människor från hela världen har redan besökt anläggningen för att lära sig av våra erfarenheter. Detta är inte bara en oerhörd teknisk bedrift, utan ett konkret exempel på industriellt ledarskap i klimatfrågan, säger Giv Brantenberg, General Manager för Heidelberg Materials Northern Europe.
Brevik är först ut i en växande global portfölj av CCS-projekt inom Heidelberg Materials. På tur står en över fyra gånger så stor CCS-anläggning vid fabriken i Slite på Gotland, som försörjer en majoritet av Sveriges byggsektor med cement.
Projektet i Slite har potential att minska Sveriges totala koldioxidutsläpp med fyra procent. Miljöprövningen är inledd, samverkan med elnätsaktörer är etablerad och upphandlingen av teknikkonsulter förbereds.
– Vi jobbar målmedvetet för att lyckas med omställningen av en av Europas största cementfabriker. Slite CCS är ett komplext projekt i global framkant, men också ett nödvändigt projekt för att säkerställa framtida konkurrenskraft och försörjningstrygghet, säger Karin Comstedt Webb, vice vd Heidelberg Materials Sverige.