Gunilla Sandström, Chef Miljö och Hållbarhet på Ahlsell.

Uppdrag: cirkulär ekonomi

Nyheter

I slutet av februari gav regeringen Boverket i uppdrag att utveckla arbetet med omställningen till en cirkulär ekonomi i byggsektorn. Här spelar bland annat byggmaterial en viktig roll.

Boverket ska bland annat kartlägga hur återvinning och återanvändning av byggmaterial fungerar idag, föreslå åtgärder för att främja ett cirkulärt byggande och analysera tillgången till byggmaterial som bedöms vara kritiska för materialförsörjningen inom byggsektorn. 

Byggsektorn står idag för över en tredjedel av EU:s sammanlagda avfallsgenerering och för 20 procent av Sveriges totala koldioxidutsläpp. Bättre hushållning med material vid byggande kan därför leda till en markant minskning av avfall och utsläpp, skriver regeringen i samband med uppdraget till Boverket. 

Byggmaterialhandlarna har lämnat förslag

Byggmaterial är en viktig del i omställningen till ett mer cirkulärt byggande, och bland annat har Byggmaterialhandlarna fått möjlighet att komma med förslag på åtgärder till Boverket. 

Man föreslår bland annat införda gränsvärden på CO2-utsläpp på produkter och hög rabatt på återbruk. Man efterlyser en synkronisering och hjälpmedel så att inte alla i branschen måste jobba med samma frågor. Det finns idag en osäkerhet i hur frågorna kring återbruk ska hanteras, vad som är tillåtet och inte, vad som räknas som avfall och återbruk, och vilken lagstiftning som gäller kring till exempel CE-märkningar och garantier. Man efterlyser även utbildning och bättre och mer lättillgängliga miljödeklarationer, så kallade EPD:er (Environmental Product Declaration), framför allt för produkter som innehåller mycket återbrukat material.

Bland de hinder som Byggmaterialhandlarna ser för ett ökat återbruk nämns bland annat risk för ökad administration, och att byggmaterialhandeln är en plats för tunga och stora produkter som kräver både stor fysisk plats och logistik när flödet planeras, vilket försvårar hanteringen av återbrukade varor. 

Bland fördelarna nämns att byggmaterialhandeln har en stor geografisk täckning och är mycket duktiga på logistik vilket ger bra möjligheter att arbeta även med återbrukat material. 

Kompetensutveckling en av nycklarna

Gunilla Sandström, Chef Miljö och Hållbarhet på Ahlsell, tycker att det är bra att Boverket fått uppdraget, men att det i arbetet är viktigt att man använder de aktörer som finns på marknaden och förstår utmaningarna.

– Jag tror att det är bättre att inte ha för snäva ramar, utan öppna upp och utnyttja att företagen kan vara kreativa och affärsutveckla istället för att införa fler skall-krav. Vill man driva utvecklingen framåt behövs till exempel inte fler lagar och regler, utan ekonomiska incitament.

Hon tror också att kompetensutveckling i hela kedjan är en av nycklarna.  

– Boverket borde också jobba med att få aktörerna förstå hur stor omställning det här egentligen är, det handlar inte om att skruva lite på en befintlig affärsmodell utan om en transformation av affärsmodellen. Det är en längre väg att gå än många tror, säger Gunilla Sandström. 

Hon hoppas att byggmaterialhandeln är en av de branscher som blir ledande i den här omställningen. 

– Vi ska dit, och vi är ett företag som vill ligga i framkant och ta ledningen. Men vi har också branschsamarbetena och är ganska prestigelösa, vilket gör att vi faktiskt har möjligheten att göra det här tillsammans och få än större effekt. 

 

Regeringens uppdrag till Boverket:

- Kartlägga hur återanvändning, återvinning och förberedelse för återanvändning av byggmaterial, byggdelar och byggnadsverk fungerar idag. 

- Kartlägga och analysera vad som kan främja att byggnadsverk, byggnadsdelar och byggmaterial redan från början utformas och designas för att vara hållbara samt enkla att reparera, uppgradera, nedmontera och återanvända. I detta ingår att analysera hur rivning av befintliga byggnadsverk kan undvikas och hur de kan återbrukas i sin helhet samt att analysera vad detta innebär för valet av olika byggmaterial, exempelvis plast.

- Föreslå åtgärder för att främja cirkulärt byggande och cirkulär förvaltning, vilket innefattar giftfria materialkretslopp, och vid behov lämna nödvändiga författningsförslag.

- Kartlägga och analysera tillgången till och efterfrågan på de byggmaterial som bedöms vara kritiska för materialförsörjningen i byggsektorn.

-  Undersöka hur digitaliseringen kan underlätta omställningen till en cirkulär ekonomi i byggsektorn och lämna förslag på åtgärder som bidrar till utvecklingen på området.

- Ta fram indikatorer för att följa utvecklingen av en cirkulär ekonomi i byggsektorn.

- Sprida information samt vägleda myndigheter och berörda aktörer om omställningen till en cirkulär ekonomi i byggsektorn.

Boverket ska redovisa sitt uppdrag senast den 20 december 2024.

 

Artikeln publicerades i nummer 3 2022 av tidningen ByggMaterial.

Annons:

Tre av tio tänker renovera bostaden i sommar

Nyheter

17 april 2026

Optimera öppnar på ny adress i Svedala

Nyheter

16 april 2026

Läs nya ByggMaterial!

Nyheter

16 april 2026

Debatt av Alireza Akhondi (C): ”Samhällsbyggandet får inte avstanna”

Nyheter

15 april 2026

Byggkostnadsindex steg med 0,4 procent i mars

Nyheter

15 april 2026

Byggstarterna ökade under mars trots Irankriget, enligt Byggstartsindikatorn

Nyheter

15 april 2026

Över 50 år på samma jobb – Dennis trivs på bygghandeln i Ytterby

Nyheter

15 april 2026

Utställarna laddar inför Nordbygg 2026

Nyheter

15 april 2026

Dags att nominera Årets Byggmaterialhandlare 2026

Nyheter

14 april 2026

Tredje årskullen av framtidens ledare inom Bolist examinerad

Nyheter

14 april 2026

Beijers nya filial i Skövde har slagit upp portarna

Nyheter

14 april 2026

Byggmaterialhandlarna kommenterar regeringens vårbudget

Nyheter

13 april 2026

Dennis Helfridsson ny vd för Ahlsell Sverige

Nyheter

13 april 2026

Rapport: Så har säkerheten på byggarbetsplatserna förbättrats

Nyheter

13 april 2026

Hon blir Ahlsells nya People & Culture Director

Nyheter

13 april 2026

Derome investerar för ökad kapacitet i emballagetillverkningen

Nyheter

13 april 2026

Nu är NP Nilssons nya bygghandel i Kristianstad invigd

Nyheter

13 april 2026

Bolist inleder samarbete med Fotbollsmorgon

Nyheter

09 april 2026

Beijer breddar erbjudandet inom återbruk

Nyheter

09 april 2026

Minskade klimatutsläpp i golvbranschen

Nyheter

08 april 2026

BoByggarBarometern: Dämpad optimism inför andra kvartalet

Nyheter

08 april 2026

Ny marknadsrapport: Allt viktigare att bygga i furu

Nyheter

08 april 2026

Webbutbildningar om nya byggregler

Nyheter

01 april 2026

Satsar på kundlogistiken – nytt center i Mölndal

Nyheter

01 april 2026

Friluftsbyn växer – med naturen som medspelare

Nyheter

01 april 2026

Internationellt pris för hälsingeföretaget G-Man Tools nya produkt

Nyheter

31 mars 2026

Nytt samarbete för cirkulär återvinning av fönsterglas

Nyheter

31 mars 2026

Ny säsong av Bolists byggprogram Bygglivet

Nyheter

31 mars 2026

Kapaciteten för återbruk av tegel fördubblas med ny anläggning

Nyheter

31 mars 2026

XL-Bygg Åkersberga vässar transporthanteringen med Alriks plattform

Nyheter

31 mars 2026

Byggföretagen: Byggindustrin växlar upp – närmare 10 000 nya jobb kommande år

Nyheter

31 mars 2026

Ahlsell förvärvar bolag inom fallskydd

Nyheter

30 mars 2026

Optimera och Chalmers förnyar stugsamarbete för välgörenhet

Nyheter

30 mars 2026

XL-Bygg i Herrljunga och Vårgårda växlar upp med ny generation och organisation

Nyheter

27 mars 2026

Global oro men framtidstro när branschens ledare samlades

Nyheter

27 mars 2026

Ahlsell utser ABB Electrification till Årets Hållbara Leverantör 2025

Nyheter

23 mars 2026

Heidelberg Materials överväger anpassning av cementproduktionen

Nyheter

23 mars 2026

Kvarteret Omställningen blev Årets Bygge 2026

Nyheter

20 mars 2026

Ny rapport: Var tredje byggföretag tror på fler byggstarter 2026

Nyheter

20 mars 2026

Ahlsell förvärvar Semcab

Nyheter

20 mars 2026

Debatt av Joakim Järrebring (S): ”När bostadsbyggandet stannar av stannar också Sveriges ekonomi”

Nyheter

18 mars 2026

Boverkets byggprognos: Bostadsbyggandet fortsätter uppåt, samtidigt tonar mörka moln upp sig

Nyheter

18 mars 2026

Fullt hus när Derome bjuder in till IGE-day i Värö husfabrik

Nyheter

18 mars 2026

”Jag har kommit tillbaka till min hemmaplan”

Nyheter

18 mars 2026

Nytt verktyg för smartare projektlogistik

Nyheter

18 mars 2026

XL-Bygg Varberg förvärvar XL-Bygg Skene

Nyheter

17 mars 2026

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven vid ändring av en byggnad

Nyheter

13 mars 2026

Försiktig återhämtning för byggmarknaden enligt ny prognos

Nyheter

12 mars 2026

Onninen och OKQ8 i nytt samarbete kring batterilagring

Nyheter

12 mars 2026

Ett skepp kommer lastat med byggvaror

Nyheter

10 mars 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår