Ramirentrapporten: Droger och missbruk på var fjärde byggarbetsplats
Nyheter
18 september 2025
Text: Emma Sellbrink Foto: Ramirent
Droger och missbruk kan förekomma så ofta som på var fjärde byggarbetsplats. Det visar Ramirentrapporten där 500 personer inom branschen har tillfrågats. Rapport visar även att endast 23 procent tycker att deras arbetsplats känns helt säker – en kraftig minskning från 49 procent föregående år.
Ett av de mer oroväckande resultaten i undersökningen är att var fjärde (26 %) uppger att droger och missbruk förekommer på arbetsplatsen, även om det inte sker dagligen. På drygt hälften av arbetsplatserna (55 %) testas personalen aldrig för droger eller alkohol, 38 procent uppger att tester görs sällan eller slumpmässigt. Dessutom saknas alkolås på fordonen på sju av tio arbetsplatser.
Resultatet är en viktig väckarklocka för hela branschen. Ett ökat fokus på förebyggande åtgärder, säkrare arbetsmiljöer och en nolltolerans mot droger och alkohol, behövs för att säkerställa trygga arbetsplatser.
Rapporten visar även att bara 23 procent inom byggbranschen upplever sin arbetsplats som helt säker. Det är en minskning från 49 procent i fjol. 69 procent tycker att den känns ”ganska säker”. Samtidigt uppger två av tre att de har drabbats av någon typ av skada. Vanligast är förslitningsskador (40%), nedsatt hörsel (30%), stressrelaterade besvär (28%), vibrationsskador (17%) och psykisk ohälsa (12%).
Rapporten visar också att många slarvar med skyddsutrustningen. Dagligen eller ofta slarvar de tillfrågade i branschen med att använda följande:
- 26 % - skyddsglasögon
- 22 % - handskar
- 21 % - luftrenare
- 15 % - hjälm
- 11 % - skyddsskor
- 11 % - varselkläder
- 9 % - fallskydd
Ramirentrapporten bygger på en omfattande undersökning, genomförd av Novus på uppdrag av Ramirent, där över 500 personer från byggbranschen deltagit.
Här kan du ta del av Ramirentrapporten.
Annons: