Carl Littlewood, Kedjechef XL-Bygg.
XL-Bygg fortsätter ta marknadsandelar
Nyheter
27 juni 2025
Text: Emma Sellbrink Foto: XL-Bygg
Trots ett tufft marknadsläge fortsätter XL-Bygg att ta marknadsandelar. Strategiska satsningar på storkundsbearbetning, logistik och digitalisering ger nu effekt.
Under årets första fem månader är XL-Bygg ackumulerat cirka 4 procentenheter över marknadens utveckling på jämförbara enheter.
– Vi har en stark trend där vi ökar gapet varje år och vi har växt starkare än marknaden sedan 2021 trots att vi möter på våra egna siffor på jämförbara enheter. Det är ett kvitto på att våra långsiktiga satsningar skapar förutsättningar för våra medlemmar att växa och ta nya och fler affärer, säger Carl Littlewood, Kedjechef XL-Bygg.
För XL-Bygg är det bland annat två områden som har haft stor betydelse under året: ett nytt logistikcenter och deras storkundssatsning.
Annons: