Björn Christiernsson har i många år arbetat med att lära folk om byggande, bland annat i tv-programmet Äntligen hemma.

Björn har gjort det mesta av huset själv, från design till plantering av växter.

Björn Christiernsson lär svenska folket om byggande: ”Branschen borde göra lite mer som jag”

Nyheter

Som på ett bananskal halkade Björn Christiernsson in i tv-rutan 2004 och blev Snickar-Björn med hela svenska folket. Elva år senare valde han att lämna tv-programmet Äntligen Hemma, men snickarglädjen lever vidare än i dag. Nu letar han efter en tomt att bygga sitt andra hus på.

Att det var just snickeri Björn skulle hålla på med listade han ut redan som liten. Han hittade tidigt en roll i att bygga saker och renoverade en vedbod till en sovstuga innan han fyllt 15 år. 

 – Mina föräldrar har aldrig intresserat sig för byggande. Snickarglädjen är något jag funnit på egen hand, säger Björn Christiernsson. 

Gymnasievalet gick i samma spår och några år efter att han avslutat den tvååriga bygg- och anläggningstekniska linjen startade han och en kompis eget i branschen. Sedan dess har byggandet varit ständigt närvarande, både professionellt och privat.

 – Allt jag gör handlar på ett eller annat sätt om hus, hem, människa, klimat och miljö. Det är där mitt engagemang finns, sedan kan arbetsdagarna se väldigt olika ut. Jag jobbar mycket direkt med företag, med allt från interna kursmaterial och utbildningar till ren marknadsföring. Sedan skriver jag för bland annat tidningen Vi i villa. Innan Corona var det även mycket publikevent, mässor och föreläsningar, säger Björn. 

Sommaren 2014 kunde den som ville följa Björns eget husbygge, från första till sista sten, i byggföretaget Finjas kanaler. Projektet Björn bygger bo blev en succé och våren 2017 kom uppföljaren, där Björn byggde ett attefallshus på samma tomt. Samtliga avsnitt finns att se på finja.se. 

Vilka var de största utmaningarna under byggprojekten? 

 – Det är svårare än vad man kan tro att filma byggen eftersom många delar ska sammanstråla. Det gäller att tajma rätt med torktider och ha tur med vädret för att inte hamna efter i tidplanen. Fotografer brukar säga att barn och djur är det svåraste att filma, men byggen brukar inte heller vara populära, med damm, buller, förseningar, väderväxlingar och allt vad det är. Utmaningen att bygga och filma samtidigt, och bli nöjd med båda resultaten, håller mig intresserad under sådana här projekt, säger Björn och fortsätter:

– Utöver det finns det både fördelar och nackdelar med att använda sig av hemmaplan för att producera filmmaterial. Det är nära till jobbet, samtidigt som det är prövande att aldrig riktigt kunna lämna sin arbetsplats. Det finns alltid något att göra och städa undan. Jag tror att många känner igen sig i det nu under Corona. 

Nu är huset sålt och i skrivande stund söker Björn en tomt att bygga sin nya drömvilla på. Än så länge finns inga ritningar för hur huset ska se ut, men Björn känner att han har hittat sin stil och vet på ett ungefär vad han vill ha. 

– Jag blev otroligt nöjd med det gamla huset, men kommer ändå att förändra massor av saker i det nya projektet. Så blir det alltid. Jag gillar när det är hållbart utifrån klimat och miljö, men också över tid, så att jag får en bra livscykelanalys på det jag gör. Sedan är det viktigt för mig att hemmet byggs för att nyttjas, med grövre, tåliga material. Att jag har hittat min stil betyder inte att jag inte kan plocka in den i en helt annan typ av projekt och få ett helt annat utseende i slutändan, säger Björn. 

Något som inte fanns i det gamla huset, men som han ska försöka få till i det nya, är en orangeridel. 

– Även om det har varit bra ljusinsläpp i det hus familjen har bott i nu så är det något speciellt med att kunna gå in i ett rum som är ”för ljust”. Det är något jag har saknat, framför allt under den mörkare tiden av året. En annan sak jag kommer att lägga krut på är ventilation. Jag valde en lite för enkel lösning i det förra huset. Den här gången ska det bli bättre både ur energi- och komfortperspektiv, säger Björn.

Kommer vi att få följa byggandet av ditt nya hus?

 – Det är jag helt övertygad om, även om inga detaljer är klara ännu och jag inte vet när det blir, säger Björn. 

Under din tid i branschen har du gjort otaliga besök i byggmaterialhandeln. Finns det något du tycker att byggvaruhusen kan förbättra?

 – Det är en klassiker när jag handlar byggvaror att folk känner igen mig och ber om hjälp och råd, särskilt eftersom många varuhus har ganska lite personal på golvet. Jag hoppas att varuhusen på sikt satsar mer på att utbilda sina kunder. I dag kan man åka till ett varuhus med jättegott självförtroende, men bli uppgiven när man väl kommer dit och ser att oj det fanns tio stycken av samma produkt och alla är i princip likadana. Det är då problemen börjar. Det var vanligare förr att man sprang på någon på ett byggvaruhus som faktiskt hade jobbat som plåtslagare eller snickare. De yngre människor med mindre erfarenhet som säljer numera har generellt sett mindre kunskap, men vi kunder behöver fortfarande information inför våra projekt, säger Björn.

Vad ser du för lösning på det problemet?

 – Jag ser det som en självklarhet att kvalitetssäkrad information kommer att växa sig starkare via webben. Det behövs för att kunderna ska slippa leta efter tips i E-forum, där de ges felaktiga råd som kostar mycket att rätta till. I badrum begås det oerhört mycket misstag, vilket kostar mycket pengar. Det är dags att ta ansvar för att undvika sådana missöden. Man skulle kunna säga att branschen borde göra lite mer som jag, avslutar Björn. 

Fakta

Ålder: 46

Familj: två döttrar på 8 och 12 år

Bor: hyreslägenhet i Nynäshamn

Favoritbyggmaterial: ”Jag förespråkar rätt material på rätt plats.”

Favoritverktyg: ”Min kära motorsåg, multiverktyget som jag gärna använder på min egen tomt.”

Jag drömmer om att bygga: ”Ett nytt hus.”

Det här visste du inte om mig: ”Jag får inte myggbett, även om jag sitter ute en hel kväll och andra blir sönderbitna.”

Läs även om Björns bästa tips inför sommarens byggsäsong, som kommer i tidningen ByggMaterial den 29 april. 

Annons:

XL-Bygg blir huvudpartner till SHL

Nyheter

12 september 2025

Beijer Hisings Backa – bygghandeln som aldrig stänger

Nyheter

12 september 2025

Utvalda investerare blir nya delägare i Ahlsell

Nyheter

11 september 2025

Derome byggstartar 500-miljonerssatsning på hyresrätter

Nyheter

11 september 2025

Tetra Pak och Recoma i samarbete kring transportlådor

Nyheter

11 september 2025

Årets kulör 2026 – tre nyanser av blått

Nyheter

10 september 2025

Ny distriktssäljare till Flexit Team Bygghandel

Nyheter

09 september 2025

K-Byggs Lena Carlberg nominerad till Sveriges Bästa Marknadschef 2025

Nyheter

09 september 2025

De är vinnarna av Guldburken 2025

Nyheter

08 september 2025

Ahlsell gör nyförvärv inom belysning

Nyheter

08 september 2025

Derome arrangerar ny gala för att hylla entreprenörer

Nyheter

04 september 2025

Setra varslar 50 medarbetare i Hasselfors

Nyheter

03 september 2025

”Bygghandeln fanns utan tvekan på min topp tre”

Nyheter

03 september 2025

Kakelexperten Michael Johansson: ”Ett material som har funnits i tusen år”

Nyheter

03 september 2025

21 företag testar cirkulära bygglösningar i sju nordiska städer

Nyheter

03 september 2025

Benders erbjuder de första produkterna med evoZero-cement

Nyheter

02 september 2025

XL-Bygg lanserar jämställdhetsstipendium

Nyheter

02 september 2025

Västerstrands AIK en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

01 september 2025

Fortsatt nedgång av konkurser inom bygg

Nyheter

01 september 2025

Ny studie: Trä bättre än betong för biologiska mångfalden

Nyheter

29 augusti 2025

Beijer lanserar webbinarier om hållbart byggande

Nyheter

29 augusti 2025

CCS-värdekedjan i drift i Norge – snart kan Sverige bygga med nettonoll-betong

Nyheter

28 augusti 2025

Läs nya ByggMaterial!

Nyheter

28 augusti 2025

Flooré AB blir LK Flooré AB

Nyheter

27 augusti 2025

K-Bygg ny huvudleverantör av byggmaterial till Byggnads AB Tornstaden

Nyheter

26 augusti 2025

Ökning av påbörjade lägenheter under första halvåret 2025

Nyheter

25 augusti 2025

Beijer Karriärföretag och topp 10 bland Sveriges mest attraktiva arbetsgivare 2025

Nyheter

25 augusti 2025

Examensarbete: Trätakstolar visar klart lägst klimatavtryck

Nyheter

25 augusti 2025

Debatt: Inför ett grönt rotavdrag

Nyheter

25 augusti 2025

Nytt omställningslabb ska öka återbruket i byggsektorn

Nyheter

22 augusti 2025

Åtta av tio inom byggbranschen erbjuds insatser som främjar hälsan

Nyheter

22 augusti 2025

Ahlsell fortsätter expansionen av sitt logistikcentrum i Hallsberg

Nyheter

22 augusti 2025

Han får ansvar för Ahlsellkoncernens inköp och supply chain

Nyheter

21 augusti 2025

Peter Sjödelius ny vd för Optimeras dotterbolag

Nyheter

21 augusti 2025

Byggmarknaden växer med 2,2 procent - svaga hushåll bromsar återhämtningen

Nyheter

21 augusti 2025

Södra miljardsatsar i Kinda

Nyheter

20 augusti 2025

Arkitekter tror på sämre byggnader med nya byggregler enligt undersökning

Nyheter

20 augusti 2025

”På något sätt har jag polisådran kvar i mig”

Nyheter

20 augusti 2025

Att vara hållbarhetsambassadör ger en trygghet i det dagliga arbetet

Nyheter

20 augusti 2025

Byggstartsindikatorn: Svag utveckling för byggstarter i juli

Nyheter

20 augusti 2025

Han blir ny vd för XL-Bygg vid Siljan AB

Nyheter

18 augusti 2025

Vd-byte på Mestergruppen Sverige

Nyheter

15 augusti 2025

I stort sett oförändrat Byggkostnadsindex i juli 2025

Nyheter

15 augusti 2025

Vd-byte hos skivleverantör

Nyheter

11 augusti 2025

Mestergruppen fortsätter att ta marknadsandelar

Nyheter

11 augusti 2025

Han blir ny inköpschef på Assemblin El

Nyheter

11 augusti 2025

Ahlsell i Falun har Alltid Öppet: ”Många passar på att handla på väg till jobbet”

Nyheter

06 augusti 2025

Fortsatt svag volymökning i byggmaterialhandeln under andra kvartalet

Nyheter

06 augusti 2025

Bra start för byggoutlet – utökar med webbshop

Nyheter

05 augusti 2025

”Man ska inte behöva leva krångligt för att man vill bo i ett gammalt hus”

Nyheter

05 augusti 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår