BHG Group spår ett utmanande år i sin årsredovisning

Nyheter

BHG Group AB har nu offentliggjort sin årsredovisning för 2022. BHG kommunicerade den 21 mars 2023 en förväntad negativ justerad EBIT mellan -70 miljoner kronor och -105 miljoner kronor för det första kvartalet 2023. Baserat på preliminära siffror uppfyller BHG lånevillkoren för det första kvartalet 2023, skriver man i ett pressmeddelande.

I årsredovisningens förvaltningsberättelse, under Finansiella risker och osäkerhetsfaktorer, skriver BHG:

”Som tidigare angetts bedömer BHG att omvärlden under 2023 blir fortsatt utmanande, framför allt under första halvåret. En svag efterfrågan och stora lager sätter press på priser och därmed även på koncernens lönsamhet. Det kan därmed inte uteslutas att lönsamheten når en sådan nivå att BHG riskerar att inte kunna uppfylla lånevillkoren (financial covenants) i koncernens kreditfaciliteter.

BHG har under året omförhandlat och av långivande banker beviljats tidsbegränsade lättnader vad avser dessa lånevillkor. Lättnaderna gäller under perioden från och med 30 september 2022 till och med 31 december 2023 och medför att långivarnas krav avseende skuldsättningsgrad och ränteteckningsgrad sänks under nämnda period. Per den 31 december 2022 utnyttjade koncernen 2 000 miljoner kronor av ett totalt utrymme om 3 300 miljoner kronor i kreditfaciliteterna. Per samma tidpunkt hade koncernen likvida medel om 477,6 miljoner kronor i form av banktillgodohavanden.

Om koncernen inte uppfyller sina lånevillkor förfaller kreditfaciliteterna till betalning. Med reservation för osäkerheten i efterfrågan bedöms koncernens fokus på att reducera kostnader och sänka lagernivåer kunna generera en tillräckligt hög lönsamhet och kassaflöde för att tillse att koncernen uppfyller lånevillkoren. Styrelsen gör vidare bedömningen att även om koncernen inte skulle uppfylla lånevillkoren så föreligger goda förutsättningar att erhålla finansiering för att säkerställa fortsatt drift om än till förhöjd kostnad. BHG har en god relation och dialog med sina bankpartners för att söka och hitta konstruktiva lösningar. Företagets finansiella rapporter har därför upprättats enligt antagandet om fortsatt drift. Om ingen av lösningarna kan genomföras finns dock en osäkerhetsfaktor rörande finansieringen under 2023.”

Revisionsberättelsen i årsredovisningen innehåller, utan att det påverkar revisorernas uttalanden, ett särskilt avsnitt om väsentlig osäkerhetsfaktor avseende antagandet om fortsatt drift om koncernen inte uppfyller sina lånevillkor och kreditfaciliteterna förfaller till betalning.

DIY-segmentet stod för 56 procent av gruppens totala nettoomsättning. Nettoomsättningen steg med 3,4 procent till 7 507,0 (7 259,6) miljoner kronor. 

Marknaden för DIY präglades under 2022 av en svagare efterfrågan och stora lager. Kategorier som innebär en större investering för konsumenten, såsom dörrar, fönster, golv och bad hade ett kraftigare tapp än verksamheten generellt. Samtidigt steg efterfrågan inom kategorier relaterade till energibesparing. Justerad EBIT uppgick till 278,0 (560,7) Mkr, med en justerad EBIT-marginal på° 3,7 (7,7) procent.

 

Annons:

Ny försäljningsdirektör på Optimera

Nyheter

07 november 2025

De vinner Årets Fasad 2025

Nyheter

06 november 2025

Ny hållbarhetsguide för golvleverantörer

Nyheter

05 november 2025

Byggavfall blir affärsnytta i webbinarium om hållbarhet

Nyheter

05 november 2025

Renoveringsindex vänder och visar positiv trend för september

Nyheter

04 november 2025

Konkurserna ökade i oktober

Nyheter

03 november 2025

Ny marknadsdirektör på Optimera

Nyheter

03 november 2025

NP Nilssons Peter Nidelius bland finalisterna i EY Entrepreneur Of The Year

Nyheter

03 november 2025

Christoffer Dalmin blir ny divisionschef på A-hus

Nyheter

03 november 2025

Beijer huvudpartner till Mustaschkampen för nionde året i rad

Nyheter

03 november 2025

”Man är mer än bara en bygghandel”

Nyheter

29 oktober 2025

Ramirentrapporten: Behov av nya kompetenser i byggbranschen

Nyheter

29 oktober 2025

Colorama Linköping firar 175 år

Nyheter

29 oktober 2025

Byggmax tillbaka i Stenungsund 2026

Nyheter

29 oktober 2025

Cramo lanserar nytt affärsområde

Nyheter

29 oktober 2025

Optimera Malmö Trä har rest sig ur askan

Nyheter

29 oktober 2025

Bygma rekordsatsar – och siktar på att fortsätta växa

Nyheter

29 oktober 2025

”Vi behöver det här rot-avdraget på 50 procent”

Nyheter

29 oktober 2025

Polaria fortsätter växa i Sverige – inleder samarbete med K-Bygg

Nyheter

28 oktober 2025

NA Svensson Huddinge bygger för framtiden

Nyheter

28 oktober 2025

TMF i siffror: Tillfällig rot-höjning ser ut att ge kökseffekt

Nyheter

27 oktober 2025

B2B driver byggmaterialhandeln under tredje kvartalet

Nyheter

24 oktober 2025

Bygg­konjunkturen: Ryckig byggmarknad på väg uppåt

Nyheter

23 oktober 2025

Ahlsell lanserar rapporten Från kris till kraft

Nyheter

23 oktober 2025

K-Bygg stärker logistiken i västra Sverige

Nyheter

23 oktober 2025

Nytt nummer av ByggMaterial!

Nyheter

23 oktober 2025

Det händer på Byggmaterialdagen 2025

Nyheter

21 oktober 2025

A-hus toppar småhusbranschen i kundlojalitet

Nyheter

21 oktober 2025

Nu invigs Europas modernaste köksfabrik

Nyheter

21 oktober 2025

Bolist fortsätter satsningen på framtidens ledare

Nyheter

21 oktober 2025

Benders lanserar betongprodukter med nära-nollutsläpp av koldioxid

Nyheter

21 oktober 2025

Deromes bygghandel är nu FSC®-certifierad

Nyheter

20 oktober 2025

Första koldioxidinfångade cementet levereras till kunder

Nyheter

20 oktober 2025

Färre byggkonkurser under tredje kvartalet

Nyheter

17 oktober 2025

De vinner stipendiet Språngbrädan

Nyheter

16 oktober 2025

Säljstart för Deromes 55+boende

Nyheter

16 oktober 2025

Fem trender som påverkar byggbranschen 2026

Nyheter

15 oktober 2025

"Riktigt kul att få starta upp en så fin anläggning"

Nyheter

15 oktober 2025

Byggde fritidshus i fjällmiljö: ”Det bästa med huset är utsikten”

Nyheter

15 oktober 2025

Tar ett nytt grepp om återvinning

Nyheter

15 oktober 2025

Svag nedgång i Byggkostnadsindex i september 2025

Nyheter

15 oktober 2025

XL-Bygg och Happy Homes finalister i Market Awards

Nyheter

15 oktober 2025

Byggstartsindikatorn: Bostadsbyggandet ökar igen

Nyheter

15 oktober 2025

Ny gemensam vägledning ska stoppa fusket i byggbranschen

Nyheter

14 oktober 2025

De blev årets vinnare inom XL-Bygg

Nyheter

13 oktober 2025

CCBuild har nu 200 partners

Nyheter

10 oktober 2025

Ahlsells logistikcentrum har certifierats enligt BREEAM Excellent

Nyheter

10 oktober 2025

Rapport från Skogsindustrierna: Byggkris och nya USA-tullar pressar trävarusektorn

Nyheter

09 oktober 2025

Optimera förlänger samarbetet med hampaisoleringstillverkaren Ekolution

Nyheter

09 oktober 2025

Forskning blir till verklighet i A-hus nya villa

Nyheter

08 oktober 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår