Swerocks nya betongfabrik i drift
Nyheter
09 oktober 2026
Text: Emma Sellbrink Foto: Aisza Hubenko
Swerocks nya mobila betongfabrik i Helsingborg är nu i full drift. Anläggningen innebär högre kapacitet, bättre arbetsmiljö och större flexibilitet. Samtidigt skapar den nya fabriken bättre förutsättningar för Swerock att möta efterfrågan i södra Sverige.
Den nya fabriken, en SBM Euromix 3300 Space, ersätter den tidigare stationära anläggningen från 1980-talet. Investeringen är ett led i Swerocks fortsatta satsning i södra Sverige, där flera omfattande projekt planeras inom bland annat stadsutveckling, infrastruktur och industri.
Förutom högre produktionskapacitet innebär fabriken ett rejält lyft för arbetsmiljön. Den är ljusare, mer lättillgänglig och service och underhåll blir enklare. Fabriken har större kapacitet att lagerhålla bindemedel och en mer energieffektiv drift än den tidigare anläggningen.
Att anläggningen är mobil innebär samtidigt att den vid behov kan flyttas och etableras på en ny plats på kort tid. I Helsingborg kom den första maskindelen på en tisdag och redan torsdagen veckan därpå gick den första betongleveransen till kund.
Annons: